fórum komunity Eretz

Všeobecná kategorie => Dnešek v Zemi Izrael => Téma založeno: gvodrazka kdy 28. Červenec 2009, 08:56:59

Název: Věříme ve Stvořitele
Přispěvatel: gvodrazka kdy 28. Červenec 2009, 08:56:59
 :)

Poslanec Nissim Zeev (Šas) navrhuje, aby izraelská měna byla opatřena nápisy konstatujícími naši víru v B“H ve stylu obdobném u měny americké („In G-d We Trust“).

https://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3753051,00.html

Vnímám to jako zřejmou snahu jmenovaného poslance o zdůraznění židovského charakteru státu, stejně jako před časem z jiné strany návrh na odstranění arabské mutace místních jmen ze silničních místopisných označení.

Můj názor: Zatímco k odstranění arabských nápisů na silničních označeních bych se přikláněl, (navrhovatelé spatřovali v arabské mutaci jakési neustálé a neodůvodněné připomínání arabského „práva na návrat“) zdá se mi, že psaní modifikací jména B“H na penězích zavání profanací. Domnívám se, že existuje mnohem více jiných (a důstojnějších) příležitostí k připomenutí víry, než právě prostřednictvím peněz, byť vydávaných Státem Izrael.

Ledaže by to bylo napsáno formou konstatování, které není citátem; nebo formou nějakého opisu Jména. Neboť se mi zdá nevhodným vidět „Š´ma Jisrael…“ napsáno na bankovkách či vyraženo na mincích.
Nehledě k tomu, že pokud by měna byla opatřena modifikacemi jména B"H, nesmělo by dojít k jejímu znesvěcení, podobně jako posvátné texty nesmějí být jen tak pohozeny či jinak dishonestovány. ;)

Název: Re: Věříme ve Stvořitele
Přispěvatel: Vader kdy 28. Červenec 2009, 10:19:23
Nu a coz jmeno vyjadrit srozumitelnymi a nikoho (Sefa sefu doufam nevyjimaje) neurazejicimi pismenky יי ?
Nota bene snad kady ma radost nad nejakym tim penizem v kapse; oc vetsi by byla s informaci, diky komu tech par sekelu (krom banky  ;) ) ma, a mit denne na ocich tu pravdu, na kterou uz mnozi zapomneli. Doufam, ze jsem byl pochopen a nebudu podezrivan z ponoukani klaneni a uctivani penez  :o
Název: Re: Věříme ve Stvořitele
Přispěvatel: gvodrazka kdy 28. Červenec 2009, 12:01:43
Zprávu o tom, komu vděčím za svých pár chechtáků, bych rovněž uvítal i na vysoce aktivním výpisu z účtu. Bylo by pak namístě mluvit i o přímé úměře. ;D