Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Sport / Basketbalová nadstavba
« Poslední příspěvek od mrstejskal kdy Včera v 23:41:56 »
Výsledky zápasů hraných 6. května.
2
Sport / Fotbalová nadstavba
« Poslední příspěvek od mrstejskal kdy Včera v 23:36:20 »
Výsledky + tabulka po 32. kole skupiny o titul a 31. kole skupiny o udržení.
3
válka 2023 / Blízký východ: Otázky pro dnešek i budoucnost
« Poslední příspěvek od mrstejskal kdy Včera v 09:51:54 »
Často se sám sebe ptám, co všechno by se muselo stát, čeho všeho by se musel Hamas dopustit, aby svět prozřel.

Jestli se někdy v budoucnu vrátí svobodný svět většinově k normálnímu uvažování, bude naši dobu hodnotit jako zvrácenou, šílenou, nepochopitelnou. Muži si berou muže, ženy se vdávají se ženami, v případě chlapců, kteří se cítí být ženami, ačkoli jsou mužského pohlaví, nesmí být v 3. osobě používáno zájmeno „on“, ale „ona“ – a kdo to nerespektuje, ačkoli je to v rozporu s jeho svědomím, vírou nebo zdravým rozumem, může být potrestán, jak už se na Západě nejednou stalo. Kdo veřejně hlásá, že podle Bible je homosexuální intimní styk ohavnost a hřích, může být léta vláčen po soudech jako finská poslankyně a bývalá členka vlády Päivi Räsänenová.

Propagandisté progresivismu nám pod pseudohumanistickými hesly vnutili svoji agendu. Stejně úspěšní jsou i propagandisté propalestinského vidění arabsko-izraelského konfliktu. Velká část Západu tak hraje roli „užitečného idiota“, která je prospěšná především teroristům Hamasu. Kdyby tomu tak nebylo, choval by se Západ, pokud jde o nynější válku v Pásmu Gazy, docela jinak.

Platí tedy, že z oblasti mezilidských vztahů se zvrácené uvažování rozšířilo jako mor do mezinárodní politiky. Jestliže ještě v době druhé světové války a nějaký čas po ní bylo jasné, a nejen ve sféře proklamací, ale i praktické politiky, kdo je agresor a kdo jeho oběť, kdo patří před norimberský tribunál a kdo nikoli, kdo je skutečným viníkem civilních obětí, k nimž v každé soudobé válce bohužel dochází, a které etnikum má být v zájmu prevence před další agresí odsunuto a kam, dnes můžeme o takovémto druhu uvažování jen snít.

Všichni vědí, co se na Blízkém východě stalo 7. října 2023 (agrese Hamasu proti Izraeli). Všichni vědí, co se v regionu stalo v noci z 13. na 14. dubna 2024 (agrese Íránu proti Izraeli). Mnozí teoreticky uznávají právo Izraele na obranu, ovšem ve smyslu „ano, ale...“. Realita? Hamas nebyl v OSN zařazen na seznam teroristických organizací ani na černou listinu těch, kdo páchají válečné sexuální zločiny, ačkoli i sama OSN přiznává, že k nim došlo. Všichni vědí, že Hamas – vládnoucí moc na části území Palestinské autonomie – drží v Pásmu Gazy už sedm měsíců rukojmí, gangstersky unesená z teritoria cizího státu, člena OSN, a přesto svět přispěl minimálním podílem k tomu, aby byli zajatci propuštěni. Místo toho je soustavně kritizován Izrael, je mu nasazována psí hlava a je staven na pranýř. Je to Izrael, kdo stojí v roli obžalovaného kvůli nesmyslnému obvinění z páchání genocidy před Mezinárodním soudním dvorem v Haagu a je to Mezinárodní trestní soud, kdo má tu drzost uvažovat o vydání zatykačů na vysoké představitele Izraele, státu bránícímu se agresi vedené jednou ze dvou vlád Palestinské autonomie.

Všichni vědí, jak hnusné, zákeřné a zbabělé metody boje teroristický Hamas používá, včetně zneužívání vlastních obyvatel jako lidských štítů a umisťování velitelských buněk a zbraňových systémů do chráněných civilních objektů (školy, nemocnice, mešity). Toto vše a další barbarské fauly zločinců vládnoucích v Pásmu Gazy svět pouze bere na vědomí – a jedovaté šípy falešné kritiky dál míří na Izrael.

Izrael je nesmyslně obviňován z vyvolání hladomoru v Pásmu Gazy. Ano, humanitární situace je v této části Palestinské autonomie v důsledky války, kterou vyvolala nikoli vláda v Jeruzalémě, ale vláda Hamasu, velice vážná, to nikdo soudný nepopírá. Stejní soudní lidé se ale současně musí ptát, jak to, že vládci Pásma se víc než o dostatek životních potřeb pro své obyvatele starají o to, aby sami měli dostatek - raket a minometných střel? To rozhořčenému světu nevadí? Zjevně ne.

Podle chabé reakce mu nevadí ani to, že když Američané na moři (ve spolupráci s izraelskou armádou na pobřeží Pásma, neboť na pevninu vstoupit nesmí) stavějí plovoucí dok a molo pro zvýšení dodávek humanitární pomoci, dočkali se jako výraz vděku minometné palby ze strany teroristů. Ti, kdo pomoc potřebují a hlasitě vyžadují střílejí po těch, kdo se snaží ji zajistit. Lidově řečeno: to nevymyslíš.

Pokud někdo dosud pochyboval o tom, že teroristé snad nejsou tak „padlí na hlavu“, aby útočili na „body pomoci“, pak v neděli 5. května se mu dostalo jednoznačné odpovědi. Hamas – opakuji: vládnoucí moc v Pásmu Gazy, ne nějaká okrajová militantní skupina – se přihlásil k raketovému útoku vedeném z Rafahu (!) do oblasti Kerem Šalom; použity byly minometné střely „Rajoum 114 mm“. Kerem Šalom je klíčový přechod na linii s Izraelem, přes který proudí prostřednictvím kamionů humanitární pomoc do Pásma. V důsledku útoku byl samozřejmě uzavřen. Nehorázná provokace teroristů si vyžádala na izraelské straně tři mrtvé vojáky (v hodnosti rotných) a zraněné, také mezi civilisty. Je to další důkaz ďábelského počínání teroristických agresorů, nicméně lze očekávat, že odsouzen bude Izrael. Za to, že hraniční přechod uzavřel. Místo toho, aby svět konečně uznal, jak důležitá je protiteroristická operace v Rafahu, kvůli jejíž přípravě je Izrael masivně kritizován a dokonce od ní odrazován i svým nejbližším spojencem, USA.

Pro dokreslení, v jak bláznivém světě žijeme, zmínka o jemenské teroristické skupině Húthiů. Ta, s podporou íránského totalitního režimu, nejenže praktikuje pirátské metody vůči mezinárodním obchodním lodím plujícím v Rudém moři a Adenském zálivu, ale v nejnovějším prohlášení vyhrožuje, že hodlá útočit na civilní lodě rovněž ve Středozemním moři („kam až naše prostředky dosáhnou“). A reakce světa na tento neskutečný gangsterismus? Velice chabá. Na tapetě je Izrael, ne Húthiové.

Nikdo z nás se nedožije toho, až se vnuci potomků našich potomků budou ptát: Jak mohla být generace počátku třetího tisíciletí moderní epochy tak hloupá, neprozíravá, pošetilá? Anebo se svět už nikdy ke zdravému uvažování nevrátí a zmíněnou otázku nikdy nikdo nepoloží?

P. S. Tím nemá být řečeno, že Izrael je bez chyb a nekritizovatelný. Jen je zapotřebí si uvědomit, že soustavně  stavět do popředí „třísku v oku Izraele“ a tím bagatelizovat „trám v oku Hamasu“ je hrubá chyba, která se Západu dříve či později vymstí.
4
Sport / Tenis
« Poslední příspěvek od mrstejskal kdy Včera v 09:49:56 »
Nejlepší izraelští tenisté na žebříčcích k 6. květnu.
5
Sport / Judo
« Poslední příspěvek od mrstejskal kdy 5. Května 2024, 19:08:19 »
Bronz pro Izrael na EP juniorů.
6
válka 2023 / Izrael a poválečná obnova Pásma Gazy
« Poslední příspěvek od mrstejskal kdy 4. Května 2024, 23:21:31 »
V souvislosti s nynější protiteroristickou válkou v Pásmu Gazy byl Izrael opakovaně kritizován za to, že nemá žádný poválečný plán týkající se tohoto území.

Jak se ukazuje, není to pravda. V pátek 3. května 2024 vešlo ve známost, že takový plán existuje. S odkazem na americký list The New York Times o něm informoval server novin The Jerusalem Post [1] a další média.

Plán má název „Vize pro Gazu 2035“ a sestává ze tří fází. Předpokládá zapojení jak samotných Arabů v Pásmu Gazy, tak i arabských zemí, které mají s Izraelem normální vztahy. Samozřejmě nepočítá s účastí Hamasu. Základním předpokladem je, že se participující strany zbaví protiizraelských předsudků, které nahradí racionálním uvažováním.

Cílem plánu je postupný návrat Pásma Gazy k samosprávě a jeho začlenění do regionální ekonomiky. Zjednodušeně řečeno: místo vraždění - budování. Místo teroru - trvalý mír.

Plán vychází ze skutečnosti, že v minulosti byla Gaza důležitou obchodní křižovatkou, a to jak na trase z Bagdádu do Egypta, tak z Jemenu do Evropy.

TŘI FÁZE OBNOVY

I. Projekt „Humanitární pomoc“
Izrael vytvoří bezpečné oblasti, v nichž nebude přítomen Hamas (ani jiné teroristické formace), nejprve na severu Pásma, odkud se budou pozvolna rozšiřovat na jih. Kontrolu nad distribucí humanitární pomoci bude mít koalice arabských zemí, jmenovitě je uvedena Saúdská Arábie, dále Emiráty, Egypt, Bahrajn, Jordánsko a Maroko. Bezpečné zóny budou spravovat místní palestinští Arabové pod dohledem arabských států. Tato fáze by měla trvat 12 měsíců.

II. Projekt „Rehabilitace“
Jeho podstatou je převedení bezpečnostních záležitostí na Izrael, přičemž arabská koalice by vytvořila mnohostranný orgán Gaza Rehabilitation Authority (GRA - Úřad pro obnovu Gazy), který bude dohlížet na program obnovy a spravovat finanční záležitosti Pásma. Samotný GRA nebude ale řízen cizinci (tj. Araby z koalice), nýbrž místními palestinskými Araby. Ti budou mít také na starosti správu v bezpečných zónách. Tento novodobý „Marshallův plán“ pro Gazu bude realizován v součinnosti s programem deradikalizace. Druhá fáze by měla trvat pět až deset let.

III. Projekt „Samospráva“
Izraeli bude ponecháno právo zasahovat proti bezpečnostním hrozbám. Správa Pásma Gazy bude postupně převedena na místní vládu, případně na jednotnou vládu Palestinské autonomie, myšleno včetně Západního břehu. To však bude podmíněno úspěšnou deradikalizací a demilitarizací Pásma (likvidace všech teroristických formací – LS) a muselo by být dojednáno všemi zainteresovanými stranami. Konečným cílem vize je, aby palestinští Arabové sami plně spravovali Pásmo Gazy a připojili se k mírovým Abrahamovským dohodám.

PRAKTICKÉ DOPADY
Plán zmiňuje termín „obnova z nuly“, kam patří i výstavba nových, moderních měst. (Vizualizace [2]). Zmíněna je série výhod. Pro Izrael: Kromě bezpečnosti v jeho jižní oblasti je to normalizace vztahů se Saúdskou Arábií. Pro zúčastněné státy Zálivu: Obranné pakty s USA a neomezený přístup ke středomořskému přístavu v Gaze prostřednictvím železnice a dálkových potrubních rozvodů. V budoucnu by příklad z Pásma Gazy mohl být uplatněn v Jemenu, Sýrii a Libanonu. Pro obyvatele Pásma Gazy: Ukončení teroristické vlády Hamasu, po němž by následovaly masivní investice do gazské ekonomiky a vytvoření mimořádně velkých pracovních příležitostí. Kromě toho by se vytvořila šance na znovusjednocení se Západním břehem a dosažení fungující autonomie.

Plán také uvádí možnost nastartovat v regionu takové projekty, jakým je NEOM v Saúdské Arábii (zvláštní ekonomická zóna kolem digitálního města Neom na severozápadním pobřeží monarchie – LS – vizualizace [3]), které by byly realizovány na Sinaji. (To by bylo v souladu s plánem egyptského prezidenta Sisiho, který po likvidaci sinajských teroristů opakovaně předestřel zájem Káhiry na podpoře masivního rozvoje* a modernizace poloostrova – LS.)

* V projevu ke Dni osvobození Sinaje (svátek návratu Sinaje pod egyptskou svrchovanost, což byl jeden z výsledků mírové smlouvy s Izraelem – LS) hovořil prezident Sisi 25. dubna 2024 o tom, že úsilí zaměřené na rozvoj Sinaje je „posvátná a národní povinnost“. Cílem je podle něj dosažení komplexního rozvoje v oblasti zdravotnictví, vzdělávání, infrastruktury, urbanizace, průmyslu a zemědělství – to vše v rámci masivního národního projektu.

Vize pro Gazu 2035 by umožnila vznik fungujícího průmyslového přístavu na pobřeží Pásma, který by sloužil jako centrální bod pro export zboží z Gazy, jakož i saúdské ropy a dalších surovin ze zemí Perského zálivu. Plán také navrhuje vytvoření obří zóny volného obchodu zahrnující izraelský Sderot, palestinskoarabské Pásmo Gazy a egyptský El Ariš. Nově objevená podmořská naleziště zemního plynu severně od Pásma by významně podpořila rozvíjející se průmysl v pobřežní enklávě. Pán dále zmiňuje vybudování velkých parků solárních elektráren na Sinaji, jakož i odsolovacího zařízení. Zahrnuje také myšlenku přeměnit Gazu na centrum výroby elektromobilů, přičemž samotná průmyslová zóna Sderot – Pásmo Gazy – El Ariš by mohla sloužit jako konkurent levné produkce původem z ČLR.

Osobní názor autora článku. Jak již naznačeno v úvodu, realizace takové vize vyžaduje v první řadě změnu smýšlení a dobrou vůli. Je zapotřebí zbavit se protiizraelského fanatismu a přestat tzv. palestinskou otázku nesmyslně politizovat a místo toho uvažovat racionálně se zřetelem na prosperitu oblasti, z čehož by měli největší užitek především Arabové žijící v Pásmu Gazy.

Stejně jako ve své Deklaraci nezávislosti z roku 1948, vyzývá i dnes Izrael arabské sousedy k mírovému soužití a spolupráci v ekonomické oblasti. Přesto si myslím, že Vize Gaza 2035 realizována nebude. Návrhy v ní obsažené jsou příliš dobré na to, aby je Arabové přijali. (Je to opak Werichova „To je blbý, to se bude líbit.“) Jejich škoda.


[1]
https://www.jpost.com/israel-hamas-war/article-799756
[2]
https://images.jpost.com/image/upload/q_auto/c_fill,g_faces:center,h_537,w_822/595148
[3]
https://blogs.manageengine.com/wp-content/uploads/2023/07/blog-bannner.jpg

7
Sport / Euroliga- Čtvrtfinále play off
« Poslední příspěvek od mrstejskal kdy 2. Května 2024, 23:15:42 »
Smutná zpráva: Na zápasy je srovnáno, rozhodnew páté utkání. V Řecku.
8
Sport / Nejvyšší basketbalová liga
« Poslední příspěvek od mrstejskal kdy 1. Května 2024, 22:01:29 »
Skončila základní část.
9
Sport / BASKETBAL 2023/2024: NADSTAVBOVÁ ČÁST
« Poslední příspěvek od mrstejskal kdy 1. Května 2024, 20:37:01 »
Ve středu 1. května 2024 skončila základní část nejvyšší izraelské basketbalové ligy.

Třináct klubů bude nyní rozděleno do dvou skupin podle konečného umístění po 26. kole. V Horní skupině bude hrát prvních šest týmů v kolech 27 až 31 (5 kol). Všech šest postoupí do čtvrtfinále play-off; v Horní skupině jde o konečné umístění, které rozhodne, kdo s kým bude ve čtvrtfinále hrát.

V Dolní skupině bude účinkovat sedm týmu (7. až 13.), opět podle konečníého pořadí po 26. kole. Tato skupna má na programu sedm kol: 27 až 33. Konečné pořadí rozhodne o následujícím: kluby na 7. a 8. místě postoupí do čtvrtfinále (tím bude ve čtvrtfinále hrát osm celků), celek na 13. místě sestoupí do 2. národní ligy a pro kluby na 9. až 12. pozici ročník 2023/2024 skončí.

KONEČNÉ UMÍSTĚNÍ PO ZÁKLADNÍ ČÁSTI
1. Maccabi TA
2. Hapoel TA
3. Ramat Gan
4. H. Jeruzalém
5. Holon
6. Kirjat Ata

7. Bnej Herzlia
8. H. Haifa
9. Afula
10. Ness Ciona
11. Eilat
12. Galil Elyon
3. H. Beerševa

HORNÍ SKUPINA
27. kolo
Ramat Gan - H. Jeruzalém ... 79:83


28.kolo
06/05/2024
Kirjat Ata - H. Jeruzalém ... 67:84


29. kolo


30. kolo


31. kolo
04/05/2024
Holon - Maccabi TA ... 82:76


DOLNÍ SKUPINA
27. kolo
06/05/2024
H. Haifa - H. Beerševa ... 93:89

28. kolo


29. kolo


30. kolo


31. kolo


32. kolo
03/05/2024
Afula - Ness Ciona ... 85:74

33. kolo





Pokračování příště...
10
Sport / Fotbalový Pohár státu
« Poslední příspěvek od mrstejskal kdy 30. Dubna 2024, 23:31:43 »
Známe finalisty ročníku 2023/2024.
Stran: [1] 2 3 ... 10