Autor Téma: Fotbal: K protiizraelskému incidentu v Bulharsku  (Přečteno 2655 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Online mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 857
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
Fotbal: K protiizraelskému incidentu v Bulharsku
« kdy: 3. Srpna 2015, 19:10:28 »
Je pravda, že někteří hráči FC Ašdod hráli agresivně. To se ovšem v kopané řeší kartami (žlutá, červena). Především ale: od toho je na hřišti sudí, nikoli fanoušci.

 
Co se vlastně stalo?

 
V Bulharsku byl na soustředění před začátkem druhé národní izraelské ligy Liga Leumit klub FC Ašdod, který do této soutěže spadl z Premier League na konci uplynulého ročníku.  V neděli (2/8) sehráli ašdodští přátelský duel s CSKA Sofia. Vytkněme před závorku informaci ČTK, kterou cituje server Isport: Fanoušci CSKA „neskrývají své sympatie k nacismu“. To je pro náš příběh klíčové sdělení.

 
Hrálo se prodloužení, když v jeho 20. minutě Niv Zrihen fauloval hráče CSKA. Rozhodčí vytáhl červenou kartu – a tím by to mělo skončit. Leč neskončilo. Kromě strkanice mezi fotbalisty obou klubů, což není jev zase tak neobvyklý, došlo k něčemu, co je absolutně nepřijatelné. Rowdies CSKA dali najevo svoji agresivitu, vtrhli na hřiště  a jali se fyzicky  útočit na hráče Ašdodu. Těm nezbylo než vzít nohy na ramena a jednou částí tribuny, která byla naštěstí bez diváků, prchnout do šaten. Měli štěstí, že se incident obešel „pouze“ s modřinami. Nicméně nový trenér Ašdodu Ejal Lahman to „koupil“ do tváře skleněnou lahví. Do hotelu musela Izraelce doprovodit místní policie.

 
Zápas se pochopitelně nedohrál a jak uvádí Alon Sinai, sportovní komentátor listu Jerusalem Post, ačkoli na přátelské zápasy se většinou rychle zapomíná, tento budou mít hráči FC Ašdod před očima ještě dlouho: koneckonců desítky fanoušků soupeře je nenapadají, nekopou, nebijí a netrefují se do nich  lahvemi a jinými předměty každý den.

 
Ačkoli bulharská média mají snahu vinit z chování tamních  chuligánů izraelské hráče kvůli nečisté hře (tu nikdo nepopírá), věci se mají poněkud jinak. Záložník Ašdodu  Michael Ohama řekl: Od začátku zápasu po nás házeli lahve a zpívali antisemitské popěvky proti Izraeli. Nešlo tedy o reakci na hru Zrihena a spol., ale o provokaci „od úvodního hvizdu“ (viz výše citát na webu Isport). Ohama dodal: Pak jsme se jen modlili, abychom byli schopni dostat se v bezpečí ze stadionu.

 
Jeho spoluhráč, útočník Roei Dajan, to komentoval lakonicky: It was really scary. (Bylo to fakt děsivé.)

 
Abych nebyl obviněn ze zaujatosti: Také rowdies Bejtaru Jeruzalém se mnohdy chovají jako utržení ze řetězu. Viz nedávný zápas (16/7) Evropské ligy v belgickém Charleroi, kde si počínali tak nechutně, že se majitel Bejtaru Eli Tabib rozhodl své angažmá v izraelské Premier League ukončit a klub co nejdříve prodat. Však za charleroiský incident byl Bejtar postižen asociací UEFA pokutou 95 tisíc eur a částečným uzavřením stadionu pro příští utkání, které bude v rámci asociace pořádáno. To všechno je pravda.

 
Teď se ale bavíme o skandálním chování rowdies nikoli izraelských, ale bulharských. Takzvaných fandů klubu CSKA Sofia a jimi vyvolaném protiizraelském skandálu.


**


 

 
« Poslední změna: 3. Srpna 2015, 19:30:28 od mrstejskal »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15