Autor Téma: K protiizraelské provokaci v Maroku (k)  (Přečteno 2472 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 810
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
K protiizraelské provokaci v Maroku (k)
« kdy: 2. Června 2015, 10:00:05 »
Když se fanoušci například fotbalového Bejtaru Jeruzalém chovají nepřístojně, čímž je míněno i provolávání protiarabských hesel, izraelští fotbaloví činitelé to řeší. Někdy i dosti tvrdě - odebráním bodů v soutěži, což je mírně řečeno poněkud diskutabilní. Body v soutěži mají vyjadřovat sportovní úroveň klubu v lize, nikoli byť sebehloupější chování příznivců v ochozech. Leč stalo se, píšeme o tom na stránce věnované první lize 2014/2015, Bejtaru byly odebrány nejprve dva a po odvolání jeden bod - a to je důkaz, že podobné chování není v Izraeli oficiálně tolerováno.

V kontrastu s tím stojí jednání Arabů vůči Izraelcům na mezinárodních sportovních podnicích. Také o tom jsme už vícekrát psali: bojkot, odmítnutí nastoupit proti izraelskému soupeři jenom proto, že je to izraelský soupeř, neuvádění státní příslušnost reprezentantů Izraele v televizní grafice, chybějící izraelská vlajka mezi vajkami ostatních zúčastněných zemí. A tak dále, a tak podobně. Za nepřístojné protiizraelské (potažmo protižidovské) chování místního publika nenásleduje obvykle žádný postih, neboť fanoušci vyjadřují nahlas pouze to, co si myslí tamní vrchnost. (Čest výjimkám.)

Zapomenout nesmíme ani na byrokratickou buzeraci v oblasti udělování víz (tenistka Peerová by mohla vyprávět). To už není záležitost fanoušků, ale oficiální politiky.

Děje-li se to v zemích jako jsou Emiráty, člověk je hrubě pobouřen, ale nikoli překvapen. Děje-li se to v zemi, kde bychom předpokládali mírně vyšší úroveň chování, jsme překvapeni a o to víc pobouřeni. Jako naposledy v případě Maroka.

Tato dle mnohých pozorovatelů umírněná arabská země pořádala prestižní turnaj v judu - World Judo Masters. Konal se v Rabatu ve dnech 23 a 24/05/2015.

Izrael obeslal tento podnik sedmi reprezentanty (čtyři ženy, tři muži). Za normálních okolností bychom na tomto místě psali pouze o jejich sportovních výkonech a výsledcích, ale ty se po tom, co se stalo, dostávají na druhou kolej.

Šikana a buzerace hostů místo standardního přijetí. Jak jinak nazvat chování marockých úřadů vůči sportovcům jedné z účastnických zemí turnaje Masters.  Nikdo nechce, aby místní provolávali izraelské reprezentaci slávu od letiště do hotelu a cestu aby lemovaly palmové ratolesti. Ovšem nechat izraelskou výpravu trčet na aeroportu osm hodin v místnosti bez židlí a přístupu k jídlu a hlavně pití (o WC zprávy nehovořily), je hrubým porušením elementárních povinností hostitelské země mezinárodního turnaje. "Oficiální" důvody tohoto počínají nejsou relevantní, neboť se v průběhu času měnily: nejprve údajný problém s vízy, později zbraň v zavazadle jednoho člena výpravy.

Izraelci byli na turnaj vpuštěni až po intervenci šéfa Mezinárodní judistické federace (IJF). Marius Vizer pohrozil, že federace turnaj Masters v Rabatu zruší, nebudou-li se Izraelci, které IJF na turnaj pozvala, moci akce zúčastnit. Teprve pak marocké úřady změnily názor. I to o ledasčem svědčí.

Tím ovšem Izraelcům problémy neskončily. V dějišti chyběla modrobílá vlajka s Davidovou hvězdou, zmínka o izraelské účasti  nebyla k nalezení na místním oficiálním webu soutěže.  Zfanatizovaní diváci venku mávali vlajkami Palestinskoarabské autonomie a pořvávali hesla, na něž by organizátoři v civilizovaných zemích museli reagovat: "Zabijeme vás. nechceme vás tady. Táhněte domů." Stejně tak v samotné hale: bučení, nadávky, urážky.  Něco jako fair play po arabsku. Ubohé, trapné  - a žel příznačné.

Ono nechceme vás tady se totiž v přeneseném slova smyslu netýká pouze jednoho turnaje Masters v judu. Platí i pro ostatní sporty. Nechceme vás, izraelské fotbalisty, v Asijské fotbalové konfederaci. To si prosadily před desetiletími muslimské země v a roce 1974 byl Izrael z konfederace vyloučen. Proto hraje dnes, k údivu ba nelibosti mnoha neinformovaných fanoušků, jako asijská země soutěže organizované evropskou asociací UEFA.  Totéž se týká i Země izraelské. Nechceme vás tady, usnesly se státy Arabské ligy v roce 1948 jako jeden muž a  napadly nově vzniklý Stát Izrael.

Je to pořád o jednom a témže - o právu na existenci. Ať jako národa ve svém státě, nebo v té či oné sportovní federaci a na tom či onom sportovním podniku. Nedávná ubohá, ale v politicky korektním světě nebezpečná (a naštěstí neúspěšná) snaha reprezentantů fotbalového svazu Palestinskoarabské autonomie vyloučit Izrael z FIFA je dalším  kamenem pocházejícím z  této jedovaté mozaiky.

VÝSLEDKY IZRAELCŮ V RABATU

(Zkrácená verze)
Ženy
Šira Rišonyová - kategorie do 48 kg
Výhra ... v prvním a druhém kole
Prohra ... ve třetím kole a v zápase o 3. místo
Konečný výsledek: 5. místo

Jarden Gerbiová
- do 63 kg
Výhra ... v prvním a druhém kole (semifinále)
Prohra ... v zápase o 3. místo
Konečný výsledek: 5. místo

Linda Bolderová
- do 70 kg
Výhra ... v prvním a druhém kole
Prohra - v opravném zápase
Konečný výsledek: 7. místo

Gili Cohenová - do 52 kg
Výhra ... v prvním a druhém kole
Prora ... v opravném závodě
Konečný výsledek: 7. místo

Muži
Artion Aršanski - do 60 kg
Vyřazen v 1. kole

Sagi Muki - do 73 kg
Výhra ... v prvním kole
Prohra ... v druhém kole a v opravném zápase
Konečný výsledek: 7. místo

Golan Pollack
- do 66 kg
Vyřazen v prvním kole

**
« Poslední změna: 11. Července 2015, 18:21:03 od mrstejskal »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15