Autor Téma: HISTORICKÝ PŘELOM: ÍRÁNEC PŘEŽIL HATIKVU  (Přečteno 3504 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 857
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
HISTORICKÝ PŘELOM: ÍRÁNEC PŘEŽIL HATIKVU
« kdy: 6. Listopadu 2010, 16:55:05 »


Několikrát jsme ve sportovní sekci psali o provokacích reprezentantů Íránu, kteří na mezinárodních podnicích odmítali soutěžit s reprezentanty Izraele. Lhostejno zda na judistickém tatami,  v plaveckém bazénu nebo na fotbalovém trávníku.

Co se ale děje, když se Íránec uvolí, že bude soutěžit ve stejné výkonnostní skupině, v níž je i Izraelec a oba stanou na stupních vítězů?

Odpověď přišla letos v září z Polska.

Ciechanów je asi pětačtyřitisícové město nacházející se severně od Varšavy. Od 18. do 25. září bylo dějištěm světového šampionátu vzpěračů skupiny Masters, kam patří borci a borkyně ve věku od 35 let.

Závodníci jsou rozděleni do jednotlivých kategorií dle věku a hmotnosti. V jedné takovéto skupině se na listině startujících objevili také Íránec a Izraelec. Husajn Chodadadi (*1973) a o dva roky starší Sergio Britva. Soutěžili v hmotnostní kategorii do 105 kg ve věkové skupině od 35 do 39 let.

Jejich souboj byl vyrovnaný. Nejlepší Íráncův pokus v nadhozu měl hodnotu 136 kg, Izraelec za ním zaostal o pouhý kilogram. Pak přišel ke slovu trh. Britva dostal nad hlavu 165, Chodadadi pouze 160 kg. Vítězem dvojboje v této kategorii (započítává se nejlepší pokus v nadhozu a trhu) se proto stal izraelský vzpěrač (135 + 165 = 300kg), Íránec byl druhý (136 + 160 = 296 kg).

Vzápětí bylo jasné, co z toho vyplývá: že Britva a Chodadadi budou stát na stupních vítězů vedle sebe, že spolu budou vztyčeny izraelská a íránská vlajka a že Íránec, zúčastní-li se ceremoniálu, bude muset vyslechnout  Hatikvu.

A jak to dopadlo?

Chodadadi na ceremoniálu nechyběl, izraelskou hymnu přetrpěl, ale jedno nesportovní gesto si přece jen neodpustil. Když Britva udělal to, co je v takovýchto okamžicích naprosto normální všude na světě, tedy když nabídl soupeři ze stříbrného místa ruku, Chodadadi od něj gratulaci přijmout odmítl.

Ano,  v Ciechanówě jsme byli svědky jistého „pokroku v mezích zákona“. (I když – kdoví, co Chodadadiho po návratu doma čekalo.)  Jak dlouho ale bude trvat, než se Íránci dopracují k prostému sportovnímu rytířství a podají svým soupeřům  z Izraele ruku?

Nad odpovědí se můžeme zamyslet při sledování videa ze zmíněného ceremoniálu na tomto odkazu:


*** https://www.youtube.com/watch?v=lDecG6BWncA

Offline bibin

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 517
Re: HISTORICKÝ PŘELOM: ÍRÁNEC PŘEŽIL HATIKVU
« Odpověď #1 kdy: 7. Listopadu 2010, 08:59:07 »
Samozřejmě, gratulace Britvovi. Na margo Íránce bych chtěl říci, že na tu hrůzu, která se denně děje v jeho vlasti, a která se nemůže neodrazit v psýché všech lidí, se choval civilizovaně. To, že bez gest vyslechl Hatikvu mu budiž ke cti. Stisknout ruku Britvovi- tak to už se mohl rovnou nechat odvézt do vězení..("vy se přátelíte s Izraelci? Ne? Ale celý svět to tak vidí..). Také mohl po každém pokusu žádat o výměnu náčiní (nedotknout se toho, co zvedal-držel v ruce Britva). To by byl "borec" pro Íránce. Pokud vím, nečinil tak.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15