Autor Téma: sekty  (Přečteno 11264 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

janagab

 • Host
sekty
« kdy: 3. Listopadu 2010, 20:39:57 »
Zajímalo by mne, kdo v dnešní době určuje, co je sekta a co ne. Včera jsem šla z práce a na náměstí v našem městě  probíhala akce, která sice neoslovila mnoho lidí (naštěstí), ale byla zcela profesionálně připravena - zábor veřejného prostranství, ozvučení, letáky apod. Jde o jakési "křesťanské společenství" - milost -  které míří do Česka ze slovenské Žiliny. Mají i své webovky s poměrně dostatečně "vypovídající hodnotou". Na můj dotaz, proč se věnují evangelizaci společnosti, která je podle mě poměrně dostatečně evangelizovaná či katolizovaná, a proč raději neupozorňují na (podle mého názoru podstatnější) problém islamizace Evropy reagovali tak agresivně, že jsem se nestačila divit. Pozvali si na mě i městského strážníka (který se sice shodnul se mnou, ale co uvedl do zápisu nevím). Celou tuto skvadru vymývačů mozků vedl doktor medicíny (což je pro mne další rána), takže se ptám: jak se člověk může bránit legálně proti těmto vtěrkám? pouze ignorací těchto uskupení? to se mi zdá málo...

Elazar

 • Host
Re: sekty
« Odpověď #1 kdy: 3. Listopadu 2010, 21:34:00 »
Definici sekty nabízí poměrně zdařile wikipedie:

   1. Tento pojem původně označuje náboženskou nebo politickou skupinu, která se odpojila od větší, zavedené skupiny. Takové sekty mohou mít s původní skupinou společné části zásad, víry a praktik, ale odlišují se doktrínou, která vedla k jejich oddělení. Chápeme-li sektu takto, můžeme říci, že každé současné náboženství i každé filozofické hnutí začínalo jako sekta.
   2. Z pohledu tradičních křesťanských církví (např. katolické a ortodoxní) bývá výrazem sekta označena skupina, která odmítá hlavní směr křesťanství.
   3. Náboženská, politická apod. skupina, ve které převládají sklony jako autoritářství, uzavřenost, fanatizmus, nesnášenlivost nebo selekce informací.
   4. V mediální praxi se tak označuje náboženská skupina, která poškozuje své členy případně má protispolečenský charakter; často se v ní vyskytují vražedné či sebevražedné sklony.


Definice č. 1. je asi nejpřesnější. Kdysi jsem slyšel zajímavou definici, že sekta se od náboženství odlišuje tím, že v náboženství se uctívá bůh, zatímco v sektě většinou její zakladatel.

Elazar

 • Host
Re: sekty
« Odpověď #2 kdy: 3. Listopadu 2010, 21:35:01 »
A pokud sekty neporušují zákon, mají právo na svobodu projevu stejně jako vy.

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 206
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
Re: sekty
« Odpověď #3 kdy: 4. Listopadu 2010, 12:36:15 »
Kdysi jsem slyšel zajímavou definici, že sekta se od náboženství odlišuje tím, že v náboženství se uctívá bůh, zatímco v sektě většinou její zakladatel.

A když to splývá?  :D In nomine Patris, et Filii,et Spiritus Sancti...Na můj dotaz, proč se věnují evangelizaci společnosti, která je podle mě poměrně dostatečně evangelizovaná či katolizovaná, a proč raději neupozorňují na (podle mého názoru podstatnější) problém islamizace Evropy reagovali tak agresivně, že jsem se nestačila divit. Pozvali si na mě i městského strážníka (který se sice shodnul se mnou, ale co uvedl do zápisu nevím). Celou tuto skvadru vymývačů mozků vedl doktor medicíny (což je pro mne další rána), takže se ptám: jak se člověk může bránit legálně proti těmto vtěrkám? pouze ignorací těchto uskupení? to se mi zdá málo...

Česká republika je misijní území. Míra nevěrectví v naší zemi je tak vysoká, že jsme na úrovni animistické Afriky - takže rozhodně tato společnost není dostatečně evangelizována  ;)
Jinak samozřejmě šíření náboženství ve veřejném prostoru je v zákonných mantinelech legální. Když může veřejně zapalovat chanuku rabi Barash nebo kázat s megafonem Petr Cibulka, proč by nemohli křesťané?  :)

janagab

 • Host
Re: sekty
« Odpověď #4 kdy: 4. Listopadu 2010, 18:23:56 »
Ježišikriste :D, já přece nemám nic proti křesťanům - jde mi jen o způsob práce některých z nich. Já si nemyslím, že ČR je území bezvěrců. Ten dojem nastává (podle mne) v okamžiku, kdy se Vás pracovníci statistiky ptají: "jakého jste vyznání?". A ač se považuji za křesťanku, na tento dotaz jednoznačně odpovím: "žádného". Tím dle mne může vzniknout dojem, že je ČR místem největší koncentrace ateistů. Na druhou stranu musíme rychle vyhodnocovat nebezpečí - ať jde o pomatené "křesťanské církve" nebo o předposranost před islamisty.

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 206
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
Re: sekty
« Odpověď #5 kdy: 4. Listopadu 2010, 19:10:29 »
Však já to nemyslel nijak zle :) Nicméně to je právě ono - pokud někdo je tak vlažný ve víře (anebo nejste?), že se při sčítání ani sám ke své víře nepřihlásí, tak tím spíš se k ní asi nebude hlásit v běžném životě... mno a víra bez plodů víry... však to znáte s tím stromem, co ovoce nenese atd. ;D

janagab

 • Host
Re: sekty
« Odpověď #6 kdy: 4. Listopadu 2010, 19:26:50 »
já se nemůžu přihlásit,  prostě proto, že kolonka židokřesťan neexistuje - nelíbí se ani židům, ani křesťanům ani statistickému úřadu  :D

Offline bibin

 • Nestor
 • *****
 • Příspěvků: 517
Re: sekty
« Odpověď #7 kdy: 5. Listopadu 2010, 12:52:06 »
Na to margo dám k lepšímu něco z livejournalu.com Nataši Mozgovoj, která je marylandskou zpravodajkou onoho velmi pofidérního Haarec-u (a před dvěma týdny zaútočila na reba Ovadiu...). V hodnocení amerických voleb napsala, že do Senátu Kongresu U.S.A. nebyl zvolen ani jeden Afroameričan, ale zato do celého tělesa cca 27 Židů (Jews). Tak milé blonďaté dámě kdosi napsal, zda by neměla používat místo Jews.. korektnější Hebrew-American. U nás v ČR by to měl řešit Ústav pro jazyk český (pokud existuje), který dokázal mistrně měnit názvy Kambodže na Kampúčii (za Khmer Rouge) a zpět na Kambodžu ihned po vietnamské invazi, tedy osvobození (v podstatě jediná agrese, končící lépe, než zámysl domácích vládců).

janagab

 • Host
Re: sekty
« Odpověď #8 kdy: 5. Listopadu 2010, 21:20:39 »
já se moc omlouvám, ale moc té reakci nerozumím. j

Offline bibin

 • Nestor
 • *****
 • Příspěvků: 517
Re: sekty
« Odpověď #9 kdy: 6. Listopadu 2010, 01:55:09 »
to je reakce na toho "židokřesťana". Ale pravda, je to odskok od sekt...

janagab

 • Host
Re: sekty
« Odpověď #10 kdy: 6. Listopadu 2010, 16:57:01 »

martindeporres

 • Host
Re: sekty
« Odpověď #11 kdy: 11. Listopadu 2010, 08:18:02 »
janagab: ono berte to z pohledu, že udělat si vlastní sektu může být docela slušný výdělek. Když seženete nějakých 2000 oveček a  každá z nich vám dá měsíčně pětistovku, jste těžce za vodou.  Stačí občas udělat nějakou sešlost, kde jim budete slibovat, co chtějí slyšet a máte vyhráno. Osobně jsem ale  přesvědčen, že nejlepší  sekty jsou ze Starého Plzence. Široký výběr od brut přes demi-sec až po sec, bílé, rosé, červené, vybere si každý.

Offline bibin

 • Nestor
 • *****
 • Příspěvků: 517
Re: sekty
« Odpověď #12 kdy: 11. Listopadu 2010, 09:20:25 »
pane Martine, ono s těmi sektami je to složitější. Česká (tedy spíše americká) zde dobře vydělávající Teen Challenge, má roční nezdaněný příjem 800 mil. Kč, ale protože je daňove jinde, jde to "ven" (výroba beden ze dřeva ap.). Je to takové to slídivé společenství, kdy po odpoledni píše druhý hlášení o prvním a první o třetím. Nicméně, zacílena je na produktivní bezdomovce, a ti tam jídlo, byt, oděv získají. Za výplach mozku. Peníze zřejmě nikoli. No a pak tu máte tradiční české a moravské sekty, z nichž- s ohledem na janagabovu citaci z Prostějovského dne uvedu bývalé Teterovy "letnické", které dnes vede biskup MUDr. Aleš Navrátil (znám ho z mediny). Myslím, že sídlí v Prostějově nebo Olomouci, a podstatou sekty je samofinancování- což je správné- ale také "zdařilý pohyb v mezích zákona". Letničtí (tak se jim říkalo v 80.letech) totiž stihli shromáždit a předložit státu deset tisíc ověřených podpisů a tak teď vydávají vlastní periodika, vychovávají (přebírají) vlastní duchovní. Samozřejmě, plat těchto duchovních už nejde z komunity, ale platí je orgán dohledu nad církvemi. Stát. Budiž. Znal jsem mnoho spolužáků, kteří tam z legrace chtěli proniknout ...stačí, když "jako" v transu opakujete "é pericoloso sporgersi" (nebezpečí vypadnutí z okna- běžný nápis ve vlaku ČSD kdysi a všude)prostě, mumláte "jazyky"....ale většinou se k druhému sezení nedopracovali. "Organismus" komunity je vyloučil sám od sebe. U mne pokušení nenastávalo. Já se ani nepokouším (už) ani oním sektem ze Starého Plzence. (Bylo hrozno v pořádku, co kvašení a plnění....). Lemtám pramenitou vodu a zajímám se o slečny a paní. Pro mne je to jednodušší, no a omamující je to též...

janagab

 • Host
Re: sekty
« Odpověď #13 kdy: 11. Listopadu 2010, 18:40:59 »
přijmu radu zkušených a příště se budu zajímat už pouze o demi-sekty. :D

Offline bibin

 • Nestor
 • *****
 • Příspěvků: 517
Re: sekty
« Odpověď #14 kdy: 12. Listopadu 2010, 13:14:46 »
tak to radím spíše dobrou značku "brut"

martindeporres

 • Host
Re: sekty
« Odpověď #15 kdy: 14. Listopadu 2010, 10:17:34 »
bibn: Asi jste pochopil, že svůj příklad jsem nastolil ve velice obecné rovině. Ono je v konečném důsledku jedno, jestli vám dotyčný ty peníze dá přímo z peněženky nebo jestli pro něj pracujete 12 hodin denně jako rumunský dělník Dřimezcu. Pořád je  tu základní schéma vymytí a ovládnutí mozku s následným vysáváním vaší energie v jakékoliv formě. Na druhou stranu to berme tak, že objektivně někteří lidé ten mozek vymýt skutečně potřebují. Kdyby tomu tak nebylo tak tyhle organizace  nemají ve společnosti šanci.

Offline bibin

 • Nestor
 • *****
 • Příspěvků: 517
Re: sekty
« Odpověď #16 kdy: 14. Listopadu 2010, 12:41:45 »
náhodou ta Vaše imaginace se mi líbí: Dřímezcu. Faktem je, že sekty se o člověka "jakoby postarají", což ve vztahu kapitalista-Dřímezcu není. A kapitalistovi je fuk, co si o něm Dřímezcu myslí. Na rozdíl od sekt. A jejich "vymydleného" vzhledu. Nejen vzhledu. Jenže, ona by to už i byla věc pro psychology. Kdyby... Moje oblíbená novinářka Glicková se vrátila z jižní Afriky, popsala ji v J.Postu s tím, že tamní obec je zralá na aliju. Načež ji odpověděla Linda Kramerová (začala tím, kde má v J´burgu obec) a napsala, že hrubě pomlouvá a zkresluje šťastnou jihoafrickou skutečnost, protože ona sama pracuje tři hodiny denně a děti si hrají jen v domě a na zahradě, takže "nemají důvod vybíhat na ulici" (bezpečné SOWETské ulice znali i socialističtí čtenáři a propagandisté Světa v obrazech). A že naopak je to Izrael, odkud do JAR táhnou procesí rodin za bezpečím, vloni konkrétně 18. Mno, firma Kramerové je opravdu zvláštní, neboť černého muže/ženu v ní nevidět. Že by byla ještě jiná jižní Afrika? Jen bílá, jak ukazuje firemní brožura? Stěží. Spíše- peníze nepeníze se někteří tak drží svých představ, že je prostě napasují i na tu nejzrůdnější realitu. Stockholmský syndrom na kvadrát. A i bez sekt.

martindeporres

 • Host
Re: sekty
« Odpověď #17 kdy: 16. Listopadu 2010, 10:04:37 »
Vidím, že to v čem se neshodnem je názor na to, jestli sekt demi a nebo brut. U některých si myslím, že slovo brut je odvozeno od slova brutální.  :D

Offline gvodrazka

 • Nestor
 • *****
 • Příspěvků: 1 001
 • Pohlaví: Mužské
Re: sekty
« Odpověď #18 kdy: 16. Listopadu 2010, 13:29:06 »
Typická debata mezi konzumenty, nerozeznávajícími rozdíl mezi sektem a Champagne.

Diaspora, hovořící o Eretz Jisrael, v podstatě masturbuje.
Jsem rozezlen řečmi o ničem, zatímco Erec Jisrael potřebuje materiální a mentální pomoc.

Offline Scooolie

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 2 206
 • Pohlaví: Mužské
  • Eretz.cz
Re: sekty
« Odpověď #19 kdy: 16. Listopadu 2010, 14:04:37 »
Jsem rozezlen řečmi o ničem, zatímco Erec Jisrael potřebuje materiální a mentální pomoc.

Naše podpora Izraeli je analogií (naštěstí zamítnuté) podpory Slovenska Řecku  :D Sice na první pohled na tom Izrael není až tak dobře, ale... ve finále by chudší sanovali bohatší  ;)

Offline bibin

 • Nestor
 • *****
 • Příspěvků: 517
Re: sekty/ ALE UŽ O NĚČEM JINÉM
« Odpověď #20 kdy: 17. Listopadu 2010, 09:36:46 »
to gv. první věta- budiž. Druhá, no ano. Všude totiž pro-il reakce ruší, mažou diskuze a když už Vás laskavě nechají odpovědět, hodí smajlíka a napíšou: typická chasbara. No a k větě třetí...jak jim můžeme mentálně pomoci? Nebudu připomínat, že Albert Einstein se žalobou bránil proti tomu, aby byl jakkoli s třeba Brandeis Uni spojován. Situace na humanitních fakultách v Erecu je ještě truchlivější. Neplatí to o Technionu. Scoolie má recht, nakonec. Sto melounů na stíhačku neseženeme...tak to vypadá dosti bezvýchodně. Také je otázka, proč ta Warburgova banka (exemplum) coby součást FEDu, poskytuje své "reserve notes" americké vládě pro financování Fajjáda, Abbáse a Kuntara (ten poslední  vrah má jen extra důchod, o jakém se nesní žádnému il diplomatu) tak levně. Anebo pro výcvik palestinských "policistů'" (400 osob prezidentská garda, tisíce dalších Judea a Samaří). Jojo." Palestinské" vrahy cvičí 5 let U.S.Army Lt.Gen. Keith Daytoo a jeho "squadra"...... Já si gv. dokonce myslím, že i sport pana Stejskala pomáhá. Kupte si oranžové italské La Gazzetta dello Sport. Denně 60 stránek, ale Izrael (pokud nedostane nakládačku) jakoby- není...

martindeporres

 • Host
Re: sekty
« Odpověď #21 kdy: 17. Listopadu 2010, 18:41:44 »
Hluboce se omlouvám všem, kterých jsem se dotkl tím, že jsem  zlehčujícím a nevážným způsobem vyslovil svůj názor na sekty.

Offline gvodrazka

 • Nestor
 • *****
 • Příspěvků: 1 001
 • Pohlaví: Mužské
Re: sekty
« Odpověď #22 kdy: 18. Listopadu 2010, 07:06:34 »
"Mentální pomocí" je myšlena jakákoliv činnost, vytvářející v lidech proizraelské postoje a automaticky v nich generující minimálně pasivní soucit, když ne aktivní vyplnění šeku na nějakou oboustranně přijatelnou sumu   ;)

Víc by se měla akcentovat úloha Izraele v oblasti vědeckého výzkumu, objevů, směrovaných k větší humánnosti života.

To, co praktikuje Stejskal, je nekonečně prospěšné, neboť více lidí se cítí povoláno ve věcech sportovních, nežli třeba v disciplíně prenatálního inženýrství.... Ohromně to Izrael "zlidšťuje" a neutralizuje pokusy o jeho démonizaci. :)

Neseženeme 100 melounů na levý podvozek F-35, pravda, ale můžeme zajistit, že nikdo ani necekne, až bude správným způsobem použit např. na sever od Litani... ;)

Nikdy nezapomenu, jak všichni v téhle republice jásali v r. 1967 (milchemet šešet jomim) - nejenže všichni zírali nad tím "blitzkriegem", ale psychologickým posunem (Egypt - satelit Moskvy, Násir - bolševik, sovětská strategie, sovětské zbraně...) si transponovali Izrael do pozice země, která nakopala zadek SSSR... ;D

To nebylo kouzlo nechtěného... :D


Offline bibin

 • Nestor
 • *****
 • Příspěvků: 517
Re: sekty
« Odpověď #23 kdy: 18. Listopadu 2010, 15:35:34 »
to podepisuji. Jediný kdo nepřerušil styky s Izraelem byl kdysi Man of the Year časopisu Time, Nicolae Ceaušescu. A protože týž pán "za blbost" prohlásil i perestrojku (Rumuni směli ven, ale řízení státu multietnického - oni si tak nelžou- mělo už tehdy svá specifika), rozhodl se Gorby ho "sundat". Což udělal prostřednictvím protestantského kněze László Tököse, který po vysvěcení dva roky nenastoupil na místo duchovního (skrýval se v Cluji v domě rodičů- otec byl duchovní), pak sice nastoupil, ale protože působil nacionalistické vášně, byl přeložen. Odmítl se vystěhovat, a tak začala rumunské poslední dějství "revoluce", kdy více než deset tisíc příslušníků KGB a GRU překročilo rumunské hranice a v uniformách rumunské armády rozběhli povstání...

janagab

 • Host
Re: sekty
« Odpověď #24 kdy: 19. Listopadu 2010, 20:26:09 »
v dubnu 2011 jedu zkoumat sekty do Eretzu,javascript:void(0); znáte nějaké dobré, izraelské? j

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15