Autor Téma: Egypt a Tunis  (Přečteno 143736 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Geršom

 • Host
Egypt a Tunis
« kdy: 28. Ledna 2011, 09:31:39 »
Dobrý den,

rád bych požádal někoho o fundovanější výklad toho co se děje v Egyptě a Tunisu.

Naivním západním pohledem by se mohlo zdát Hurá, studenti dělají revoluci a pak přijde demokracie a samá pozitiva atd. (dle srovnání s tím co se dělo v Evropě)

Jenže mě se spíše vybaví Irán, a jestli se nemýlím tak tam taky hráli studenti velkou roli a kde je Iran dnes.

Není náhodou arabské studenstké hnutí spíše cestou k radikálnímu islamizmu? Není lepší starý dobrý diktátor, který sice nedbá příliž na lidská práva (jakkoliv nepříjemně se mi to píše) ale je schopen udržet fanatiky na uzdě? (Muslimské bratrstvo např).

Komu tedy držet palce? Kam to může směřovat?

díky moc za Vaše postřehy

Geršom

Offline bibin

 • Nestor
 • *****
 • Příspěvků: 517
Re: Egypt a Tunis
« Odpověď #1 kdy: 28. Ledna 2011, 21:51:06 »
 Je málo lidí, kteří dnes večer mají pracovat. Vojáci- a těmi jsme, pokud nám jde o udržení Erecu- musejí nedbat. Ukazuje se jak tragické bylo stažení ze Sinaje, která je přirozeným nástupištěm všech vojsk. Jak tragické bylo jednání s těmi, kteří nikoho nereprezentují...Izrael stojí na prahu  svého bytí a nebytí, dnes tedy se svými diplomaty v papučích a vytahaných svetrech. My jsme  a zůstáváme jenom "těni na trotuarach", stíny na chodnících, jak by řekli naši haličtí předci, ale přesto, nebo právě proto bycho měli "zatmít" vědomí našich nepřátel. ElBaradej je zapřísáhlý nepřítel Erecu. On byl kmotrem íránského jaderného programu a je smůlou, a říkám to sám za sebe, že ho při letu do Káhiry nečekal osud maršála Badoglia, který byl  vlastními italskými vojáky nad Libyí, ač vojenský velitel této  předválečné kolonie, sestřelen. Teherán jásá. Po svržení libanonského Haririho má totiž nakročeno k vlivu v Tunisku, i v samotném Egyptě. Tuniská bída, kterou údajně zavinil  prchnuvší Ben Ali, se totiž ještě prohloubí. V pondělí končí v německých zemích tzv. first minute prodej zájezdů, kdy si 25 milionů německy hovořících důchodců  západní Evropy vybírá svou letní dovolenkovou destinaci. Letos to nebude Tunis ani Džerba, a jak výstižně poznamenaly jedny moskevské noviny, hitem nejsou a nebudou ani dovolené v Egyptě , (s odletem z Domodědova...). Tedy šance pro volání po hrůzné realitě prvního století po hidžře Muhammadově se stává tuniskou i egyptskou realitou >:D

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 205
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
Re: Egypt a Tunis
« Odpověď #2 kdy: 28. Ledna 2011, 23:16:28 »
Sdílím obavy Vás obou. Tzv. revoluce v Egyptě, pokud by uspěla, by vedla ke svržení umírněné a poměrně osvícené diktatury. Co by ji nahradilo je ve hvězdách. Pokud by to byla jiná umírněná a osvícená diktatura, pak budiž. Ale pokud to bude demokracie, pak propadám panice. Většina obyvatel Egypta je a bude náchylná populistické agitaci, takže volby vyhrají nacionalisté a/nebo islamisté.

Analogie se svržením diktátorského, ale umírněného a osvíceného, šáha je očividná. Také se nejprve k moci dostala roztodivná směsice demokratických a nedemokratických sil, aby vítězně vyšel militantní islám - který pak zcela brutálně zúčtoval se všemi svými odpůrci, včetně tech, kteří mu pomohli k moci.

El Baradej je nebezpečný bastard. Díky tomu, že je na Západě dobře zapsán a image si buduje i nyní, projde mu při nástupu k moci skoro cokoliv. Západ si ho bude hýčkat.

Spojení Egypta a Libanonu bych se ale nebál. Nasralláh podněcoval ke svržení Mubaraka proto, že Mubarak se opakovaně velmi kriticky vyjádřil na adresu Hizballáhu, včetně toho, že kritizoval vinu Nasralláha za rozpoutání II. libanonské války. Je to ze strany Nasralláha osobní msta. Nicméně zájmy Egypta - i pokud by byl islámský - nejsou shodné se zájmy Íránu/Sýrie, skutečných vládců Hizballáhu a potažmo i Libanonu.

Offline fanuel

 • Starší člen
 • ****
 • Příspěvků: 263
 • Zdravím
Re: Egypt a Tunis
« Odpověď #3 kdy: 29. Ledna 2011, 00:48:04 »
Zdravím, jestli tedy bude, nějaká reakce ze strany západní demokracie,  pozitivní ve smyslu odepsání nynější vlády v Egyptě je ve hvězdách. Politika USA v Africe, na Blízkém Východě je v totální krizi a to nemluvím o vnitřních problémech v USA, kde mají jiné starosti. Což je i v pořádku, nemají se plést do něčeho, čemu nemůžou rozumět he he he viz. Izrael + plaštelína. Vyspělá demokracie :)), jak ji chápeme v Evropě v USA, hlavně ve smyslu osobních i lidských práv, pokud možno nekrácených zákonem viz. TEA PÁRTY=USA=Bohemia.cz Odborové združení A.Právo( www frantisek.blog.idnes.cz) Tak z různých důvodů není možná v muslimských státech, už z toho prostého důvodu, že je to neslučitelné s islámským právem šária. K tomu si přidejme špetku různých pohledů na islámské náboženství, tvořené sunity a šíty. A vyjde nám, Irán a jeho hegemonie v oblasti. Nesmíme ano, ani na chvilku zapomenout i na Turecko, které od sekulárního státu Ata Turka, spěje k teokracii vlády islámu (islámské právo šária). No vždyť podle západní demokracie vůle lidu rozhodne. ŽE!!! . Jaksi, že  1+1 = nemusí být dvě je evidentní ve smyslu náboženství Islámu a především AL-Kajda, Hizbaláh, muslimské teroristické bratrstvo v Egyptě nespí. Ti stojí se svým teroristickým radikalismem, ideologii za  zničení Státu Izrael, antijudaismu, antisionismu. V neposlední řadě to ukázali a není to tak dlouho i v Ruské federaci. A zároveň nesmíme zapomenou, že hrozí likvidaci celého národa Izraele, přesně tak jak vyhlašuje Irán slovy Ahmaždineřáda a jeho ajatochlastů. 8)
Stanek Frantisek Fanuel
« Poslední změna: 29. Ledna 2011, 01:02:48 od fanuel »

Offline zoom

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 1 129
 • Pohlaví: Ženské
Re: Egypt a Tunis
« Odpověď #4 kdy: 30. Ledna 2011, 12:45:18 »
Tak nějak mě docela zajímá, kdo tahý za nitky v těch severoafrických a středovýchodních radovankách a proč v Egyptě zakázali Eljaziru. A chytrý Obama tam chce demogggracii. Jinžmi slovy, muslimští bratři čekají na svou chvíli. A "svobodný"  svět bude v  :o .

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 205
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
Re: Egypt a Tunis
« Odpověď #5 kdy: 30. Ledna 2011, 12:54:50 »
V Egyptě to je složité. Jsou tam spojené zájmy řady skupin, které si myslím, že je na čase vystrnadit Mubaraka. V tom, co by mělo být poté, se ale rozcházejí. Jsou tam tzv. liberálové, kteří věří v možnost demokracie a doufají, že by to prospělo obchodu. Pak armáda, která si Mubaraka váží, ale současně ho obětuje, pokud bude mít pocit, že by mohla přijít o moc. A samozřejmě Muslimští bratři, kteří jsou sice "umírnění", ale cíl mají jasný - zavedení islámského státu na základě šaríji...

USA by zřejmě nejraději zachovaly status quo, ale nevědí, jak na to. Bojí se, že Mubarak je už odepsaný a nedokáží se rozhodnout, na koho rychle vsadit místo něj... Jinak samozřejmě se angažuje Írán na straně "revoluce" a s obavami sledují Saúdové a další.

Al Džazíru zakázali proto, že vysílala rozhovory s protestujícími, z nichý řada ostře útočila na Mubaraka...

Doufejme, že se k moci dostane Omar Sulejmán. Velmi mazaný a bezskrupulozní chlapík, který ovšem nezavírá oči před realitou. Něco jako v SSSR kdysi Andropov nebo v Rusku Putin.... Alternativy k Sulejmánovi jsou horší - žvanil El Baradej nebo islamisté.

Offline zoom

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 1 129
 • Pohlaví: Ženské
Re: Egypt a Tunis
« Odpověď #6 kdy: 30. Ledna 2011, 13:35:52 »
No nevim, jestli to je tak jednoduche, zejména nevíme co se stane vzhledem k Izraeli, jde také o zemní plyn. Hranici s Gazou a další pikantní záležitosti.
A hlavně co vlastně v tom Kataru chtějí....

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 205
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
Re: Egypt a Tunis
« Odpověď #7 kdy: 30. Ledna 2011, 13:42:59 »
V tuhle chvíli se hraje o budoucí směřování Egypta. Před chvilkou bylo zveřejněno, že na svobodě je už 7 vůdců Muslimského bratrstva, stejně jako tisíce (!) dalších zločinců. Armáda má teď unikátní příležitost "postavit se na stranu lidu" a pod heslem obnovy pořádku potlačit povstání. Sulejman je chytrý chlapík, doufám, že to zvládne.

Co chtějí v Kataru je velká otázka. Nedávno to zveřejnění tajných dokumentů o izraelsko-palestinských jednáních mělo jediný cíl - znemožnit Abbáse a znemožnit dosažení mírové dohody. Teď zase ta podpora převratu v Egyptě... A vzpomeňme na podporu protiamerických sil v Iráku. Katarský emír hraje vysokou hru, ale zatím netuším, co je cílem...

Martin

 • Host
Re: Egypt a Tunis
« Odpověď #8 kdy: 30. Ledna 2011, 17:13:15 »
Tak se zdá, že by mohlo jít o další "arabské povstání" :) Protesty se šíří do celého okolí. Vzhledem k přelidněnosti, potravinové nesoběstačnosti a islámu aby se člověk začal děsit íránského scénáře a miliónů uprchlíků směřujících do Evropy....Ale proč hned počítat s nejhorším :) Třeba se podaří demokratizace společnosti a region nastoupí cestu k 21. století :)

Když se to vezme kolem a kolem....ať to dopadne jakkoliv, konečně bychom se mohli dozvědět, jak si v arabském světě stojí islám a demokracie a jestli Arabové dokáží jít v touze po demokracii a lidských právech i proti Islámu.... Pokud ano, tak je to skvělé:), no a pokud ne, tak snad konečně skončí našlapování ohledně islámu a ortodoxních muslimů v Evropě

Offline kost

 • Nováček
 • *
 • Příspěvků: 6
 • Pohlaví: Mužské
Re: Egypt a Tunis
« Odpověď #9 kdy: 30. Ledna 2011, 19:09:00 »
....Ale proč hned počítat s nejhorším :) Třeba se podaří demokratizace společnosti a region nastoupí cestu k 21. století :)

Když se to vezme kolem a kolem....ať to dopadne jakkoliv, konečně bychom se mohli dozvědět, jak si v arabském světě stojí islám a demokracie a jestli Arabové dokáží jít v touze po demokracii a lidských právech i proti Islámu.... Pokud ano, tak je to skvělé:), no a pokud ne, tak snad konečně skončí našlapování ohledně islámu a ortodoxních muslimů v Evropě


Taky bych chtěl mít tolik pozitivních myšlenek..  Reálně se obávám, že ani jedna "Vaše" varianta nebude. Demokratizace se v tomto regionu bude spíše ubírat směrem k islámskému pojetí "svobody" (svobodně se může každý rozhodnout, jestli bude uznávat právo šaría, nebo zemře). Našlapování ohledně islámu v EU stejně neskončí, na to tu nemají odvahu.. :-(

Osobně si myslím (obávám se), že tyto převraty jen získají více aktivistických nepřátel Izraeli..   :(

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 205
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
Re: Egypt a Tunis
« Odpověď #10 kdy: 30. Ledna 2011, 19:48:19 »
.... Třeba se podaří demokratizace společnosti a region nastoupí cestu k 21. století :)

Když se to vezme kolem a kolem....ať to dopadne jakkoliv, konečně bychom se mohli dozvědět, jak si v arabském světě stojí islám a demokracie a jestli Arabové dokáží jít v touze po demokracii a lidských právech i proti Islámu.... Pokud ano, tak je to skvělé:), no a pokud ne, tak snad konečně skončí našlapování ohledně islámu a ortodoxních muslimů v Evropě

Na jednu stranu máte pravdu, že by každé společnosti měla být dána šance zavést demokracii a nějak si s jejími úskalími zkusit poradit. Na druhou stranu to riziko, co se může všechno stát, když to "nedopadne" je veliké. Osobně bych dal přednost tomu, kdyby arabská společnost přešla k demokracii pozvolněji, zejména kdy by existovaly silné mechanismy, jak zabránit zavedení islámského státu. Ale současné trendy nejsou zcela optimistické, ať už koukáme na Turecko, Libanon nebo Írán.

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 205
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
Re: Egypt a Tunis
« Odpověď #11 kdy: 30. Ledna 2011, 22:17:14 »
Íránský scénář se začíná realizovat v Tunisku... Pár týdnů po převratu a svržení sekulárního a prozápadního diktátora se do země vrací tamní Chomejní... ech...Ghanúší... https://aktualne.centrum.cz/zahranici/afrika/clanek.phtml?id=689593

Offline bibin

 • Nestor
 • *****
 • Příspěvků: 517
Re: Egypt a Tunis
« Odpověď #12 kdy: 31. Ledna 2011, 01:57:40 »
Džazíru vypráskali proto, že dokázala ryčet nadšením, když někdo říkal "step down Mubarak" třikrát za minutu. Pokud jste viděli, Mubárakův obraz stržený ze zdí není ničen, jako Ben Aliův, ale je mu na čelo namalována Magen David a takto je vystavován. ElBaradej se snaží "hacknout prezidentství" všemi způsoby. A Tunisko, Egypt, Libanon, možná Jemen, jsou píšťaly varhan, na jejichž pedály šlapou duchovní v iránském Kommu. PS. Demokracie pro koho, pro Hasana Wshaha, který utekl z vězení Abú Zaabal u Káhiry, a dnes ráno se křenil na kameru Džazíry v Gaze..? (Prošel tunelem...)

Offline gvodrazka

 • Nestor
 • *****
 • Příspěvků: 1 001
 • Pohlaví: Mužské
Re: Egypt a Tunis
« Odpověď #13 kdy: 31. Ledna 2011, 08:10:37 »
Pořád mi tady schází úvaha: a co Suez? Kdo a jak zajistí nekomplikovaný provoz Suezu? Je schopna ta klika magorů, aspirujících na vedení Egypta, udržet ve smysluplném provozu Suezský průplav? Nestojíme před novou krizí podobnou začátkům 70. let? Nemělo by se uvažovat o přítomnosti (ne o intervenci!) nějakého expedičního sboru na ochranu Suezu? 8)

Doufám, že si všichni uvědomujeme, že pád Mubaraka je bezpečnostním rizikem pro Izrael. :(

Offline zoom

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 1 129
 • Pohlaví: Ženské
Re: Egypt a Tunis
« Odpověď #14 kdy: 31. Ledna 2011, 08:40:37 »
Gugi, nečekala bych tak hlubokou analýzu právě od Vás. Kupodivu možná to pomůže izraelské vládě pochopit, jak "hluboké přátelství" pojí USA a jeho spojence. Aneb potvrzení onoho pravidla že USA nemá přátele, ale zájmy.
Pěkný den přeji.

martindeporres

 • Host
Re: Egypt a Tunis
« Odpověď #15 kdy: 31. Ledna 2011, 10:19:50 »
No, tady se mluví pořád o demokracii, ale právě se tu ukazují všechna ta rizika, která demokracie nese. Áda i komunisté se dostali k moci demokraticky. Tady a vsadil bych na to cokoliv, se zase "demokraticky "  jak v Egyptě tak v Tunisu dostanou k moci islamisté a nenalhávejme si, že ne. Na demokracii musí být národ  duchovně a kulturně vyspělý a pochybuji, že je to zrovna případ Arabů.  Pak je skutečně lepší osvícený diktátor s metodou cukru a biče, kdy cukrem nutno hodně šetřit.

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 205
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
Re: Egypt a Tunis
« Odpověď #16 kdy: 31. Ledna 2011, 10:22:41 »
USA se snaží zařídit "řízené předání moci" v Egyptě někomu, kdo nahradí Mubaraka. Zjevně Amíci nemají dost trpělivosti počkat, až osvícený farao zemře přirozenou smrtí (odhlédneme-li tedy od toho, že přirozenou smrtí autokrata může být také kulka nebo provaz).

Tato snaha USA není nicméně iracionální. Mají prostě informace o tom, že situace v Egyptě je poslední roky čím dál napjatější, a snaží se proto vychovat si k USA loajální opozici. Někoho, kdo by nahradil Mubaraka, "až to padne". Problémem totiž je, že přirozená opozice proti Mubarakovi je islámská a protiamerická. USA se proto zřejmě snaží provést řízený převrat, kdy by se do čela země dostali noví lidé, kteří by ale současně nebyli islamisté. Zda to má naději na úspěch nevím. Ale je jasné, že nějací chytří hoši v USA už před několika lety usoudili, že je třeba se připravovat na den poté, kdy Mubarak padne...

Co se Suezu týče, tam bych problém nehledal. Jakákoliv budoucí egyptská vláda si nebude chtít - aspoň v počátku, než konsoliduje moc - rozzlobit USA. Takže Suez a letoviska pojedou, jako by se nic nedělo. Zatím. A až se případná islámská vláda upevní v kramflecích, tak máme ve hře případně další Írán...

Pád Mubaraka je samozřejmě pro bezpečnost Izraele obrovský průšvih. Pokud se k moci dostane Omar Sulejman, resp. armáda, tak se příliš nezmění. Ale pokud by se k moci dostali Muslimští bratři, tak celá izraelská bezpečnostní architektura za posledních 30 let, je vhodná k hození do koše...

Offline gvodrazka

 • Nestor
 • *****
 • Příspěvků: 1 001
 • Pohlaví: Mužské
Re: Egypt a Tunis
« Odpověď #17 kdy: 31. Ledna 2011, 11:44:00 »
WTF ?  >:( Mám vzteka. >:(
Nesnažme se udělat z nouze ctnost a přiznejme si, že Amíci a někdo z rozvědky (třeba zrovna ten, který říká, že „rozvědka není kouzelník“ a že se to nedalo předpokládat) obyčejně zachrápali nebo něco podcenili. >:(

No a to je právě to, na co myslím. Když to Amíci v dostatečném předstihu věděli, tak proč už tu není připravená "předem vychovaná" a vyšlechtěná loyální garnitura?! Je snad málo prachů ?!Pokud se dostane k moci opozice loyální k USA (a tedy nenastane problém se Suezem), pak nástup té „přirozené, islámské a protiamerické“ je jen otázkou času, protože ta loyální si nikdy nestihne vybudovat takové pozice jako Mubarak během 30 let. Leda že by ta opozice byla kamufláží původní Mubarakovy garnitury (což dozajista nebude). Sulejman je jen provizorní fází na cestě k úplnému muslimskému bordelu, pokud se tomu ovšem nezabrání včas. Sulejman nemá šanci se dlouhodobě udržet. Poněkud kýčovité přirovnání, ale v Egyptě padl car a prozatímní vláda je impotentní. Armáda a policie se drolí – oficírská elita kontra prostí vojáci, sympatizující s rebely. Čili v krátké době tu máme problém se Suezem (velmi drahý pro světovou ekonomiku), protože pro islamisty bude blokace Suezu nástroj, jak oslabit „velkého satana“.
 :P

« Poslední změna: 31. Ledna 2011, 11:54:24 od gvodrazka »

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 205
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
Re: Egypt a Tunis
« Odpověď #18 kdy: 31. Ledna 2011, 12:32:58 »
Nezaspali. Těžko bylo možné vědět dopředu, že v Tunisku se podaří tak snadno změna režimu a že to inspiruje i Egypt.

Loajální garnitura existuje, a to dokonce ve třech proudech: jednak směr "tradiční", což jsou špičky armády v čele s Omarem Sulejmanem, jednak směr "liberální", což je El Baradej, a konečně domácí neislámská opozice.

V případě nástupu první garnitury není problém ani se zázemím, protože prostě převezme Mubarakovo. Omar Sulejman se postaví během krátké doby nejen do čela země jako (vice)prezident, ale i jako předseda Národní demokratické strany. Sulejman má velkou šanci se udržet - je to Putin Egypta. Člověk bez skrupulí, který bude částečně navazovat na Mubaraka a současně budovat svůj kult. Má (zatím) podporu tajné služby a zejména armády.

Pokud se k moci dostane ta druhá garnitura, pak námitka platí a zázemí není vybudováno. A pozor! ani nikdy nebude, protože Egypt není zemí, kde by liberálové měli šanci získat v nezfalšovaných volbách významnější podporu... Otázkou je ta třetí skupina, která není čitelná a nedá se odhadnout, kam půjde. Ta třetí parta je něco jako kdysi "Svobodní důstojníci" - byli mezi nimi lidé velmi vlevo i velmi vpravo. Časem se vyprofiloval jako vůdce Násir, ale na druhou stranu ze SD pocházel i Sadat... a každý byl úplně jiný.

Nicméně trvám na tom, že problém se Suezem (neberu-li v úvahu možný výpadek v řádu pár dnů) nebude. Egypt si dobře pamatuje, jaký byl důvod války v roce 1956 a islamisté (dostanou-li se k moci) budou muset nejprve upevňovat dlouhodobě moc v zemi a ne provokovat navenek.

Offline gvodrazka

 • Nestor
 • *****
 • Příspěvků: 1 001
 • Pohlaví: Mužské
Re: Egypt a Tunis
« Odpověď #19 kdy: 31. Ledna 2011, 13:12:22 »
Well,well...
Sulejman není Putin, protože Egypťani nejsou mužici - věřte, že mi nemá šanci.
Muslimské bratrstvo si nedá vnutit nového Mubaraka, když má vítězství na dosah ruky.
Špičky armády a tajné služby, to není žádná podpora, když mannschaft málem dezertuje a nižší důstojnictvo má náladu "svobodných důstojníků". :D
Čaroděj Baradej? - tomu nikdo nevěří. 

1956! Přesně to jsem měl na mysli! Egypt si dobře pamatuje, že tehdejší válka byla pro něj v podstatě vítězstvím. Tehdy se Amíci naštvali na Anglány a Frantíky. Lstiví islamisti najisto předpokládají, že pokud budou blokovat Suez, Západ nebude schopen jednoznačné kolektivní odpovědi - prostě oni vědí, že Západ si stíní vlastní humánní demokracií. Už vidím Anglány a Frantíky jak provádějí desant u Port Saidu, zatímco muslimské menšiny v Paříži a Londonistánu provádějí desant do vládních institucí  ;D
1956 není 2011. Tenkrát byli muslimové v Evropě velice potichu.

Pane kolego přiznaj´se: kolik akcií Suezské kanální a.s. maj´?  :D
Věřím, že maj´zájem, aby kolem Suezu nevznikaly poplašné zprávy.... 8)


Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 205
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
Re: Egypt a Tunis
« Odpověď #20 kdy: 31. Ledna 2011, 13:21:59 »
Sulejman má šanci. Stačí aby nasadil "národní" a "islámskou" image. Něco jako svého času Sadat. Armáda jde za velitelem a nevěřím tomu, že by propukla vzpoura. Egyptská armáda nejspíš sehraje roli tradice latinoamerické a pomůže nastolení vojenské junty "národní spásy". A třeba i s rétorikou islámskou a národní. Ale ve skutečnosti armádní. A proto věřím Sulejmanovi.

Není ovšem rok 1956 a pokud by byl zablokován Suez, tak nebude bojovat Francie nebo VB, ale USA...A nepošlou tam jediného vojáka, ale pěkně ze vzduchu rozsekají vše, co se jim nebude líbit. Nakonec vznikne opět (výše zmíněná) vláda národní spásy. Blokování Suezu dnes nemá žádný smysl. Tehdy se jednalo o boj o znárodnění Suezu, ale dnes je Suez egyptský a nemá smysl si ničit zdroj příjmů. Už tak mizerných poté, co turisté balí a letos už asi nepřijedou...

Offline gvodrazka

 • Nestor
 • *****
 • Příspěvků: 1 001
 • Pohlaví: Mužské
Re: Egypt a Tunis
« Odpověď #21 kdy: 31. Ledna 2011, 14:08:35 »
A teď Vám řeknu, čemu věřím já: že tam Amíci vůbec nezasáhnou (leda že by si spletli Egypt se Srbskem), a že nakonec se věci díky těm egyptským magorům vyvinou tak, že zase budeme, my Izraelci, nuceni opalovat se na 101. kilometru od Káhiry.... ;D


Offline bibin

 • Nestor
 • *****
 • Příspěvků: 517
Re: Egypt a Tunis
« Odpověď #22 kdy: 31. Ledna 2011, 15:39:22 »
Suez by nejlépe zajistila egyptská armáda, pokud ta ne, tak Cahal. Dodávám, Mubarakova egyptská armáda. T.č., jak to vidím na al-Arabíji, jde o nahrazení sekulární diktatury islámskou diktaturou. Přirozeně, pro Egypt je vhodnější Pharao Democracy. Krade jenom faraón, ostatní na něm závisí. Budou-li krást looters, (viz ukradené zlaté figurky z hrobu Tutanchamóna) B-h s touto zemí. NATO neberu vážně. V Afghánu říkali, že odstraní otroctví a násilí na ženách. Realita... 2.300 sebevražd Afghánek ročně, poměrně hodně upálením. (A kde je Bouaziz, byť mučedník...)

Offline Tomsik

 • Starší člen
 • ****
 • Příspěvků: 407
 • Pohlaví: Mužské
  • KVH Sayeret Nahal Praha
Re: Egypt a Tunis
« Odpověď #23 kdy: 31. Ledna 2011, 22:52:39 »
Dlouho jsem tu nic nenapsal ale jiz nemohu stat stranou...za sebe jen reknu, ze trnu jak to dopadne, na jednu stranu dobre ze se rozhybala situace, ktera nikam nevedla, nebo mozna spise vedla, prave k tomuto, radu let na druhou obrovske riziko, vse je tu jiz popsano. Diky za cerstve zpravodajstvi doufam ze kluci z Cahalu maji pevne nervy pripadne uz potichu lestej kniply v pilotnich kabinach :-)

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 205
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
Re: Egypt a Tunis
« Odpověď #24 kdy: 31. Ledna 2011, 23:24:19 »
Zrovna včera mě napadlo, jestli Tomsíku ještě někdy zajdeš  :) 

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14