fórum komunity Eretz

Judaismus => Obecná náboženská debata => Téma založeno: Scooolie kdy 21. Květen 2007, 09:52:05

Název: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Scooolie kdy 21. Květen 2007, 09:52:05
Zajímalo by mě, jaké zastává judaismus stanovisko k různým genetickým pokusům, výzkumu prováděném na živých lidských embryích a podobně...

Např. k tomuto:
https://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=7764 (https://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=7764)

 Británie povolila vytváření lidsko-zvířecích embryí

Vatikán/Londýn. Britská vláda povolila vytváření hybridních embryí z lidského a zvířecího genetického materiálu. Rozhodnutí vyvolalo rozporné reakce nejen mezi britskými vědci. Přestože podle zákona smějí tato hybridní embrya existovat pouze 14 dní, jde o další krok v genetické manipulaci. Jako ?potřeštěný nápad? hodnotí rozhodnutí vlády organizace Comment on Reproductive Ethics, která se vyjadřuje od roku 1994 k reprodutivní etice. Podle ní Londýn podlehl vědeckým a farmaceutickým lobby.
K překročení dosud všemi uznávané hranice křížení druhů mluví předseda Papežské akademie pro život, arcibiskup Elio Sgreccia:

?Vytváření lidsko-zvířecích hybridů je hranicí, kterou dosud všichni bez rozdílu z oblasti biotechnologie vykazovali. A to proto, že takto je lidská důstojnost zpochybněna, urážena a otvírá se cesta k vytváření zrůd. I když jsou tato embrya zase ničena, jde o překračování hranic přírody nejtěžšího kalibru. K morálnímu odsouzení musí dojít ale především ze strany rozumu, ve jménu spravedlnosti a vědy, která musí i nadále sloužit prospěchu člověka a respektovat lidskou přirozenost.?

- říká arcibiskup Elio Sgreccia, předseda Papežské akademie pro život.

(job)
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: karla kdy 8. Červen 2007, 14:52:24
nebo xenotransplantace,

v TV jsem viděla pokus amerických lékařů, kteří dvouletému dítěti se srdeční vadou voperovali srdce od šimpanze. Potom sledovali, jak dlouho to ubožátko vydrží naživu (nehledě na stejně ubohého opičáka).

Dneska by se doktor Mengele poměl, ten pouze vyráběl ze zdravých dětí siamská dvojčata - žabař. To dnešní vědci už jsou mnohem dál. Je libo prasečí kožku místo své vlastní?
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Yan kdy 8. Červen 2007, 15:41:35
A jéje, To jsou zprávy. Já vidělů v televizi Harry Pottera, a nejsem na větvi z toho že lítal na koštěti......
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Mordechai kdy 12. Červen 2007, 17:56:08
Podľa môjho názoru, je povinnosťou človeka zapájať sa do veľkého diela stvorenia. Pokiaľ tieto výskumy poslúžia k dobru ľudí a k zlepšeniu zdravia, tak je to určite povolené. Veď je napísané:"Vyber si život!" a výskum život rozhodne poskytuje. Toľko môj názor.
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Scooolie kdy 12. Červen 2007, 21:37:27
Podľa môjho názoru, je povinnosťou človeka zapájať sa do veľkého diela stvorenia. Pokiaľ tieto výskumy poslúžia k dobru ľudí a k zlepšeniu zdravia, tak je to určite povolené. Veď je napísané:"Vyber si život!" a výskum život rozhodne poskytuje. Toľko môj názor.

Já bych zas tak nadšený budovatel s dovolením nebyl. Ono k k dobru ľudí a k zlepšeniu zdravia ve finále přispěly i Mengeleho pokusy na lidech, protože se podařilo exaktně prověřit a zpřesnit věci, které by nikdy jinak zjistitelné nebyly...

A kde a v jaké souvislosti, že je napsané "Vyber si život?"
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Yan kdy 12. Červen 2007, 22:06:53
Jenomže ty tady směšuješ dvě věci:
1) nelidské chování a pseudovýzkum
2) standardní vědecký výzkum

To první je nepřípustné, to druhé je naprosto vpořádku i když se tady třeba zasáhne do oblasti vzniku života. Církev je v téhle oblasri naprosto mimo (viz např. její nesmyslný postoj k používání prezervativů).

Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Scooolie kdy 13. Červen 2007, 00:05:32
Jenže hranice mezi 1 a 2 je velmi tenká. Je přípustné vytvářet nový život a pak je pokusně ničit? Byť s dobrými cílovými úmysly? Je to naprosto v pořádku?

Ty prezervativy bych do toho opravdu nemíchal, protože jednak se názory mezi jednotlivými církevními denominacemi liší a jednak to vůbec není takový "nesmysl", jak se na první pohled může zdát.
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Yan kdy 13. Červen 2007, 10:23:22
Ta hranice může být tenká, a to musí stanovit zákon, respektive úroveň vědeckého poznání z něhož zákon musí vycházet. Nikoliv nějaké církevní dogma ze středověku......

Naopak, ty prezervativy mohou velmi snadno a velmi významně pomoci se šířením  ??? (tedy zabránit šíření  ;)) některých chorob (např. AIDS). Bohužel neschopnost chápat moderní svět církevních představitelů, což může být do jisté míry ovlivněno i denominací je v téhle souvislosti dost tragická.
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Scooolie kdy 13. Červen 2007, 11:58:59
Tak samozřejmě, že to stanoví zákon. Jenže zákon je jen formálním nástrojem a jde o jeho obsah. Zákon může genetické pokusy jak povolit, tak nějak regulovat, tak i zakázat. Takže odkazovat na zákon nemá smysl - zákon je jen formalizovaný projev vůle zákonodárce. Nic víc, nic méně.

Totéž platí o úrovni vědeckého poznání. Ta říká, co všechno víme a čeho jsme ve vědě schopni. Exaktní věda ovšem nijak neodpovídá na zásadní otázku - co je a co není správné dělat.

Zodpovězení otázky, co je a co není správně dělat je otázka hodnotového žebříčku a celkového náhledu na společnost a jedince. Otázka pro filosofii, etiku, náboženství.

O tom, zda provádět genetické pokusy na lidech samozřejmě nerozhoduje žádné církevní dogma (jaké? jaké církevní denominace?) ze středověku (proč zrovna ze středověku? proč ne starověk nebo novověk?). Rozhoduje o tom obecný názor věřících lidí na respekt k lidskému životu a důstojnosti - od početí až do smrti. Zajímavé je, že přes drobné rozdíly mají k sobě poměrně blízko židovství, křesťanství i islám a naopak ateisté (kteří mj. byli autory nacistického a komunistického běsnění) stojí "na druhé straně".

S těmi prezervativy je to poněkud složitější. Např. římskokatolická církev se k jejich použití svými věřícími staví negativně, ale současně se staví negativně k předmanželskému sexu, promiskuitě, nevěře. Pokud tedy katolík dodržuje později uvedené, nemusí asi užívat kondomy... A naopak, pokud střídá partnery, je nevěrný atd., pak není příliš logické, že by dodržoval zrovna zákaz kondomů..
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Yan kdy 13. Červen 2007, 12:21:33
Tak postupně:

- Tady se shodnem.

- Jelikož věda se neusále vyvíjí dál a dál, bude i tohle nutné stále a stále upravovat.

- Ten náhled se bude nutně v závislosti na možnostech vědy též muset vyvíjet.

- To středověké jsem tam dal jako symbol zastaralosti, nemodernosti. Původně jsem tam měl také složitější časovou formulaci, ale takhle bylo zřejmější co tím chci naznačit. Tak jsem prostě akceptoval že pokud přijde reakce na ten středověk, tak to holt vysvětlím. Přišla.
Po tom svádění zločinů na ateisty se mi už stýskalo. Nicméně řekl bych, že v historii těch mrtvých mají věřící na svym kontě podstatně víc.

- Jo, to je tedy logický. Tzn. že papež vlastně tvrdí: "když občas někde zanoříš, chcípni......." No, a to je právě to středověký dogma, odtrženost od reality, nemodernost, atd., atd.
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Scooolie kdy 13. Červen 2007, 12:43:19
- Jelikož věda se neustále vyvíjí dál a dál, bude i tohle nutné stále a stále upravovat.

Ano i ne. Samozřejmě se bude stále posunovat a zpřesňovat naše poznání, ale to ještě neznamená, že se nutně musí měnit názory třeba na nutnost ochrany lidského života a jeho důstojnosti od početí do smrti.


To středověké jsem tam dal jako symbol zastaralosti, nemodernosti. Původně jsem tam měl také složitější časovou formulaci, ale takhle bylo zřejmější co tím chci naznačit. Tak jsem prostě akceptoval že pokud přijde reakce na ten středověk, tak to holt vysvětlím. Přišla.
Po tom svádění zločinů na ateisty se mi už stýskalo. Nicméně řekl bych, že v historii těch mrtvých mají věřící na svym kontě podstatně víc.
OK, jenže právě to klišé o "středověkých dogmatech" je takový nesmysl, že jsem musel reagovat.
Nejde o svádění zločinů na atheisty. Jde o to, že atheisté nemají žádnou absolutní úctu k lidskému životu, protože neuznávají nad sebou žádnou vyšší, nikoliv lidskou, moc. Co se týče těch počtů, tak se opravdu mýlíš - jen sečti oběti nacismu, sovětského komunismu, čínského maoismu, polpotovců... a už jsi v řádech stovek milionů. Kam se na to všechny náboženské persekuce dějin dohromady hrabou.Jo, to je tedy logický. Tzn. že papež vlastně tvrdí: "když občas někde zanoříš, chcípni......." No, a to je právě to středověký dogma, odtrženost od reality, nemodernost, atd., atd.

Není na tom nic nelogického papež říká: a) buď věrný, b) nebuď promiskuitní, c) neměj předmanželský sex, d) neužívej kondomy - pokud dodržuješ ta úvodní ustanovení, pak d) není žádný problém. A pokud na ta úvodní ustanovení kašleš, no tak pak už kašlej i na zákaz kondomů, ne?

A opět ta hloupá fráze o středověkém dogmatu - a já se zase ptám: jaké dogma? kdo je autorem? kdy bylo vyhlášeno?

Odtrženost od reality? Papež hovoří ke svým katolickým věřících. Pro ty by to měla být realita. A pokud není, pak argumentace shora (když nedodržují a-c), pak ať nedodržují ani d)

Nemodernost? Mein Gott! Hodnoty se nemají podřizovat momentálním náladám společnosti! Ve 40. letech bylo moderní plynovat Židy, v 50. věšet sedláky - a co? Tvá poznámka svědčí o nepochopení náboženství - to se může přizpůsobovat světu v nepodstatných detailech, nikoliv v jádru svého učení.
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Yan kdy 13. Červen 2007, 13:37:17
Ano i ne. Samozřejmě se bude stále posunovat a zpřesňovat naše poznání, ale to ještě neznamená, že se nutně musí měnit názory třeba na nutnost ochrany lidského života a jeho důstojnosti od početí do smrti.
Jenže i okamžik vzniku života se dá samozřejmě zpřesnit......... (a nesouhlasím s tím početím, žena má právo se svobodně rozhodnout pro potrat).

OK, jenže právě to klišé o "středověkých dogmatech" je takový nesmysl, že jsem musel reagovat.
Nejde o svádění zločinů na atheisty. Jde o to, že atheisté nemají žádnou absolutní úctu k lidskému životu, protože neuznávají nad sebou žádnou vyšší, nikoliv lidskou, moc. Co se týče těch počtů, tak se opravdu mýlíš - jen sečti oběti nacismu, sovětského komunismu, čínského maoismu, polpotovců... a už jsi v řádech stovek milionů. Kam se na to všechny náboženské persekuce dějin dohromady hrabou.
No, obávám se, že nevíš o čem mluvíš. Já mám úplně stejnou úctu k životu jako každej normální člověk, možná tě to překvapí, ale nestavím si doma v kuchyni plynovou komoru, byť jsem si tam plyn zavést nechal a ani se můj pes nejmenuje Gulag
K tomu, abych k životu měl úctu nepotřebuji věřit v žádnou vyšší moc, to k tomu opravdu není zapotřebí. To je jenom taková malá lež, kdy jsou věřící přesvědčováni že oni jsou něco lepšího než ostatní, neboť oni věří v toho správného boha. A ti věřící této lži radostně podlehnou.

A pokud jde o ty počty obětí, zapomínáš na oběti všech věřících. I takovej Čingischán byl věřící. Mimochodem, z tohohle pohledu (možná snad až na toho Čingischána) jsou ti starší tak trochu znevýhodněni rozvojem vědy a techniky, oni prostě neměli ty možnosti. Mimochodem, nebylo by nezajímavé zjistit jaký vztah k náboženství měli ti co sloužili ve vyhlazovacích táborech.

Není na tom nic nelogického papež říká: a) buď věrný, b) nebuď promiskuitní, c) neměj předmanželský sex, d) neužívej kondomy - pokud dodržuješ ta úvodní ustanovení, pak d) není žádný problém. A pokud na ta úvodní ustanovení kašleš, no tak pak už kašlej i na zákaz kondomů, ne?

A opět ta hloupá fráze o středověkém dogmatu - a já se zase ptám: jaké dogma? kdo je autorem? kdy bylo vyhlášeno?

Odtrženost od reality? Papež hovoří ke svým katolickým věřících. Pro ty by to měla být realita. A pokud není, pak argumentace shora (když nedodržují a-c), pak ať nedodržují ani d)

Nemodernost? Mein Gott! Hodnoty se nemají podřizovat momentálním náladám společnosti! Ve 40. letech bylo moderní plynovat Židy, v 50. věšet sedláky - a co? Tvá poznámka svědčí o nepochopení náboženství - to se může přizpůsobovat světu v nepodstatných detailech, nikoliv v jádru svého učení.
Hele, mě je to co říká papež naprosto šumafuk, jenomže, jsou místa na zeměkouli, kde kněz má velkou autoritu. A jestliže tam je velká promořenost takovými chorobami jako je AIDS, je třeba proti tomu něco dělat. Tou modlitbou, tomu moc nepomůžou. Kdyby se radši zapojili do osvěty a vysvětlovali že používání kondomů může vést k menší úmrtnosti. Samozřejmě, že to není jenom na nich, ale jestliže kněží mluví proti používáí kondomů, tak vlastně sabotují úsilí zdravotníků, a to jenom proto že myšlenkově uvízli kdesi v minulých staletích.

Ještě drobnost
Ve 40.letech nebylo moderní plynovat židy, to je dost velký nesmysl. A ty víš velmi dobře, že nacisté se tenhle zločin snažili před světem utajit. Takže používat to jako argument mi nepřijde seriózní.

Jinak já se samozřejmě nesnažím pochopit náboženství. Proč taky. V mém životě prostě nehraje žádnou roli.

Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Scooolie kdy 13. Červen 2007, 13:58:28
Ano i ne. Samozřejmě se bude stále posunovat a zpřesňovat naše poznání, ale to ještě neznamená, že se nutně musí měnit názory třeba na nutnost ochrany lidského života a jeho důstojnosti od početí do smrti.
Jenže i okamžik vzniku života se dá samozřejmě zpřesnit......... (a nesouhlasím s tím početím, žena má právo se svobodně rozhodnout pro potrat).

Co je na tom ke zpřesňování? To se učí děti už v biologii pro ZDŠ, že lidský život začíná splynutím spermie a vajíčka. Teprve ze "společensko-politických " důvodů jsou tyto jasné biologické závěry zpochybňovány.

Jistě. Žena. A co otec dítěte? Jen kvůli 9 měsícům těhotenství nemá mít právo mluvit do zabití svého děcka?
A co to dítě? Co, provedlo, že jeho matka má mít právo jej zabít? Ani Kajínka v této humanistické zemi nepověsíme, ale zabíjet bezbranné počaté lidské bytosti je "lidské právo"  ???No, obávám se, že nevíš o čem mluvíš. Já mám úplně stejnou úctu k životu jako každej normální člověk, možná tě to překvapí, ale nestavím si doma v kuchyni plynovou komoru, byť jsem si tam plyn zavést nechal a ani se můj pes nejmenuje Gulag
K tomu, abych k životu měl úctu nepotřebuji věřit v žádnou vyšší moc, to k tomu opravdu není zapotřebí. To je jenom taková malá lež, kdy jsou věřící přesvědčováni že oni jsou něco lepšího než ostatní, neboť oni věří v toho správného boha. A ti věřící této lži radostně podlehnou.

A pokud jde o ty počty obětí, zapomínáš na oběti všech věřících. I takovej Čingischán byl věřící. Mimochodem, z tohohle pohledu (možná snad až na toho Čingischána) jsou ti starší tak trochu znevýhodněni rozvojem vědy a techniky, oni prostě neměli ty možnosti. Mimochodem, nebylo by nezajímavé zjistit jaký vztah k náboženství měli ti co sloužili ve vyhlazovacích táborech.

Che che che. Úcta k životu jako každej normální člověk. To měl Himmler taky - jako každej normální německej člověk. Pokud podporuješ potraty a (asi také, to odhaduji) eutanázii, tak už se nedá o úctě k životu mluvit.

Pořád jsou ty počty obětí v jiném řádu. Jinak ten sociologický průzkum ohledně přesvědčení nacistů v koncentrákách klidně zpracuj - také by mě to zajímalo.
[/quote]


Hele, mě je to co říká papež naprosto šumafuk, jenomže, jsou místa na zeměkouli, kde kněz má velkou autoritu. A jestliže tam je velká promořenost takovými chorobami jako je AIDS, je třeba proti tomu něco dělat. Tou modlitbou, tomu moc nepomůžou. Kdyby se radši zapojili do osvěty a vysvětlovali že používání kondomů může vést k menší úmrtnosti. Samozřejmě, že to není jenom na nich, ale jestliže kněží mluví proti používáí kondomů, tak vlastně sabotují úsilí zdravotníků, a to jenom proto že myšlenkově uvízli kdesi v minulých staletích.

Ještě drobnost
Ve 40.letech nebylo moderní plynovat židy, to je dost velký nesmysl. A ty víš velmi dobře, že nacisté se tenhle zločin snažili před světem utajit. Takže používat to jako argument mi nepřijde seriózní.

Jinak já se samozřejmě nesnažím pochopit náboženství. Proč taky. V mém životě prostě nehraje žádnou roli.Ale on proti tomu samozřejmě dělá! Vyzývá k partnerské stálosti, věrnosti, nepromiskuitě! To jsou přece jediné účinné metody, jak zastavit šíření AIDS. Pokud nějaká společnost je promiskuitní, pak se AIDS bude šířit i při použití kondomů - třeba krevními transfúzemi (nedělejme si iluze o úrovni zdravotnictví v řadě zemí), z matky na dítě, slinami,... nebo protrženým či špatně navlečeným kondomem.

Osvětou je právě to předcházení šíření AIDS - sexuální stálostí a věrností. Sexuální promiskuita je hlavní důvod šíření AIDS, ne neužívání kondomů. Myslíš si snad, že tradiční "lidovci" v České republice (s 5 a více dětmi) kondomy užívají? A má snad někdo z nich AIDS? Anebo je to doména šlapek, narkomanů, homosexuálních prostitutů?

Ono je to spíš naopak - tím, že zdravotníci říkají, že použití kondomu řeší problém s AIDS, obelhávají ty nebohé lidi. Osvěta má být především k zodpovědnému sexuálnímu chování. A ne to, co dělá WHO - souložte jak opice každý s každým klidně dál, jen si vezměte kondom...

Nesnažit se pochopit náboženství je tvé právo. Pak by ses ale měl vyvarovat soudů na jeho adresu. Je podivné se vyjadřovat k něčemu, co nechápeš...
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Yan kdy 13. Červen 2007, 14:27:57
Jistě. Žena. A co otec dítěte? Jen kvůli 9 měsícům těhotenství nemá mít právo mluvit do zabití svého děcka?
A co to dítě? Co, provedlo, že jeho matka má mít právo jej zabít? Ani Kajínka v této humanistické zemi nepověsíme, ale zabíjet bezbranné počaté lidské bytosti je "lidské právo"  ???
Otec do toho nemá co mluvit. Samozřejmě pokud to řeší žena s otcem, je to v pořádku, ale to konečné rouhodnutí patří ženě. To je stejný jako u administrátora webu.
No, není to dítě, je to plod. Neboť se ještě nenarodil, nebyl zabit, ale byl potracen.

Che che che. Úcta k životu jako každej normální člověk. To měl Himmler taky - jako každej normální německej člověk. Pokud podporuješ potraty a (asi také, to odhaduji) eutanázii, tak už se nedá o úctě k životu mluvit.
S tou eutanázií je to tak, že v okamžiku kdy by člověk rád ukončil svůj život, tak už většinou není schopen přelézt zábradlí na mostě přes Nuselský údolí. Mimochodem, zrovna tady se má možnost ten člověk rozhodnout svobodně a ty mu to sobecky z nějakejch náboženskejch důvodů nechceš povolit.

Ale on proti tomu samozřejmě dělá! Vyzývá k partnerské stálosti, věrnosti, nepromiskuitě! To jsou přece jediné účinné metody, jak zastavit šíření AIDS. Pokud nějaká společnost je promiskuitní, pak se AIDS bude šířit i při použití kondomů - třeba krevními transfúzemi (nedělejme si iluze o úrovni zdravotnictví v řadě zemí), z matky na dítě, slinami,... nebo protrženým či špatně navlečeným kondomem.
Hmm, a že to nefunguje je asi vůle boží. Bohajeho, kdyby raději vysvětlovali jak správně nasazovat kondomy. Mimochodem, on se ne každý kondom vždy protrhne........

Osvětou je právě to předcházení šíření AIDS - sexuální stálostí a věrností. Sexuální promiskuita je hlavní důvod šíření AIDS, ne neužívání kondomů. Myslíš si snad, že tradiční "lidovci" v České republice (s 5 a více dětmi) kondomy užívají? A má snad někdo z nich AIDS? Anebo je to doména šlapek, narkomanů, homosexuálních prostitutů?
Je potřeba pracovat s realitou. Chceš-li být věrný, buď. Mimochodem, za děvkama prej choděj i ti lidovci (ale moc se s tim nechluběj) občas neni od věci si s holkama popovídat  ;)

Ono je to spíš naopak - tím, že zdravotníci říkají, že použití kondomu řeší problém s AIDS, obelhávají ty nebohé lidi. Osvěta má být především k zodpovědnému sexuálnímu chování. A ne to, co dělá WHO - souložte jak opice každý s každým klidně dál, jen si vezměte kondom...
No, nějak to tomu papeži nefunguje, hlavně že se modlí, tím tomu fakt pomůže (to bylo míněno ironicky, samozřejmě že tou modlitbou tomu nepomůže).

Nesnažit se pochopit náboženství je tvé právo. Pak by ses ale měl vyvarovat soudů na jeho adresu. Je podivné se vyjadřovat k něčemu, co nechápeš...
Já jsem řekl že se ho nesnažím pochopit, ne že nechápu jeho zbytečnost  :D
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Yan kdy 14. Červen 2007, 00:49:34
.........Jinak ten sociologický průzkum ohledně přesvědčení nacistů v koncentrákách klidně zpracuj - také by mě to zajímalo.

Trochu jsem zagoogloval

Franz Stangl SS Obersturmführer, velitel Sobiboru a Treblinky

....Po anšlusu v roce 1938 Stangl díky známostem přečkal tvrdou čistku v policejním sboru a zřekl se oficiálně své katolické víry.  viz: https://www.holocaust.cz/cz2/resources/texts/treblinka/stangl
....Ako sám hovorí dozvedel sa o biskupovi Alo?sovi Hudalovi vo Vatikáne, ktorý pomáhal katolíkom v radách SS. Pre protestantov tieto služby zabezpečoval pastor Dahlgrün. viz: https://hrabovsky.blog.respekt.cz/c/3323/Do-temnoty-za-SS-Untersturmfuhrerom-Franzom-Stanglom.html
....Na úplnom konci rozhovorov s Franzom Stanglom - 27 júna 1971 - sa ho Gitta Sereny spýtala, či premýšľal, či bol Boh v Treblinke. Jeho okamžitá, skutočne inštinktívna odpoveď bola: ?Áno, ako by sa to inak mohlo stať?? (Yes, Otherwise,  how could it have happened?) viz: https://hrabovsky.blog.respekt.cz/c/3323/Do-temnoty-za-SS-Untersturmfuhrerom-Franzom-Stanglom.html


Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Scooolie kdy 14. Červen 2007, 10:51:51
.........Jinak ten sociologický průzkum ohledně přesvědčení nacistů v koncentrákách klidně zpracuj - také by mě to zajímalo.

Trochu jsem zagoogloval

Franz Stangl SS Obersturmführer, velitel Sobiboru a Treblinky

....Po anšlusu v roce 1938 Stangl díky známostem přečkal tvrdou čistku v policejním sboru a zřekl se oficiálně své katolické víry.  viz: https://www.holocaust.cz/cz2/resources/texts/treblinka/stangl
....Ako sám hovorí dozvedel sa o biskupovi Alo?sovi Hudalovi vo Vatikáne, ktorý pomáhal katolíkom v radách SS. Pre protestantov tieto služby zabezpečoval pastor Dahlgrün. viz: https://hrabovsky.blog.respekt.cz/c/3323/Do-temnoty-za-SS-Untersturmfuhrerom-Franzom-Stanglom.html
....Na úplnom konci rozhovorov s Franzom Stanglom - 27 júna 1971 - sa ho Gitta Sereny spýtala, či premýšľal, či bol Boh v Treblinke. Jeho okamžitá, skutočne inštinktívna odpoveď bola: ?Áno, ako by sa to inak mohlo stať?? (Yes, Otherwise,  how could it have happened?) viz: https://hrabovsky.blog.respekt.cz/c/3323/Do-temnoty-za-SS-Untersturmfuhrerom-Franzom-Stanglom.html
Dobrý práce Yane. Ukazuje to, že někteří šmejdi se v úzkých utíkají od atheismu zpět k náboženství. Gustáv Husák také přijal poslední pomazání a měl katolický pohřeb.
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Scooolie kdy 14. Červen 2007, 10:53:24
Přestože nejsem katolík, tak můj názor na potraty odpovídá vatikánskému...

https://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=7917 (https://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=7917)

Kardinál Martino: lítost nad postojem Amnesty International k umělému potratu

Vatikán. Renato kardinál Martino, president Papežské rady Justitita et Pax vyjádřil v interwiev pro americký týdeník National Catholic Register ?hluboké politování nad postojem Amnesty International ve prospěch umělého potratu, přesněji řečeno umělého ukončení nenarozeného života.? Kardinál Martino zdůraznil, že tím AI zradila institucionální cíl samé organizace. Nevyhnutelným následkem takového rozhodnutí ? vysvětlil kardinál - bude zastavení jakéhokoliv financování AI ze strany katolických organizací. Předseda ?Iustitia et Pax? zdůrazňuje, že neexistuje žádné mezinárodně uznávané právo na umělý potrat, jak se AI snaží vyvozovat z konference OSN v Káhiře. Potratová lobby pokračují ve své propagandě, která zapadá do té kultury, kterou Jan Pavel II. nazýval ?kulturou smrti? Je to krajně na pováženou, když se tak zaloužilá organizace jako je AI poddá nátlakům potratových lobby. Dobrovolné potlačení jakéhokoliv nevinného lidského života je vždycky zločin a podrývá základy společného dobra lidské rodiny, končil kardinál Martino.
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Yan kdy 14. Červen 2007, 11:09:17
Dobrý práce Yane. Ukazuje to, že někteří šmejdi se v úzkých utíkají od atheismu zpět k náboženství. Gustáv Husák také přijal poslední pomazání a měl katolický pohřeb.
Spiše že to byli opravdu věřící....... ;)
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Scooolie kdy 14. Červen 2007, 11:51:06
Opravdový věřící věří tomu, co je předmětem víry. Takže třeba přikázání "nezavraždíš" nebo "miluj bližního svého jako sebe sama." Což jaksi Franz Stangl SS Obersturmführer zrovna moc neplnil. U Husáka to bylo subtilnější, nicméně se léta choval jako kovaný atheista.
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Yan kdy 14. Červen 2007, 11:55:49
A co ti všichni věřící v hisatorii, co upalovali, mučili a vyvražďovali ve jménu víry a inkvizice? To byli také ateisté. Nenech se vysmát, to všechno (a všechny ty zločiny) spáchali hluboce věřící lidé.
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Scooolie kdy 14. Červen 2007, 12:52:39
Možná něčemu věřili. Ale nevěřili tomu, čemu věřit měli - "miluj bližního svého jako sebe sama", "nezavraždíš"...
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Yan kdy 14. Červen 2007, 13:26:06
Takže ve víře to asi nebude..................
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: analytik kdy 14. Červen 2007, 13:34:00
https://zpravy.idnes.cz/cesi-jsou-slovane-jen-z-pulky-rikaji-testy-dna-f4z-/vedatech.asp?c=A070613_215321_vedatech_ost (https://zpravy.idnes.cz/cesi-jsou-slovane-jen-z-pulky-rikaji-testy-dna-f4z-/vedatech.asp?c=A070613_215321_vedatech_ost)
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Vader kdy 14. Červen 2007, 23:33:05
https://zpravy.idnes.cz/cesi-jsou-slovane-jen-z-pulky-rikaji-testy-dna-f4z-/vedatech.asp?c=A070613_215321_vedatech_ost (https://zpravy.idnes.cz/cesi-jsou-slovane-jen-z-pulky-rikaji-testy-dna-f4z-/vedatech.asp?c=A070613_215321_vedatech_ost)

No a ? Tvrdil jsem snad nekdy, ze jsem cistokrevny Slovan ?
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Yan kdy 15. Červen 2007, 08:29:48
A nechal sis ten test udělat? Mě to láká........
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Vader kdy 15. Červen 2007, 11:40:07
Ten test mi byl delan pred par lety v souvislosti se zdravotnimi problemy. Tehdy jeste nikdo v Evrope neuvazoval o komercnim vyuziti testu, holt casy se meni... Doktori se podivovali, ale v  nasi rodine je to naprosto znama vec. Uz jako ditko jsem pred spanim poslouchal stare severske zkazky, sagy a pohadky  ;D
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Scooolie kdy 15. Červen 2007, 12:34:03
Jak Vitlung Moshe Rudovous s mocným kyjem bojoval proti Ishmaelu Eriku Svenovi  ;D
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Vader kdy 15. Červen 2007, 12:38:30
Jak Vitlung Moshe Rudovous s mocným kyjem bojoval proti Ishmaelu Eriku Svenovi  ;D

Kdepak, zadnym kyjem. Mjölnirem, ktery mu Thor poslal po valkyre Vigdis  ;D
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Scooolie kdy 15. Červen 2007, 22:53:03
Hele neblbnou. Ve vikingský židovský sáze to musí posílat Adonaj a na valkýry radši taky zapomenou  :D
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: analytik kdy 18. Červen 2007, 10:43:25
https://www.lidovky.cz/jak-je-tomu-s-nasi-rasovou-cistotou-d6j-/ln-dolezal.asp?c=A070615_182025_ln-dolezal_lvv (https://www.lidovky.cz/jak-je-tomu-s-nasi-rasovou-cistotou-d6j-/ln-dolezal.asp?c=A070615_182025_ln-dolezal_lvv)
Inak viem si živo predstaviť ako by dopadli výsledky testu.
Možno práve niektorí ortodoxní rabíni a niektorí najkväčší sionosti by boli podľa DNA  NEMCI  ČEŠI ŠVÉDI a mnohí antisemiti by boli podľa DNA ŽIDIA ako poleno.
Verte mi že by to tak dopadlo. O tom nepochybujem.
Ešte šťastie že za Hitlera nepoznali DNA. Nechcem domyslieť následky.
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Scooolie kdy 18. Červen 2007, 12:52:10
https://www.lidovky.cz/jak-je-tomu-s-nasi-rasovou-cistotou-d6j-/ln-dolezal.asp?c=A070615_182025_ln-dolezal_lvv (https://www.lidovky.cz/jak-je-tomu-s-nasi-rasovou-cistotou-d6j-/ln-dolezal.asp?c=A070615_182025_ln-dolezal_lvv)
Inak viem si živo predstaviť ako by dopadli výsledky testu.
Možno práve niektorí ortodoxní rabíni a niektorí najkväčší sionosti by boli podľa DNA  NEMCI  ČEŠI ŠVÉDI a mnohí antisemiti by boli podľa DNA ŽIDIA ako poleno.
Verte mi že by to tak dopadlo. O tom nepochybujem.
Ešte šťastie že za Hitlera nepoznali DNA. Nechcem domyslieť následky.

Už se na tomto Foru opakuji, ale - jak jsi přišel na to, že příslušnost k židovskému náboženství, resp. národu nějak souvisí s DNA a rasovou čistotou?

Máš pocit, že čínští Židé, etiopští Židé, skandinávští Židé a třeba maročtí Židé jsou nějak rasově "čistí" a příbuzné DNA?
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Luciana kdy 19. Prosinec 2007, 00:18:32
Tak se také vyjádřím k tomuto velmi choulostivému tématu. Na živých lidských tvorech jsou pokusy zakázané, a to zcela oprávněně. Ostatně, nedokáži si představit, že by někdo nechal na sobě provádět nejisté pokusy. I léky na lidech se testují až po důkladném prověření na zvířatech, a i v těchto případech musí jít o dobrovolníky. Co se týče pokusů na embryích, to je trošku složitější, tam je to možné do určitého vývojového období toho embrya, pak se musí zlikvidovat, toť litera zákona. Nevím, k čemu by mělo sloužit spojování genů lidských se zvířecími, jedině k vytvoření zrůd, které by bylo možné třeba použít ve válkách, čili, to bych okamžitě zakázala. Ale existují i pokusy, které lidsstvu přinesly prospěch, mnoho neplodných párů vděčí za potomka tzv. oplodnění in vitro, které by nebylo možné bez předchozích pokusů. Co se týče klonování, opět mám obavu ze zneužití, na druhou stranu by mohlo posloužit k vytvoření orgánů vhodných k transplantaci, takže nemocný by nebyl odsouzený k čekání na vhodného mrtvého dárce. Takže si myslím, že jde především o to, aby jakékoliv pokusy prováděli jen lidé s vysokou etickou úrovní a aby tyto pokusy byly stále hlídané a kontrolované tak, aby nemohlo dojít k jejich zneužití. Apropo, nedovolím si na závěr neudělat zase kašpařinu: velmi nerada bych jednou na ulici potkala samu sebe v mladším vydání :-))))), to by mě fakt vytočilo :-)))
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Luciana kdy 19. Prosinec 2007, 00:58:47
Také jsem tu četla názor, že k interrupci by se měl vyjádřit i otec nenarozeného dítěte. Já s tím plně souhlasím, to právo na rozhodnutí o interrupci by měli mít oba rodiče, ne jen matka. Jenže to není proveditelné. Není totiž nic jednoduššího, než když žena řekne, že dotyčný vůbec není otcem dítěte, že měla intimní poměr s někým jiným, kterého ani nezná, že se třeba někde opila a ani si nic nepamatuje. Takže z právního hlediska by to nemělo vůbec žádný význam zavádět právo na rozhodnutí o ukončení těhotenství i na otce. V prenatálním stadiu otcovství určit nelze. Pakliže by se automaticky za otce považoval manžel, tak si kladu otázku, co by se mohlo stát v případě, kdy žena by byla těhotenstvím ohrožena na životě, trvala by na jeho ukončení a manžel by byl třeba nějaký bláznivý fanatik a nepovolil by to. Na to na vše judikatura pamatuje.
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: fanuel kdy 22. Prosinec 2007, 11:38:08
Zdravím, obávám se že dnešní lidstvo si hraje a to dost nebezpečně na (boby) co všemu rozumějí a ví si se všim rady.A při tom si neumějí ani vyřešit otázku vyřešení hladomoru, války, genocidní politika, rasismus, dětská otrocká práce, pochopitelně i dospělá.Stát se chová v socialismu jako otrokář, umožní jen nasicení částečné a ta jeho nevyspělá demokracie potíra silou moci, vzrůst vyspělé demokracii.To platí pro všechny bývalé socialistické státy združené v RVHP.To se mi nechce ani mluvit o Kubě a lat Americe v čele  Chavezem, kdo to asi
podporuje tu zločineckou lůzu???? To že se snáží, a nebo lepší už se jim podařilo naklonovat lidského tvora tak za odměnu všechny zničující takz. přirodní úkazy zesílí o 300%. to už stojí za přemyšlení co se stane s rasistickou Francií a jí podobných Anglii nevyjímaje.
   P.S
   doporučuji se odstěhovat tak jak rychle dali souhlas Hitl. Tak rychle půjdou pod vodu.
                                                                                                                           Stanek (Fanuel)
                                                                   
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Yuri kdy 22. Prosinec 2007, 12:21:44
Fanueli, já se v oblasti genetického výzkumu a vývoje GMO pohybuji. Řeknu vám pouze svůj názor, nemůže to reprezentovat názor mých kolegů.
Pochopitelně, že mě trápí problémy, které jste vyjmenoval. Vím, co se děje v Africe, vím, že o mnoha velice krvavých genocidních konfliktech nevím. Vím, že tam Západ prodává své zbraně, konflikty přiživuje a vydělává na nich (doporučuji film Blood Diamond či Hotel Rwanda). Ovšem co mám dělat? Co děláte pro zlepšení té situace vy? hodíte každý den demonstrovat před ambasádu Číny, aby zavedla ro své občany určité jistoty, či pře ambasádu USA, aby přestali kupovat diamanty, které pochází z válečných zón?
Já dělám to co umím a zas moc toho neumím. Snažím se vylepšit svět díky vému oboru. GMO je cestou, jakým by se dala nasytit populace, netvrdím, že je absolutně bezpečná. To ovšem není ani používání pesticidů.
Jsem proti reprodukčnímu klonování člověka, nedávno byla (bohužel) prolomena bariéra, která zcela znemožňovala klonování primátů. Cílem by ovšem nemělo být naklonování lidského jedince - tím by mělo být lepší poznání, jakým způsobem život funguje a jak by se dala jeho kvalita vylepšit.
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: eleazar kdy 22. Prosinec 2007, 19:14:45
Yuri,
tak mě napadá, že by se dalo využít poznatků genetiky k vyšlechtění červenohnědé krávy, aby se už konečně mohl provést rituál para aduma, aby se už mohlo začít pracovat na stavbě Jeruzalémského Chrámu a obnovit každodenní oběti.
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Yuri kdy 23. Prosinec 2007, 00:09:34
Nebude to asi jednoduchá věc, zjistit, jak se které geny projevují, pravděpodobně jich bude větší množství podílejících se na barvě chlupů, možná to bude jedna z mimojaderných dědičností, ovšem myslím si, že by to v zásadě neměl být extra velký problém.
Snažil jsem se něco vygooglit, ovšem nejsem si jistej, jestli jsem to pochopil správně. Parah adimah je označení pro červenou jalovicí (či zrzavou - v angličtině red hair), která nebyla využita k práci. Její popel po splení se přidá do vody, díky níž jsou očištěni ti, kd přišli do styku s mrtvými. Takto vybarvená jalovice je velice vzácná, protože už pouhé dva černé chlupy ji zcela znehodnocují.
Nabízí se otázky - kdy se tato jalovice naposledy objevila? Je potřeba získat celou sérii jalovic, aby se tento rituál mohl opakovat, či vystačí popel z jedné na relativně dlouho?
A ještě jedna věc - není to poprvé, kdy slyším o Chrámu. Vím, že to bylo velice posvátné místo. Kdy byl zbořen a kým? Byla zeď nářků jeho část? A k samotnému parah amidah - tento rituál stačí provádět v samotném Chrámu či by se měl provádět v každé synagoze?

Děkuji za odpověď
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Vader kdy 23. Prosinec 2007, 02:34:19
Co se tyce Chramu : naposledy (2. churban) byl znicen v roce 70 o.l. Rimany v odvete za protirimske povstani. O duvodu, proc B-h pripustil zniceni Chramu existuje nekolik nazoru. Nasledovalo vyhnani zidu do disapory. Zapadni zed (HaKotel, Zed narku) byla - mimo jine-  jedna z "podper" (ci stabilizatoru) Chramove hory a byla vnejsi casti jihozapadni strany Chramu (mylim-li se, opravte me). Vybudoval ji kral Herodes Veliky (opet, mylim-li se, opravte me).
Co se tyka cervene kravy - ona v podstate vydrzi na hodne dlouho. Vezmete si, kolik takova krava vazi (presneji ma hmotnost, samozrejme nepocitame v newtonech ale kilogramech) a i za predpokladu, ze vice jak 95% se pri spalovani odpari, zbyde nam dost popela na dlouha leta. Co se tyce predepsane ocisty, tyka se Chramu. Je potreba ocista kohanim (knezi) ale i zbytek zidovske populace zije v necistote. Nedovolim si odhadnout, kolik popela kravy je potreba k ociste milionu lidi. Nemam na to patricne znalosti, nedokazu si precist Talmud. V Tore neni presne mnozstvi receno (nepocitam-li vyrok "jeji popel smichas..., coz by naznacovalo veskery popel, ale ne pomer vody).  Kazdopadne absence jejiho popela nas dodnes drzi v ritualni necistote, at se snazime jak se snazime. Prikaz Tory je jasny. Sam se podivuji, kde vzali ucenci z clanku prineseneho kolegou Wardenem jistotu, ze Kohen HaGadol (veleknez) smi konat b-hosluzbu ve stavu ritualni necistoty (viz clanek https://eretz.cz/content/view/4175/1/ (https://eretz.cz/content/view/4175/1/) ). Predpisy ohledne ocisty se IMHO synagogy netykaji. Nutno podotknout, ze synagogy jsou vicem-mene nouzovym resenim, ackoliv existovaly jeste za dob druheho Chramu.
Mimochodem, zajimavosti je, ze ten, kdo ocistny popel z cervene jalovice pripravuje se jim znecisti, prestoze je prave jeji popel pouzit k ritualnimu ocisteni.
Jinak dle nekterych nazoru cervene jalovice stale existuji, dle jinych jiz ne. Osobne mi unika, proc za predpokladu ze existuji, uz davno nebyly vyuzity...
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: fanuel kdy 23. Prosinec 2007, 11:13:11
Fanueli, já se v oblasti genetického výzkumu a vývoje GMO pohybuji. Řeknu vám pouze svůj názor, nemůže to reprezentovat názor mých kolegů.
Pochopitelně, že mě trápí problémy, které jste vyjmenoval. Vím, co se děje v Africe, vím, že o mnoha velice krvavých genocidních konfliktech nevím. Vím, že tam Západ prodává své zbraně, konflikty přiživuje a vydělává na nich (doporučuji film Blood Diamond či Hotel Rwanda). Ovšem co mám dělat? Co děláte pro zlepšení té situace vy? hodíte každý den demonstrovat před ambasádu Číny, aby zavedla ro své občany určité jistoty, či pře ambasádu USA, aby přestali kupovat diamanty, které pochází z válečných zón?
Já dělám to co umím a zas moc toho neumím. Snažím se vylepšit svět díky vému oboru. GMO je cestou, jakým by se dala nasytit populace, netvrdím, že je absolutně bezpečná. To ovšem není ani používání pesticidů.
Jsem proti reprodukčnímu klonování člověka, nedávno byla (bohužel) prolomena bariéra, která zcela znemožňovala klonování primátů. Cílem by ovšem nemělo být naklonování lidského jedince - tím by mělo být lepší poznání, jakým způsobem život funguje a jak by se dala jeho kvalita vylepšit.
Zdravím, pozdravujte p. Tutera z Grenp.Co se týče mě co dělám?????Mám silnou modlitbu a obávám se že sílnější na světě není je spojením učením
 5.knih Moj.a mý inteligence i když zas tak velká není zvládá trivium, a touhy po poznaní i nastolení Velkého Izraele.Stanek(Fanuel)
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Elazar kdy 23. Prosinec 2007, 11:23:28
Ano, popel z červené krávy byl k dispozici ještě ve 4. - 5. století (možná i později). Je ho zapotřebí velmi málo, stačí jej rozmíchat ve vodě. Mohu se podívat do Tohorot nebo Kodašim, pokud je to urgentní.

S těmi druhy "para aduma" je, jak už bylo naznačeno, problém, neboť není jistota, že to je opravdu ona. Podobná situace je v případě blankytné šňůrky (ptil tchelet), která měla být obarvena barvivem získaným z plže jménem chilazon, což je imho tentýž, ze kterého získávali své slavné barvivo naši féničtí bratranci. Ale teď si představte, že se sejde parta rabínů, a donuťte je, aby se shodli na jednom konkrétním druhu...  :o Nemožné... Takže řada lidí v Izraeli již nosí modré šňůrky na cicit, jiní se drží toho, že "ještě ne" a nosí bílé.

S para aduma je stejný problém. Musel byste svolat shromáždění rabínů, nejlépe všech důležitých rabínů na světě (ani rozhodnutí izraelského vrchního abinátu není extra závazné), kteří zkrátka budou zkoumat dotyčný druh a pak se musí naprsotou většinou shodnout na tom, že je to ona. Je to na jedné straně skutečně snaha o co nejvěrnější následování micvot, na druhé straně prachsprostá politika.
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Elazar kdy 23. Prosinec 2007, 11:24:39
Prob-ha, snad někdo nedal fanuelovi Amidu zkříženou s Otčenášem???  :o
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: fanuel kdy 23. Prosinec 2007, 11:26:46
Co se tyce Chramu : naposledy (2. churban) byl znicen v roce 70 o.l. Rimany v odvete za protirimske povstani. O duvodu, proc B-h pripustil zniceni Chramu existuje nekolik nazoru. Nasledovalo vyhnani zidu do disapory. Zapadni zed (HaKotel, Zed narku) byla - mimo jine-  jedna z "podper" (ci stabilizatoru) Chramove hory a byla vnejsi casti jihozapadni strany Chramu (mylim-li se, opravte me). Vybudoval ji kral Herodes Veliky (opet, mylim-li se, opravte me).
Co se tyka cervene kravy - ona v podstate vydrzi na hodne dlouho. Vezmete si, kolik takova krava vazi (presneji ma hmotnost, samozrejme nepocitame v newtonech ale kilogramech) a i za predpokladu, ze vice jak 95% se pri spalovani odpari, zbyde nam dost popela na dlouha leta. Co se tyce predepsane ocisty, tyka se Chramu. Je potreba ocista kohanim (knezi) ale i zbytek zidovske populace zije v necistote. Nedovolim si odhadnout, kolik popela kravy je potreba k ociste milionu lidi. Nemam na to patricne znalosti, nedokazu si precist Talmud. V Tore neni presne mnozstvi receno (nepocitam-li vyrok "jeji popel smichas..., coz by naznacovalo veskery popel, ale ne pomer vody).  Kazdopadne absence jejiho popela nas dodnes drzi v ritualni necistote, at se snazime jak se snazime. Prikaz Tory je jasny. Sam se podivuji, kde vzali ucenci z clanku prineseneho kolegou Wardenem jistotu, ze Kohen HaGadol (veleknez) smi konat b-hosluzbu ve stavu ritualni necistoty (viz clanek https://eretz.cz/content/view/4175/1/ (https://eretz.cz/content/view/4175/1/) ). Predpisy ohledne ocisty se IMHO synagogy netykaji. Nutno podotknout, ze synagogy jsou vicem-mene nouzovym resenim, ackoliv existovaly jeste za dob druheho Chramu.
Mimochodem, zajimavosti je, ze ten, kdo ocistny popel z cervene jalovice pripravuje se jim znecisti, prestoze je prave jeji popel pouzit k ritualnimu ocisteni.
Jinak dle nekterych nazoru cervene jalovice stale existuji, dle jinych jiz ne. Osobne mi unika, proc za predpokladu ze existuji, uz davno nebyly vyuzity...
Zdravím , je psáno a bude konec obětí zápalných ,ap.Bude stánek a oběť chváli a díků od, skrz, k, (B) je  stvořena modlitba jednotná co spojí celí Židovský národ v jedno kde nebude rozdíl mezi ortodoxním ,liberálním a sekulárním Židem ale skrze smlouvu,úmluvu dojde k naplnění (B) záměru s Izraelem k Velikému Izraeli.Na hoře Oréb na Sinaji bude ústřední shromáždění tak jako za Mojžíše, ale s tím rozdílem  že bude  pro celý svět.Stanek(Fanuel)
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: fanuel kdy 23. Prosinec 2007, 11:33:31
Prob-ha, snad někdo nedal fanuelovi Amidu zkříženou s Otčenášem???  :o
Zdravím, GMO jsou geneticky modifikované potraviny, a jsou v rozporu s zdravou výživou.Je to neřípustný zásah do (B)díla do stvoření.Co se tyká otčenáše tak (B) mě ochraňuj od zlého i zla. Stanek(Fanuel)
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: fanuel kdy 23. Prosinec 2007, 11:40:24
Ano, popel z červené krávy byl k dispozici ještě ve 4. - 5. století (možná i později). Je ho zapotřebí velmi málo, stačí jej rozmíchat ve vodě. Mohu se podívat do Tohorot nebo Kodašim, pokud je to urgentní.

S těmi druhy "para aduma" je, jak už bylo naznačeno, problém, neboť není jistota, že to je opravdu ona. Podobná situace je v případě blankytné šňůrky (ptil tchelet), která měla být obarvena barvivem získaným z plže jménem chilazon, což je imho tentýž, ze kterého získávali své slavné barvivo naši féničtí bratranci. Ale teď si představte, že se sejde parta rabínů, a donuťte je, aby se shodli na jednom konkrétním druhu...  :o Nemožné... Takže řada lidí v Izraeli již nosí modré šňůrky na cicit, jiní se drží toho, že "ještě ne" a nosí bílé.

S para aduma je stejný problém. Musel byste svolat shromáždění rabínů, nejlépe všech důležitých rabínů na světě (ani rozhodnutí izraelského vrchního abinátu není extra závazné), kteří zkrátka budou zkoumat dotyčný druh a pak se musí naprsotou většinou shodnout na tom, že je to ona. Je to na jedné straně skutečně snaha o co nejvěrnější následování micvot, na druhé straně prachsprostá politika.
Zdravím, bude Stanek,koruna,šat,truhla na smlouvu,prsten, řetěz.Ale žádná jalovice ani kráva a to je veliký rozdíl že pastevci???? Stanek (Fanuel)
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Vader kdy 23. Prosinec 2007, 12:46:25
Zdravím, bude Stanek,koruna,šat,truhla na smlouvu,prsten, řetěz.Ale žádná jalovice ani kráva a to je veliký rozdíl že pastevci???? Stanek (Fanuel)

Obavam se, ze jsem plne neporozumel. Muzes to nejak rozvinout ?
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: Yuri kdy 23. Prosinec 2007, 12:50:06
Zdravím, pozdravujte p. Tutera z Grenp.Co se týče mě co dělám?????Mám silnou modlitbu a obávám se že sílnější na světě není je spojením učením
 5.knih Moj.a mý inteligence i když zas tak velká není zvládá trivium, a touhy po poznaní i nastolení Velkého Izraele.Stanek(Fanuel)

Já a paktovat se s Greenpeace? To bych musel klesnout hodně hluboko.
Chápu, že jste proti GMO, je to podle vás zásah do Božího díla. Nepopírám, že vytváření je etický problém a každý by si měl určit sám, zda chce něco takového jíst nebo ne. A nemůžeme na 100% posoudit, zda je to kroti proti Bohu či ne. Zastánci GMO mohou argumentovat tím, že pokud by se to Bohu nelíbilo, zasáhl by, odpůrci zase tím, že Jeho trpělivost není nekonečná a jednou přeteče.
Ovšem i v samotné židovské mytologii se uvádí napodobování stvoření - viz Golem.
Název: Re: Genetický výzkum, pokusy a manipulace
Přispěvatel: zoom kdy 23. Prosinec 2007, 21:58:33
Nejlepsí je dočkej času jako husa klasu. Proč spekulovat o něčem, co si stejně nemůžeme představit, lepší je soustředit se na to, abychom se dobrým chováním k té době přiblížili.  :D