Autor Téma: LETNÍ OLYMPIÁDA - LONDÝN 2012 (Úvod)  (Přečteno 3852 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 787
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
LETNÍ OLYMPIÁDA - LONDÝN 2012 (Úvod)
« kdy: 14. Prosince 2010, 10:51:50 »
Přípravná fáze - od 12/12/2010


Pořadatelství
O prestižní post hostitele LOH se ucházelo devět měst. Tučně uvedená postoupila do užšího výběru: Paříž, Madrid, Londýn, Moskva, N.Y., Lipsko, Istanbul, Rio de Janeiro a Havana.

V užším výběru bylo nutné hlasovat čtyřkolově; teprve v posledním, čtvrtém kole bylo rozhodnuto, že pořadateltví připadne Londýnu (porazil Paříž v poměru hlasů 54:50).

Londýnské hry, v pořadí třicáté letní, se budou konat od 27. července do 12. srpna 2012.


Izraelská účast - cíle a kritéria
Izraelští sportovci nebudou na londýnských hrát chybět, podobně jako nechyběli na všech hrách pod roku 1952 - s výjimkou bojkotované olympiády v Moskvě 1980. Jak velká bude izraelská výprava bude záležet na tom, kolik sportovců přejde přes přísná kvalifikační kritéria. Jak v několika příkladech uvedl 13/12/2010 server Jpost.com, obecně platí, že zájemci o účast z řad atletů a plavcl se budou muset dostat do semifinále na světových šampionátech, jež budou olympiádě předcházet, případně do nejvyšší úrovně A. Judista Arik Zeevi se  bude muset probojovat mezi světovou dvacítku. Všichni na to mají ještě osmnáct měsíců.

Podle slov generálního tajemníka Olympijského výboru Izraele (angl. zkratka OCI) Efraima Zingera, stanovil si Izrael tři hlavní cíle:
- dostat se do "Medal Table" - tedy do přehledu zemí, které vybojovaly cenný olympijský kov;
- zisk medaile v ženské kategorii - bylo by to po dlouhé době poprvé, přesněji od roku 1992,kdy v Barceloně vybojovala stříbro judistka Jael Aradová;
- zisk medaile v disciplíně, v níž se to izraelským reprezentantům dosud nepodařilo.

Rychlý přehled
Jenom pro přpomenutí uvádíme předhled izraelských olympijských medailistů 1992 - 2008

Barcelona 1992
Jael Aradová ... judo ... stříbro
Oren Smadja ... judo ... bronz

Atlanta 1996
Gal Fridman ... windsurfing ... bronz

Sydney 2000
Michael Kolganov ... kanoistika ... bronz

Atény 2004
Gal Fridman ... windsurfing ... zlato
Ariel Zeevi ... judo ... bronz

Peking 2008
Šahar Cubari ... windsurfing ... bronz


Jednání představitelů olympijských výborů Izraele a Palestinské samosprávy
Internetové stránky Mezinárodního olympijského výboru přinesly 20. 1. 2011 informaci o tom, že v jeho sídle v Lausanne se konalo první setkání vysokých představitelů NOV Izraele a Palestinské samosprávy (PA). Jednání se zúčastnil předseda MOV Jacques Rogge, izraelskou delegaci tvořili předseda Izraelského olympijského výboru (OCI) Cvi Varšaviak a  generální tajemník OCI Efraim Zinger. V čele palestinských  olympioniků byl šéf tamního NOV generál Džibril Radžúb.

Hlavním tématem rozhovorů byly technické a sportovně-organizační otázky související se snahou sportovců PA zúčastnit se letních her v Londýně 2012. Představitelé Izraele vyjádřili ochotu pomoci Palestincům v oblastech, mezi něž patří hostování v tréninkových kempech, trenérské semináře a sdílení poznatků z vědeckých oborů zaměřených na sport včetně sportovní medicíny. Důležitým námětem nastoleným izraelskou delegací bylo  právo jeho sportovců, trenérů a sportovních činovníků - právo často porušované - účastnit se všech akcí pořádaných pod patronátem MOV nebo mezinárodních federací. Dle komuniké všichni účastnící jednání, tedy i Palestinci, zdůraznili dobrou vůli užít svého vlivu k řešení tohoto problému.

Nakolik nezůstane jen u slov a proklamací uvidíme v záležitosti příštích Středomořských her, na něž Izrael dosud přístup neměl. Účast jeho a sportovců PA na tomto mezinárodním sportovním podniku, jehož hostitelem bude v roce 2013 Řecko, byla jedním z témat lausannského rokování.

Druhé setkání izraelské a palestinské olympijské delegace by se mělo konat do dvou měsíců.
 
 
Íránská paranoida: Vadí logo OH. Prý je sionistické
Také v českém tisku se na konci února 2011 objevily zprávy o výhradách Íránců proti logu londýnské olympiády.
 
Zde odkaz na článek na serveri iDNES:
 
***  https://zpravy.idnes.cz/iran-hrozi-bojkotem-olympiady-v-logu-her-vidi-zidovske-spiknuti-px2-/zahranicni.asp?c=A110228_170512_zahranicni_aha

Žádná vzpomínka na Mnichov 1972
03/05/2012---Média přinesla zprávu, že Mezinárodní olympijský výbor se postavil negativně k on-line petici vyzývající k tomu, aby v rámci zahajovacího ceremoniálu byla držena minuta ticha za 11 izraelských účastníků OH 1972 zavražděných v Mnichově arabskými teroristy. Slovy tiskové mluvčí Emmanuelle Moreau:  MOV vzdal čest jejich památce při několika příležitostech a bude tak činit i nadále. Nicméně na zahajovacím OH v Londýně se s podobnou vzpomínkou nepočítá. Organizátoři petice spolupracují s Ankie Spitzerovou, vdovou po jednom ze zavražděných, šermířském trenérovi Andre Spitzerovi. Ta v průvodním dopise k petici mimo jiné uvedla: Žádám o jednu minutu ticha na londýnské olympiádě a na každých dalších hrách.  Tím bude světu jasně řečeno, že to, co se stalo v roce 1972,   nebude se už nikdy opakovat.
 
Surfařský "dvojboj" rozhodnut
06/06/2012---Izrael může zastupovat na OH pouze jeden reprezentant v jachtařské třídě RS:X čili ve windsurfungu. Do úvahy přicházeli dva špičkoví sportovci v této disciplíně: Šahar Cubari nebo Nimrod Mašiah. Rozhodnout měly - a také rozhodly - jejich výkony na čtyřech mezinárodních sportovních podnicích. Šlo o ME 2011 a 2012, MS 2012 a před několika dny skončený Světový pohár v nizozemském Medemblinku. Ten také rozhodl: ačkoli před ním měl lepší pozici Mašiah, v Holandsko dalo odpověď - do Británie poletí Cubari. Ten totiž čtvrtý závod vyhrál (21 bodů), zatímco Mašiah skončil desátý (92 bodů).
 
Nominace plavců
06/06/2012---Po skončení plaveckého ME 2012 konaného v květnu v maďarském Debrecínu známe jména šestice sportovců, kteří s největší pravděpodobností budou reprezentovat Izrael v plaveckých disciplínách:  Amit Ivriová jako jediná žena a pětice plavců - Gal Nevo, J. J. Toumarkin. N. Š. Bar-Or, Jonatan Kopelev a Imri Ganiel.

Vlajkonoš
V neděli 24. 6. 2012 šéf Izraelského  olympijského výboru Cvi Varšaviak oznámil, že vlajkonošem na londýnských hrách bude Šahar Cubari.
 
Setkání před odletem
Konalo se 9. 7. 2012, olympijská výprava zahrnující 38 reprezentantů  byla přijata prezidentem Peresem, premiérem Netanjahuem a ministryní sportu Livnatovou. Ta kritizovala  izraelského zástupce v MOV Alexe Giladiho, který v záležitosti minuty ticha na londýnských hrách  věnované památce  Izraelců zavražděných na olympiádě  v Mnichově 1972 zaujímá podobně negativní postoj jako MOV. Netanjahu a Livnatová znovu vyzvali, aby minuta ticha byla na program zahajovacího ceremoniálu zařazena.


Výsledky izraelských reprezentantů přinášíme na samostatné stránce.


**
« Poslední změna: 27. Července 2012, 11:54:05 od mrstejskal »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14