fórum komunity Eretz

Všeobecná kategorie => Všeobecná diskuse => Téma založeno: Karels kdy 27. Březen 2007, 06:40:13

Název: Major Roi Klein nominován na Medaili za statečnost
Přispěvatel: Karels kdy 27. Březen 2007, 06:40:13
Major Roi Klein nominován na Medaili za statečnost - Při bojích o kontrolu vesnice Bint Džbajl (Bint Jbail) byla jednotka majora Kleina nečekaně napadena teroristy Hizballáhu. Izraelci byli obklíčeni a teroristé na ně hodili granát.

Vojáci z jeho jednotky, kteří byli svědky události, uvedli, že Roi zvolal ?Šema Jisrael? a skočil na granát, svým tělem jej přikryl a absorboval explozi ? čímž zachránil všech 7 dalších vojáků jednotky, kteří byli na místě.

Manžel a otec dvou malých chlapců byl uznávaný znalec Tóry...

To je až neskutečný příběh - kdyby to udělal někdo bez rodiny, ale byl to otec rodiny, opravdu neskutečné....

karels
Název: Re: Major Roi Klein nominován na Medaili za statečnost
Přispěvatel: Scooolie kdy 27. Březen 2007, 10:06:10
Ano, ano. Skvělý člověk.
Název: Re: Major Roi Klein nominován na Medaili za statečnost
Přispěvatel: mrstejskal kdy 28. Březen 2007, 12:44:21
Zaslouží si naši nejhlubší úctu, navíc si myslím, že  při letošním Jom ha-Zikaron bude právě  on symbolicky zastupovat všechny  padlé vojáky Cahalu, alespoň při mé privátní tryzně tomu tak bude.  ČEST JEHO PAMÁTCE !!!

P.S. V souvislosti s touto zprávou mám dvě  doplňující  technické připomínky:
1) Znovu bych chtěl apelovat na to, zda bychom jako výraz naší sounáležitosti s Cahalem neměli používat nejen českých ekvivalentů pro příslušnou hodnost, ale také hebrejských. V tomto případě bychom tedy psali o neuvěřitelné statečnosti majora(rav serena) Roie Kleina, případne v obráceném pořadí(český ekvivalent v závorce).  Možná by někde na Eretzu.cz mohla být k dispozici převodní tabulka. (Je tu i pedagogický efekt. Navíc, budeme-li se  timto pravidlem řídit, zanedlouho se naučíme hodnosti Cahalu "jako když bičem mrská".)

2) Neměl být  příspěvek o rav serenu Keinovi umístěn spíše do rubriky o izraelské armádě(když už ji máme)?
Název: Re: Major Roi Klein nominován na Medaili za statečnost
Přispěvatel: Scooolie kdy 28. Březen 2007, 16:48:20
Ad 1) Souhlasím. Je to jen síla zvyku (nebo spíše nezvyku), kdy je snazší přeložit hodnost z angličtiny do češtiny, než ještě zpět do hebrejského originálu. Ta tabulka by byla prima - jen jde o to, kde na to vzít čas.

Ad 2) Téma "armáda" máme tady na diskusním fóru. Na webu samotném není.  Tam jsou obecné kategorie "zprávy", "komentáře", "izrael na vlastní oči" atd. Sice by bylo možné udělat i podkategorie, ale je otázka, zda by pak web nebyl nepřehledný. Navíc řada zpráv se hodí do více kategorií - pravidelně je problém, kam zařadit třeba některá náboženská zamyšlení nežidovských autorů, která se ale týkají židovství.... Potřebovali bychom spíš možnost dát jednu zprávu do více kategorií - což ale současná podoba webu neumožňuje.
Název: Re: Major Roi Klein nominován na Medaili za statečnost
Přispěvatel: Jicchak kdy 28. Březen 2007, 18:37:18
Všichni se tu zamýšlejí nad hrdinským činem a nad obětavostí. Čin má ale i druhou stránku věci a to je halacha, má člověk právo se obětovat ve prospěch druhých, tedy otázka technická, co je možné udělatr a cvo nikoliv z hlediska halachy, svým příspěvkem nechci znevážit tento veliký čin ale ukázat jakým směrem se bere uvažování z židovského hlediska. Buď pomátka padlého požehnána.
Název: Re: Major Roi Klein nominován na Medaili za statečnost
Přispěvatel: Scooolie kdy 28. Březen 2007, 23:01:05
Vzhledem k tomu, že Roi Klein byl voják a současně se v článku uvádí, že byl i znalec Tóry, předpokládám, že nad touto otázkou už dříve přemýšlel a došel k nějakému závěru. V ten moment, kdy došlo k tomu činu, už jednal zřejmě jen reflexivně - tak jak už se na tuto možnost duchovně připravil dříve...

Jinak je to ovšem zajímavé téma. Jicchaku, jak se staví halacha k sebeobětování vlastního života za jiného člověka (může-li tím být a pravděpodobně bude ten jiný / nebo jiní zachráněn) ?
Název: Re: Major Roi Klein nominován na Medaili za statečnost
Přispěvatel: Jicchak kdy 29. Březen 2007, 00:01:32
Nevím do jaké hloubky obětavý padlí voják celé téma studoval, zajisté ne natolik aby mu v oné chvíli vše tanulo na mysli tedy zajisté se na to nepřipravoval, a to i pakliže věděl jak se má zachovat, spíš věděl jak se má zachovat v případě opačném například pakliže jej omylem ostřelují vlastní vojáci a nemá jinou možnost může se bránit a střílet po nich? Svět není jednoduchý.
Název: Re: Major Roi Klein nominován na Medaili za statečnost
Přispěvatel: Galil kdy 29. Březen 2007, 00:23:39
V takové chvíli mohl major Klein těžko vědomě zvažovat důsledky svého činu. Buď byl s faktem, že se bude muset obětovat a padne, již dříve smířen nebo prostě život svých vojáků nadřazoval svému. V každém případě na nějaké přemítání nebyl čas, jinak by mrtvých bylo víc. V každém případě si zaslouží velkou úctu, za čin samotný i za rozhodnost, s jakou granát zalehl.
Název: Re: Major Roi Klein nominován na Medaili za statečnost
Přispěvatel: Jicchak kdy 29. Březen 2007, 00:30:24
To určitě. Ale jsou dvě věci co bylo uděláno a co se ,á dělat, nevrdím že to tak nemá být, ale je potřeba přemýšlet, ikdyž v onom případě to zajisté nešlo.
Název: Re: Major Roi Klein nominován na Medaili za statečnost
Přispěvatel: Scooolie kdy 29. Březen 2007, 09:35:02
Tak já to nemyslel tak, že v daný okamžik začal pan Klein o věci přemýšlet. Já si myslím, že pokud je někdo voják a k tomu je zbožný, tak si často "nanečisto" promýšlí různé situace a to, jak je správné v nich reagovat... Takže si myslím, že reakci na tuto situaci dávno řádně z náboženského hlediska zvážil a jednal zcela vědomě, dle svého přesvědčení správně.

Co se týče toho opětování palby na spřátelené vojáky - na tom nevidím nic morálně složitého. Jsem oprávněn palbu opětovat v tom rozsahu, abych ochránil svůj život, současně ale jen v takovém rozsahu, abych úmyslně nepůsobil smrt těch, kdo mě (v omylu) ostřelují. Oni jednají v omylu, já bych jednal úmyslně. Z jejich strany by to bylo neúmyslné zabití, z mé strany vražda. A samozřejmě jsem povinen se pokusit všemi možnými prostředky signalizovat jim, že jsem "náš".
Název: Re: Major Roi Klein nominován na Medaili za statečnost
Přispěvatel: Yan kdy 29. Březen 2007, 14:37:41
.....Co se týče toho opětování palby na spřátelené vojáky ....... a samozřejmě jsem povinen se pokusit všemi možnými prostředky signalizovat jim, že jsem "náš".

Myslím že vojenský výcvik zahrnuje i situaci že se ocitneme pod "přátelskou palbou" a co by měl voják v takovém případě dělat.
Název: Re: Major Roi Klein nominován na Medaili za statečnost
Přispěvatel: Scooolie kdy 29. Březen 2007, 14:46:13
To je fakt. To zní velmi logicky. Zvláště u armády, jako je izraelská, kde se standardně počítá s operačním nasazením.
Název: Re: Major Roi Klein nominován na Medaili za statečnost
Přispěvatel: levi kdy 4. Říjen 2007, 17:11:47
ano existuje jeden Ftip:

Izraelsko ? arabská válka.
Jeden židovský parašutista dopadne s padákem v noci doprostřed bojiště a nedokáže se v temnotě orientovat. Předem nebylo domluveno žádné heslo a jako čerstvý přistěhovalec z USA do Izraele, ke všemu neumí ještě ani slovo hebrejsky.
Proto se namátkou rozběhne nějakým směrem do tmy, a aby ho nakonec neodstřelili jeho vlastní kamarádi, křičí při tom na celé kolo: ?Gefilte Fiš­! Gefilte Fiš­!?.

převzato z https://www.jdl.czechian.net/koserkucharka.html