Autor Téma: Články namísto hlavního webu - Mezinárodní soudní dvůr začal vyšetřovat Izrael  (Přečteno 5718 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 205
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
Mezinárodní soudní dvůr (ICC) v Haagu zahájil vyšetřování možných válečných zločinů na „palestinských územích.“ Není jasné, co přesně se těmito „územími“ myslí, nicméně podle předmětem zkoumání mají být všechny skutky od 13. června 2014, tedy včetně skutků během války mezi Izraelem a teroristickým Hnutím islámského odporu Hamas v červenci a srpnu 2014.
Podle neformálních informací má být prověřována odpovědnost Izraelců i Palestinců (míněno palestinských Arabů).
Vyšetřování ostře odmítly Izrael a USA. Podle USA není tento krok možný, protože „Palestina“ není stát a tudíž není možné, aby se připojila k ICC. Podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua není Palestinská správa státem a tudíž nemá podle pravidel samotného soudu právo být stranou sporu. Izrael zcela odmítl oznámené šetření jako absurdní a v příkrém rozporu se statusem ICC.
O nepředpojatosti vyšetřování lze mít předem pochybnosti už jen proto, že začala nyní, i když podle generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna se „Palestina“ stane členem ICC až od 1. 4. 2015.
Podrobnosti přineseme za několik dnů na hlavním webu.

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 205
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
Články namísto hlavního webu - festival "Kishon pro humor"
« Odpověď #1 kdy: 19. Ledna 2015, 20:50:27 »
V pondělí, 19. ledna bude v Tel-Avivu zahájen festival "Kishon pro humor". Festival připomene 10. výročí spisovatelovy smrti, které připadá na 29. ledna. Festivalové akce budou probíhat od 19. do 31. ledna na různých místech Tel-Avivu, například v Cinematece, v divadle Kameri, v Bejt Ariela a jedna z akcí bude probíhat v den Kishonova úmrtí na Trumpeldorově hřbitově, kde je spisovatel a scénárista pohřben. V programu festivalu je například promítání dokumentárního filmu o Kishonovi a jeho díle, dále slavnostní projekce obnoveného snímku "תעלת בלאומילך", který je retrospektivou jeho filmové činnosti. Na programu je též představení "Kishonovské knihy",  což je nová a doplněná sbírka Kishonova díla. Také divadlo Kameri představí Kishonovy hry a na programu je ještě mnoho dalších zajímavých akcí. Včera Kishonova rodina spolu s kurátorkou Kishonova kulturního odkazu Elinor Lachtman pozvala novináře do Kishonova telavivského bytu, kde je seznámila s programem lednového festivalu. V bytě, jako za jeho života, se nachází spisovatelova pracovna, která byla přeměněna v pamětní místnost. Kurátorka Lachtman uvedla, že již tři roky systematicky pracují na zachování Kishonova kulturního odkazu. Lachtman řekla, že to je obrovské dílo, které čeká na uspořádání a vědecké zhodnocení. Jedná se o štosy a krabice plné listů psaných mnoha jazyky. Kishon byl vynikajícím humoristou a jeho knihy se po roce 1989 vydávaly i v češtině. V České republice vyšly více než dvě desítky Kishonových knih, například Inkognito v Praze (1990), Nevděk světem vládne (1991), Picassova sladká pomsta (2003), Můj nejmilejší pokrm je jídlo (2003) a další.

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 205
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
Na Krajském soudu v Haifě byly v neděli, 18. ledna podány žaloby na sedm izraelských Arabů, obyvatel Sachnínu, Dejr Channy a Nazaretu, kteří utvořili skupinu, hlásící se k Islámskému státu (IS, ISIL) v Galileji. Všichni jsou obviněni z trestných činů založení nezákonné organizace, podpora teroristické organizace a pokus o spojení s cizím nepřátelským agentem. Prokuratura požádala o prodloužení vazby všech obviněných, a to až do ukončení soudního procesu s nimi. Členy nelegální skupiny jsou: Mahmad Abu Salah, Karim Abu Salah, Hasam Marisat, Fádi Bašír, Ala Abu Salah, Haled Abu Salah a vůdcem této skupiny byl čtyřicetiletý právník z Nazaretu, pracující  v minulosti v organizanizaci sdružující právníky ze zákona (ex offo), Adnan Alla a-Din. Členové této nelegální struktury podporující teror, byli izraelskou policií a Službou všeobecné bezpečnosti (ŠABAK, ŠIN BET) zatčeni již v listopadu a prosinci minulého roku. Během vyšetřování se přiznali, že minulého roku založili nelegální nábožensko-nacionalistickou skupinu ideologicky se ztotožňující se Salafisty a džihádisty, kteří propagují světový džihád. Skupina se přihlásila k ideologii a podpoře ISIL-u. Během vyšetřování vyšlo též najevo, že někteří její členové se na severu země setkávali se známým salafistickým šejchem, o němž je známo, že propaguje džihád. Členové tohoto nelegálního uskupení organizovali tajná setkání, na nichž se seznamovali s činností ISIL-u v Sýrii, což jim mělo sloužit jako teoretická příprava pro vstup do řad ozbrojenců Islámského státu. Podrobnosti přineseme za několik dnů na hlavním webu.

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 205
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
Dopisovatel agentury Reuters v Jemenu Mohammed Al-Ghabari uvedl, že v pátek, 16. ledna dvě děti, Jicchak a Rubin, náležející k židovské komunitě, která byla vystěhována z měst Sa'ada a Amran (v oblasti severně od hl.m. Saná) byly ozbrojenci zbity a přinuceny se modlit k proroku Mohamedovi. Jak uvedel Džábari, poté, co na trhu "Báb al-Yaman" koupily sůl, přistoupili k nim mladí ozbrojenci z lidových rad "Al Hutijjún", kteří je bili, pokořovali a přinutili je modlit se k proroku Mohamedovi.Tito  "Ansar Allah" (Alláhovi partyzáni) nakonec děti okradli o vše, co měly.

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 205
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
Články namísto hlavního webu - Brilantní zásah Izraelského letectva
« Odpověď #4 kdy: 19. Ledna 2015, 20:54:15 »
Izraelský vojenský vrtulník včera na syrské straně Golanských výšin v oblasti Kunejtrá udeřil na skupinu nepřátelských ozbrojenců, plánujících útok na Izrael. Zlikvidováno bylo 6 členů libanonské teroristické organizace Hizballáh (Alláhova strana) a íránský generál.
 Podle zpráv médií skupina nedaleko hranice plánovala provedení útoku na izraelské území. Tři automobily s nepřáteli se staly legitimním terčem dvou raket vrtulníku izraelských obranných sil při operaci, na níž se podílely i bezpilotní průzkumné letouny.
 Mezi mrtvými má být i Džihád Mugníja, syn vojenského velitele Hizballáhu Imáda Mugníji, jehož Izrael zlikvidoval v roce 2008. Dalším významnou ztrátou je generál íránských Revolučních gard Mohammad Alí Alláhdádí.
 Izraelský úder i smrt íránského generála potvrdila íránská média.
 Teroristé Hizballáhu bojují v syrské občanské válce na straně prezidenta Bašára Assadam, jehož dalším podporovatelem je Írán. Proti nim stojí radikální sunitští islamisté. Umírněná občanská opozice v zemi prakticky neexistuje poté, co ji hned na počátku protestů začala vyhlazovat Assadova tajná služba a armáda a zbytek zkázy dokonali islamisté.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14