fórum komunity Eretz

Všeobecná kategorie => Kresťanstvo => Téma založeno: laczko.jan kdy 21. Červenec 2014, 12:08:37

Název: Jeruzalem
Přispěvatel: laczko.jan kdy 21. Červenec 2014, 12:08:37
Prečo spochybňuje európska kultúra, že Boh miluje Jeruzalem a je to jediný možný pupok sveta? Proste toto je potrebné akceptovať. Je to hlavné mesto židov, ale aj kresťanov.
Název: Re:Jeruzalem
Přispěvatel: laczko.jan kdy 22. Červenec 2014, 08:29:11
Ja chápem, že je to pre niekoho ťažké, ale osobne si myslím, že všetko čo chce od nás Boh je správne a pre nás dobré.
Název: Re:Jeruzalem
Přispěvatel: laczko.jan kdy 22. Červenec 2014, 08:59:06
Veľká otázka je ako sa chovať k moslimom na Chrámovej hore. Máme právo vyžadovať aby na tomto mieste bola akceptovaná božia vôľa? Teda aby Chrámová hora nebola poškvrňovaná moslimským "bohom".
Název: Re:Jeruzalem
Přispěvatel: laczko.jan kdy 23. Červenec 2014, 08:24:58
Prečo sa Európa stavia proti Izraelu? To ozaj nevidia, že Hamas by najradšej zlikvidoval celú Európu ak by mohol? Ak by sem napochodovali ich vojaci, tak by sa s nami nebavili, že čo chceme, prečo a ako. To si ozaj myslíte, že moslimovia s nami chcú vyjednávať? Ozaj neviete, že moslim môže aj klamať ak ide o jeho vieru? Toto ozaj nikto v Európe nevie?
Název: Re:Jeruzalem
Přispěvatel: laczko.jan kdy 27. Červenec 2014, 20:35:54
Takže tie posledné časy nám pekne prebiehajú. Zatiaľ o tom len toľko. Nemám právo tu písať o tom viac. Verím však tomu, že sa tu nájdu ľudia, ktorí mi rozumejú.
Název: Re:Jeruzalem
Přispěvatel: wocicko kdy 28. Červenec 2014, 21:35:08
Jádro problému je asi toto: Islám vůbec není náboženství, je to jen politické hnutí s těmi nejnižšími velkomocenskými choutkami, které se schovává za roušku náboženstvḯ. Problém je, že už jsou rozlezlí všude, tak se toto nesmí říkat, přestože je to fakt... No a taky Evropu ničí velké množství pseudolevicovýých nekňubů ze střední třídy, kteří z nějakého neznámého důvodu rádi podporují "ty slabší", anižby o problému cokoli věděli viz podporovatelé palestinců, romů a podobně... Všichni jsou si rovni, všichni mají na všechno právo, ale kam to vede, ve své stupiditě  už nedohlédnou.
Název: Re:Jeruzalem
Přispěvatel: Tamar kdy 28. Červenec 2014, 23:01:27
... viz podporovatelé palestinců, romů a podobně...

ale no jauvejs...  >:(   nějak mi uchází v čem si jsou podobní plastelinci a Romové.. (??)
Název: Re:Jeruzalem
Přispěvatel: wocicko kdy 29. Červenec 2014, 00:07:27
... viz podporovatelé palestinců, romů a podobně...

ale no jauvejs...  >:(   nějak mi uchází v čem si jsou podobní plastelinci a Romové.. (??)


To jsi mě nepochopila: nejde o to, že jsou si podobní, ale jde o ty pseudo-intelektuály, kteří se za každou cenu zastávají "menšiny", i když není objektivně v právu a zastávají se jí, anižby sami věděli proč.
Název: Re:Jeruzalem
Přispěvatel: laczko.jan kdy 29. Červenec 2014, 13:43:19
No v práve je len ten, kto koná podľa božieho zákona. Podľa židovsko-kresťanského zákona. Neviem či si to vôbec môžem dovoliť takto napísať, ale ja to takto cítim a vnímam.
Název: Re:Jeruzalem
Přispěvatel: laczko.jan kdy 1. Srpen 2014, 09:35:50
Takze je to tu. Zidia sa budu stahovat do Izraela. Presne tak ako to ma byt podla Biblie. Zacne sa uz posledna vlna?
Název: Re:Jeruzalem
Přispěvatel: šavel kdy 2. Srpen 2014, 23:34:21
Nu, myslím, že tvrdit, že islám není náboženství je dost odvážné, je to jako říct, že křesťanství není náboženství, protože politikovi tisovi na slovensku šlo jen o politiku a o vznik slovenského štátu (byl to kněz). Ale s těma intelektuálama, to máte pravdu....

No a s těma posledníma vlnama - já  vám rozumím - bych spíš kalil vodu na stránkách ICEJe nebo podobných hnutí, které pomáhají židovskému prvku v Izraeli ze svých  eschatologických pohnutek, než tady. Ale je to samozřejmě na vás (a na nás, uživatelech)
Název: Re:Jeruzalem
Přispěvatel: laczko.jan kdy 4. Srpen 2014, 08:18:20
Tiso bol rímsko-katolícky kňaz. Otázka však je či rímsko-katolícka cirkev je kresťanstvo. Nie som si istý. J to však isto nemôžem posudzovať.
Název: Re:Jeruzalem
Přispěvatel: šavel kdy 4. Srpen 2014, 13:49:45
jujky, islám není náboženství, katolíci nejsou křesťani...tož hlavně že nám pěkně probíhají ty poslední časy. Těmi se zabývá eschatologie, což je od slova eschaton - řecky, česky poslední ...tak já tu do té rubriky píšu taky naposled. vše dobré.
Název: Re:Jeruzalem
Přispěvatel: Scooolie kdy 4. Srpen 2014, 13:57:09
Také mám pocit, že pokusit se "vyřešit" určité výhrady k některým náboženským směrům tím, že je vyobcujeme z kategorie "náboženství" není úplně šťastné. Sice můžeme prohlásit, že islám není náboženství a katolictví není křesťanství (a při vhodně nastavených definicích pojmů "náboženství" a "křesťanství" se nám to podaří i zdůvodnit), ale čeho tím dosáhneme??
Název: Re:Jeruzalem
Přispěvatel: Scooolie kdy 4. Srpen 2014, 13:58:03
jujky, islám není náboženství, katolíci nejsou křesťani...tož hlavně že nám pěkně probíhají ty poslední časy. Těmi se zabývá eschatologie, což je od slova eschaton - řecky, česky poslední ...tak já tu do té rubriky píšu taky naposled. vše dobré.

Che che, eschatologie v praxi!  ;D
Název: Re:Jeruzalem
Přispěvatel: talarich kdy 4. Srpen 2014, 14:00:28
Nevím, jak k tomuhle vláknu přistupovat. Zda polemicky, provokativně, humorně, … protože nevím, k čemu má toto vlákno sloužit.
Zdá se mi, že primární otázka byla, proč evropská kultura zpochybňuje, že Bůh miluje Jeruzalém?
Nejsem si jistý, zda to evropská kultura zpochybňuje. Spíš evropské kultuře vadí, že Jeruzalém je židovské/izraelské město. Pokud tedy tou kulturou myslíme křesťany (viz název vlákna/fóra). Myslím si, že to křesťané nezpochybňují. Jen se mi zdá, že jim vadí, že Jeruzalém patří zrovna židům. Tedy, ne všem křesťanům to vadí, ale většina jich asi bude taková. A teď právě nevím, jak pokračovat. Zda se snažit o seriózní polemiku, proč to křesťanům vadí a zda je to dobře nebo špatně… nebo zda to pojmout s humorem, nebo zda provokovat (židy či křesťany), … Asi počkám, co se z toho vyvrbí.
Název: Re:Jeruzalem
Přispěvatel: laczko.jan kdy 5. Srpen 2014, 08:22:16
Páči sa mi čo napísal Talarich. Len by som doplnil. Ak niektorému kresťanovi vadí, že Jeruzalem je židovský, tak je to ešte kresťan? Veď predsa každý kresťan musí vedieť ako sa Boh stavia k Jeruzalemu a komu ho zveril (dal) na Zemi.
Název: Re:Jeruzalem
Přispěvatel: laczko.jan kdy 5. Srpen 2014, 08:27:24
A ešte poznámka k tomu či niečo je náboženstvo a kresťanstvo. Vôbec nie je podstatné čo za čo vyhlásime, ale čo to v skutočnosti je. Človek môže vyhlásiť hocičo za čokoľvek. Nemusí to však byť ešte pravda. To je môj skromný názor. Proste len hľadám a snažím sa pochopiť. Preto som začal písať.
Název: Re:Jeruzalem
Přispěvatel: talarich kdy 5. Srpen 2014, 11:20:37
Inu, mezi židy jsou tací, co odmítají stát Izrael a mezi křesťany jsou tací, co také odmítají stát Izrael. Problém je, že těch křesťanů je co do počtu mnohem víc a mají mnohem větší vliv na veřejné mínění. A židé jsou už ze zkušenosti a priori podezřívaví vůči křesťanům. Přitom by to bylo krásné, kdyby se křesťané ve své síle a velikosti dokázali postavit jednoznačně za Izrael (jako židovskou domovinu) a za jejich právo na vlastní stát s hlavním městem Jeruzalém. Ale už od dob Markiona je v křesťanství přítomen latentní prvek jisté "neplatnosti" Tenachu (Starého Zákona) se všemi zaslíbeními daná židům. A spolu s teologií náhrady to páchá obrovské škody napříč křesťanstvím. Chtěl bych vyzvat všechny křesťany, aby bojovali s teologií náhrady ve svých církvích a pomohli tak změnit veřejné mínění.
Název: Re:Jeruzalem
Přispěvatel: laczko.jan kdy 6. Srpen 2014, 09:52:09
talarich - mam podobný názor. Ešte by som doplnil, že zo strany kresťanov asi nejde celkom len tak o teológiu náhrady, ale možno tak trochu aj o závisť. Neprajnosť. Proste negatívne pocity, ktoré sú hlboko zakorenené u mnohých kresťanov. Čo sa týka židov, ktorý sú proti Izraelu tak je jasné, že oni by určite fyzicky nelikvidovali obyvateľov, len majú jednoducho názor, že prv mal byť postavený tretí chrám a až následne vyhlásený štát Izrael. Aspoň teda dúfam, že to takto chápem správne.
Název: Re:Jeruzalem
Přispěvatel: talarich kdy 6. Srpen 2014, 13:06:02
Mírně bych to poupravil. Podle židů má stát Izrael založit Mesiáš v rámci svého příchodu na zem. Takže jakýkoliv stát Izrael, který není založený Mesiášem, není v souladu s B-ží vůlí. Stavba Chrámu se do toho počítá taky - Mesiáš přijde, obnoví Chrám, obnoví království/stát, takže jste to de facto napsal správně. Jen jsem to mírně upravil.
U těch křesťanů mi ta jejich teologie náhrady přijde jako pěkný protimluv:
Tvrdí, že B-ží slovo trvá na věky a zároveň tvrdí, že B-ží zaslíbení daná Izraeli neplatí na věky. Tady právě nastupuje ta jejich teologie náhrady, že židé jsou nahrazeni křesťany, takže veškerá zaslíbení daná židům (například o Izraeli jako jejich domovině a území) platí nyní pouze a jenom o křesťanech.
Křesťani vlastně dělají z B-ha lháře, který jednou něco na věky slíbil židům, aby si to za pár stovek let rozmyslel?
A co kdyby si najednou podle stejného pravidla rozmyslel i plán spásy a spasení najednou skrze Ježíše neplatilo a bylo potřeba splnit nějaký jiný úkol, aby byl člověk spasen?
Teologie náhrady má vážné teologické trhliny sama v sobě. Ale problém je, že argumentačně se s mnohými křesťany takto hovořit nedá. Jsou mnohdy zaslepeni svojí předpojatostí vůči židům. Takže když jim někdo předhodí lacinou potěmkinovu vesnici (teologii náhrady), tak po ní skočí jak slepice po flusu, aniž by nad tím trochu víc přemýšleli.
Takže je to tak, že mnozí křesťané jsou ve svém nitru antisemity (antiizraelity) a jenom vnějšně to potom doplňují vágními argumenty.
Zdaleka neházím všechny křesťany do jednoho pytle, mluvím o mainstreamu a tendencích, nikoliv konkrétně.
Název: Re:Jeruzalem
Přispěvatel: laczko.jan kdy 11. Srpen 2014, 09:51:10
Plne sa stotožňujem s talarichom. Pekne a jasne to napísal. Sú to v podstate úplne jednoduché a jasné slová. Žiaľ srdcia mnohých kresťanov sú zatvrdnuté. Ako teraz konať? Čo robiť?
Čítal som, že mnohí židia uvažujú o odchode z Európy do Izreala. Viem, že to takto má byť. že všetci tam majú byť zhromaždení. Možno následne vznikne nejaký väčší Izrael, ktorý však predpokladám nebude proti tomu súčasnému. Len bude proste dokonalý, lebo bude spravovaný Bohom a nie človekom. Ale dovtedy sa majú udiať ešte mnohé veci, ktoré ako kresťan zatiaľ možno nie celkom dobre chápem, ale viem, že sa na ne mám tešiť. Aj keď to bude pre človeka istý čas ťažké.
Název: Re:Jeruzalem
Přispěvatel: laczko.jan kdy 12. Srpen 2014, 08:47:14
Bude to ťažké, ale nebojme sa. Nakoniec sa aj potomkom Izmaela otvoria oči.
Název: Re:Jeruzalem
Přispěvatel: laczko.jan kdy 18. Srpen 2014, 10:34:48
Vznikajúci kalifát bude spojencom Ruska? Možno ani nie, lebo vraždia kresťanov. Tak neviem ako sa k tomu Rusko postaví. Ale časom to môže byť všetko inak.
Název: Re:Jeruzalem
Přispěvatel: laczko.jan kdy 19. Srpen 2014, 10:09:35
Konečne. Netýka sa to priamo Jeruzalema (zatiaľ), ale Islamského štátu. Konečne...................... "V týchto prípadoch, kde dôjde k neoprávnenej agresii, môžem povedať jedine to, že je legitímne zastaviť neoprávneného agresora," povedal pápež František novinárom počas letu z Južnej Kórey.
Název: Re:Jeruzalem
Přispěvatel: laczko.jan kdy 3. Září 2014, 12:17:39
Pripravuje si Rusko pôdu na vojnu Magog? Oni to ešte asi nevedia...
Název: Re:Jeruzalem
Přispěvatel: laczko.jan kdy 11. Září 2014, 08:00:58
Rozmýšľam o návšteve Jeruzalema. Cítim potrebu tam ísť ako kresťan. Je to Bohu milé miesto a je potrebné si toto mesto vážiť.