Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Sport / Fotbal
« Poslední příspěvek od mrstejskal kdy Včera v 21:24:16 »
Izraelská "21" prohrála s Kosovem.
2
Sport / Fotbal
« Poslední příspěvek od mrstejskal kdy 9. Září 2024, 23:34:40 »
Liga národů: Druhá porážka.
3
Sport / Tenis
« Poslední příspěvek od mrstejskal kdy 9. Září 2024, 11:59:39 »
Nejlepší Izraelci na žebříčcích k 9. září 2024.
4
Sport / Basketbal
« Poslední příspěvek od mrstejskal kdy 9. Září 2024, 08:58:15 »
Odstartoval izraelský superligový pohár.
5
Sport / Paralympiáda
« Poslední příspěvek od mrstejskal kdy 8. Září 2024, 21:00:59 »
Stránka aktualizována.
6
Sport / Judo
« Poslední příspěvek od mrstejskal kdy 8. Září 2024, 17:02:00 »
Dvě medaile na ME juniorů.
7
Sport / Ještě k incidentu na fotbalovém stadionu v Beerševě
« Poslední příspěvek od mrstejskal kdy 5. Září 2024, 09:44:36 »
Jak informujeme na stránce věnované nejvyšší fotbalové lize, v neděli 1. září 2024 byla na programu poslední dvě utkání druhého kola nejvyšší izraelské fotbalové ligy – Israeli Premier League. Odehrál byl ale zápas pouze jeden.

Klub Maccabi Petach Tikva hostil doma úřadujícího mistra ligy celek Maccabi Tel Aviv, který byl jasným favoritem. Vyhrál 3:0.

Druhým duelem mělo být měření sil mezi Hapoelem Beerševa a mužstvem Bnej Sachnin FC, což je klub z arabskoizraelského města Sachnin ležícího v Galileji na severu země. Z toho plyne, že velká část hráčského kádru a prakticky celá fanouškovská komunita je tvořena Araby, byť nikoli pouze muslimy. To samo o sobě by nemuselo nic znamenat, kdyby...

Než budu pokračovat dál, musím zmínit dvě okolnosti. (1) Ačkoli to dříve před zahájením ligových utkání nebylo obvyklé, po 7. říjnu 2023 (zvěrský masakr spáchaný Hamásem, jeho spojenci a civilisty z Pásma Gazy na jihu Izraele) je na řadě izraelských stadionů hrána před úvodním hvizdem státní hymna. Na znamení solidarity s unesenými a jako výraz úcty vůči barbarsky povražděným. (2) Ve stejný den, kdy byla na pořadu obě zmíněná utkání, tedy 1. září, se Izrael zahalil do hlubokého smutku. Zprávám dominovala hrůzná informace, že v Pásmu Gazy, v tunelu pod městem Rafah, bylo nalezeno šest těl izraelských rukojmí, která, jak bylo brzy potvrzeno, byla krátce předtím postřílena teroristickými vrahy Hamásu.

Důstojné vyslechnutí hymny je to nejmenší, co lze udělat, má-li být symbolicky vyjádřena úcta k zavražděným a soustrast jejich pozůstalým. O to větší šok nastal, když poté, co začala z reproduktorů hymna hrát, se někteří z fanoušků Bnej Sachninu otočili zády k hrací ploše a někteří si neodpustili nevhodná nesouhlasná gesta.

Dvěma slovy: nehorázná provokace.

Něco takového nebyli ochotni akceptovat fanoušci domácího Hapoelu. V počtu několika desítek vtrhli na trávník Turnerova stadionu a někteří, vyzbrojeni tyčemi, které použili z přinesených vlajek, se rozběhli k sektoru hostů. Také z této části tribuny se několik diváků přemístilo na hrací plochu a došlo k potyčce. Hráči Bnej Sachninu odešli do šaten. Pořádek na stadionu musela zjednat policie a bezpečnostní agentura. Když se tak stalo a policejní velitel oznámil vedení hostujícího klubu, že zápas může být se zpožděním zahájen, fotbalisté Bnej Sachninu si postavili hlavu a odmítli se na hřiště vrátit. Nezbývalo než zápas zrušit. Dodám ještě, že policie zadržela 12 násilníků, 5 z hostitelského a sedm z hostujícího týmu. Později bylo předvoláno na policii dalších jedenáct fanoušků Hapoelu Beerševa.

Záležitost bude samozřejmě řešit disciplinární soud Izraelské fotbalové asociace. Na výsledek si budeme muset nějaký čas počkat a nemá smysl spekulovat, jaký trest oba celky postihne.

Pokud budeme incident hodnotit předběžně na základě dosud známých skutečností, pak dojdeme ke dvojímu závěru: (1) Chování fanoušků beerševského Hapoelu bylo neospravedlnitelné a trestuhodné; tento ani žádný jiný druh násilí na fotbalové stadiony nepatří. Vniknutí na trávník s cílem napadnout fanoušky hostujícího celku je nutné odsoudit. (2) Současně je ale nutné zdůraznit, že k ničemu takovému by nedošlo, kdyby se fanoušci z Bnej Sachnin nedopustili nehorázné provokace – znevážení státní hymny, navíc za tak tragických celospolečeneských okolností. Je to jasná ukázka protiizraelského arabského nacionalismu. Nebyly to horké hlavy Hapoelu, kdo si začal, ale návštěvníci z Galileje. Jejich počin lze interpretovat i tak, že se svým gestem postavili na stranu vraždících teroristů. V tak vypjaté situaci je lidsky velice obtížné udržet emoce na uzdě, jakkoli je to nutné. Odpor vůči hanebnosti těch, kdo se v ochozech zachovali hanebně, lze vyjádřit jinak. Aniž by byla porušena základní pravidla týkající se konání fotbalových zápasů.

Politické zneužití incidentu
Ačkoli konflikt v Beerševě, který, připomenu, bude v souladu s pravidly fungování Izraelské fotbalové asociace řešit její disciplinární soud (a podle posledních informací bude žaloba vznesena proti oběma klubům), je vnitřní izraelskou záležitostí, okamžitě ho zneužil fotbalový svaz Palestinskoarabské autonomie (PFA). Ten se už řadu měsíců snaží o to, aby FIFA vyloučila Izrael z mezinárodních fotbalových soutěží; jde o součást nenávistné antiizraelské kampaně, do které patří i aktivity mezinárodního hnutí BDS usilujícího o totální bojkot Izraele v nejrůznějších oblastech (bojkot ekonomický, obchodní, kulturní, akademický, sportovní).

PFA se snažila dostat bod o vyloučení Izraele z mezinárodní kopané na program letošního kongresu FIFA, který se konal v květnu v thajském Bangkoku. Neuspěla, byť celá záležitost byla pouze odsunuta. Šéf federace Gianni Infantino tehdy uvedl, že problém bude nejprve předán k posouzení právním expertům a teprve poté bude možné o návrhu PFA rozhodnout. Radě FIFA měl být výsledek šetření právníků předložen do 20. července. Termín byl ale dvakrát posunut: nejprve to mělo být do konce srpna, pak byla lhůta prodloužena k blíže neučenému datu v říjnu. Zdá se, že kousnout do tak kyselého a nahnilého jablka, jaké jí předložila PFA, se FIFA příliš nechce. Ať totiž rozhodne jakkoli, stane se terčem buď oprávněné kritiky (vyloučení Izraele), nebo hysterického povyku (nevyloučení Izraele).

Ve snaze vytvořit na FIFA patřičný tlak a vykreslit Izrael v těch nejtemnějších barvách zaslal PFA Infantinovi dva dny po události v Beerševě dopis, v němž tvrdí, že incident je přímým pokračováním trendu panujícího v Izraelské fotbalové asociaci a zahrnujícího protiarabské a protipalestinské postoje a islamofobní rasismus. A aby byl G. Infantino v obraze pokud je politickou geografii, byl v dopise poučen, že „Bnej Sachnin reprezentuje palestinskou minoritu v Izraeli“. Až k takovýmto absurditám vede falešné používání pojmů „Palestina“ a „palestinský“: nakonec se dozvíme, že Palestinci jsou všichni Arabové, ať už žijí na Západním břehu, v Pásmu Gazy nebo v Izraeli a že v jejich název „Palestina“ zahrnuje i Stát Izrael. Přesně to hlásají ty nejextrémnější síly v palestinskoarabské společnosti, na prvním místě lídři teroristických organizací Hamás a Palestinský islámský džihád. O tom, že celý incident vyprovokovali fanoušci Bnej Sachninu tím, jak hanebně se zachovali vůči hymně svého státu (tím státem je stále Izrael, nikoli „Palestina“) se dopis PFA pochopitelně ani slůvkem nezmínil.

K nehorázné iniciativě PFA se vyjádřil šéf Izraelské fotbalové asociace Moše Zuares. Podle něj jde o cynický politický manévr určení k podvrácení Izraele v oblasti sportu. Soudí, že politizace fotbalu je nástroj sloužící k rozdělení a podpoře nepřátelství.

A tuto kartu palestinští Arabové hrají. Nejen v kopané a nejen ve sportu.

Odkazy

https://www.timesofisrael.com/violence-erupts-at-soccer-match-after-fans-of-arab-team-turn-backs-on-national-anthem/

https://www.ynet.co.il/sport/israelisoccer/article/bjikn242c#autoplay

https://www.ynet.co.il/sport/israelisoccer/article/bkitzysnr#autoplay

https://www.footboom1.com/en/news/football/1773840-fifa-postpones-decision-on-palestinian-request-to-bar-israel-from-global-competitions

https://www.ynet.co.il/sport/israelisoccer/article/b1etzs43c#autoplay

8
Sport / Volejbal
« Poslední příspěvek od mrstejskal kdy 3. Září 2024, 21:54:11 »
ME mužů "20" - Izrael ze skupiny nepostoupil, skončil čtvrtý.
9
válka 2023 / Blízký východ: To mámivé slovo příměří
« Poslední příspěvek od mrstejskal kdy 1. Září 2024, 22:22:34 »
Ať už se podíváme na zpravodajství o jakémkoli jednání libovolných světových státníků, které se týká konfliktu v Gaze, vždy dominuje apel na příměří mezi Izraelem a Hamásem.

K příměří vyzývají všichni. Politici na Západě i Východě, až na výjimky lídři muslimského světa, představitelé OSN a dalších mezinárodních organizací, aktivisté nejrůznějších iniciativ.

Na první pohled se zdá, že příměří je tím, co zásadním způsobem přispěje k vyřešení tamní krize. Je tomu ale opravdu tak? A neměl by svět místo šermováním slovem příměří položit důraz na něco jiného? Na likvidaci zločinecké organizace?

Hamas je totéž co Al Káida nebo Islámský stát (IS) a jeho odnože. Uvádím to proto, že když se Al Káida a IS dopustily nehorázných zvěrstev, nikdo zodpovědný nevolal po příměří, ale po zintenzivnění bojů, případně zahájení války.

Namátkou připomenu:

Jedenáctého září 2001 Al Káida brutálně zaútočila na Spojené státy. Podrobnosti jsou dostatečně známé, netřeba se o nich zeširoka rozepisovat. Apeloval tehdy prezident Bush ml. na uzavření příměří s Al Káidou? Nebo následovala válka? „B“ je správně.

Mezi srpnem 2014 a únorem 2015 byli teroristy IS nelidsky zavražděni nejprve americký novinář James Foley (dekapitován), americko-izraelský novinář Steven Sotloff (dekapitován) a americká humanitární pracovnice Kayla Muellerová, která zemřela poté, co byla unesena IS. Preferoval snad prezident Barack Obama příměří s IS? V žádném případě!

V lednu 2015 byl civilizovaný svět šokován tím, jak hrůzostrašným způsobem naložil IS s jordánským vojenským pilotem Maázem Kasásbou,který byl nucen se katapultovat a dostal se do zajetí teroristů. Byl uzamčen v kovové kleci a zaživa upálen. Přiklonilo se snad Jordánsko k tomu, že je správné uzavřít s IS příměří? Kdeže! Jednak byla urychlena poprava dvou iráckých džihádistů, Al Risawiové a Al Karboulyho, kteří byli po předchozím odsouzení v cele smrti a především – Jordánské královské letectvo zintenzivnilo bojové operace proti IS.

V listopadu 2017 spáchala sinajská odnož Islámského státu bestiální masakr, jehož cílem byli věřící v mešitě Al Rawda ležící na severním pobřeží poloostrova. Krvavá bilance: 311 mrtvých. Bylo to děsivé vyvrcholení teroristických útoků, kterých jsme byli svědky v Egyptě od poloviny první dekády tohoto století, přičemž po pádu islamistického prezidenta Mursího došlo k jejich navýšení. Byla odpovědí prezidenta Sisiho výzva k příměří s teroristy na Sinaji? Naopak: Káhira spustila rozsáhlou protiteroristickou kampaň známou jako „Comprehensive Operation – Sinai 2018“. Její cíl: terorismus na Sinaji vykořenit. Nepodařilo se to za tři měsíce, jak zněl původní příkaz prezidenta, nicméně v lednu 2023 (tedy za pět let) mohl Sisi říci: „Dokázali jsme to.“ A slíbit masivní investice do rozvoje poloostrova.

Dobrý úmysl mu ovšem hatí teroristé operující v Pásmu Gazy, ovšem vůči nim zaujímá Sisi, ale nejen on, docela jiný přístup než k teroristům sinajským. Ačkoli se Hamás dopouští vůči Izraelcům stejných zvěrstev jako se IS dopouštěl vůči egyptským civilistům a bezpečnostním silám, prezident nepropaguje komplexní vojenskou operaci k likvidaci Hamásu, ale příměří s Hamásem. Stejně tak prezident Biden, jordánský panovník Abdalláh II. A nekonečná řada dalších světových lídrů.

Jak patrno, všichni, kdo byli nuceni čelit islámskému teroru, Bush ml., Obama, Abdalláh II., si počínali tak, jak velí zdravý rozum. Jejich volbou nebylo příměří, ale nekompromisní boj. Když je ve stejné situaci Izrael, je tomu přesně opačně. Všichni mu vnucují příměří na úkor boje. Dvojí metr? Ne-li něco horšího.
10
Sport / Fotbal
« Poslední příspěvek od mrstejskal kdy 1. Září 2024, 22:20:40 »
Evropská liga: Rozpis zápasů Maccabi TA v ligové fázi.
Stran: [1] 2 3 ... 10