Autor Téma: FOTBAL: MS 2010 Z POHLEDU IZRAELSKÝCH SOUPEŘŮ (k)  (Přečteno 3306 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 1 810
 • Pohlaví: Mužské
  • Lubomírovy Listy
FOTBAL: MS 2010 Z POHLEDU IZRAELSKÝCH SOUPEŘŮ (k)
« kdy: 17. Června 2010, 07:48:45 »
Otázka, která se týká mnohých z nás. Komu fandit na fotbalovém  mistrovství světa 2010, když se do JAR   nekvalifikoval Izrael?  Kladli jsme si ji mnohokrát v minulosti, vlastně pokaždé po roce 1970, a zabýváme se jí i letos.

A když ne fandit, tak  která mužstva přednostně sledovat?

Je samozřejmě možné  mávnout nad tím rukou a vyčkat  do 11. července 2010, kdy se hraje finálový zápas, jehož vítěz bude novým světovým šampionem.  Pak si  úspěšnou fotbalovou reprezentaci zapamatujeme, abychom si udrželi všeobecný sportovní přehled, a po čase, dle  rozsahu  HOSIPU ( zkratka pro "houby  si pamatuju") na ni zase zapomněli – ostatně proč ne, když informace tohoto druhu jsou k nalezení na internetu  během  několika málo minut.

Kdo se chce do celého toho světového  podniku položit hlouběji, musí si chtě nechtě vybrat tým, jemuž bude držet palce, anebo alespoň se o jeho cestu  šampionátem bude podrobněji zajímat.  Jinak se v záplavě zápasů za chvíli ztratí a sledování  světové kopané  bude připomínat pohled na Velkou liverpoolskou  za pravé ostrovní  mlhy.  

A tím se dostáváme na začátek. Komu  v JAR fandit,  na koho se více zaměřit?

Gill Hoffman na sportovní stránce Jerusalem Postu se věnuje této záležitosti podrobně. S jistou mírou nadsázky si vybírá kriterium politické – vztah účastnických zemí k Izraeli. A vylučovací metodou se dostává  ke třem  národním reprezentacím, jež si zaslouží, aby jim izraelská fotbalová veřejnost držela palce.  Jsou to USA, Nizozemí a Dánsko.  S jeho vývody se mohou čtenáři Eretzu, pokud tak již neučinili sami na webových stránkách Jpost.com, seznámit na blogu Pohledy a postřehy v české verzi po kliknutí na tento odkaz:

*** https://stejskal.bigbloger.lidovky.cz/c/142943/Fotbalove-MS-Dilema-izraelskeho-fanouska.html


Jinou možností je hledisko pouze sportovní,  ale rovněž takové, které  má  spojitost s Izraelem. A právě tomu chci věnovat tuto stránku. Rozhodl jsem se, že na ní budeme sledovat, kam na šampionátu v Jižní Africe dojdou čtyři země – obě, které se probojovaly na MS z kvalifikační skupiny, v níž byl i Izrael, tedy Švýcarsko a Řecko, a dále Uruguay a Chile, s nimiž se izraelský národní tým utkal  v přátelském měření sil před začátkem šampionátu.  Nejde tedy o fandění v pravém slova smyslu (proč bychom měli sympatizovat s týmy, kvůli nimž Izrael v JAR není, případně které ho před šampionátem porazily). Spíše jde o to, že toto  kvarteto je v této sezoně Izraeli fotbalově blíž,  existuje tu jistá sportovní spřízněnost, která vyvolává  o něco větší zájem o účinkování těchto soupeřů izraelských hráčů na jihoafrickém  šampionátu. (Je to podobné, jako kdybychom před zahájením soutěže o královnu krásy zašli do restaurace na  oběd a u sousedního stolu seděla jedna z kandidujících krásek, s níž bychom dokonce  prohodili pár slov. Během přenosu soutěže bychom  tuto dívku  podvědomě sledovali s větší pozorností, pokud bychom jí rovnou nepřáli korunu  vítězky.)

Ostatně v případě Švýcarska a Řecka se můžeme opájet představou, jak by se asi Izraelcům dařilo, kdyby se místo jednoho z nich sami dostali na světové mistrovství.

Jak si tedy vedou  čtyři soupeři Izraele, kteří postoupili  na MS 2010?

ŠVÝCARSKO
Postup na MS 2010:  Jako vítěz 2. evropské kvalifikační skupiny (v níž byl i Izrael, ale skončil čtvrtý).

Program a výsledky na  MS:
Švýcarsko bylo zařazeno do základní skupiny  H spolu s Chile, Španělskem a Hondurasem.

Výsledky:
Švýcarsko – Španělsko … 1:0
Švýcarsko – Chile … 0:1
Švýcarsko – Honduras … 0:0

Konečné  pořadí ve skupině  H:
1. Španělsko - postup do osmifinále
2. Chile - postup do osmifinále
3. Švýcarsko - na MS skončilo
4. Honduras - na MS skončil

ŘECKO
Postup na MS 2010: Jako druhý za  vedoucím Švýcarskem v 2. evropské kvalifikační skupině.

Program a výsledky na  MS:
Řecko bylo zařazeno do základní skupiny B spolu s Argentinou, Korejskou republikou a Nigérií.

Výsledky:
Řecko – Korejská republika … 0:2
Řecko – Nigérie … 2:1
Řecko – Argentina … 0:2

Konečné pořadí ve skupině B:
1. Argentina - postup do osmifinále
2. Korejská republika - postup do osmifinále
3. Řecko - na MS skončilo
4. Nigérie - na MS skončilo

URUGUAY
Při přátelském měření sil 26. 5. 2010 porazila doma Izrael 4:1
Postup na MS:  Skončila pátá v jihoamerické kvalifikační skupině a musela sehrát interkontinentální baráž s Kostarikou, Tu porazila 2:1 a tím se kvalifikovala do JAR.

Program a výsledky na  MS:
Uruguay byla zařazena do základní skupiny A spolu s hostitelskou JAR, Mexikem a Francií.

Výsledky:
Uruguay – Francie … 0:0
Uruguay – JAR … 3:0
Uruguay – Mexiko … 1:0

Konečné pořadí ve skupině B:
1. Uruguay - postup do osmifinále
2. Mexiko - postup do osmifinále
3. JAR - na MS skončila
4. Francie - na MS skončila

Uruguay postoupila mezi nejlepších šestnáct týmů, v osmifinále se utká s druhým celkem skupiny B, kterým je ...


CHILE
Při přátelském měření sil 30. 5. 2010 porazilo doma Izrael 3:0.
Postup na MS: Jako druhý tým v jihoamerické kvalifikační skupině.  

Program a výsledky na  MS:
Chile bylo zařazeno do základní skupiny H spolu se Švýcarskem, Španělskem a Hondurasem.

Výsledky:
Chile – Honduras … 1:0
Chile – Švýcarsko … 1:0
Chile – Španěsko … 1:2

Konečné pořadí ve skupině H:
1. Španělsko - postup do osmifinále
2. Chile - postup do osmifinále
3. Švýcarsko - na MS skončilo
4. Honduras - na MS skončil
---

Shrnutí po základních skupinách: Ani jeden ze dvou týmů, které postoupily z "izraelské" kvalifikační skupiny na MS, tedy Švýcarsko a Řecko, se nedostal do nadstavbové části - osmifinále. Naproto tomu mezi 16 nejlepších se probojovaly obě země, s nimž se Izraelci utkali v přípravných zápasech v kětnu 2010, tj. Uruguay a Chile.

OSMIFINÁLE

Uruguay - Korejská republika ... 2:1 - tým Uruguaye postoupil do čtvrtfinále, kde se utká s Ghanou, která porazila Spojené státy 2:1

Chile - Brazílie ... 0:3 - tým Chile na MS skončil.  V okamžiku závěrečného hvizdu hlavího rozhodčího tohoto zápasu bylo jasné, že nejúspěšnějším celkem  z námi sledovaných čtyř týmů je Uruguay. Zbývá odpověď na poslední otázku: Jak daleko se dostane? To uvidíme níže.

ČTVRTFINÁLE
Uruguay - Ghana ... po základní hrací době 1:1, prodloužení bez branek, na penalty 5:3, celkově 2:1 - Uruguay postoupila do semifinále. V něm se utká s Nizozemím.

SEMIFINÁLE
Uruguay - Nizozemí ... 2:3 - ani po této porážce Uruguay na šampionátu nekončí. Jihoameričany čeká ještě boj o třetí místo.

ZÁPAS O TŘETÍ MÍSTO
Uruguay - Německo ... 2:3 - je dobojováno! Uruguay se probojovala  na MS 2010 z námi sledovaných týmů nejdále. Skončila čtvrtá z 32 účastníků.

**« Poslední změna: 18. Července 2010, 08:41:08 od mrstejskal »

Offline bibin

 • Nestor
 • *****
 • Příspěvků: 517
Re: FOTBAL: MS 2010 Z POHLEDU IZRAELSKÝCH SOUPEŘŮ
« Odpověď #1 kdy: 3. Července 2010, 12:19:56 »
Uruguay je fajn. Fandil jsem jí, protože míra antisemitismu je v ní asi nejmenší z Cono Sur. A rozhodně nedoporučuji vidět ji prizmatem prezidenta José "Pepe" Mujici, který letos na jaře nastoupil do úřadu prezidenta. Byl už sice za Lulou da Silva i Chávezem, ale otevřeně, pro Agencia BN přiznal: "Castra jsem nechal jen pozdravovat. Ve své pozici si nemohu dovolit cestovat za Fidelem do Havany." Mujica je starrrý- nikoli čekista,- ale Tupamaro "Pepe", který organizoval ony pověstné "cárcel del pueblo" lidová vězení, kam v 60.- 70. letech umisťoval kandidáty na výkupné. Od něj se to pak učili lidé z RFA (průmyslník Schleyer, pamatujete?). Nakonec šel myslím na 13 let sedět za prokázanou vraždu policejního úředníka, ale byl amnestován.(Toho úředníka uviděl v baru, vytáhl zbraň a pálil). V duchu jakéhosi národního smíření směl také údajný diktátor, a otec senátora Bordaberryho zůstat v domácím vězení (jako generál by seděl ve vojenském vězení -úzus v Latamu- a pro některé se v některých voj.vězeních dobudovávají i menší zahrady pro relax.). Levice v Uruguayi vládne (o jeden hlas Daniela Asturiho) ale jinak je absolutně- alespoň Uruguay- v pohodě. Nepočítáme-li drobné argentinské naschválky (papírna Botnia s nejmodernějším bezchlorovým výr. procesem, blokovaná provincií Entre Ríos- ARG). Přál bych klukům, aby došli co nejdál, a dík za sport. komentáře.P.S. Hledisko může byt také to, srovnat Latam země, které brali imigraci ještě po 1.9.39, i s výrazným označením j... ve spíše "necestovním" pase.

Offline mrstejskal

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 1 810
 • Pohlaví: Mužské
  • Lubomírovy Listy
Děkuji za velice zajímavý příspěvek!
« Odpověď #2 kdy: 4. Července 2010, 16:12:44 »
Dnes, kdy odpovídám (4. 7. 2010) je Uruguay jediným zástupcem jihoamerické kopané v JAR. Z tohoto úhlu pohledu je tedy nejlepší ze západní polokoule. I kdyby skončila v semifinále, bude to vynikající úspěch. Ještě jednou děkuji.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15