Autor Téma: Aktuálně: Nejvyšší ženská basketbalová soutěž obnovena  (Přečteno 3193 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 857
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
 
Jak jsme před několika dny informovali  na sportovních stránkách Eretzu a také na hlavní zpravodajské straně, byl v Izrael zrušen letošní ročník nejvyšší basketbalové soutěže žen.
 
Proč k tomu došlo si připomeňme původním článkem ze 7. 11. 2011 :
 
K ráznému kroku sáhlo vedení ženského basketbalu v Izraeli. Zrušilo nejvyšší ligu 2011/2012. Důvod? Stávka hráček, které nebyly ochotné podřídit se novým pravidlům. Ta nyní dovolují klubům angažovat více zahraničních basketbalistek. V ligových zápasech už neplatí, že v každém okamžiku hry musí být na palubovce nejméně dvě domácí basketbalistky. Nyní mohou být povolány do zápasu až čtyři zahraniční hráčky současně (a tudíž pouze jedna Izraelka).


Zatímco v mužské superlize prošla novinka bez problémů, dívky ji odmítly a šly do stávky. Vedení asociace pak v neděli 6. 11. 2011 rozhodlo o zrušení soutěže.


Pikantní je, že navzdory ohlášené stávce bylo první kolo ženské nejvyšší soutěže 31. 10. 2011 jakž takž odehráno. Do statistiky se zapsaly pouze tři výsledky – a pokud nedojde k nečekanému zvratu, tak jediné v této sezoně:


Ramat Hašaron – BC Habika 71:50
Hapoel Rišon le Cion – Maccabi Ašdod 67:88
Raanana Herzlija – Elicur Netanya 82:64


Střetnutí Elicur Ramla vs Hapoel Petach Tikvaa Hapoel TA vs Elicur Holon nemohla být uskutečněna, protože Ramla přijela s třemi a Holon se čtyřmi hráčkami.


O tomto bezprecedentním rozhodnutí široce referují zahraniční servery a všímají si ho také některé české portály.


Jerusalem Post připomíná kritickou reakci ministryně kultury a sportu Limor Livnatové: „Rozhodnutí zrušit soutěž je unáhlené a nezodpovědné. Vážně poškodí izraelský, zejména ženský sport.“


Jako unáhlené se skutečně jevit může. Na druhou stranu je ale nutné připomenout slova z opačného tábora. Dorit Keren-Cviová je generální manažerkou klubu Ramat Hašaron: „ Zrušení sezony bylo nezbytné, abychom si ujasnili, kdo v lize rozhoduje.“ A dodává: „Každému, kdo o izraelském ženském basketbale něco ví je jasné, že potřebujeme zahraniční hráčky. Většina izraelských basketbalistek talent k tomu, aby hrály vrcholovou soutěž prostě nemá ...“
Po pravdě řečeno, nikdo z nás, kdo sledujeme sportovní dění v Izraeli si nic takového nepřál. A tajně jsme doufali, že poslední slovo v této věci ještě řečeno nebylo.Naše naděje se vyplnily týden po osudovém rozhodnutí.Zrušení ligy bylo nevýhodné pro všechny, a tak zainteresovaným stanám nezbylo než jednat, jednat a zase jednat – a dojít ke vzájemně přijatelnému kompromisu. Ten našel své místo v dohodě podepsané v pondělí 14. 11. 2011. Večer už mohly hráčky nastoupit k novému ligovému kolu.Co je obsahem dohody? Pravidlo, podle kterého musí být v každém okamžiku hry na palubovce alespoň dvě domácí hráčky a které basketbalová asociace pro tuto sezonu zrušila, bude sice obnoveno, ale až od příštího roku – a na tři sezony. Současná liga bude hrána ve volnějším režimu. To znamená, že současně mohou nastoupit až čtyři zahraniční basketbalistky.Ženský část basketbalové nejvyšší ligy tedy pokračuje. Zatímco první kolo je neúplné (v době vyhlášení stávky hrály jen zahraniční basketbalistky a juniorky, přičemž dva zápasy z pěti nebylo možné pro nízký počet přítomných odehrát), třetí již ve statistice figuruje s plným počtem zápasů (druhé kolo je na programu 1. prosince).Výsledky 3. kola:
BC Habika – Maccabi Rama t Hen … 68:76
Hapoel Rišon le Cion – Elicur Holon … 62:55
Raanana Herzlija – Ramat Hašaron … 58:65
Elicur Ramla – Maccabi Ašdod … 74:78
Hapoel Petach Tikva – Elicur Netanya … 98:77Věřme, že nebezpečí stávky a podobných obstrukcí pominulo a všichni se budou moci soustředit především na samotnou hru.

« Poslední změna: 15. Listopadu 2011, 12:00:10 od mrstejskal »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15