Autor Téma: O ČEM SE MLUVÍ ANEB Z FOTBALOVÉHO ZÁKULISÍ (na téma trenér reprezentace)  (Přečteno 4947 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mrstejskal

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 922
  • Pohlaví: Mužské
    • Lubomírovy Listy
Mluví se o tom, o čem hovořil ve středu 17. února 2010 na tiskové konferenci  Ejal Berkovic. Někdejší izraelský krajánek působící na britských ostrovech nešetřil sebevědomím. Ať se to někomu líbí nebo ne, já budu příštím trenérém fotbalové reprezentace, nechal se slyšet.

Má to ale háček.  Šéf Izraelské fotbalové asociace Avi Luzon chce mermomocí posadit na trenérskou lavičku  kouče ze zahraničí. Rozumí se místo lodivoda Drora Kaštana, o němž se soudí, že by měl po neúspěšné kvalifikaci na MS 2010 odejít.

Zde připoměňme, že Izrael se pod Kaštanovým  vedením neprobojoval na světový fotbalový šampionát v Jihoafrické republice, který začíná 11. června 2010.

Během setkání s novináři Berkovic připomněl, že pět měsíců se  k tomuto tématu nevyjadřoval  a nechal hovořit všechny okolo. A dodal, že k vedení fotbalové reprezentace má všechny předpoklady. Jeho recept:  produkovat útočnou  a sexy  kopanou.

„Nikdo nechápe hráče lépe než já,“ konstatoval.

Že by nepřiznal žádný nedostek? Ale ano: „Jediné, co nemám, jsou trenérské zkušenosti. Jenomže – měli jsme kouče s dostatkem zkušeností a viděli jsme, jak to dopadlo.“

Podle jeho  vlastního vyjádření devadesát procent země si přeje, aby právě on se stal  příštím lodivodem národního týmu.

Nicmémě, další někdejší skvělý hráč, Mordechaj Špigler,  absolvoval v zastoupení Aviho Luzona několik setkání s možnými zahraničními kandidáty na Kaštanovo místo. Byl mezi nimi i Ital Roberto Donadoni.

Takže uvidíme …
-jpost.com-


KDO JE KDO

Ejal Berkovic – rodák z mošavu Regba u Naharyje (* 1972) začal s kopanou v juniorském výběru Maccabi Haifa. V seniorském fotbalovém období vymezeném roky 1989 a 2006 vystřídal domácí kluby Maccabi Haifa a Maccabi Tel Aviv a mimoto působil v Británii. Postupně v šesti týmech: Southampton, West Ham United, Celtic, Blackburn Rovers, Manchester United a Portsmouth FC.  V letech 1992 až 2004 reprezentoval Izrael v dresu národního týmu.

Dror Kaštan – narozen ještě před vznikem Izraele, v roce 1944 v Petach Tikvě. Současný trenér národního fotbalového týmu byl aktivním hráčem v letech 1962 až 1976 – v tomto období vystřídal Hapoel rodného města a  celek Hapoel Kfar Saba. V sezoně 1962-1963  oblékal dres národního týmu. Na trenérskou lavičku usedl v roce 1977 a v  následujících  třech desetiletích vystřídal 11  domácích fotbalových oddílů. Krátce byl koučem fotbalové jednadvacítky a od roku 2006 vede národní reprezentaci.

Mordechaj  Špigler – narozen v ruské diaspoře (*1944 v Soči). S fotbalem začal v roce 1957  jako junior v klubu Maccabi Netanya a za stejný oddíl hrál i v seniorském výběru. V 70. letech působil v zahraničí. Nejprve ve Francii, kde vystřídal ParisFC a Paris-Saint Germain, a pak v USA. V dnes již neexistující North America Soccer League  působil v letech 1974-1977 v barvách týmu New York Cosmos, kde byl  po jistou dobu jeho spoluhráčem  slavný Brazilec Pelé. Fotbalový Izrael reprezentoval v období 1963-1977, po němž aktivní hráčskou karieru ukončil. Od roku 1979 do 1984 se věnoval koučování v haifských oddílech Maccabi a Hapoel, pak v Bejtaru Tel Aviv a posléze v Maccabi Netanya. Když v roce 2004 oslavovala organizace UEFA 50. výročí své činnosti, požádala členské země, aby nominovaly jednoho svého fotbalistu na seznam  Golden Players. Za Izrael se do této dvorany slávy dostal Mordechaj Špigler (za ČR Josef Masopust).

Roberto Donadoni - *1963, bývalý italský fotbalista, vystřídal domácí Bergamo, AC Milán, později New York Red Bulls (USA) a saúdskoarabský celek Al Ittihad Džidda. V letech 1986 – 1996 byl na soupisce italské reprezentace a od roku 2001 působí jako trenér – naposledy, v roce 2009, koučoval SSC Neapol.KDO TEDY PO KAŠTANOVI?

Na začátku třetího březnového týdne 2010 bylo stále jasnější, že to nebude  Ejal Berkovic. Podle serveru jpost.com (17. 3. 2010) se jako nejžhavější kandidát jeví Luis Fernández, jehož minivizitku přinášíme níže.  Kromě něj přiházeli do úvahy Ital Roberto Donadoni, Nizozemec Frank Rijkaard a Němci Jürgen Klinsmann a Winfride Schäfer. Co jméno, to evropský fotbalový pojem.

Jak ale jpost.com nepokrytě naznačil, kromě trenérských schopností hraje ve výběru roli také cena.  Zdá se, že Fernandéz patří k těm levnějším kandidátům. V neděli 21. 3. 2010 by se měl setkat s předsedou Izraelské fotbalové asociace IFA k dopracování detailů smlouvy. Zdali pak bude ruka v rukávě? To se brzy dozvíme.

Pro případ že ano, připomeňme základní milníky ze sportovního životopisu Luise Fernándeze.
Narodil se v roce 1959  v Tarifě (nejjižnější cíp Španělska, nedaleký Gibraltar leží severněji), ale jako fotbalista působil v národním výběru Francie (1982-1992). Jako klubový hráč oblékal dres pouze francouzských celků: Paris Saint-German (1978-86), RC Paris (1986-89) a AC Cannes (1989-1993).

V roli trenéra vystřída kluby ve Španělsku, Francii a Kataru. Od listopadu 2005 trénoval pět měsíců jeruzalémský Bejtar.


JE ROZHODNUTO: FERNÁNDEZ
Luis Fernández byl v neděli jmenován novým koučem izraelské fotbalové reprezentace. Nastoupí po Droru Kaštanovi, kterému vyprší smlouva 1. května 2010. Jeho úkolem bude přivést Izrael na evropský šampionát Euro 2012. Poprvé na mezinárodní scéně se Fernández v nové funkci představí v Jižní Americe, kam povede izraelský národní tým k přátelskému střetnutí s Uruguayí (26. 5. 2010) a Chile (30. 5. 2010).

*

SINAI MU ALE NEVĚŘÍ

Ještě nestačil oschnout podpis na smlouvě, díky níž se někdejší francouzský fotbalový reprezentant Luis Fernández stal koučem národního týmu Izraele, a už se začaly objevovat pochybnosti o jeho schopnostech. Pomyslnou opozici těch, kdo si myslí, že rodák z jihu Pyrenejského poloostrova byla špatná volba, vede sportovní komentátor listu Jerusalem Post Allon Sinai.

V internetové verzi novin ze dne 24. 3. 2010 to formuloval bez servítků: špatná osoba ve špatném čase na špatném místě. Sinai se domnívá, že  Francouzovo angažmá skončí neúspěchem. Neváhá použít termíny jako „naprosta fraška“ a „tristní mrhání časem“.

Komentátor si myslí, že to, co mnozí považují za trenérovo plus –  potřebné zkušenosti i vědomosti,  jež  budou  národnímu  týmu Izraele ku prospěchu – poněkud devalvuje skutečnost, že jeho výsledky nejsou lidově řečeno nic moc a navíc – jeho handicapem je, že nemluví anglicky ani hebrejsky. Právě v nedostatečné komunikaci s hráči spatřuje Sinai největší komplikaci.

V článku dále připomíná, že šéf Izraelské fotbalové asociace (IFA) sám sobě i veřejnosti slíbil, že po nevalné výsledku Fernándezova předchůdce (Dror Kaštan  nedokázal dostat Izrael mezi účastníky MS 2010 v JAR) posadí na trenérskou lavičku špičkovou zahraniční osobnost, která po dlouhé době  dokáže zopakovat úspěch z roku 1970, kdy se Izrael kvalifikoval na mistrovství světa, a zajistí národní reprezentaci účast na evropském šampionátu 2012.  

Leč předseda míní, ale stav pokladny mění.

Ukázalo se, že IFA si prostě nemůže dovolit utratit za top kouče deset či více milionů nových šekelů – a tak bylo nutné poohlédnout se po někom levnějším. Luzon nicméně trval na člověku ze zahraničí, odmítl dát šanci domácím trenérům (viz výše o zájmu Ejala Berkovice) a výběr dopadl jak dopadl.

Fernández v Izraeli už sice působil, krátce jako trenér Bejtaru Jeruzalém (pět měsíců od listopadu 2005), ale tato malá výhoda oproti jiným kandidátům se padlo Sinaie může ukázat jako zcela bezvýznamná.

Kromě jazykové bariéry vyčítá autor novému lodivodovi také to, že nemá zkušenosti s trénování národního výběru (dosud vedl jen kluby), že od roku 2003 žádnou sezonu kloudně nedokončil a během svého posledního angažmá utrpěl fiasko, když druholigový severofrancouzský Remeš nedokázal zachránit od pádu do nižší soutěže Championaat National.

Po takovéto kritice by od Fernandéze ani pes kůrku nevzal.  Allon Sinai připouští, že by se rád mýlil, ale sám tomu, tím méně novému koučovi nevěří. Kdo bude mít nakonec pravdu, zda komentátor Jerusalem Postu nebo Avi Luzon a spol., kteří  Fernándze na jeho pozici prosadili,  se vyjeví až časem. Teď nezbývá, než dát novému muži na trenérské lavičce národního výběru šanci. A jemu a především hráčům držet palce. Raději více než méně ...


Volně podle -jpost.com-
« Poslední změna: 24. Března 2010, 09:18:33 od mrstejskal »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15