Autor Téma: CYKLISTIKA: TOUR D´ISRAEL 2010 (k)  (Přečteno 2889 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 788
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
CYKLISTIKA: TOUR D´ISRAEL 2010 (k)
« kdy: 8. Března 2010, 08:02:29 »
13. ledna 2010 se na webu izraelského ministerstva zahraničí objevila informace o připravované premiéře cyklistického závodu Tour d´Israel.  Akce sponzorovaná ministerstvem cestovního ruchu  byla prezentována ve stylu „na pedálech zemí Bible – od sněhem pokryté hory Hermon do slunného Ejlatu“.  Konat se měla od sedmého do  jedenáctého března 2010,  kdy v pěti etapách čekalo závodníky  774 kilometrů(nakonec bylo ale vše trochu jinak, jak uvádíme níže).  Během nich se  nabízela možnost  poznat  z cyklistického sedla  místa a města spojená s dávnou  historií Izraele,  z nichž  nemalý počet je zmíněn ve Starém nebo Novém zákoně.  

Ať už se jedná o kopce Galileje s úchvatnými výhledy do krajiny,  legendární Massadu, písečné plochy Negevu, pobřeží Středozemního moře, biblický Nazaret a Genezaretské jezero, či v neposlední řadě Jeruzalém, Beerševu,  údolí Jordánu nebo Mrtvé moře.

Úvodní ročník Tour d´Israel byl vypsán jako soutěž dvoučlenných týmů rozdělených do hlavních kategorií muži, ženy a mix a podkategorií Open, Masters (kumulativní věk 80-99 let) a Grand masters (kumulativní věk 100 a více let).

Zde je původní přehled jednotlivých etap:

Úvodní etapa – Ne 7. 3. 2010 - později zrušena
Start v severoizraelské Nahariji – cil u izraelských svahů hory Hermon, délka 125 km.

Druhá etapa – Po  8. 3. 2010  - později označena jako č. 1
Start ve vesnici Kfar Giladi v nejsevernějším výběžku Státu – cíl v Nazaretu, délka 148 km.

Třetí etapa – Út 9. 3. 2010 - později označena jako č. 2
Start ve městě Afula v Jezreelském údolí – cíl pod pevností Massada u Mrtvého moře, délka 193 km.

Čtvrtá etapa – St 10. 3. 2010 - později označena jako č. 3
Start v turistickém středisku Ejn Bokek  u břehu Mrtvého moře – cíl  ve městě Micpe Ramon v Negevské poušti, délka 137 km.

Závěrečná etapa – Čt 11. 3. 2010
Start v Micpe Ramonu – cíl v Ejlatu  u břehů Rudého moře, délka 168 km.

Tour d´Israel 2010  organizuje společnost Zimuk Ltd., která je známá jako pořadatel desítek cyklistických soutěží po celém území Státu včetně těch, které jsou vyhlašovány Izraelskou cyklistickou federací. V rámci  Tour 2010 spolupracuje  Zimuk s firmou  ZOE Productions, specialistou na pořádání výstav.


KOMPLIKACE
Závody takovéhoto  druhu, jež se konají na  veřejných komunikacích, vyžadují samozřejmě součinnost policie, neboť se neobejdou bez regulace dopravy.  Což není zadarmo (ač se to na první pohled tak jevit nemusí). Proto po dobu několika týdnů probíhala jednání pořadatelů se zástupci policie  na téma „kolik za to“. Ve středu  3. března 2010 vyšlo najevo o jak velkou částku se jedná, a to v rámci ultimáta, jež  policie předložila pořadatelům. Pokud nejpozději  dva dny  před zahájením závodu nezaplatí 214 tisíc nových šekelů (NIS), úřady jim potřebné povolení k pořádání akce nevydají.

Byla to hodně studená sprcha.  Mluvčí Tour Jaron Michaeli se netajil tím, že suma je  přehnaně vysoká. Podle jeho vyjádření citovaném serverem jpost.com jednání v té době stále  pokračovala, přičemž  se nabízely tři vyrianty řešení : úplné zrušení závodu, ponechání závodu v původním rozsahu nebo zkrácení o jeden den (tedy o jednu etapu – což se nakonec také stalo).

Organizátoři prožívali těžké chvíle,  patrně i bezesné noci, neboť už  bylo přihlášeno 124 účastníků  z toho  přes čtyři desítky ze zahraničí.  Netřeba dodávat, že zrušení závodu  z moci úřední  by se rovnalo nepříjemnému  faux pas a vrhlo by  nežádoucí stín na dobrou pověst Izraele jako organizátora sportovních podniků obecně. Poněkud překvapivé je, že  tato akce se dostala do nesnází navzdory tomu, že je sponzorována vládním ministerstvem.  Ale takovéto paradoxy nejsou  v přebyrokratizovaném demokratickém systému zase tak výjimečné …

Do zahájení Tour zbývaly tři dny a situace nevypadla nijak růžově, jak dokládají slova mluvčího  Jarona Michaeliho „Uvidíme, co se bude dít, zda policie  bude souhlasit se zaplacením nižší částky.  Já ale příliš optimistický nejsem.“

KOMPROMIS
Pokračující jednání organizátorů s policií nakonec ale dobré ovoce přineslo.  Obě strany se dohodly  na nižší částce než původních 214 tisíc NIS (o kolik,  server jpost.com, z něhož čerpáme tuto pasáž, neuvedl), což  odvrátilo hrozbu zrušení závodu. Premiérová Tour d´Israel se tedy konala, ale ve zkrácené podobě. Zcela odpadla první etapa (viz přehled výše) a závod začal o den později – v pondělí 8. 3, 2010 ve Kfar Giladi druhou etapou vedoucí do Nazaretu.

Cílem pořadatelů  je vytvořit z tohoto cyklistického měření sil novou izraelskou sportovní tradici. Objevilo-li se letos na startu 44 zahraničních závodníků, mělo by jich být napřesrok podle vyjádření mluvčího Tour  dvakrát tolik. Je to střízlivé přání? Nechme se překvapit.
Zprávy z etap

Úvodní etapu zkráceného závodu, která vedla severním Izraelem včetně Golanským výšin vyhrála domácí  dvojice Ran Margaliot-Nir Livren. Do cíle v Nazaretu dorazili v čase 4 h 15 min 56 sec. Etapu však provázela tragédie v podobě těžkého zranění Ranity Weissmanové, kterou  při průjezdu městem Kacrin na Golanech postihl tak nešťastný pád, že musela být vrtulníkem převezena do Rambamovy nemocnice v Haifě.
-jpost.com-

Na stránce sítě twitter.com věnované Tour byly publikovány tyto přesnější výsledky:
1. etapa/148 km
Vítězové: Margaliot/Livner ... 4:14:56 h
1. v mixu: Jarden Avidany/Gil Kivats ... 4:42:00 h
1. v kategorii Masters (kumulativní věk do 99 let)  ... Jossi Poker/Israel Chen ... 4:22:42 h
1. v kategorii Grand Masters  (kumulativní věk 100 a více let): Belgický tým ... 4:30:42 h

2. etapa/193 km
Vítězové: Margaliot/Livner ... 5:45:39 h

3. etapa/137 km
Vítězové: Margaliot/Livner ... 4:31:21 h

4. etapa/168 km
Vítězové: Margaliot/Livner ... 4:37:08 h

---

Konečné pořadí na prvních třech místech:

Vítězové: Ran Margaliot a Nir Livner
Druhé místo:  Cachi Boigan a Anton Michalov
Třetí místo: Dvojčata Dan a Ran Altermanovi (triatlonoví specialisté)


**


« Poslední změna: 5. Dubna 2010, 09:56:48 od mrstejskal »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14