fórum komunity Eretz

Všeobecná kategorie => Bezpečnost - armáda, zpravodajství, policie => Téma založeno: Scooolie kdy 8. Června 2007, 13:07:37

Název: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Scooolie kdy 8. Června 2007, 13:07:37
V poslední době se opět dostávají na titulní stránky izraelských novin zprávy o možných mírových jednáních se Sýrií, kde by Izrael vyměnil celé Golanské výšiny za mír. Zdá se, že jde o cílené úniky informací, kdy vláda se snaží připravit veřejnost na zásadní oznámení - o již probíhajících tajných jednáních.

Myslíte, že pokud by Sýrie skutečně brala mír vážně (včetně ukončení podpory Hizballáhu, Hamasu - i když to zní jako sci-fi), že by za to Golany stály?
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Samuel kdy 8. Června 2007, 17:20:31
Otázka toho, že by Sýrie myslela mír za postoupení Golan vážně je natolik směšná, že snad ani není třeba odpovídat, zda by toto postoupení Golan za to stálo.
V okamžiku, kdy by Israel opustil Golany, má Sýrii v zemi z jedné strany, Hizbaláh z druhé a teroristy z Gazy ze třetí.
Vůbec o tom přemýšlet by mělo být v Israeli trestáno jako velezrada.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: analytik kdy 8. Června 2007, 19:04:47
Situácia by sa mala riešiť komplexne, nielen riešenie Golán a Sýrie ale aj riešenie Palestínyskych území ich konečného štatútu /GAZA, Predjordánsko, Vých Jeruzalem/
Riešenie Juhu Libanonu /HIZBOLAH/
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Samuel kdy 8. Června 2007, 20:33:31
Mohl bys naznačit, co rozumíš pod pojmem komplexní řešení situace Golan, Sýrie, "palestinských území" atd. ? Za situace, kdy arabové mají jediný zájem a cíl, kterým je zničení Israele, je jakýkoli územní ústupek sebevraždou. Vždyť to je jasně vidět. Israel vyklidil obce v Gaze a z tohoto území je  ničen Sderot, Iiraelská armáda opustila jih Libanonu, Hizbaláh raketami ničil sever Israele včetně Haify. Již takto je Israel územně dost malý nato, aby při dodávkách lepších raket Hizbaláhu, Hamásu a Sýrii mohlo být zasaženo libovolné místo Israele.
Podle mě je pro Israel největším nebezpečím současný politický systém, který umožňuje zásadně ovlivňovat politiku poslanci arabských stran a levicových stran (a nejen těch extrémních). Volební systém, který se snaží být neudržitelně "demokratický" a umožňuje přístup do parlamentu i stranám s minimálními volebními výsledky a z toho vyplývající vlády s velmi slabým mandátem (opomenu li, že jsou někdy slabé i svým složením), je rovněž pro situaci, kdy je země prakticky stále ve válečném či poloválečném stavu nemístným přepychem.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Yan kdy 8. Června 2007, 22:05:20
........Iiraelská armáda opustila jih Libanonu, Hizbaláh raketami ničil sever Israele včetně Haify.......
No, jenom bych upřesnil, že Hizballáh začal ostřelovat sever Izraele poté co Izrael zaútočil na Libanon, předtím sever Izraele neostřeloval.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Scooolie kdy 8. Června 2007, 22:33:59
Ale to přece není pravda Yane!

12. července 2006, kdy začala Druhá libanonská válka bylo ještě před přepadem Hizballáhu na izraelské území a únosem Regeva a Goldwassera a zahájeno mohutné kaťušové ostřelování severu země - https://eretz.cz/content/view/436/41/ (https://eretz.cz/content/view/436/41/)

Teroristé z libanonského hnutí Hizballáh oznámili v prohlášení zveřejněném jejich televizní stanicí Al-Manar, že na libanonsko-izraelské hranici zajali 2 izraelské vojáky. Podle prohlášení chce Hizballáh vyměnit zajatce za vězně a zatčené v Izraeli.

Únosu předcházel raketový útok libanonských teroristů na izraelské město Šlomi a odveta izraelské armády.

Izraelská armáda potvrdila, že dva její vojáci byli s největší pravděpodobností zajati Hizballáhem. Zdůraznila, že vojáci byli uneseni na izraelském území a odvlečeni do Libanonu. Naopak libanonská policie tvrdí, že izraelští vojáci byli zajati na libanonském území, kam izraelská jednotka pronikla.

Kromě unesené dvojice vojáků byli další tři Izraelci během střetů zabiti a osm dalších zraněno.


A už předtím Hizballáh provokoval - např. https://eretz.cz/content/view/281/41/ (https://eretz.cz/content/view/281/41/)

AKTUALIZOVÁNO 29. 5. 2006, 9:40

Libanonští teroristé z Hizballáhu vystřelili v neděli ráno na severní Izrael tři rakety. Zasáhli základnu izraelské armády a v oblasti kibucu Manara zranili jednoho vojáka.

Kaťuše, 120 mm rakety, byly vystřeleny okolo čtvrté hodiny ranní. Zraněný izraelský voják, dvacetiletý muž z Arielu, byl převezen do nemocnice Sieff (Sieff Hospital) v Tzaftu. Co se týče hmotných škod, byla na základně na hoře Meron, západně od Tzfatu, vážně poškozena jedna budova.

Izraelská armáda (Cahal) odpověděla okolo 11. hodiny leteckým útokem na dvě teroristické základny na území Libanonu ? jednu v obci Sultan Jakúb (Sultan Yacoub) asi pět kilometrů od syrské hranice a druhou v Nuejmi (Nueima), vesnici osm kilometrů od Bejrútu. Bylo vystřeleno osm raket vzduch- země. Obě základny patří Lidové frontě pro osvobození Palestiny - Hlavnímu velení (PFLP-GC). Ta usiluje o zničení židovského státu a finančně ji podporuje Sýrie. Podle izraelského rozhlasu byl nejméně jeden terorista zabit a osm zraněno.

V severním Izraeli byl zvýšen stupeň bezpečnostního ohrožení, obyvatelé se odebrali do krytů. Oficiálně se k útoku žádná teroristická organizace nepřihlásila.

V odpoledních hodinách zahájil Hizballáh rozsáhlý útok na obce a vojenské základny podle hranice Izraele s Libanonem. Byla zahájena palba kulomety, odstřelovači, prováděna dělostřelba a vystřeleny rakety Kaťuša. Výstřelem odstřelovače byl zraněn na krku jeden z izraelských vojáků, který byl převezen do nemocnice Rambam ( Rambam Hospital) v Haifě a nachází se nyní ve vážném stavu. Zasažen byl kibuc Jiftach (Yiftach) a obce Avivim a Šumera (Shumera), nedošlo však ke zraněním.

Cahal odpověděl dělostřeleckou palbou a leteckými údery na cíle Hizballáhu poblíž hranice. Hizballáh ohlásil jednoho mrtvého.

Okolo 17. hodiny libanonské vláda zaslala prostřednictví emisara OSN žádost o příměří. Izrael se zastavením palby souhlasil.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Yan kdy 8. Června 2007, 22:48:45
Běžné přeshraniční přestřelky. Izrael taky velmi často testoval protileteckou obranu okolních států..... při tom občas nějaký letadlo setřelil a to na území okolních států......
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Scooolie kdy 8. Června 2007, 22:52:28
Myslím, že si odporujete. Pokud tvrdíte, že první zaútočil Izrael, pak informace o raketových útocích Hizballáhu je s tímto tvrzením v rozporu. Věta "Hizballáh začal ostřelovat sever Izraele poté co Izrael zaútočil na Libanon, předtím sever Izraele neostřeloval." prostě není pravda. Bylo to přesně naopak. Nejprve Hizballáh ostřeloval sever Izraele, pak Izrael zaútočil na Hizballáh v Libanonu.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Yan kdy 8. Června 2007, 22:58:00
Já si neodporuju, já reagoval na Samuelův příspěvek, kde se píše (cituji) Hizbaláh raketami ničil sever Israele včetně Haify (konec citace). To co měl na mysli bylo ostřelování které nastalo opravdu až po útoku Izraele. A na to jsem upozornil.

To že před tím čas od času někdo něco odpálil či bombardoval (na libovolné straně konfliktu) je fakt, ale ze Samuelovi formulace (viz ta Haifa) je jasné že tohle na mysli neměl.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Scooolie kdy 8. Června 2007, 23:01:45
Ona ta Samuelova formulace připouští dvojí výklad.Pokud měl na mysli to ostřelování Haify jako hlavní, pak máte pravdu. Nicméně já jsem to zase pochopil tak, že hlavní myšlenka bylo ostřelování severu Izraele a mj. i Haify. A ostřelování severu začalo právě válku....
Nicméně lze asi shrnout, že bez útoku Hizballáhu a únosu 2 vojáků 12.7. 2006 by Druhá libanonská válka prostě nebyla.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Yan kdy 8. Června 2007, 23:11:24
Na druhý straně, jestli se nepletu tam zase vstupuje problém farem Šibáa (nebo jak se jmenujou)...... kdyby je Izrael i nadále neokupoval...... atd.

Co tím chci říct. V tom konfliktu je toho tolik, že vždycky lze najít něco co předcházelo a říct TOHLE TO ZPŮSOBILO. Mě je jasný, že ty tři rakety nějakou škodu způsobily, ale nebylo to v žádném případě ničení severu Izraele včetně Haify. Samuelova formulace ale vytvářela opačný dojem. Na to jsem upozornil, aby někdo kdo se v tom neorientuje se tím nenechal zmást. Je mi jasný že to by vám třeba nevadilio, ale mě jo.  ;)
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Scooolie kdy 9. Června 2007, 16:48:19
Když se Izrael stáhl v květnu 2000 z jihu Libanonu, tak OSN odhlasovala, že stažení je úplné a Izrael neokupuje ani kousíček státního území Libanonu. Takže v tomto směru má bajka o farmách Šibáá oporu jen v Damašku a v prosyrské části libanonské společnosti...

Jinak ovšem souhlasím, vždy se dá najít něco "co předcházelo" - na druhou stranu před 12. 7. 2006 po po řadu let zde nebyl žádný izraelský útok, který by šlo považovat za důvod k zahájení raketového ostřelování a únosu 2 vojáků. Prostě loni začal Hizballáh. A jak později přiznal Nasralláh, přepočítali se v odhadu, protože razantní izraelskou reakci nečekali. Izrael tak sice Druhou libanonskou válku nevyhrál, ale ani neprohrál a minimálně jedna věc se mu podařila - ukázal Hizballáhu, že nelze dopředu spoléhat na izraelskou zdrženlivost při hizballážských provokacích.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Samuel kdy 9. Června 2007, 22:28:42
Já si neodporuju, já reagoval na Samuelův příspěvek, kde se píše (cituji) Hizbaláh raketami ničil sever Israele včetně Haify (konec citace). To co měl na mysli bylo ostřelování které nastalo opravdu až po útoku Izraele. A na to jsem upozornil.

To že před tím čas od času někdo něco odpálil či bombardoval (na libovolné straně konfliktu) je fakt, ale ze Samuelovi formulace (viz ta Haifa) je jasné že tohle na mysli neměl.
Yan, ty máš zvláštní vlastnost vytrhnout vždy z kontextu jen to, co můžeš  použít pro své pseudoargumenty, nebo to ještě překroutit, aby smysl vyzněl ve prospěch tvých názorů.
Jak sis mohl všimnout, já jsem především reagoval na otázku, zda by bylo reálné vyměnit Golany za mír se Sýrií. V této souvislosti jsem upozornil i nato, že jakýkoli územní ústupek v té věci by byl pro Israel sebevraždou. Stejně tak jsem naznačoval, že považuji za chybu stažení Israelské armády z Gazy a jižního Libanonu. Tam právě (v Libanonu) po odsunu armády převzalo kontrolu nad územím hnutí Hizbaláh a právě proto potom mohlo odsud ničit sever Israele raketami.
Ostatně Scooolie má pravdu v tom, že Israel vesměs nenapadá své sousedy jinak než v obraně. To se o arabech rozhodně říci nedá. A pokud si skutečně myslíš, že loňskou libanonskou válku vyprovokoval Israel, pak si mohu učinit o tvých myšlenkových pochodech a názorech na věc jen velmi negativní náhled.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Yan kdy 9. Června 2007, 23:01:45
Samueli, tvoje formulace byla tato (cituji) ......Vždyť to je jasně vidět. Israel vyklidil obce v Gaze a z tohoto území je  ničen Sderot, Iiraelská armáda opustila jih Libanonu, Hizbaláh raketami ničil sever Israele včetně Haify...... (konec citace).

Faktem je, že Hizballáh to začal činit poté, co Izrael zaútočil na Libanon čemuž předcházelo (viz to co napsal Scooolie), o tom ses ale ty vůbec nezmínil, tak jsem považoval za vhodné na to upozornit. Chápu, že z propagandistických důvodů není asi vhodné pro proizraelskou loby tam ten útok Izraele zmiňovat, ale on tomu masívnímu raketovému pustošení severu Izraele opravdu předcházel. To doufám nezpochybňuješ, když už se o něm nechceš zmiňovat.  :)
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Yan kdy 9. Června 2007, 23:04:50
Já si nemyslím, že Izrael vyprovokoval 2.libanonskou válku. On jí pouze začal.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Scooolie kdy 9. Června 2007, 23:12:48
Samueli, tvoje formulace byla tato (cituji) ......Vždyť to je jasně vidět. Israel vyklidil obce v Gaze a z tohoto území je  ničen Sderot, Iiraelská armáda opustila jih Libanonu, Hizbaláh raketami ničil sever Israele včetně Haify...... (konec citace).

Faktem je, že Hizballáh to začal činit poté, co Izrael zaútočil na Libanon čemuž předcházelo (viz to co napsal Scooolie), o tom ses ale ty vůbec nezmínil, tak jsem považoval za vhodné na to upozornit. Chápu, že z propagandistických důvodů není asi vhodné pro proizraelskou loby tam ten útok Izraele zmiňovat, ale on tomu masívnímu raketovému pustošení severu Izraele opravdu předcházel. To doufám nezpochybňuješ, když už se o něm nechceš zmiňovat.  :)

Yane, vezmeme-li to komplexně, pak chyba nastala přesně ve chvíli, kdy po jednostranném a bezpodmínečném stažení Izraele, obsadil jih Libanonu Hizballáh namísto řádné libanonské armády. Izrael se stáhl a proto nebyl už absolutně žádný důvod, aby Libanon na svém území toleroval a podporoval hnutí, jehož cílem je boj proti Izraeli.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Yan kdy 9. Června 2007, 23:28:13
Jistě, to je samozřejmě velký problém když nějaký stát není schopen ovládat své území.
Faktem je, že Libanonský stát byl postižen občanskou válkou, 1.Libanonskou válkou, tím že část jeho území ovládala proizraelská milice, část území okupoval Izrael a byla tam i syrská vojska. V téhle situaci je dost těžké zajistit fungování státní moci když cca čtvrt století neměl stát na velké části svého území žádnou faktickou moc.

Pravda je, že se Izrael stáhl. Otázka zní zda by to učinil kdyby Hizballáh neprováděl vůči němu národněosvobozenecký boj. Mimochodem, tím bojem proti Izraeli si získal právě tu pozici, která mu umožnila obsadit jih Libanonu.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Scooolie kdy 9. Června 2007, 23:36:16
To je jistě pravda, nicméně to je odpovědnost Libanonu, aby zajistil státní moc a pořádek na svém území. Když na jihu Libanonu zajišťoval pořádek Izrael, tak se tomu říkalo "okupace" a libanonské vláda pořád křičela, že je třeba ji ukončit. Tak ji Izrael tedy ukončil. A bylo na libanonské vládě, aby na území svého státu zajistila pořádek a (vzhledem k tomu, že se Izrael stáhl) i příměří ve vztahu k jižnímu sousedovi...

Kdyby Hizballáh nedělal, co dělal, tak by se Izrael stáhl už dávno. Izrael nikdy neměl územní nároky vůči Libanonu. Vždy mu šlo jen o to, aby na jeho severní hranici byl klid a aby přilehlé libanonské území nesloužilo jako základna protiizraelských guerill.

Jsem líný dělat výpisy z kvalitnějších zdrojů, tak aspoň citát z Wikipedie, jak to vlastně začalo:

Občanská válka

Na vzrůstu napětí měli značný podíl palestinští uprchlíci, kteří do země přišli hlavně po vyhlášení státu Izrael a prvním arabsko-izraelském konfliktu v roce 1948, po šestidenní válce v roce 1967 a v roce 1970, kdy se OOP ?přestěhovala? do Libanonu a na jihu začala budovat stát ve státě.

Palestinci se střetávali s místními obyvateli, kteří se cítili utlačováni (nespokojení byli především křesťané), a tak v polovině sedmdesátých let stáli proti sebe křesťanští falangisté a palestinští uprchlíci spolu se sunnitskými muslimy.

Na počátku války stálo několik konfliktů. První atentát byl spáchán 13. dubna 1975, útok byl namířen na autobus převážející členy křesťanské Falangy. Velitel falangy obvinil z tohoto činu Palestince, a jako odvetu falangisté napadli autobus převážející palestinské dělníky do uprchlického tábora.

Na žádost libanonské vlády do země v dubnu 1976 přicházejí syrské jednotky. Křesťané spolu se syrskou armádou vytlačili palestinské bojovníky na jih země. Příměří ovšem dlouho nevydrželo. Již v roce 1978 vypukají další boje, ale Syřané jsou již na straně Palestinců!

OOP ostřeluje z jihu Libanonu sever Izraele, a tak se do války zapojují i izraelské síly a podporují křesťanské jednotky plukovníka Haddáda. V březnu 1978 překročila, v rámci operace Litání, izraelská vojska hranice Libanonu a obsadila jih Libanonu. Reagovala tak na opětovné ostřelování severu Izraele. Na základě rezolucí Rady bezpečnosti se v červnu izraelské jednotky stáhly.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Samuel kdy 10. Června 2007, 08:38:59
... citace z předchozího příspěvku: "Já si nemyslím, že Izrael vyprovokoval 2.libanonskou válku. On jí pouze začal."

Pravda je, že se Izrael stáhl. Otázka zní zda by to učinil kdyby Hizballáh neprováděl vůči němu národněosvobozenecký boj. Mimochodem, tím bojem proti Izraeli si získal právě tu pozici, která mu umožnila obsadit jih Libanonu.
Yan, opět musím opakovat, překrucuješ. Jestliže Hizbaláh provedl ozbrojený vpád na území Israele a unesl dva vojáky a toto následně resultovalo ve válku, pak za iniciátora války jednoznačně považuji Hizbaláh. Dnes nejsme v dobách, kdy by si vládci oficiálně předávali vyhlášení války. Pokud jeden neoprávněně zaútočí na druhého dá se to snad i podle tvého mínění považovat za vyhlášení války. To že s tím možná Hizbaláh nepočítal a předpokládal, že akci jen využije k tlaku na Israel a posílení svých pozic, a že to tak úplně přesně nedopadlo, je již věc jiná.
Zkus se vrátit k tomu, na co jsem zcela původně v tomto vláknu reagoval (viz můj předchozí příspěvek).

Jinak tvoje formulace s použitím výrazu "národněosvobozenecký boj" ve spojení s Hizbaláhem je poněkud úsměvný a připomíná mi formulace z bolševických propagand. Co to je za "národně osvobozenecký" boj, když pokud ne hlavním cílem Hizbaláhu, pak výsledkem určitě by byl návrat moci Sýrie v Libanonu.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Yan kdy 10. Června 2007, 20:20:21
Jestliže Hizbaláh provedl ozbrojený vpád na území Israele a unesl dva vojáky a toto následně resultovalo ve válku, pak za iniciátora války jednoznačně považuji Hizbaláh. Dnes nejsme v dobách, kdy by si vládci oficiálně předávali vyhlášení války. Pokud jeden neoprávněně zaútočí na druhého dá se to snad i podle tvého mínění považovat za vyhlášení války.
Samueli, moc se mi nechce to hledat, ale jestli je to tvé přání, myslím že není problém vyhledat několik akcí, kdy vojska svrchovaného státu Izraele zaútočila na území svého souseda a v kontextu událostí na Blízkém východě to rozhodně nebylo považováno za vyhlášení války...... co mě jen tak napadá útok na Bejrůtské letiště. Jinými slovy, ony si tady OBĚ STRANY zvykly na poněkud hrubší chování.

Jinak tvoje formulace s použitím výrazu "národněosvobozenecký boj" ve spojení s Hizbaláhem je poněkud úsměvný a připomíná mi formulace z bolševických propagand. Co to je za "národně osvobozenecký" boj, když pokud ne hlavním cílem Hizbaláhu, pak výsledkem určitě by byl návrat moci Sýrie v Libanonu.
Trochu lacinný argument. Na národněosvobozeneckém boji se mohou podílet různé frakce s různými cíli. A do jisté míry se dá i předpokládat že se v určitém okamžiku mezi sebou dokážou porafat. To zda to je národněosvobozenecký boj je dáno tím zda území toho státu je okupováno cizí mocností proti které se bojuje.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Scooolie kdy 10. Června 2007, 20:50:02
Ten "národněosvobozenecký boj" (ach, jak krásná komunistická fráze  ;D) má v případě Hizballáhu 2 háčky:

1) Jak už tu bylo opakovaně řečeno po květnu 2000 Izrael nekontroloval ani metr libanonského území. Odsouhlaseno i tradičně protiizraelskou OSN.

2) Těžko označit za "národněosvobozenecké" chování někoho, kdo bojuje v žoldu sousední Sýrie, která usiluje o ovládnutí a z dlouhodobého hlediska - narozdíl od Izraele - o anexi Libanonu,který Sýrie považuje za neoprávněně odtrženou součást Sýrie.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Samuel kdy 10. Června 2007, 21:33:52
To Yan: Tak si myslím, že tobě by ani tak moc proti mysli nebylo, kdyby se jednou Arabům podařilo Israel opravdu zničit (já věřím, že se to nestane). Při tvém způsobu uvažování a argumentace bys z tepla za počítačem našel jistě dost důvodů a příčin, že si za to vlastně ten Israel mohl sám.
Dokážeš uznat, že Israel se vpodstatě od svého vzniku jen brání ? Možná to tak vždy nevypadá, když vítězí (viz např. "Šestidenní válka"), ale někdy jedinou možností efektivní obrany slabšího je jen útok.
Ty myslíš, že Israel by nechtěl žít konečně v míru ? Ano, chtěl, bohužel Arabové (přinejmenším mnozí) ne.
Proto znovu opakuji, jak jsem říkal v úvodu a tys to dosud přehlížel. Vydání Golan resp. jakékoli jiné územní ústupky jsou pro Israel životně nebezpečné. V této souvislosti považuji jednání současné vlády s premiérem Olmertem v čele (mimochodem prakticky bez jakékoli podpory Židů) za jednání limitující k vlastizradě.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Yan kdy 10. Června 2007, 21:39:38
to Scooolie:

ad 1) Pokud se nepletu, tak jsem to formuloval takto (cituji) Pravda je, že se Izrael stáhl. Otázka zní zda by to učinil kdyby Hizballáh neprováděl vůči němu národněosvobozenecký boj. Mimochodem, tím bojem proti Izraeli si získal právě tu pozici, která mu umožnila obsadit jih Libanonu.(konec citace). Myslím že se z toho dá poznat že ta formulace měla časové umístění v době kdy Izrael okupoval jih Libanonu.

ad 2) Samozřejmě že každý hledá spojence kde se dá. Tak už to prostě chodí. Izrael taky v roce 1948 hledal (a našel) spojence v komunistickém Československu..........
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Yan kdy 10. Června 2007, 21:41:31
to Samuel: Jestli ti dobře rozumím, tak kritika Izraele je zakázána......
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Samuel kdy 10. Června 2007, 21:50:29
to Samuel: Jestli ti dobře rozumím, tak kritika Izraele je zakázána......
Rozumíš mi špatně. Jen jsem konstatoval svůj pocit z tebe a zeptal se tě na jednoduchou otázku. Na tu se ti však evidentně nechce odpovědět, protože bys musel buď připustit pravdu (ta se ti moc nelíbí), nebo si stát na svých názorech a argumentech a vypadat poněkud směšně.
Skutečně jsem si nevšiml, že bych jakkoli zakazoval kritiku čehokoli. Ostatně nejsem moderátor ani administrátor, takže k tomu nemám ani ty správné páky.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Yan kdy 10. Června 2007, 22:01:18
Ten kdo kritizuje Izrael je podle tebe nutně špatný...... jinými slovy tu kritiku opravdu nejses ochoten nezaujatě posoudit.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: mrstejskal kdy 10. Června 2007, 22:02:11
to Samuel: Jestli ti dobře rozumím, tak kritika Izraele je zakázána......

Samuel jistě odpoví sám a lépe, já jen za sebe: "Kritika Izraele" není samozřejmě zakázaná, ale je to příliš široký, řekl bych fádní pojem.  Jak bylo možné se přesvědčit, i na tomto webu byla řada aspektů konkrétní izraelské politiky kritice podrobena(např. stažení z Gazy, impotence Olmertovy vlády ve vztahu k agresivním  raketovým útokům z území mimo izraelskou správu na Erec Jisrael a tak dále a tak podobně).  Kritizovat  na fenoménu "Izrael" je jistě možné ledacos, nelze ale přitom  zaměňovat příčinu za následek, zlo za dobro, bílou za černou. Paušální kritika Izraele je stejné faux pas jako - modelově vzato - paušální chvála hitlerovského  Německa(ve stylu Hitler dal lidem práci, stavěl dálnice, zavedl bez diskusí jízdu vpravo, organizoval sběr šrotu a dokázal řídit civilní správu se smyslem pro příslovečnou německou přesnost - např. Češi  žijící za války v Polsku měli jako "přátelský" národ  výhodnější lístky než poražení Poláci ...). Navíc je nutné rozlišovat věci nepodstatné(změna dopravních předpisů) od podstatných(holocaust).
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Samuel kdy 11. Června 2007, 08:39:04
Ten kdo kritizuje Izrael je podle tebe nutně špatný...... jinými slovy tu kritiku opravdu nejses ochoten nezaujatě posoudit.
Špatná není obecně každá kritika. Špatná kritika je ta, která se opírá o překroucená fakta a vadné argumenty.
Mimo jiné ještě jsi neodpověděl na tu podle mne jednoduchou otázku.
Dokážeš uznat, že Israel se vpodstatě od svého vzniku jen brání ?
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Yan kdy 11. Června 2007, 10:12:40
Bez ohledu na to, zda to dokážu uznat či ne, tahle debata přece vznikla úplně jinak.
Ty jsi něco napsal a já jsem k tomu připojil drobné faktografické (chronologické) upřesnění, tak aby tvůj výrok více odpovídal skutečnosti. Na to vznikla další diskuze, kdy jsme se dohadovali o tom co nastalo dřív.
Z toho jsi začal odvozovat co si přeju, respektive co by mi nevadilo, no a teď pro změnu tady vytáhneš celkové zhodnocení situace a řekneš (mezi řádky): uznej naše stanovisko. Jenomže tím zcela odvedeš pozornost od toho co stálo v počátku téhle diskuze, tedy upřesnění (a jistá kritika) nepřesnosti ve vyjádřeních.
Mimochodem, pan Stejskal se zachoval podobně. Píše něco o "Paušální kritice Izraele". A kde já jsem se tady dopustil paušální kritiky Izraeleč? Já jsem pouze zpřesnil některé Samuelovi pasáže. To má do paušální kritiky dost daleko. Jenomže, asi i to jsem si dovolil moc (pozn.: teď nemám na mysli administrátory webu).

Takže, já to řeknu takhle. Izrael je v situaci, kdy musí bránit svoji existenci. V důsledku toho vedl řadu válek, z nichž některé (většinu) vojensky zahájil. V těchto válkách vždy zvítězil a ke svému území připojil i některá dobitá území, přičemž některá dobitá území anektoval.

S touhle formulací jsi spokojen?

PS: uznávám, není tak propagandisticky čistá, ale je celkem přesná
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: mrstejskal kdy 11. Června 2007, 10:46:01
Bez ohledu na to, zda to dokážu uznat či ne, tahle debata přece vznikla úplně jinak.
Ty jsi něco napsal a já jsem k tomu připojil drobné faktografické (chronologické) upřesnění, tak aby tvůj výrok více odpovídal skutečnosti. Na to vznikla další diskuze, kdy jsme se dohadovali o tom co nastalo dřív.
Z toho jsi začal odvozovat co si přeju, respektive co by mi nevadilo, no a teď pro změnu tady vytáhneš celkové zhodnocení situace a řekneš (mezi řádky): uznej naše stanovisko. Jenomže tím zcela odvedeš pozornost od toho co stálo v počátku téhle diskuze, tedy upřesnění (a jistá kritika) nepřesnosti ve vyjádřeních.
Mimochodem, pan Stejskal se zachoval podobně. Píše něco o "Paušální kritice Izraele". A kde já jsem se tady dopustil paušální kritiky Izraeleč? Já jsem pouze zpřesnil některé Samuelovi pasáže. To má do paušální kritiky dost daleko. Jenomže, asi i to jsem si dovolil moc (pozn.: teď nemám na mysli administrátory webu).

Takže, já to řeknu takhle. Izrael je v situaci, kdy musí bránit svoji existenci. V důsledku toho vedl řadu válek, z nichž některé (většinu) vojensky zahájil. V těchto válkách vždy zvítězil a ke svému území připojil i některá dobitá území, přičemž některá dobitá území anektoval.

S touhle formulací jsi spokojen?

PS: uznávám, není tak propagandisticky čistá, ale je celkem přesná

1. Pan Stejskal - tedy já  - reagoval na konkrétní větu, která vyvolávala dojem, že na tomto webu je snad kritika Izraele zakázaná. Proto jsem odpověděl tak,  jak jsem odpověděl, aby bylo zřejmé, že není - jde o obecnou a dost zásadní věc.

2. K oné formulaci v závěru citace: Mnohem přesnější by bylo uvádět, že Izrael vedl  řadu válek, přičemž ke všem byl vyprovokován - buď vpádem armád sousedních zemí, nebo otevřenými  nepřátelskými akty(přeshraniční útoky, teroristické akce, blokády ...). Mohu partnera v diskusi ujistit, že kdyby po skončení Války za nezávislost arabské státy akceptovaly porážku, uznaly Izrael, uzavřely s ním mírové  smlouvy a hlavně - držely slovo, žádná další válka na Blízkém východě mezi židovskou republikou a jeho sousedy by už nevypukla.

3. Ve válce se tu a tam přihodí, že vítězná strana z logiky věci obsadí teritorium mimo své dosavadní hranice(v případě Izraele  nešlo ovšem, vzhledem k nexistenci mírových smluv se sousedy, o hranice, nýbrž o linii příměří) a je pak věcí dalšího poměrně složitého vývoje, kdy je nutné zohlednit všechny aspekty daného problému, jaký bude osud onoho teritoria.
Pokud jde o Izrael, ten si podržel minimum  území  získaného  v Šetidenní válce - všeho všudy východní Jeruzalém(osvobození Starého města a následné sjednocení starověké izraelské a  judské metropole byl akt stejně přirozený jako sjednocení Berlína po pádu železné opony, potažmno berlínské zdi) a Golany, což byla nezbytná podmínka pro to, aby došlo k alespoň  částečněmu  naplnění principu bezpečného míru obsaženého  v rezoluci  RB OSN 242/1967. Sinaj byl vrácen Egyptu výměnou za mír celý, sektor Gazy byl vyklizen ve prospěch palestinské teroristické samosprávy(což je svého druhu světový unikát), o Judeji a Samaří dosud definitivně rozhodnuto není. Suma sumárum - míček vždy byl a dosud je na arabské straně hrací plochy.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Samuel kdy 11. Června 2007, 10:55:57
To Yan: Opět neříkáš pravdu. Na počátku nebylo to, co jsme napsal já, ale co napsal Scooolie. Na to já jsem reagoval a v tomto kontextu je třeba mou odpověď chápat. Ty jsi z ní, jak již po několikáté opakuji, vytrhnul z kontextu jen část a o té se dál bavil. to je podle mně ne zcela korektní vedení diskuse.
To, jaký jsem vyjádřil názor ohledně tebe osobně, může být pravdou a nemusí. Stejně tak se ti to nemusí líbit nebo ti to může být jedno. Tvou mnohamluvnou odpovědí na mou otázku se na mém pohledu nic nezměnilo. Jinak si nemyslím, že by bylo nutné z mé strany k této debatě cokoli dalšího přidávat. Naše názory a vyjádření rovněž se celkem úspěšně míjejí a nevidím šanci na shodu. Na zbytečné točení se v kruhu nemám chuť ani čas.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Yan kdy 11. Června 2007, 13:07:43
1. Pan Stejskal - tedy já  - reagoval na konkrétní větu, která vyvolávala dojem, že na tomto webu je snad kritika Izraele zakázaná. Proto jsem odpověděl tak,  jak jsem odpověděl, aby bylo zřejmé, že není - jde o obecnou a dost zásadní věc.
Tady obávám se došlo k drobnému neporozumění. Já neměl ny mysli web (a administrátory) - se scoooliem jsem tu celkem dlouho diskutoval a k tomu nemám připomínek. Měl jsem na mysli Samuela - někdo něco kritického zmíní o Izraeli (respektive k jeho příspěvku o Izraeli) a on z toho vyvozuje kde co (proto ta formulace kritika Izraele zakázána....). Ale uznávám, mohl jsem to naformulovat přesněji (bohužel tedy i obšírněji). Činím tak tedy nyní. Samuel by tedy obdobně mohl přeformulovat tu svoji větu kde se dopustil také jisté zkratky a vynechal útok Izraele na Libanon......... který předcházel masívnímu ničení severu Izraele včetně Haify.

2. K oné formulaci v závěru citace: Mnohem přesnější by bylo uvádět, že Izrael vedl  řadu válek, přičemž ke všem byl vyprovokován - buď vpádem armád sousedních zemí, nebo otevřenými  nepřátelskými akty(přeshraniční útoky, teroristické akce, blokády ...). Mohu partnera v diskusi ujistit, že kdyby po skončení Války za nezávislost arabské státy akceptovaly porážku, uznaly Izrael, uzavřely s ním mírové  smlouvy a hlavně - držely slovo, žádná další válka na Blízkém východě mezi židovskou republikou a jeho sousedy by už nevypukla.
Jistě, formulovat to lze různě. Nicméně máte k mé formulaci nějakou faktickou výhradu? Tedy že by tam bylo něco špatně či lživě?
PS: To co by v takovém případě nastalo je pouhá spekulace, nicméně za sebe mohu říct že pokud by ty dva modré pruhy na izraelské vlajce znázorňovaly Eufrat a Nil, tak by se také dalo spekulovat..... Mimochodem pane Stejskale, jaký je Váš názor na ty dva pruhy?

3. Ve válce se tu a tam přihodí, že vítězná strana z logiky věci obsadí teritorium mimo své dosavadní hranice(v případě Izraele  nešlo ovšem, vzhledem k nexistenci mírových smluv se sousedy, o hranice, nýbrž o linii příměří) a je pak věcí dalšího poměrně složitého vývoje, kdy je nutné zohlednit všechny aspekty daného problému, jaký bude osud onoho teritoria.
Pokud jde o Izrael, ten si podržel minimum  území  získaného  v Šetidenní válce - všeho všudy východní Jeruzalém(osvobození Starého města a následné sjednocení starověké izraelské a  judské metropole byl akt stejně přirozený jako sjednocení Berlína po pádu železné opony, potažmno berlínské zdi) a Golany, což byla nezbytná podmínka pro to, aby došlo k alespoň  částečněmu  naplnění principu bezpečného míru obsaženého  v rezoluci  RB OSN 242/1967. Sinaj byl vrácen Egyptu výměnou za mír celý, sektor Gazy byl vyklizen ve prospěch palestinské teroristické samosprávy(což je svého druhu světový unikát), o Judeji a Samaří dosud definitivně rozhodnuto není. Suma sumárum - míček vždy byl a dosud je na arabské straně hrací plochy.
Souhlasím, s jednou výhradou, anexí (nějaký základní zákon..... teď se mi to nechce hledat) Golan se ten míček tak nějak zakutálel z té arabské na tu Izraelsko stranu.....
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Yan kdy 11. Června 2007, 13:12:03
to Samuel: Já jsem v tomhle vlákně se vůbec k problému jednání o navrácení Golan (s výjimkou mé předchozí reakce na p.Stejskala) nevyjádřil. Pouze jsem upřesnil tvoji nepřesnost, kdy jsi jednu podstatnou okolnost zcela vynechal. 
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Samuel kdy 11. Června 2007, 13:38:12
to Samuel: Já jsem v tomhle vlákně se vůbec k problému jednání o navrácení Golan (s výjimkou mé předchozí reakce na p.Stejskala) nevyjádřil. Pouze jsem upřesnil tvoji nepřesnost, kdy jsi jednu podstatnou okolnost zcela vynechal. 
Tak ještě naposled a zcela polopatě. Zkus si znovu přečíst začátek diskuse. V mém druhém příspěvku píši:
"Za situace, kdy arabové mají jediný zájem a cíl, kterým je zničení Israele, je jakýkoli územní ústupek sebevraždou. Vždyť to je jasně vidět. Israel vyklidil obce v Gaze a z tohoto území je  ničen Sderot, Iiraelská armáda opustila jih Libanonu, Hizbaláh raketami ničil sever Israele včetně Haify. Již takto je Israel územně dost malý nato, aby při dodávkách lepších raket Hizbaláhu, Hamásu a Sýrii mohlo být zasaženo libovolné místo Israele."

Příspěvek je poměrně blízko k úvodnímu příspěvku Scooolieho, aby se neztratila souvislost s tématem. Já zde nikde neuvádím žádné časové souvistlosti kromě té, že následkem vyklizení pozic (opuštění Gazt a jihu Libanonu) poskytl Israel prostor a příležitost pro teroristy z Hamasu a Hizbaláhu ničit raketami loni sever Israele, letos Sderot a další lokality.

A o to přesně jde. Pokud se téma jmenuje "Mír se Sýrií za Golanské výšiny", pak znovu tvrdím, že by to bylo sebevraždou vydat Golany. Na těch předchozích případech jsem jen dokumentoval své úvahy.

Takže zde není žádná nepřesnost, kterou bys musel upřesňovat a ani zde není nic podstatného, co bych ve svém vyjádření vynechal. Nepsal jsem dějiny státu Israel, ale komentář v diskusním fóru k jedné konkrétní otázce.

Pokud bys měl opět chuť něco z mého komentáře jen vytrhnout, pak si uvědom, že to bude již poněkud off-topic a fakticky nemám chuť se s takovou diskusí dál zabývat.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: mrstejskal kdy 11. Června 2007, 14:20:53
Pro Yana - Ad Mimochodem pane Stejskale, jaký je Váš názor na ty dva pruhy? --- Především připouštím, že existence obou pruhů na izraelské vlajce umožňuje vícero výkladů. Já se, upřímně řečeno, jednotlivými interpretacemi příliš netrápím a akceptuji oficiální izraelské stanovisko, které zde kdesi přede mnou zmínil administrátor: že jde o  část židovské bohoslužebné(modlitební)textilie - řečeno hodně civilně. Současně ale nevylučuji, že oba pruhy  skutečně  mohou symbolizovat řeky Nil a Eufrat - pruhy  v mém pojetí ovšem neznamenají hranice Erec Jisrael(resp. Zaslíbené země), nýbrž  jsou trvalou připomínkou prostoru(mezi Nilem a Eufratem), který si Bůh vybral jako jeviště pro ono úžasné divadlo, kterým byly jím řízené dějiny Izraele. A ty naznačují  zcela zřetelně, kde hledat Zaslíbenou zemi.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Yan kdy 11. Června 2007, 15:28:07
to Samuel: moje diskuze začala u tvého příspěvku, a nijak se netýkala problému navrácení Golanských výšin, pouze jsem upozornil že to masívní ničení severu Izraele včetně Haify byla reakce na předchozí izraelský vojenský útok na Libanon, zatímco u tvého příspěvku se ten Izraelský útok na Libanon tak nějak vypařil. Kdyby Izrael nezaútočil na Libanon tak by k tomu třeba nedošlo. Ale uznáván jedná se o spekulaci, a proto se držme faktů. A tím je že masívní ničení severu Izraele včetně Haify raketovým ostřelováním Hizballáhu bylo reakcí na předchozí vojenský útok Izraele na Libanon.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Yan kdy 11. Června 2007, 15:30:12
to mrstejskal: tohle vysvětlení akceptuji, s drobnou výhradou že ať už to bylo jakékoli divadlo, nezakládá to žádná práva do budoucna........
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: mrstejskal kdy 11. Června 2007, 15:49:33
to mrstejskal: tohle vysvětlení akceptuji, s drobnou výhradou že ať už to bylo jakékoli divadlo, nezakládá to žádná práva do budoucna........

Právě že zakládá, milý Yane. My, kdo  věříme, že lidstvo nepovstalo z opic, ale je dílem Stvořitelovým, stejně tak jako naše matička Země, nemůžeme nerespektovat to, co bych nazval Jím ustanoveným dědičným právem Izraele na teritorium, které On sám pro něj vybral. Žádný jiný národ na světě nedisponuje vyšším stupněm legitimity  ve vztahu k     území, jež obývá, než jakým disponuje "Izrael ve vztahu k Izraeli". O detailech můžeme vést někonečné diskuse(všichni navzájem), princip je ale dán. Nelze jej změnit, izraelské "dějiny přítomnosti" nemohou logicky nenavazovat na dějiny, v nichž bylo ono dědičné právo ustanoveno. Řečeno s Cimrmanem: může se vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit, ale nic s tím nenaděláte. Tak to prostě je, "ber nebo neber".
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Samuel kdy 11. Června 2007, 16:46:04
to Samuel: moje diskuze začala u tvého příspěvku, a nijak se netýkala problému navrácení Golanských výšin, pouze jsem upozornil že to masívní ničení severu Izraele včetně Haify byla reakce na předchozí izraelský vojenský útok na Libanon, zatímco u tvého příspěvku se ten Izraelský útok na Libanon tak nějak vypařil. Kdyby Izrael nezaútočil na Libanon tak by k tomu třeba nedošlo. Ale uznáván jedná se o spekulaci, a proto se držme faktů. A tím je že masívní ničení severu Izraele včetně Haify raketovým ostřelováním Hizballáhu bylo reakcí na předchozí vojenský útok Izraele na Libanon.
Jak u "blbých", stále dokolečka. No comment.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: nillbert kdy 11. Června 2007, 18:11:21
ani jsem se původně nechtěl zapojovat - protože už diskuze o něčem tak absurdním jako je "vrácení" Golan je nehoráznost :-/
...a k tomu pánovi co mu řikaj Olmert už mám jen jedno: před popravou mučit, mučit a mučit.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Scooolie kdy 11. Června 2007, 20:56:57
ani jsem se původně nechtěl zapojovat - protože už diskuze o něčem tak absurdním jako je "vrácení" Golan je nehoráznost :-/
...a k tomu pánovi co mu řikaj Olmert už mám jen jedno: před popravou mučit, mučit a mučit.

To nevypadá zrovna jako Achavat Am Jisrael...

Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Vader kdy 11. Června 2007, 21:57:21
To nevypadá zrovna jako Achavat Am Jisrael...

Takze navrhujes zustat pouze u popravy ?  ;)
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Yan kdy 11. Června 2007, 22:53:36
......My, kdo  věříme, že lidstvo nepovstalo z opic.....
Ono je to malinko jinak, lidé a opice mají společné předky  ;) Člověk by řek že v moderní společnosti už je tohle naprosto zřejmé.
Mimochodem, občas se docala dobře bavím na stránkách Pavla Kábrta  ;D
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: nillbert kdy 11. Června 2007, 23:28:34
To nevypadá zrovna jako Achavat Am Jisrael...

s politickou mrtvolou která zřejmě v panické hrůze s blížícím se dnem zůčtování ztratila poslední zábrany a pudy sebezáchovy a snaží se vejít do dějin nějakým šíleným činem - když už né pozitivním tak aspon takovým na který se dlouho nezapomene? ne s tou tedy ne
...doufám že ochranka bude dostatečně politicky vyspělá aby se až zmerčí blížícího se Jigala II. zachovala v duchu nejlepších tradic samoočištovacích spiknutí :-)
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Rene Bartosek kdy 11. Září 2007, 04:06:11
Zdravim Nile! Poprava pripadneho vlastizradce po radnem soudnim procesu, to bych jetse dokazal vstrebat. Dokazal bych vstrebat, byt s ostrymi vyhradami popravu nekym jako Jigal, protoze nasledujici vyvoj ukazal, ze to melo silnou mocenskou podporu. Dle meho osobniho nazoru ke skode na skutecny oboustrane zakotveny mir mezi Izraelem a Araby. Ale muceni "na trikrat", mno tomu rikam silnej slaftrunk. Jak se da zajitit tedy bezpecnost statu Izrael, ktery ma 7.2 milionu obyvatel a rozklada se na relativne male plose? Silou? Je Izrael schopen tuto silo zachovat v nejblizsich 10-ti letech? A pokud ano, za jakou cenu? Jsou obyvatele Izraele ochotni akceptovat tuto cenu? Nevytvari to tlak na stepeni politicke sceny a migraci obcanu Izraele do zahranici?
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Scooolie kdy 11. Září 2007, 12:58:16
Nill je radikál  ;D

Jinak Vaše otázky jsou velmi přesně cílené a odpověď na ně není lehká. Obecně platí, že izraelská společnost, jako každá jiná společnost ve svobodné a demokratické zemi je různorodá a stejně různorodé jsou i názory na řešení vztahů se Sýrií, Palestinci i dalšími Araby. Od naprosté neústupnosti (např. z důvodu nedůvěry k upřímnosti arabských států a entit) až po naprostou vstřícnost (např. z důvodu přesvědčení, že jen vzdáním se maxima území vznikne stav důvěry). Většina společnosti se pohybuje někde mezi těmito dvěma krajními póly.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Rene Bartosek kdy 14. Září 2007, 04:32:43
Nilbert je radikal? A webzin, kde i Netanjahu je ponekud vlevo se pohybuje v jakych politickych vodach?Jaky je vsak vliv tech radikalu? Jichak Rabin prece byl tvrdy muz, ale neco ho primelo, aby velmi vyrazne zmenil nazor. Tak vyrazne, ze ho to stalo zivot. Ariel Saron. Nebudu se hrabat v historii, ale neco ho primelo zmenit nazor. Navic Ariel Saron si jiste uvedomoval osud Rabbina velmi presne. Izrael je jadernou mocnosti i bez garence sve bezpecnosti zvenci nemuze byt ohrozen. 60 let politiky radikalu a mir v nedohlednu. A kdyz se najde nekdo, kdo rezignuje na svou radikolnast a zkusi neco jineho... Jako zacarovany kruh.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: nillbert kdy 14. Září 2007, 08:57:44
60 let vlády radikálů?! co je to za nesmysl?! co sou barak a rabin za radikáli?!
Žádnej skutečnej radikál ještě nevlád - a stačil by jeden - a bylo by vymalováno - paraziti by se vyexportovali a šlus.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Vader kdy 14. Září 2007, 16:50:02
Jichak Rabin prece byl tvrdy muz, ale neco ho primelo, aby velmi vyrazne zmenil nazor.

Jsou tri hlavni veci, ktere dokazou zmenit nazor i nejradikalnejsim : penize, zeny a dusevni porucha.
Mimochodem, pane Bartosku, vase dechberouci zasvecene informace ohledne USS Shiloh (= hoax) a podzemniho jaderneho komplexu v Brdech (= F20.0, vyhledejte neprodlene pomoc) vas ocividne pasuji na nezpochybnitelnou komentujici autoritu  ;D Vsichni vas bereme vazne  :D
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Max kdy 14. Září 2007, 19:16:07
Nilbert je radikal? A webzin, kde i Netanjahu je ponekud vlevo se pohybuje v jakych politickych vodach?

A proč by Netanjahu neměl být "poněkud vlevo"? Likud je strana pravého STŘEDU a Netanjahu se k tomu hrdě hlásí. Z toho logicky plyne, že existují i pravicovější strany. Stejně tak Strana práce je stranou levého středu a jsou samozřejmě i strany levicovější.Jichak Rabin prece byl tvrdy muz, ale neco ho primelo, aby velmi vyrazne zmenil nazor. Tak vyrazne, ze ho to stalo zivot. Ariel Saron. Nebudu se hrabat v historii, ale neco ho primelo zmenit nazor. Navic Ariel Saron si jiste uvedomoval osud Rabbina velmi presne. I

Ech.. co bylo na Rabinovi tvrdého? Byl to dobrý voják a politicky člen Strany práce. Ničeho tvrdého jsem si nevšiml. Šaron pak potřeboval odvrátit mediální pozornost od svého korupčního skandálu, kdy bral peníze od podnikatelů - pro svoji volební kampaň i vlastní kapsu. Nakonec se mu to podařilo. Odsouzen byl jeho syn Omri.


Izrael je jadernou mocnosti i bez garence sve bezpecnosti zvenci nemuze byt ohrozen. 60 let politiky radikalu a mir v nedohlednu.
Což je IMHO nesmysl. Chcete snad na rakety Hizballáhu nebo Hamasu reagovat úderem taktickými jadernými zbraněmi? Pokud ne, tak jsou vám tyto zbraně de facto k ničemu. A pokud by na Izraeli zaútočil jadernými střelami Írán, tak zlikviduje několika údery celý Izrael. A co dokáže Izrael? Zničit část Íránu, což mu ovšem bude z hlediska vlastního zničení k ničemu...
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Rene Bartosek kdy 15. Září 2007, 02:29:03
Samozrejme pane Vadere, jsem si vedom, ze me berete smrtelne vazne. ;D Nechci porusovat pravidla diskuse, takze pokud chcete mluvit o radaru, musi nekdo vytvorit tema. Ja to rozhodne nebudu, protoze eretz.cz je o Izraeli a nerad bych dostal ban, nebo jak se tomu pratelskemu varovani rika. ;)

To Max. Jaderne zbrane maji predevsim odstrasujici vliv a ten funguje, odpoved na rakety Kasam jsme vsichni mohli posoudit minule leto v Libanonu. Jiste za vse je treba zaplatit svou cenu. I za Libanon bylo treba zaplatit, nemyslim ted fakt, ze dosly bomby, ci utrpelo sebevedomi a prestiz IDF se vsemi dusledky padjiciho lejna, ktere jeste ke vsemu trefilo ventilator na politicke scene Izraele. Rabbin nebyl zadne ozeravatko, Saron uz vubec ne a oba dospeli ke stejnym v Izraeli zrejme velmi nebezpecnym myslenkam. Co bylo vlastne drive financi skandal nebo tzv. politika ustupku Sarona? Ja to opravdu nevim. Proste me napadaji divne otazky?
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Vader kdy 15. Září 2007, 19:34:44
Jaderne zbrane maji predevsim odstrasujici vliv a ten funguje, odpoved na rakety Kasam jsme vsichni mohli posoudit minule leto v Libanonu.

Srsite vtipem, mily Rene, ale slo o rakety Katusa, ad 1. Pouzit jaderne zbrane v tesnem sousedstvi sveho dvorku by mohl jen blazen, ad2. Take vam, zrejme, uniklo ze neslo o utok ze strany libanonske vlady ale sprostych teroristu, takze konvencni reseni je jedine mozne. A ze dosly bomby ? Tak, ted jeste tu o Snehurce a muzeme jit vsichni spat  ;)
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Max kdy 15. Září 2007, 23:24:32
Rabbin nebyl zadne ozeravatko, Saron uz vubec ne a oba dospeli ke stejnym v Izraeli zrejme velmi nebezpecnym myslenkam. Co bylo vlastne drive financi skandal nebo tzv. politika ustupku Sarona? Ja to opravdu nevim. Proste me napadaji divne otazky?

Rabin k tomu dospel na zaklade dlouhodobeho presvedceni. Strana prace nikdy neprijala za svou myslenku, ze by uzemi osvobozena v roce 1967 se mela stat integralni soucasti Izraele. Vzdy pocitali s tim, ze jednou se udela mirova dohoda s Araby a Izrael se uzemi vzda.

U Sarona to ovsem bylo zcela jinak. Saron porazil v primarnich volbach predsedy Likudu Netanjahua tim, ze jej ostre kritizoval za prilisnou smirlivost vuci palestinskym Arabum. S. mu vycetl, ze v dobe, kdy byl N. predsedou vlady, se vzdal Hebronu a udelal dalsi ustupky. S. soucasne slibil, ze se nevzda zadneho dalsiho uzemi a bude vuci Arabum tvrdy. Neubehlo ani pul roku a vse bylo jinak. Saron vyhlasil "Konvergencni plan", ktery mel znamenat zniceni zidovskych obci a stazeni z celeho Pasma Gazy a drtive vetsiny Judeje a Samari (tzv. Zapadni breh Jordanu). Nez ho ranila mrtvice, stacil realizovat jen tu Gazu.

K obratu u nej doslo v dobe, kdy zacalo byt vysetrovano, jak byla financovana jeho volebni kampan v Likudu a pak v parlamentnich volbach, ktere v cele Likudu vyhral. Pokud by Saron drzel neustupny kurs proti Palestincum, pak by si jeho korupcni aferu izraelsky levicovy tisk s chuti vychutnal - a on by s velkou ostudou musel rezignovat. Takhle se ale nahle stal "muzem miru" a levice si jej nedovolila kritizovat, protoze kdyby padnul, doslo by ke "zmareni miroveho procesu."

Soucasne v dobe Stazeni z Gazy v lete 2005 pronikly na verejnost plany, ze se v Gaze planuje vystavba obriho kasina (v Izraeli jsou kasina nelegalni) - a ze se na tom budou podilet palestinsti investori a izraelsti investori - cirou nahodou Saronovi pratele.

Saronovy myslenky nezname, ale je celkem nasnade, ze nemalou roli v jeho obrovskem politickem obratu hraly ciste soukrome zajmy....

Ze po uplnem izraelskem Stazeni se z Gazy nestal zarodek samostatneho statu, ale spise peklo je uz jen horkym zadostiucinenim pro ty, kdo totez tvrdili jiz pred Stazenim.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Rene Bartosek kdy 16. Září 2007, 18:30:48
Jaderne zbrane maji predevsim odstrasujici vliv a ten funguje, odpoved na rakety Kasam jsme vsichni mohli posoudit minule leto v Libanonu.

Srsite vtipem, mily Rene, ale slo o rakety Katusa, ad 1. Pouzit jaderne zbrane v tesnem sousedstvi sveho dvorku by mohl jen blazen, ad2. Take vam, zrejme, uniklo ze neslo o utok ze strany libanonske vlady ale sprostych teroristu, takze konvencni reseni je jedine mozne. A ze dosly bomby ? Tak, ted jeste tu o Snehurce a muzeme jit vsichni spat  ;)

Katusa 1 muze byt, neprijde mi to jako velky rozdil. Nestojim nad mapou s kruzitkem a nehodnotim informace o tom, co ma druha strana ohledne parametru jako ucinost a dolet. Staci mi vedet, ze to funguje se vsemi dusledky pro vztahy Izrael-Arabove a to oboustrane. Doufam, ze me to omlouva. V kazdem pripade dekuju za rozsireni obzoru.Pane Vader mluvil jsem snad behem sveho ostrovtipu o pouziti jadernych zbrani vuci Libanonu?  Ja myslim, ze zniceni infrastruktury leteckymi utoky, ekologicka katastrofa v mori a zamoreni na dlouhe roky tzv. "naraznikove zony" pomoci kazetovych bomb je jiste adekvatni reakce na pohranicni prestrelku o sporne uzemi. Obvzlast, kdy drtive mnozstvi obeti byli civiliste. Diplomaticka reakce i za strany EU byla mraziva, a nekdo musel za pomoci Nemecka, Britanie zabranit nejhorsimu, rezoluci EU, ktera by to verejne odsoudila. Presto nepochopeni zbytku sveta pro bezpecnostni zaruky Izraele,neumoznilo okupovat cast uzemi Libanonu, takze museli byt pouzity kazetove bomby. Jestlize pro Izrael neni odstarseni pomoci jadernych zbrani dostatecne z duvodu radioaktivni kontaminace pri zasazeni blizkych cilu, pak by mel usilovat o ziskani vakuovych bomb od USA. Jestlize premier Olmert v takovych mirovych iniciativach nebude pokracovat bude dle vaseho nazoru nahrazen nekym s vetsim smyslem pro narodni zajmy Izraele? Pokud budu chtit najit eufemismus slovicko extremista mozna zni hrube, nebo ne? Takze nekdo s radikalnejsimi nazory? To uz by slo,ne? Tahle nebyla "O Snehurce", ale treba o tom "Jak David v spravedlivem hnevu zdrtil nebezpecne agresivni civilisty v Libanonu kazetovyma bombama". Preju dobrou noc a sladke sny. ;D

P.S. Mladenci z nezvedavce mi neprimo sdelili, ze jsem v diskusi tohoto webu nezadouci osoba. Staci rict pane Vader, me neni treba vylucovat. Byl bych velmi nerad, kdyby me treba proti vam hajil nekdo jako treba Nil. To bych byl opravdu nerad. ;D ;)
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Samuel kdy 16. Září 2007, 18:40:09
Pane Bartosek, svymi nazory se vylucujete resp. diskvalifikujete v teto diskusi sam. To napriklad takovy Yan, i kdyz s nim v mnohem nesouhlasim, ma alespon format diskutera, ktery osvedci obecny prehled a ac dle meho nazoru misty demagogicky, preci jen zajimave diskutuje. Vase prispevky na tomto foru zrejme zadny svepravny clovek nemuze brat prilis vazne. Tech nesvepravnych ctenaru najdete na jinych forech a webech jiste mnohem vice. Nezda se Vam prispivat sem ponekud marna ztrata casu ?
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Vader kdy 17. Září 2007, 02:45:39
Katusa 1 muze byt, neprijde mi to jako velky rozdil. Nestojim nad mapou s kruzitkem a nehodnotim informace o tom, co ma druha strana ohledne parametru jako ucinost a dolet.

V tom tkvi podstata vtipu. Nemate-li takto zasadni informace, musim z toho dovodit, ze se o tema nezajimate, a tedy vam chybi nformaci podstatne vic. A dulezitejsich. BTW jen tak pro srovnani : Kassam ma dolet jen o neco malo vetsi, nez postrelena kachna a s nosnosti vlastni hlavice to neni nikterak valne. Oproti tomu Katusa doleti (na blizkovychodni pomery) nerijemne daleko a unese daleko nicivejsi "naklad".

Citovat
Ja myslim, ze zniceni infrastruktury leteckymi utoky, ekologicka katastrofa v mori a zamoreni na dlouhe roky tzv. "naraznikove zony" pomoci kazetovych bomb je jiste adekvatni reakce na pohranicni prestrelku o sporne uzemi. Obvzlast, kdy drtive mnozstvi obeti byli civiliste.

Prvni veta je vcelku zvlastni, zvlast pokud opravdu intenzivni ostrelovani uzemi nejakeho statu raketami povazujete za (cituji) "...pohranicni prestrelku o sporne uzemi". Vite, nemam potrebu citi nehynouci lasku ke vsem lidem, takze reknu neco velmi oskliveho : pral bych vam, aby vam na dvorku dopadla Katusa. Mozna byste potom zmenil nazor.
Co se tyka civilistu, nemohu se uz ani pousmat, protoze toto nechutne a zjevne nepravdive klise nestoji ani za trpky usmev. Jestlize mobilni rampa zajizdi programove mezi civilisty, a sklady munice se programove umistuji tamtez, ocekavate snad, ze mezi obetmi naletu budou mravenecnici nebo snad polarni medvedi? Neopomenutelnym faktem rovnez je, ze civiliste byli velmi cas varovani, ze dojde k bombardovani. Kdyby byla CR ve valce s Rakouskem, a opakovane by mi sem padala upozorneni o nadchazejicim bombardovani, bylo by zvlastni, kdybych zustal sedet jako asfaltovy holub na miste, neni-liz pravda?

Citovat
Jestlize premier Olmert v takovych mirovych iniciativach nebude pokracovat bude dle vaseho nazoru nahrazen nekym s vetsim smyslem pro narodni zajmy Izraele?

Ano, presne tak. Snad s vyjimkou slova "narodni". Zapominate na obcany Izraele, kteri nejsou Zide ani zide. Ale pokud to ode mne chcete slyset naplno, pak tvrdim, ze je Olmert vlastizradce a neschopny bridil. Mel byt odstoupen jeste pred libanonskou valkou. Mohu jen doufat, ze se najde nekdo formatu Dajana nebo "stareho" Sharona (starym minim epochu, nikoliv jeho vek).

Citovat
Tahle nebyla "O Snehurce", ale treba o tom "Jak David v spravedlivem hnevu zdrtil nebezpecne agresivni civilisty v Libanonu kazetovyma bombama".

Nevim ani proc, ale vybavuje se mi veta ze Svejka : "Zabili jste mi strejcka, tak tady mate pres drzku"  ;) Kdyz pujdu se skupinou lidi a rozslapu ul, tezko se pak mohu divit, ze nas vcely popichaji vsechny, ze?

Citovat
P.S. Mladenci z nezvedavce mi neprimo sdelili, ze jsem v diskusi tohoto webu nezadouci osoba. Staci rict pane Vader, me neni treba vylucovat. Byl bych velmi nerad, kdyby me treba proti vam hajil nekdo jako treba Nil. To bych byl opravdu nerad. ;D ;)

Uprimne receno z vas nemam moc velikou radost, ale co uz nadelam... Zatim jste se tu IMHO nedopustil niceho, za co byste si vykoledoval "banan". Snad jen ty podivne reci, co tu vedete  ;D
Proc mate takove obavy, ze by vam mohl oponovat Nillbert? jak Nilla znam, padlo by tu par ostrych slov, ja bych je zcenzuroval, a byl by klid. Nebo se bojite, ze by svoje vyhrady proti vasim argumentum formuloval mene kulantneji?  ;)
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Rene Bartosek kdy 17. Září 2007, 05:27:15


V tom tkvi podstata vtipu. Nemate-li takto zasadni informace, musim z toho dovodit, ze se o tema nezajimate, a tedy vam chybi nformaci podstatne vic. A dulezitejsich. BTW jen tak pro srovnani : Kassam ma dolet jen o neco malo vetsi, nez postrelena kachna a s nosnosti vlastni hlavice to neni nikterak valne. Oproti tomu Katusa doleti (na blizkovychodni pomery) nerijemne daleko a unese daleko nicivejsi "naklad".
 Ale nepovidejte prece nemusim znat parametry technickych vecicek pouzitych v konfliktu, abych si ho mohl utvorit nazor. Oba dobre vime, ze kasam a katusi jste mi otloukl o usta, aby jste snizil mou duveryhodnost, protoze rikam veci z velmi neprijmeneho uhlu pohledu.
Citovat
Ja myslim, ze zniceni infrastruktury leteckymi utoky, ekologicka katastrofa v mori a zamoreni na dlouhe roky tzv. "naraznikove zony" pomoci kazetovych bomb je jiste adekvatni reakce na pohranicni prestrelku o sporne uzemi. Obvzlast, kdy drtive mnozstvi obeti byli civiliste.

Prvni veta je vcelku zvlastni, zvlast pokud opravdu intenzivni ostrelovani uzemi nejakeho statu raketami povazujete za (cituji) "...pohranicni prestrelku o sporne uzemi". Vite, nemam potrebu citi nehynouci lasku ke vsem lidem, takze reknu neco velmi oskliveho : pral bych vam, aby vam na dvorku dopadla Katusa. Mozna byste potom zmenil nazor.
Co se tyka civilistu, nemohu se uz ani pousmat, protoze toto nechutne a zjevne nepravdive klise nestoji ani za trpky usmev. Jestlize mobilni rampa zajizdi programove mezi civilisty, a sklady munice se programove umistuji tamtez, ocekavate snad, ze mezi obetmi naletu budou mravenecnici nebo snad polarni medvedi? Neopomenutelnym faktem rovnez je, ze civiliste byli velmi cas varovani, ze dojde k bombardovani. Kdyby byla CR ve valce s Rakouskem, a opakovane by mi sem padala upozorneni o nadchazejicim bombardovani, bylo by zvlastni, kdybych zustal sedet jako asfaltovy holub na miste, neni-liz pravda?
 Chcete rict, ze Hizbalah zacal s masivnim ostrelovanim Izraele. Mno, vite jajsem myslel, ze to zacalo prestrelkou na spornem uzemi, okolo nejakych farem, slo tam o zniceny izraelsky tank a dva zajatce. Pak se "neco stalo" a na to reagoval Hizbalah strilenim tech katusi 1.
Citovat
Jestlize premier Olmert v takovych mirovych iniciativach nebude pokracovat bude dle vaseho nazoru nahrazen nekym s vetsim smyslem pro narodni zajmy Izraele?

Ano, presne tak. Snad s vyjimkou slova "narodni". Zapominate na obcany Izraele, kteri nejsou Zide ani zide. Ale pokud to ode mne chcete slyset naplno, pak tvrdim, ze je Olmert vlastizradce a neschopny bridil. Mel byt odstoupen jeste pred libanonskou valkou. Mohu jen doufat, ze se najde nekdo formatu Dajana nebo "stareho" Sharona (starym minim epochu, nikoliv jeho vek).
Neni treba si hrat se slovicky, pouzil bych slovo narodni a vy pravdepodobne taky i pro znacne homogenni CR, a taky tady neziji pouze Cechove.

Citovat
Tahle nebyla "O Snehurce", ale treba o tom "Jak David v spravedlivem hnevu zdrtil nebezpecne agresivni civilisty v Libanonu kazetovyma bombama".

Nevim ani proc, ale vybavuje se mi veta ze Svejka : "Zabili jste mi strejcka, tak tady mate pres drzku"  ;) Kdyz pujdu se skupinou lidi a rozslapu ul, tezko se pak mohu divit, ze nas vcely popichaji vsechny, ze? Ale bozicku, vy na me se Snehurkou ja si taky vymyslim eufemismus a vy to vezmete osobne. Tss, tss. Doufam, ze citoslovce udivu se mohou pouzivat bez postihu.

Citovat
P.S. Mladenci z nezvedavce mi neprimo sdelili, ze jsem v diskusi tohoto webu nezadouci osoba. Staci rict pane Vader, me neni treba vylucovat. Byl bych velmi nerad, kdyby me treba proti vam hajil nekdo jako treba Nil. To bych byl opravdu nerad. ;D ;)

Uprimne receno z vas nemam moc velikou radost, ale co uz nadelam... Zatim jste se tu IMHO nedopustil niceho, za co byste si vykoledoval "banan". Snad jen ty podivne reci, co tu vedete  ;D
Proc mate takove obavy, ze by vam mohl oponovat Nillbert? jak Nilla znam, padlo by tu par ostrych slov, ja bych je zcenzuroval, a byl by klid. Nebo se bojite, ze by svoje vyhrady proti vasim argumentum formuloval mene kulantneji?  ;)
 Z Nilberta obavy nemam, tady se musi diskutovat slusne, i kdyz se chci pobavit, tak muzu s Nilem "komunikovat i po jeho zpusobu. Zadny strach je nepotrebuju anonymitu jako ochranu pred jeho verbalni agresivitou.Nemate radost a nejste sam, jak vidim.  Nasili jako prvni  na nikom pachat nebudu, ani dusevni. Vim vsak jedno a mozna se to  naucil  vedet i Saron a Olmert, i kdyz vy rikate ze za to mohou penize vino, zeny, zpev. Miliardu muslimu nikdy nezadupete silou do prachu, ani s podporou USA. Jestli volate po takovych jako Dajan, pak Buh s Vami.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Rene Bartosek kdy 17. Září 2007, 05:29:17
Je to zmatene v jednom celku moje negramotnost, ale vy si to vadere jiste uvnitr lebky srovnate a vyhodnotite. ;D Amen.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Yan kdy 17. Září 2007, 09:59:20
Je to zmatene v jednom celku moje negramotnost, ale vy si to vadere jiste uvnitr lebky srovnate a vyhodnotite. ;D Amen.

To je.
Je třeba spárovat úvodní [quote s autorem] s ukončujícím [/quote] a psát až za to. Pokud zkopírujete násobné příspěvky, musíte si je spočítat, jinak v tom vytvoříte neskutečný bordel....... ve smyslu kdo co řekl.
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: levi kdy 2. Listopadu 2007, 12:40:48
jen pro ty co mají trochu času si počíst

https://www.indiandefenceforum.com/index.php?topic=8754.0
Název: Re: Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Pepino65 kdy 2. Listopadu 2007, 21:12:03

Jsou tri hlavni veci, ktere dokazou zmenit nazor i nejradikalnejsim : penize, zeny a dusevni porucha.

Nevím z jakého zdroje čerpáš, ale to je opravdu trefné.   :D :D
Název: Re:Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: santos kdy 7. Října 2012, 12:19:12
Zujímavá správa nemá niekto nejaké detaily?
https://www.sme.sk/c/6558875/izrael-zostrelil-nezname-bezpilotne-lietadlo.html (https://www.sme.sk/c/6558875/izrael-zostrelil-nezname-bezpilotne-lietadlo.html)
Název: Re:Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: santos kdy 14. Října 2012, 21:57:18
Možno v kontexte súčastných udalostí v Sýrii by bola terajšia Sýrska vláda a terajší Sýrsky prezident MR. Assad prístupný k uzavretiu Večného mieru s Izraelom za ústupok z Golan výmenou za uznanie Izraelu ako štátu a podpísaním Izrealsko -Sýrskej vojenskej aliancie spočívajúcej vo vojenskej obrane druhého spojenca v prípade napadnutia treťou stranou.
Napríklad by Izrael bol napadnutý  Egyptom  alebo Jordánskom, tak Sýria by svojimi vojskami bránila Izrael. Alo toto by bolo požadované prirodzene aj naopak.
Keby nejaký cudzí agresor by napadol Sýriu tak Izrael by bránil Sýriu.

Ak Izrael toto nebude chcieť podpísať potom Sorry.
Ak áno tak dobre dohoda môže byť veľmi rýchlo pripravená.
Název: Re:Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Scooolie kdy 15. Října 2012, 18:00:52
Nic takového by Assad nepodepsal. Protože pokud by to udělal, tak by všichni jeho nepřátelé jej s gustem prohlásili za "sionistického agenta" a džihád proti němu, který teď pořád ještě hoří tak nějak zlehka, by se rozhořel zcela naplno.
Název: Re:Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: santos kdy 16. Října 2012, 20:07:16
Tí čo bojujú proti Assadovi nie sú skutoční moslimovia ale sektári z wahábistickej sekty.
Wahhabistický kult byl odsouzen jako kacířství muslimskými zeměmi více než 60krát.
„Všichni si myslí, že islám je toto fanatické náboženství, ale není,“ pokračuje Loftus. „Myslí si, že islám – saudská verze islámu – je typický, ale není.
 Ale když Saudové zbohatli, koupili si spoustu mlčení. Je to velmi krutý kult. Wahhabismus byl praktikován pouze Talibanem a v Saudské Arábii – tak extrémní je. Skutečně nemá nic společného s islámem. Islám je velmi mírumilovné a tolerantní náboženství. Vždy měl dobré vztahy s židy v prvních tisíci letech své existence.“
Mystický islámský proud súfismu a jeho snaha dostat se do blízkosti boha nebo s ním splynout je v ostrém kontrastu s džihádistickým salafistickým či wahhabistickým proudem, který je vyzbrojen smrtícími zbraněmi, káže podvodnou doktrínu džihádu a perverzní snímání mučednictví, za páchání bezpočtu násilných činů. Není divu, že oběti salafistických džihádistů tvoří většinou lidé z řad ostatních pacifistických forem islámu, včetně především súfistů.
Zatímco sofisté uctívají svaté a k jejich praxi patří teatrální obřadné modlitby, salafisté to odsuzují modlářství jakékoliv netradiční formy uctívání. Vyzývají také k vytvoření islámské politické vlády a nastolení přísného zákona sharia. Súfismus je domovem velkého spirituálního a hudebního dědictví islámu, o kterém islámští učenci říkají, že je vnitřní, mystickou či psycho-spirituální dimenzí islámu, starou stovky let.

Jeden súfijský učenec popsal podstatu súfismu takto: „Zatímco všichni muslimové věří, že jsou na cestě k bohu a dostanou se blízko k bohu v ráji – po smrti a „posledním soudu“ – súfisté věří rovněž, že je možné dostat se k bohu a zažít tuto blízkost – za života. Navíc získání znalostí, které s takovou blízkostí boha přichází, je samotným účelem stvoření. Zde zmiňují hadith qudsi, ve kterém bůh uvádí „byl jsem skrytým pokladem a miloval jsem, že budu známý, takže jsem vytvořil stvoření, abych byl poznán“. Tudíž pro súfisty již existuje hybná síla, nepřetržitá přitažlivost v jejich srdci vyvolávaná bohem, která je táhne, v lásce, směrem k bohu.“

Mystický islámský proud súfismu a jeho snaha dostat se do blízkosti boha nebo s ním splynout je v ostrém kontrastu s džihádistickým salafistickým či wahhabistickým proudem, který je vyzbrojen smrtícími zbraněmi, káže podvodnou doktrínu džihádu a perverzní snímání mučednictví, za páchání bezpočtu násilných činů. Není divu, že oběti salafistických džihádistů tvoří většinou lidé z řad ostatních pacifistických forem islámu, včetně především súfistů.
Název: Re:Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Scooolie kdy 17. Října 2012, 22:00:32
Tu hru na to, kdo je a kdo není "skutečný muslim", já nehraji. Někdo odsuzuje váhábity, ti zase odsuzují jiné. To jsou vnitroislámské rozmíšky, které já beru na vědomí, ale řešit, kdo je ten "pravý" nijak netoužím.
Název: Re:Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: cogavec kdy 18. Října 2012, 19:55:46
Drobná připomínka k větě,že muslimové měli vždy dobré vztahy s židy v prvních tisících letech.Pokud mám věřit muslimům,tak tato věta není pravdivá.Když muslimové porazili židovský kmen Banú Qurajza,nařídil Mohamed,aby na místě tržiště byly vykopány příkopy.Pak bylo 700 mužů z tohoto kmene  přinuceno si sednout podél příkopů,kde jim muslimové setnuli hlavy.Ženy a děti byly zotročeny.     Podívám-li se na druhé velké náboženství,křesťanství,tak pokud nějaký křesťan páchá zločiny,jeho vlastní učení jej usvědčuje s páchání zločinů,je přece psáno:milujte své nepřátelé,a čiňte dobro těm,kdo vás pronásledují.Pod tímto úhlem pohledu lze odsoudit zločiny mnohých křesťanů,jichž se dopustili v minulých staletích.     V případě islámu je toto velký problém,jelikož korán obsahuje pasáže vyzývající věřící k likvidaci a zotročení nemuslimů.Ani příklad jejich proroka,který pravověrní mají následovat,moc naděje na zlepšení vztahů neskýtá.Určitě nejsou všichni muslimové zlí,ale mají to oproti židům a křesťanům ztížené,právě kvůli svému učení!
Název: Re:Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: santos kdy 6. Listopadu 2012, 10:34:09
Táto správa je tiež zaujímavá:
čo si o tom myslieť? Môže to byť provokácia Al-Kajdistov ktorí sa zmocnili tankov alebo len sýrska armáda naháňala teroristov a náhodne sa dostala k hranici , ASSAD nemá záujjem o vojnu  s izraelom a ani s tureckom
Sýrske tanky vstúpili na Golanské výšiny   V Izraeli existujú obavy, že vlna násilia zo sýrskej občianskej vojny sa môže rozšíriť aj cez dlhodobo pokojné hranice.
JERUZALEM. Tri sýrske tanky vstúpili v sobotu do demilitarizovanej zóny na Golanských výšinách, uviedla izraelská armáda.
Izrael podľa nej podal sťažnosť mierovým jednotkám OSN po tom, ako sýrske tanky vstúpili do zóny, informovala agentúra AP s odvolaním sa na nemenované izraelské armádne zdroje.
Vzhľadom na relatívne miernu reakciu nepovažuje Izrael sýrske tanky za bezprostrednú hrozbu, píše AP.
Podľa izraelskej webovej stránky Ynet prešli tanky a dve obrnené osobné vozidlá vo vzdialenosti niekoľkých kilometrov od izraelských vojenských pozícií.
V Izraeli existujú obavy, že vlna násilia zo sýrskej občianskej vojny sa môže rozšíriť aj cez dlhodobo pokojné hranice.
Izrael obsadil a vzal Golanské výšiny Sýrii v blízkovýchodnej vojne v roku 1967 a anektoval ich.
 


Název: Re:Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: santos kdy 12. Listopadu 2012, 18:36:04
Situácia sa začína veľmi komplikovať,
viď:
https://www.sme.sk/c/6601290/izraelska-armada-zaznamenala-priame-zasahy-syrskych-cielov.html (https://www.sme.sk/c/6601290/izraelska-armada-zaznamenala-priame-zasahy-syrskych-cielov.html)Název: Re:Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: santos kdy 14. Listopadu 2012, 12:31:57
Sýrski povstalci sa dnes po týždeň trvajúcich ťažkých bojoch zmocnili aj dvoch dedín na Golanských výšinách, v demilitarizovanej zóne medzi Sýriou a Izraelom. Agentúru DPA o tom dnes informoval šéf Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva so sídlom v Londýne (https://www.sme.sk/storm/itextg.asp?idh=11037167&ids=7) (SOHR) Rámí Abdal Rahmán. Dodal, že vládne jednotky pokračujú v bojoch o obe dediny nachádzajúce sa na strategicky významnej náhornej plošine, ktorej väčšinu územia Izrael zabral v roku 1967 a neskôr ju anektoval.
Oblasť je stále pod kontrolou sýrskych civilných úradov, sýrski vojaci tam v súlade s dohodou o prímerí sprostredkovanou OSN nemajú povolený vstup.
Podľa informácií, ktoré agentúre DPA sprostredkoval aktivista Chajsam Abdalláh z Damasku, povstalci kontrolujú aj oblasť okolo mestra Kunejtra, ktoré je metropolou provincie na území Golanských výšin a ktoré je súčasťou demilitarizovanej zóny.
Abdalláhovu správu však podľa DPA zatiaľ nepotvrdil žiadny nezávislý zdroj a nekomenoval ju ani žiaden zástupca Pozorovateľských síl OSN pre odpútanie (UNDOF), ktoré pôsobia v oblasti.
Správy o nových úspechoch povstalcov prichádzajú dva dni po tom, ako izraelské delostrelectvo odpovedalo cezhraničnú paľbu zo strany Sýrie, čo bol prvý podobný prípad od marca 2011, keď v Sýrii vypukli ozbrojené zrážky medzi armádou vernou prezidentovi Bašárovi Asadovi a povstalcami bojujúcimi na strane opozície.
Ako informuje agentúra DPA, nárast napätia je citeľný aj v severosýrskej provincii Idlib v blízkosti hraníc s Tureckom, kde dnes v prestrelkách prišlo o život päť ľudí. Rovnakú bilanciu majú aj boje, ktoré sa dnes odohrali na predmestí Damasku.

Čítajte viac:  https://www.sme.sk/c/6603253/boje-pri-hraniciach-s-tureckom-neutichaju-bojuje-sa-aj-na-golanskych-vysinach.html#ixzz2CCCEKf9w (https://www.sme.sk/c/6603253/boje-pri-hraniciach-s-tureckom-neutichaju-bojuje-sa-aj-na-golanskych-vysinach.html#ixzz2CCCEKf9w)
Název: Re:Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: santos kdy 14. Listopadu 2012, 18:13:28
AKTUALIZOVANÉ 16:55Sýrski povstalci dobyli väčšinu dedín popri hranici s Izraelom   Izrael podľa ministra obrany Ehuda Baraka zostáva bdelý a ostražitý.
JERUZALEM. Izraelský minister obrany Ehud Barak v stredu oznámil, že "takmer všetky" sýrske dediny pri hranici s Izraelom padli do rúk povstalcov.
Barak uviedol túto informáciu počas cesty po Golanských výšinách, okupovaných Izraelom.
 Strely k nám iba zablúdili, tvrdí Barak "Takmer všetky dediny, od úpätia tohto hrebeňa až po samotný vrchol, sú v rukách sýrskych povstalcov," citovala Baraka agentúra AP.
Podľa Barakových slov Izrael v nedeľu a pondelok spustil paľbu cez hranicu do Sýrie po tom, čo zablúdené sýrske mínometné strely dopadli na územie Golanských výšin.
Izrael je presvedčený, že odpálené mínometné strely neboli útokom na židovský štát, ale iba vedľajším následkom bojov v Sýrii medzi vládnymi silami a povstalcami.
Barak v tejto súvislosti uviedol, že Izrael zostane "bdelý a ostražitý".
 Povstalecké územia v Damasku ostreľovali lietadlá Sýrske vzdušné sily v stredu bombardovali povstalecké enklávy v metropole Damask, v rámci stupňujúcich sa leteckých útokov na štvrte v blízkosti centra mesta.
"Lietadlá vystreľujú rakety na štvrte Kábún a Džubár. Letia vysoko a možno počuť výbuchy rakiet," telefonicky informovala agentúru Reuters opozičná aktivistka Jázmín Šámíová.
Džubár je robotnícka štvrť sunnitských moslimov, ktorá zaujíma popredné miesto v 20 mesiacov trvajúcom povstaní proti prezidentovi Bašárovi Asadovi.
 

Čítajte viac:  https://www.sme.sk/c/6603582/syrski-povstalci-dobyli-vacsinu-dedin-popri-hranici-s-izraelom.html#ixzz2CDaIKhPS (https://www.sme.sk/c/6603582/syrski-povstalci-dobyli-vacsinu-dedin-popri-hranici-s-izraelom.html#ixzz2CDaIKhPS)
Název: Re:Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: santos kdy 18. Listopadu 2012, 12:09:59
Na Golanoch al-Kajda strieľa do Izraela.
Ako je známe Golany sú už obsadené Al-Kajdou Vojská verné prezidentovi Assadovi sa stiahli do Damasku:
https://www.sme.sk/c/6607364/izrael-na-golanskych-vysinach-reagoval-na-syrsku-palbu.html (https://www.sme.sk/c/6607364/izrael-na-golanskych-vysinach-reagoval-na-syrsku-palbu.html)
Název: Re:Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: santos kdy 6. Ledna 2013, 17:20:45
https://www.sme.sk/c/6657160/izrael-postavi-opevneny-plot-na-hraniciach-so-syriou.html (https://www.sme.sk/c/6657160/izrael-postavi-opevneny-plot-na-hraniciach-so-syriou.html)
Název: Re:Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: santos kdy 21. Února 2013, 17:20:18
Najnovšie info k téme:
https://www.sme.sk/c/6710566/izrael-schvalil-tazbu-ropy-na-golanskych-vysinach.html (https://www.sme.sk/c/6710566/izrael-schvalil-tazbu-ropy-na-golanskych-vysinach.html)
Název: Re:Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: santos kdy 5. Května 2013, 12:47:39
RE: na najnovšie aktivity izraelskej armády v prospech povstalcov v Sýrii:
Izrael  sa jasne vymedzil v tomto konflikte že je na strane povstalcov čiže AL-KAJDY.
Keď potom vyhrá AL-Kajda v Sýrii nech sa potom Izrealská vláda sťažuje na lampárni.
Název: Re:Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: santos kdy 8. Června 2013, 22:19:40
Ako je známe na Golanských výšinách sú vojaci OSN.
Najviac z nich je Rakušákov dve tretiny?
a potom Filipíncov jedna štvrtina?
Presne neviem ale tak nejako.
Takže Rakúsko ohlásilo že odchádza z Golanských výšin.
Dôvod je že nechce vystavovať životy svojich občanov svojich vojakov  v tejto vojne.
Takže ešte zostávajú Filipíny.
Filipínsky minister obrany spolu s ministrom zahraničných vecí sa rozhodli že treba stiahnuť filipínskych vojakov lebo došlo už aj k ataku týchto vojakov zo strany AL- Kajdy.
Papier s návrhom na stiahnutie filipínskych vojakov už leží na stole prezidenta Filipín.
Prezident zatiaľ váha ale asi podpíše návrh na stiahnutie.
Čo teraz?
Kto zachráni Izrael pred AL- KJDOU?
Pán Prezident Putin dal návrh že Rusko môže nahradiť Rakúskych a filipínskych a iných vojakov čo chcú ísť domov.
Na hranice Izraela prídu teda Rusi:
https://www.sme.sk/c/6829143/putin-rakusanov-na-golanskych-vysinach-by-mohli-nahradit-rusi.html (https://www.sme.sk/c/6829143/putin-rakusanov-na-golanskych-vysinach-by-mohli-nahradit-rusi.html)
https://www.sme.sk/c/6829143/putin-rakusanov-na-golanskych-vysinach-by-mohli-nahradit-rusi.html (https://www.sme.sk/c/6829143/putin-rakusanov-na-golanskych-vysinach-by-mohli-nahradit-rusi.html)


Název: Re:Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: Talmid kdy 9. Června 2013, 17:47:19
to mě lehce znervózňuje, na druhou stranu se arabové jednou netrefí a budou mít průser :-\
Název: Re:Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: santos kdy 20. Června 2013, 17:31:37
to mě lehce znervózňuje, na druhou stranu se arabové jednou netrefí a budou mít průser :-\
Tak Rakušáci sú už doma.
Tak filipínsky prezident súhlasí aby zostali vojaci do augusta a dovtedy im majú dať ťažké zbrane ako prtitankové strely protiletecké rakety a iné. Ak nie v auguste odídu.
Linka:
https://www.sme.sk/c/6843065/filipinski-vojaci-odidu-z-golanskych-vysin-ak-nebudu-lepsie-chraneni.html (https://www.sme.sk/c/6843065/filipinski-vojaci-odidu-z-golanskych-vysin-ak-nebudu-lepsie-chraneni.html)
Inak ponuka prezidenta Putina je stále platná že dá na Golany vojakov červenej armády ak tam nikto nechce byť. Rusi ochotne prídu.
l
Název: Re:Mír se Sýrií a Golanské výšiny
Přispěvatel: fanuel kdy 1. Července 2018, 00:27:21
 8) Je to nesmysl...kdo má v popisu nenávist tak nemůže usilovat o MÍR...NIKDY  NEBYL A NEBUDE...Gáza a celý KANÁN je svaté území ISRAELE OD JHVH...kdo to přeloží je PROROK a kdo tomu nerozumí je otrok nesvobody....JUDEA I SAMAŘÍ NIKOMU NEPATŘÍ je synu člověka a ten si svůj díl vezme...Fanuel