Autor Téma: ODEŠEL EMMANUEL SCHEFFER  (Přečteno 3683 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 880
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
ODEŠEL EMMANUEL SCHEFFER
« kdy: 2. Ledna 2013, 17:51:58 »
V neděli, poslední neděli občanského roku 2012, se izraelské sportovní veřejnost rozloučila s Emmanuelem Schefferem. Zemřel o dva dny dříve. Ve věku požehnaných 88 let.

Patřil mezi nejlepší fotbalové trenéry. Narodil se v německé diaspoře 1. 2. 1924. Rodina přežila holocaust díky tomu, že se uchýlila do Sovětského svazu. Po válce žil několik let v Polsku, kde organizoval židovskou kopanou.  V roce 1950 podnikl aliju do Izraele.
 
Jako hráč působil v Hapoleu Haifa a Hapoelu Kfar Saba. Jeho životním posláním však byla role trenéra národního týmu. Absolvoval Deutsche Sporthochschule v Kolíně nad Rýnem, kde se spřátelil s předním německým koučem Hansem Weisweilerem (trénoval mj. FC Barcelona).

Emmanuelu Schefferovi se podařilo to, co před ním a dosud ani po něm nikdy nikomu. Přivedl národní reprezentaci na mistrovství světa. Bylo to v roce 1970, šampionát hostilo Mexiko. Izraelci sice v základní části ze skupiny nepostoupili, ale ve světové konkurenci si vůbec nevedli špatně.

Připomeňme: se Švédy remizovali 1:1 a s Italy hráli bez branek. Osudnou se jim stala prohra 0:2 v úvodním zápase s Uruguayí.

Bylo to v době, kdy Scheffer  vedl národní tým poprvé (1968-1970).  Na počátku této éry si zapsal další mezinárodní úspěch.  Bylo to také v Mexiku, ale na olympijském fotbalovém šampionátu 1968. Izraelský výběr porazil ve skupině Ghanu 5:3, Salvádor 3:1 a skončil na druhém místě v tabulce díky porážce od Maďarů 0:2.  To znamenalo postup do čtvrtfinále, kde se odehrálo pozoruhodné drama.

Izraelský celek měl za soupeře Bulharsko. Ačkoli od páté minuty prohrával 0:1, Feigenbaum dokázal v 89. minutě srovnat na 1:1. Protože v prodloužení gól nepadl a  nekopaly se penalty, rozhodl los. Ten byl laskavější k Bulharům. Izraelci se tak do semifinále dostali nikoli kvůli tomu, že by byli horší herně, ale protože jim padla špatná strana mince ...
Národní tým vedl krátce ještě jednou, na konci 70. let.
 
I kdyby nic jiného, stačily zmíněné  dva mezinárodní úspěchy k tomu, aby se stal nesmrtelných. Jeho jméno nebude ve sportovních dějinách moderního Izraele nikdy zapomenuto.
 
Čest jeho památce!
 
**

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15