fórum komunity Eretz

Všeobecná kategorie => Sport => Téma založeno: mrstejskal kdy 26. Února 2009, 12:55:42

Název: TENIS: DUBAJ 2009 - s Andym Ramem. Historický průlom (k)
Přispěvatel: mrstejskal kdy 26. Února 2009, 12:55:42
Před časem jsme na tomto serveru psali o hanebnosti, které se dopustili dubajští organizátoři turnaje Barclays Dubaj Tennis Championships (BDTC) vůči  nejlepší izraelské hráčce Šahar Peerové – odepřeli jí přístup do země jenom proto, že je občanskou židovského státu, vůči němuž chová tamní, jinak relativně umírněný režim muslimských šejků, patologickou nenávist. Nejen v tenisovém světě z toho byl skandál a nejen tenisová veřejnost se zájmem sledovala, jak se s tímto případem vypořádá vedení ženské tenisové asociace WTA. Dnes můžeme konstatovat, že za svůj postoj, který nakonec vedl k prolomení ledů, zaslouží potlesk na otevřené scéně.

Ovšem pochvala náleží nejen  asociaci, ale také americkému tenistovi Andymu Roddickovi, který na protest proti zacházení s Peerovou odmítl do Dubaje odletět. V jeho případě  je to gesto obzvlášť cenné – v Emirátech by totiž obhajoval vítězství z loňského roku, kdy ve finále dvouhry porazil Španěla Lópeze 6:7, 6:4, 6:2.  Je více než pravděpodobné, že Roddickův bojkot přispěl svým dílem k tomu, že dubajští organizátoři změnili názor a poprvé v historii mužské části turnaje BDTC (v tenisovém kalendáři figuruje od roku 1993) udělili vízum tenistovi z Izraele. Stal se jím Roddickův jmenovec, jeden z nejlepších deblových specialistů světa, Andy Ram.

Nicméně hlavním důvodem, proč Andy Ram  mohl jako první občan židovské státu v Dubaji nastoupit, je principiální postoj vedení ženské tenisové asociace WTA.  Na tomto místě je třeba říci, že právě o něm nejeden tenisový divák pochyboval:  každý, kdo dění kolem toho sportu sleduje dobře ví, že turnaj pořádaný  bohatou petrolejářskou zemí je neméně bohatě dotován.  V ohlasech na  skandál s Peerovou  jsme proto mohli zaznamenat názory, že tenisovým bossům jde na prvním místě „o prachy“ (čímž mělo být naznačeno, že kvůli neudělení víza jedné Židovce se nenechají odstřihnout od tak skvělého penězovodu). 

Vzápětí se ale ukázalo, že tímto způsobem vedení WTA neuvažuje.

Šéf asociace řekl  na televizním  kanále Eurosport jasně: Peníze nejsou pro naši organizaci tím nejdůležitějším faktorem.  Kauza se dotýká principů asociace  a férovosti pořadatelů vůči hráčkám.


Ano, taková je a musí být priorita.

Jenom pro pořádek připomeňme, že pravdu nemají ani ti, kdo se domnívají, že dubajští pořadatelé mohou vpustit do své země koho chtějí. Nikoli. Chtějí-li pořádat prestižní tenisový podnik, což šampionáty BDTC bezpochyby jsou, musí respektovat mezinárodní pravidla. To nejdůležitější říká, že každé hráčce (hráči) musí být umožněno startovat na jakémkoli turnaji, pakliže je to v souladu s jejím (jeho) postavením na žebříčku. Nerozhoduje tudíž zahraniční politika toho kterého režimu, v němž se příslušný turnaj  koná, ale  pouze sportovní kritéria.  Ti, kdo ve Spojených arabských emirátech  odmítli  vydat Izraelce Peerové vízum, tuto zásadu porušili.

Trest pro organizátory byl tedy na místě.  Měl podobu  pokuty ve výši 300 tisíc dolarů. Mnohem závažnější než tato suma, vzhledem k finančním možnostem turnaje jistě  nikterak  závratná,  byla  podmínka:  pokud nemá být  BDCT vyškrtnut z  kalendáře turnají WTA a ATP (mužská tenisová asociace), musí pořadatelé v Dubaji napříště zajistit víza pro všechny izraelské tenisty, kteří se kvalifikují díky svému postavení na žebříčku,  a Šahar Peerové garantovat účast. Pakliže by kvalifikačním kritériem nemohla být  pozice na žebříčku, musí dostat divokou kartu.

Testem ochoty dubajských organizátorů podřídit se mezinárodním tenisovým pravidlům byla mužská část turnaje BDTC, která začala 23. února 2009. V pavouku prvního kola čtyřhry figuroval jako čtvrtý nasazený pár Izraelec Andy Ram a jeho zimbabwský spoluhráč  Kevin Ullyett. Všichni s napětím očekávali, zda odpovědní činitelé v Emirátech  zůstanou dál protiizraelsky zavilí, anebo takříkajíc přijdou k rozumu.

Řečeno reklamní sloganem, B je správně. Sice se skřípěním zubů a s jistými průtahy, ale přece obržel Andy Ram, jako vůbec první izraelský tenista, vstupní vízum. Ale to už jsme si řekli na začátku.

Ve středu 25. února 2009 nastoupil tedy Ram s Ullyettem proti španělsko-ruské dvojici Ferrer-Safin, která po třísetové bitvě 6:3, 3:6, 10:8 postoupila do čtvrtfinále.

Napoprvé se sice nezadařilo, ale o to zase tolik nejde. Malá prohra  Andyho Rama, velké vítězství mezinárodní solidarity a zdravého rozumu, můžeme uzavřít.

S dovětkem, že svět bude zase o něco normálnější, až pomine důvod psát  takovéto příspěvky. Možná už napřesrok, budeme-li živi a zdrávi: na turnaji BDCT i s Šahar Peerovou. Nechme se překvapit.