Autor Téma: Fotbal: Sankce proti Rusku - šance pro Izrael  (Přečteno 2359 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 810
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
Fotbal: Sankce proti Rusku - šance pro Izrael
« kdy: 24. Března 2014, 22:25:51 »
 Denně slýcháme, že sankce USA a EU vůči Rusku kvůli agresi na Krymu (Ukrajina) jsou bezzubé, směšné, kontraproduktivní a kdoví jaké ještě. Jenom na okraj se zeptám: jaká je tedy alternativa?

 
Jsou pouze dvě, obávám se. Nechat si od agresora líbit jeho arogantní chování a nedělat nic. Nebo jít do války.

 
Odmítneme-li jedno i druhé, zbývají takové či makové sankce.  Také mezi nimi musíme rozlišovat. Zatím se příliš nehovořilo o sankcích sportovních.

 
S touto myšlenkou přišli američtí republikánští senátoři Mark S Kirk a Dan R. Coats. Napsali šéfovi FIFA Seppu Blaterovi dopis, v němž  ho zvořile žádají o svolání mimořádného zasedání této asociace, které by zvážilo pozastavení členství Ruské federace. To by v praxi znamenalo, že Rusku bude odepřena účast na nadcházejícím světovém šampionátu v Brazílii a odebráno pořadatelství MS 2018. Důvod: ruská vojenská okupace suverénní Ukrajiny.

 
K tomu  doplnění autora blogu. O dopise informovaly světové servery už 7. března 2014. Tedy ještě předtím, než Rusko Krym jednostranně anektovalo. O to je tato myšlenka naléhavější.

 
Senátoři jsou přesvědčeni, že Rusko si nezaslouží být poctěno ani hostitelstvím fotbalového MS, ani účastí na něm (v roce 2014).

 
Na tomto místě připomeňme, že podobně byla potrestána i Miloševičova Jugoslávie v 90. letech.  Vyloučena byla jak z Eura 1992 ve Švédsku (ačkoli vyhrála kvalifikační skupinu, nicméně místo ní nastoupili druzí Dánové, kteří pak ve finále porazili reprezentaci Spolkové republiky 2:0 a stali se mistry Evropy), tak z MS v USA 1994 (reprezentace bělehradského režimu nebyla připuštěna ani do evropské kvalifikace).

 
Nedělám si iluze, že FIFA najde tolik odvahy, aby návrh senátorů Kirka a Coatse akceptovala. Škoda. Neúčast v Brazílii a odejmutí pořadatelství MS 2018 by byl pro kremelské strůjce nového evropského pořádku nejspíš účinnější trest než dosavadní sankce, z nichž některé mohou být vskutku diskutabilní.

 
A ještě něco.

 
Kdyby bylo Rusko z MS 2014 vyloučeno, postoupila by do Brazílie reprezentace Izraele. Jako třetí tým evropské kvalifikační skupiny F.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15