Autor Téma: BEJTAR JERUZALÉM: NADĚJE NA FINANČNÍ ZÁCHRANU. ZÁHY POHASLA (k)  (Přečteno 2627 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 788
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy

Bývali Čechové statní jonáci, prozpěvoval si Rudolf Hrušínský v málem oscarovém filmu Vesničko má středisková.

Býval Bejtar Jeruzalém mistrem nejvyšší izraelské fortbalové ligy, mohou opáčit jeho fanoušci. Cenná deviza klubu. Občas by ale potřebovali dostat pár za uši. To v situacích, kdy se chovají tak, že Bejtar je kvůli nim trestán ztrátou cenných bodů. A občas musí hrát před prázdnými tribunami.

Ale ani sebevíce ukáznění fanoušci klubu nepomohou, potácí-li se ve finančních potížích. Do tohoto týdne to platilo i o Bejtaru.

Ještě před pár dny předseda klubu Jicchak Kornfein nevylučoval možnost, že Bejtar kvůli finančním problémům čeká administrace (nucená správa). Zejména poté, co se nezdařil prodej útočníka Hena Ariela do mistrovského celku Maccabi Haifa, od čehož si jeruzalémští sliboval zisk tři a půl milionu nových šekelů (NIS). Nebyl by to jediný zdroj vedoucí ke zlepšení situace. V izraelském tisku se psalo o pozastavení ročního platu Jicchaka Kornfeina (900 tisíc NIS) a snížení odměn elitním hráčům Baruchjanovi a Ben-Šušanovi.

Málokdo v té době tušil, že řešení je na spadnutí. A vcelku jednoduché: změna vlastníka, najde-li se. Dosavadní majitel Bejtaru, oligarcha ruského původu Arkadij Gajdamak, už odmítal do klubové pokladny přisypávat další peníze.

Nelze se ale na něj kvůli tomu dívat přes prsty. Gajdamak koupil klub v roce 2005 a za jeho éry disponoval Bejtar nejvyšším rozpočtem v lize. A dostavily se významné úspěchy. Bejtar dvakrát po sobě vyhrál první ligu (2006/2007 a 2007/2008), taktéž dvakrát Pohár státu (2008 a 2009) a v minulé sezoně prvoligový pohár Toto Cup.

Po zmíněných dvou mistrovských titulech skončil před dvěma lety v lize třetí, nicméně do Evropské ligy licenci kvůli nesplnění podmínek UEFA neobdržel. To ledacos signalizovalo.

Loni se umístil v tabulce pátý, těsně pod pásmem postupu do klubové Evropy, a letos hluboko dole – na konečné jedenácté příčce z šestnácti.

Přestože se Bejtaru snažili pomoci i skalní fanoušci, v tom poněkud připomínají oddanost příznivců pražského klubu Bohemians z Vršovic, před finančním zhroucením zachránil v roce 2009 klub sportovní mecenáš z brazilské diaspory – Guma Aguiar. Daroval mu čtyři miliony dolarů. Proč? Z lásky ke sportu v kombinaci s vášní pro Jeruzalém a Izrael. Aquiarovi se ovšem zanedlouho zhoršil zdravotní stav, musel být hospitalizován v psychiatrické léčebně a další peníze od něj už klub očekávat nemůže.

Bylo zapotřebí obrátit se jinam. Kam? K Američanům.

Nová naděje ...
Když ve čtvrtek 14. 7. 2011 předseda Bejtaru Jicchak Kornfein po návratu z Londýna vystoupil na Ben Gurionově letišti, měl plné právo na úsměv. Věřil, že jeruzalémský celek je zachráněn. Neboť: Arkadije Gajdamaka na pozici vlastníka nahradili dva byznysmeni z USA.

Dan Adler a Adam Levin.

Co je jejich cílem? Vrátit celku nedávnou slávu. Vrátit jej do čela první ligy. Oba vnímají Bejtar jako značku, která může přispět k šíření dobrého obrazu Izraele a Jeruzaléma na celém světě. Inu, správní podnikatelé se nezapřou.

Ovšem, abychom nezapomněli na to podstatné – zatím jednosměrný tok peněz. Pánové Adler s Levinem budou muset pro začátek nejen uhradit některé Gajdamakovy dluhy (asi 400 tisíc dolarů), ale vyrovnat rozpočet klubu, což představuje 10 milionů NIS.

Izraelský server Jpost.com informoval o podnikatelském angažmá obou nových majitelů Bejtaru.

Dan Adler je zakladatelem a hlavou kalifornské konzultační firmy Media Eagles. Začínal ve společnosti Creative Artists Agency, několik let působil na postu viceprezidenta pro rozvoj kreativity ve Walt Disney Imagineering.

Adam Levin působí v IT firmě. Je výkonným ředitelem sanfranciské firmy Criterion Capital Partners, která proslula tím, že od společnosti AOL koupila v loňském roce sociální síť Bebo.

Klub Bejtar Jeruzalém a jeho fanoušci v Izraeli i diaspoře mají nyní naději: že číslo šest, které prozrazuje, kolik má tým prvoligových mistrovských titulů, nemusí být číslem konečným.

Nechme se překvapit.

... trvala sotva dva týdny

A překvapení se dostavilo koncem července 2011. Konec špatný, všechno špatné.  Z dohody o finanční pomoci  nabízené dvojicí Adler-Levin sešlo, naděje na vzestup Bejtaru opět pohasla.
« Poslední změna: 14. Září 2011, 12:56:29 od mrstejskal »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14