Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Sport / KRÁTCE ZE SPORTU: VÝSLEDKY, INFORMACE (OD 26/05/2024)
« Poslední příspěvek od mrstejskal kdy Včera v 23:50:19 »
26/05/2024
MODERNÍ GYMNASTIKA
Na evropském šampionátu, který se konal v maďarské Budapešti v termínu 22-26/05/2024, získala izraelská děvčata 9 medailí.
Seniorky -jednotlivkyně
Kužele ... DanielaMunitsová ... ZLATO
Míč ... Daniela Munitsová ... BRONZ

Seniorky - družstva
Bakanová/Friedmanová/Paritská/Šahamová/Svertsovová
5 obručí ... BRONZ
3 stuhy + 2 míče ... STŘÍBRO

Juniorky - jednotlivkyně
Obruč ... Alona Tal Francová ... STŘÍBRO
Kužele ... Alona Tal Francová ... BRONZ
Míč ... Meital Maayan Sumkinová ... ZLATO

Juniorky - skupina ... STŘÍBRO
Seniorky - skupina ... BRONZ
---
2
Sport / Basketbalová nadstavba
« Poslední příspěvek od mrstejskal kdy Včera v 23:22:39 »
Výsledky k 26. květnu.
3
Sport / Nejvyšší fotbalová liga
« Poslední příspěvek od mrstejskal kdy 25. Května 2024, 16:22:24 »
V sobotu 25. května skončí sezona 2023/2024.
4
válka 2023 / Pásmo Gazy: K situaci kolem přechodu Rafah
« Poslední příspěvek od mrstejskal kdy 25. Května 2024, 12:09:54 »
Jedním z bodů protiizraelského verdiktu Mezinárodního soudního dvora (ICJ) ze dne 24. května 2024 je požadavek, aby Izrael udržoval otevřený přechod Rafah pro potřeby humanitární pomoci.

Věc má ale háček. K provozu každého hraničního přechodu je zapotřebí dvou stran. V případě Rafahu jsou těmi stranami – geograficky – Pásmo Gazy a Egypt, to je nutné říci úvodem.

Z bodu 2 verdiktu („Maintain open the Rafah crossing for unhindered provision at scale of  urgently needed basic services and humanitarian assistance“ – ve smyslu udržujte přechod otevřený tak, aby bez překážek přes něj mohly být urgentně dodávány základní služby a humanitární pomoc) bychom mohli nabýt dojmu, že jediný, kdo provozu tohoto přechodu brání, je Izrael.

Tak tomu ale není a tato část verdiktu jen podtrhuje podezření z jednostranné protiizraelské zaujatosti. Kdo historii přechodu Rafah mezi Egyptem a Pásmem Gazy zná alespoň v základních obrysech, dobře ví, že situace na místě je nekonečněkrát složitější, než aby se dala vyřešit jedním bodem verdiktu ICJ. Přechod byl totiž z egyptské strany v minulých letech z dobrých důvodů takříkajíc víc uzavřený než otevřený; také proto, že Egypt zde nesousedí s normálním státem (jako třeba o něco jižněji s Izraelem), ale se samosprávným územím, jehož obyvatelé si do svého čela demokraticky zvolili teroristické hnutí, které mu stále vládne, ačkoli jeho mandát vypršel už před čtrnácti lety. A jsou-li vaším sousedem teroristé, platí v oblasti, a rovněž na společném hraničním přechodu, docela jiné poměry než mezi dvěma normálními státy, zejména pokud jde o otázky bezpečnosti.

Pokud jde o konkrétní situaci kolem Rafahu, nejen přechodu, ale především města na gazské straně (druhá část Gazy se rozkládá na egyptském území), je Káhirou silně zpolitizovaná. Vláda prezidenta Sisiho sice vede – a v tom si zaslouží plnou podporu – intenzivní a úspěšný boj s domácími teroristy, zejména právě na Sinaji, kde byl v zásadě doveden do vítězného konce, ale pro stejný boj Izraele obdobné pochopení nemá - z politických a také nacionalistických důvodů. Arabská košile je nesrovnatelně bližší než izraelský kabát.

To se konkrétně projevilo v tom, že když izraelská armáda zahájila 7. května 2024 protiteroristickou kampaň a kampaň za osvobození rukojmí v Rafahu, konkrétně ve východní části města, Egypt svoji stranu přechodu uzavřel. S poukazem na to, že na druhé straně operují Izraelci a ponechání přechodu v provozu by znamenalo vyjádření podpory „izraelské agresi“v Gaze. Ze stejného důvodu odmítl Egypt posílat pomoc přes přechod Kerem Šalom ležícím o něco jižněji na hranici Izrael – Pásmo Gazy (vozidla by procházela kontrolou na přechodu Nitzana na egyptsko-izraelské, potažmo sinajsko-negevské hranici).

Děsivým důsledkem tohoto egyptského „postavení si hlavy“ bylo, že se na jeho straně štosují už třetí týden kamiony s pomocí a vzhledem k tomu, že nyní odpolední teploty atakují 30 stupňů ve stínu, někdy i víc, převážené potraviny se samozřejmě ve velkém kazí. Některé bylo nutné vyhodit, jiné vrátit a narychlo prodat, zhusta i za čtvrtinovou cenu. Agentura Reuters zveřejnila 24. května snímek, na němž nakladač Caterpillar likviduje z kamionu tisíce plat se zkaženými vejci. ODKAZ zde:

https://www.reuters.com/resizer/v2/https%3A%2F%2Fcloudfront-us-east-2.images.arcpublishing.com%2Freuters%2FXTHU7AAZNJLZ3EEFLGVIBLMVPI.jpg?auth=509d28c33ee372da13144907c9ece90a1adb60ee015a9088a7781c505f9c4963&width=960&quality=80

Na jedné straně tedy svět hořekuje nad tím, že v Pásmu Gazy hrozí hladomor (což je lež) a na druhé straně stojí před branami Pásma – nikoli na izraelské straně - kamiony s potravinami, které se v sinajském horku kazí, protože auta nemohou dál – z politických důvodů. Tady ovšem nepomůže žádný verdikt ctihodných soudců z Haagu, nýbrž rázný politický čin.

Do věci se tedy vložil prezident Biden, který v pátek 24. května 2024 hovořil s egyptským prezidentem Sisim a ten se uvolil, že dočasně bude pomoc posílána z Egypta přes izraelský přechod Kerem Šalom, a to do té doby, než bude vytvořen „právní mechanismus pro znovuotevření přechodu Rafah“. ODKAZY zde:

https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2024/05/24/readout-of-president-bidens-call-with-president-abdel-fattah-al-sisi-of-egypt-6/

https://english.ahram.org.eg/NewsContent/1/1234/524193/Egypt/Foreign-Affairs/Sisi,-Biden-agree-to-deliver-humanitarian-aid,-fue.aspx

Z toho je zřejmé, že situace kolem Pásma Gazy je mnohem složitější a nikoli tak černobílá a přímočará, jak se snaží ji vykreslit propalestinská propaganda a protiizraelské síly ve světě, kterým jde ICJ ochotně na ruku.

Jediný přechod z arabské strany (Egypta), Rafah, byl až dosud sveřepě uzavřen, zatímco na izraelské straně existují hned čtyři vstupní místa pro humanitární pomoc. Na severu Pásma je to Eretz a nově zbudovaný Eretz – West, zhruba ve střední částí linie severových-jihozápad vstupní brána Gate 96 a na jihu zmíněný Kerem Šalom. Kromě toho funguje od 17. května u pobřeží Gazy Američany zbudované plovoucí molo Trident Pier pro distribuci pomoci námořní cestou – ale psí hlava je stále nasazována Izraeli.

Několik čísel závěrem. Od začátku války (říjen 2023) byla do Pásma Gazy, tedy na území nepřítele, na to nezapomínejme, dopraveno téměř 591 tisíc tun pomoci prostřednictvím 30 a půl tisíce kamionů, přičemž 68 procent představovaly potraviny. Je to prý stále málo. Já se ptám: jak za tu dobu pomohlo hnutí Hamas svým obyvatelům, jak ono si plnilo svoji základní povinnost vládnoucího hnutí? Stát chtějí, ale starost o jejich vlastní občany ponechávají na všech ostatních. Oni mají přece jiné poslání: zlikvidovat Izrael.

ODKAZ:
https://govextra.gov.il/cogat/humanitarian-efforts/home/
5
válka 2023 / Mezinárodní soudní dvůr: K nejnovějšímu protiizraelskému verdiktu
« Poslední příspěvek od mrstejskal kdy 24. Května 2024, 22:15:32 »
Je duben 1945 a ve švýcarské Ženevě zasedá pomyslný Světový soud národů. Na žádost jednoho z asijských spojenců nacistického Německa nařizuje Sovětskému svazu zastavit Berlínskou operaci.

Slovy: „SSSR musí okamžitě zastavit svou vojenskou ofenzivu a jakoukoli jinou operaci proti Berlínu, která by měla takový dopad na životní podmínky v této části Velkoněmecké říše, že by mohla vést k úplné nebo částečné likvidaci tamních Němců.“

Jak by asi Stalin zareagoval? Verdikt by samozřejmě ignoroval.

Nabízí se ale ještě jedna otázka. Opravdu takto formulovaný verdikt zakazuje Sovětskému svazu, aby okamžitě zastavil Berlínskou operaci, anebo pouze takový druh operace, která by vedla k úplné nebo částečné likvidaci Němců v oblasti? V druhém případě by platilo, že kampaň proti Berlínu může pokračovat, ale nesmí mít likvidační charakter vůči Němcům, ať už úplný nebo částečný.

Toto zdánlivé hraní si se slovy se objevilo i ve vztahu k verdiktu Mezinárodního soudního dvora (ICJ) vůči Izraeli ze dne 24. května 2024. Zakázal ICJ Izraeli operaci v Rafahu na jihu Pásma Gazy bezpodmínečně, nebo pod podmínkou, že tamním civilistům nezpůsobí takové životní podmínky, které povedou k jejich úplnému nebo částečnému zničení?

DVA VÝKLADY
Objevily se hned po vydání verdiktu. Než se s nimi seznámíme, uvedu anglickou verzi klíčového článku verdiktu a její český překlad.

Izrael musí
- immediately halt its military offensive, and any other action in the Rafah Governorate, which may inflict on the Palestinian group in Gaza conditions of life that could bring about its physical destruction in whole or in part;

- okamžitě zastavit svoji vojenskou ofenzívu a jakoukoli další akci v guvernorátu Rafah, která může způsobit palestinské skupině v Gaze podmínky života, jež by mohly přivodit její úplné nebo částečné fyzické zničení.

Server The Times of Israel seznamuje s oběma výklady. Právní názor, že ICJ explicitně nařídil Izraeli, aby operaci v Rafahu bez dalšího zastavil drží jihoafrický člena panelu soudců Dire Tladi. K tomu je možné sotva co dodat. Ovšem další čtyři soudci ICJ, ať už stálí nebo izraelský ad hoc zástupce, nabízejí jinou interpretaci výše zmíněného článku verdiktu.

Aharon Barak, který působí u ICJ v této kaze jako izraelský ad hoc soudce, vysvětluje, že verdikt požaduje, aby Izrael zastavil vojenskou ofenzívu v guvernorátu Rafah pouze do té míry, která je nezbytná pro splnění izraelských závazků podle Úmluvy o genocidě. Jinými slovy, Izraeli není bráněno ve vojenské operaci v guvernorátu Rafah, pakliže své závazky podle Úmluvy dodržuje.
Z toho Aharon Barak dovozuje, že právo Izraele předcházet hrozbám a útokům Hamasu a odrážet je, jakož i právo na jeho sebeobranu a obranu občanů a právo osvobozovat rukojmí zůstalo zachováno.

Barakovu interpretaci verdiktu sdílejí i dva stálí soudci ICJ, Georg Nolte ze Spolkové republiky a rumunský zástupce Bogdan Aurescu. Oba hlasovali pro přijetí verdiktu.

Zvláštní pozornost si zasluhuje právní názor místopředsedkyně ICJ Julie Sebutinde z Ugandy, která spolu s Aharonem Barakem hlasovala proti přijetí verdiktu (schválen byl poměrem 13 ku 2). Také podle ní to není tak, že by ICJ nařizoval jednostranné zastavení palby ze strany Izraele. Julia Sebutinde uvádí, že opatření ICJ nezakazuje zcela izraelské armádě operovat v Rafahu, ale má ten smysl, že částečně omezuje izraelskou ofenzívu v Rafahu, a to do té míry, aby byla v souladu s Úmluvou o genocidě. Jedním dechem soudkyně varuje před nesprávným pochopením verdiktu, pakliže by byl interpretován jako jednostranné zastavení bojů Izraelem. Pak by to celé znamenalo, že zatímco schopnost Izraele prosazovat své legitimní cíle by byla omezena, jeho nepřátelům včetně Hamasu by byla ponechána volnost útočit, aniž by Izraeli bylo umožněno adekvátně reagovat.

Proti tomuto výkladu těžko najít smysluplný argument. Problém je v tom, že většina světa se ochotně přidrží výkladu o bezpodmínečném zastavení izraelských vojenských akcí, tedy výkladu podle soudkyně Sebutinde falešnému. A to je také jeden z důvodů, proč je verdikt pro Izrael a všechny normálně uvažující lidi ve svobodném světě ve své podstatě nepřijatelný.

Za sebe dodám: ICJ v souhrnném prohlášení obsahujícím i verdikt o tom, co všechno je Izrael povinen udělat*, sice zmiňuje svoji původní výzvu teroristům v Pásmu Gazy z 26. ledna 2024, aby propustili všechna rukojmí, nicméně vzhledem k tomu, že se tak nestalo považuji za vrcholně ostudné, že ve verdiktu z 24. května 2024 na tuto povinnost (a primární podmínku pro jakékoli úvahy o ukončení války) znovu nepoložil důraz. Také proto vnímám ICJ jako instituci nanejvýš nedůvěryhodnou.

* Kromě výše probraného bodu týkajícího se ukončení izraelských vojenských operací v Rafahu požaduje ICJ, aby Izrael udržoval otevřený přechod Rafah, ovšem ten svévolně uzavřel Egypt na své straně hranice, kde se hromadí kamiony s humanitární pomocí, přičemž spousta potravin už podlehla zkáze, dále je to požadavek, aby Izrael umožnil absolutně volný přístup do Pásma Gazy jakýmkoli vyšetřovacím orgánům a aby do měsíce podal soudu zprávu o tom, jak nadiktované body plní. S Izraelem se tu jedná jako s agresorem, přičemž na skutečného agresora vládnoucí hnutí Hamas) žádné požadavky kladeny nejsou (není to stát, jak jsme byli poučeni). Skandální, jednostranné, pokrytecké.

ZDROJE
https://www.timesofisrael.com/liveblog-may-24-2024/

https://static.timesofisrael.com/www/uploads/2024/05/Decision-24-05-2024.pdf?_gl=1*1lltohe*_ga*MTEzOTYxODQ3Ny4xNjg1OTgxNjky*_ga_RJR2XWQR34*MTcxNjU1NzE4Ni41NzYuMS4xNzE2NTcwOTkxLjAuMC4w
6
Sport / Judo
« Poslední příspěvek od mrstejskal kdy 23. Května 2024, 23:22:48 »
Neúspěch na MS.
7
válka 2023 / OSN: Pocta politickému zločinci
« Poslední příspěvek od mrstejskal kdy 23. Května 2024, 22:50:26 »
Kdo jím je? Třeba vysoký představitel státu, který vyzývá k likvidaci státu jiného, navíc mezinárodně uznaného, státu s demokratickým a právním režimem.

Zaslouží si takový politik v Radě bezpečnosti poctu v podobě minuty ticha poté, co tragicky zahynul? Členové Rady si myslí, že ano, já zásadně nesouhlasím. Abych ale nechodil kolem horké kaše. V neděli 19. května zahynul při pádu vrtulníku íránský prezident Ebráhím Raísí. Politik, který otevřeně vyzýval k likvidaci Izraele. Tyto jeho postoje, vedle toho, že byl ocejchován jako masový vrah kvůli podílu na hromadných popravách odpůrců režimu, nezabránily tomu, aby členové Rady bezpečnosti povstali a sklonili hlavy na znamení úcty. Včetně zástupců svobodného světa, a to i té země, vůči níž se z Teheránu stále častěji ozývá „Smrt Americe!“ a jejíž vlajka je tam běžně pálena nebo pošlapávána. Samozřejmě za blahosklonného souhlasu íránských mocipánů.

Že vzdání pocty Raísímu, viděno v širších souvislostech, byla hanebnost, ukázaly události související s jeho pohřbem. Na rozloučení dorazil i Ismáíl Haníja, šéf politického byra vládnoucího teroristického hnutí Hamas, a během návštěvy se v Teheránu setkal s nejvyšším vůdcem Íránu Alím Chameneím. Z jednání obou představitelů, které spojuje fanatická nenávist vůči Izraeli, byl na Chameneího účtu na síti X zveřejněn téměř 100sekundový videozáznam, jehož obsah přiblížil skandální způsob uvažování klíčového představitele Osy zla.

Během celého záznamu hovoří Chameneí, pouze na konci se jednou větou přidá Haníja. Poselství je hrůzostrašné, ale nikoli překvapivé: na základě výkladu Koránu lze dojít k závěru, že likvidace Izraele je součástí Alláhova plánu. Potvrzuje to už titulek videa: „Splní se Alláhův slib osvobodit Palestinu od řeky k moři.“ Zde je nutné říci našim propalestinským demonstrantům chodícím po Praze s obdobou tohoto sloganu a tvrdícím, že neznamená likvidaci Izraele: Lžete. Ze lži vás usvědčuje samotný nejvyšší představitel íránského režimu.

Chameneí se nejprve rozhovořil o dvojím slibu, který dal Alláh Mojžíšově matce. Že jí bude Mojžíš navrácen a že se stane jedním z Alláhových poslů. Uvedeny jsou také odkazy na příslušné verše v Koránu, které nyní ocituji. Oba jsou ze súry dvacet osm.

„A vnukli jsme Mojžíšově matce: »Koj ho, a budeš-li mít o něj strach, vhoď jej do řeky. A neboj se
a nermuť se, neboť My ti jej vrátíme a jednoho z poslů Svých z něho učiníme.«“ (Verš 7)

„A takto jsme jej vrátili matce jeho, aby oko její se ochladilo a aby se nermoutila a aby poznala, že slib Boží je pravdivý - avšak většina lidí to neví.“ (Verš 13)

Z této zmínky o dvou Alláhových slibech daných Mojžíšově matce se Chameneí dostal zvláštní přesmyčkou k Hamasu. Obrátil se na Haníju a pravil, že první Alláhův slib byl v případě jeho teroristického hnutí splněn. Jak? Chameneí si pomohl 249. veršem druhé súry Koránu, kde čteme: „Avšak ti, kdož pevně byli přesvědčeni o setkání svém s Alláhem, vykřikli: »Kolikrát již nepočetné oddíly zvítězily nad početnějšími z dovolení Alláhova, vždyť Alláh je věru na straně trpělivých!«“ K tomu Chameneího výklad: „Vy (Hamas) jste malá skupina, která byla schopna zdolat velkou skupinu. Velká skupina jsou Spojené státy, NATO, Británie a některé další,“ – a teď pozor: „takže další slib, kterým je vyhlazení Izraele, tedy zformování palestinského státu od řeky k moři, tak ten den uvidíte také.“

Šéf teroristů Haníja k tomu dodal: „Dá-li Alláh, uvidíme ten den společně.“

Možná si mnozí řeknou, jestli má smysl věnovat pozornost těmto fantasmagorickým verbálním projevům. Nemělo by, kdyby je nepronášel nejvyšší představitel regionální mocnosti, která usiluje o zničení Izraele, podporuje terorismus od Libanonu (Hizballáh) po Jemen (Húthiové), stejně jako daleko za hranicemi Blízkého východu (bombové útoky v Argentině), provedl raketovou agresi proti Izraeli (duben 2024) a mimoto má ambici získat jaderné zbraně. Proto je nutné názory představitelů tohoto režimu dobře znát, jakkoli se vymykají normálnímu uvažování snad stále ještě většiny obyvatel svobodného světa, a být na pronesené nehorázné výhrůžky připraven. S tím souvisí i mé přesvědčení, že vzdát v OSN poctu exprezidentu Raísímu, který zastával identické názory jako jeho šéf Chameneí, byla ze strany západních zástupců hanebnost a hrubá chyba.

ODKAZ – Chameneího účet na síti X
https://twitter.com/Khamenei_m/status/1793343765320450191
8
válka 2023 / Téma Palestina: Svět žije v klamu
« Poslední příspěvek od mrstejskal kdy 22. Května 2024, 22:16:23 »
V klamu a bludu. A arabská propaganda ve věci Palestiny vítězí na celé čáře.

V čem je problém? Už v samotném názvu. Území, které Židé považují za svoji vlast, se nazývá Země izraelská. Ve starověku se z různých důvodů dělila na několik částí, na nichž existovaly buď samostatné státy, případně útvary závislé na sousedních říších. Z těch samostatných jmenuje nejprve sjednocené izraelské království, později rozdělené. Většina z 12 kmenů se odtrhla od sjednocené monarchie s hlavním městem Jeruzalémem, ustanovila nad sebou nového krále Jeroboáma, držela území severně od teritoria kmene Juda a ponechala si původní označení Izrael, Izraelské království, s hlavním městem Samaří. Králi Roboámovi, pokračovateli dosavadní davidovské dynastie, zůstal věrný kmen Juda a část kmenů Simeon a Benjamin. Hovoříme o Judském království s hlavním městem Jeruzalémem.

To, co bychom mohli v jisté nadsázce nazvat „palestinským územím“ (kralickou bibličtinou filištínské území), ovšem bez jakéhokoli vztahu k dnešním palestinským Arabům, byl úzký pás země při pobřeží Středozemního moře, zhruba v oblasti dnešního Pásma Gazy a izraelských měst Aškelon a Ašdod.

Po vyvrácení Izraelského království (8. století př. n. l.) a judské monarchie (6. století př. n. l.) existovalo během posledních dvou staletí minulého letopočtu nezávislé židovské Hasmonejské království a pak se oblast stala součástí Římské říše. Teprve po potlačení židovského protiřímského povstání ve 2. století n. l. byla Země izraelská přejmenována na Syria Palaestina ve snaze poražené Židy co nejvíce ponížit. Ve 4. století n. l., při správní reformě, došlo k rozdělení na provincie Palaestina I a Palaestina II. To jsme na úsvitu Byzantské říše. A opět platí, že zde neexistuje žádná vazba na současné palestinské Araby.

Teď velký skok do 20. století. Po rozpadu Osmanské říše v první světové válce a obsazení části jejího teritoria silami Dohody byl na teritoriu Země izraelské ustaven z rozhodnutí Společnosti národů Britský mandát Palestina. Jeho primárním účelem bylo zřízení židovské národní domoviny na tomto území; mandát měl fungovat do té doby, než okolnosti umožní vyhlášení nezávislého židovského státu, a to na celém jeho území. Smyslem mandátu nebylo zřízení arabského státu na území mandátu.

Přesto Arabové možnost vytvořit nezávislý stát získali, a to díky svému fanatickému a násilnému odporu (zárodek dnešního protiizraelského teroru), když OSN, poválečná nástupkyně Společnosti národů, rozhodla o tom, že území mandátu Palestina bude rozděleno mezi židovský a arabský národ: jeden i druhý měl možnost vyhlásit nezávislý stát. Palestinští Židé ji využili a 14. května 1948 ustavili Stát Izrael. Palestinští Arabové nikoli. S podporou dalších arabských států zahájili útok na nově vzniklý Izrael s cílem zabránit jeho existenci a získat celou Palestinu pro sebe. Kdyby Izrael v nastalé válce prohrál, tento cíl by došel svého naplnění, protože nic nenasvědčovalo tomu, že by OSN hodlala napadený Izrael vojensky podpořit. Naopak – vyhlásila embargo na dovoz
zbraní do oblasti, což byl z hlediska kontextu tehdejších událostí vůči Izraeli prvotřídní podraz. To, co se podařilo v případě agrese KLDR proti Jižní Koreji v roce 1950, nepodařilo se v roce 1948 v Palestině.

Nicméně Izrael ve válce zvítězil, jistěže i s významnou československou pomocí, svoji existenci uhájil, a to na území v hranicích linie příměří dohodnutých s poraženými státy v roce 1949. Izraelci tenkrát nezískali celé teritorium Palestiny; palestinští Arabové měli po skončení války k dispozici pro vytvoření svého státu celý Západní břeh, východní část Jeruzaléma a celé Pásmo Gazy. Jak s touto šancí naložili?

Nezávislý stát, jak víme nezaložili. Arabové na Západním břehu (tenkrát zvaným Předjordánsko) a ve východním Jeruzalémě spojili svůj osud s transjordánskou monarchií. Souhlasili s tím, že Západní břeh a východní Jeruzalém se stane součástí Transjordánska a transjordánský panovník se stane i jejich, tedy palestinským králem. K tomu také došlo, Transjordánsko zmíněná území připojilo ke své koruně a přejmenovalo se na Jordánsko. Arabové na Západním břehu a ve východním Jeruzalémě se stali občany nové monarchie se všemi právy a povinnostmi, měli své poslance v ammánském parlamentu (ve volbách do dolní sněmovny nového státu v roce 1950 byly mandáty v dolní komoře rozděleny férově půl na půl, 20 obsadili poslanci z Předjordánska, 20 z Transjordánska; parita existovala i později) a v několika případech i předsedu vlády. Z tohoto hlediska je tedy možné říci, že palestinským arabským státem je Jordánské království.

Odlišný vývoj panoval v Pásmu Gazy, které zůstalo v držení Egypta. Tam byla sice ustavena pod egyptským protektorátem loutková Celopalestinská vláda, která ale žádný praktický význam neměla a v roce 1959 byla egyptským autokratickým vůdcem Násirem rozpuštěna (což je důkaz její nemohoucnosti)

KLÍČOVÝ ROK 1964
V květnu toho roku byla ustavena PLO – Palestinská osvobozenecká organizace, v českém prostředí prezentovaná jako Organizace pro osvobození Palestiny. Na svém ustavujícím kongresu v jordánském východním Jeruzalémě přijala Palestinskou národní chartu, v jejichž 29 článcích se to jen hemží pojmy jako „osvobození Palestiny“. Ale od koho? Pásmo Gazy od Egypta? Západní břeh od Jordánska? Nikoli. V článku 24 charty je uvedeno, že působnost PLO se netýká Západního břehu, Pásma Gazy ani oblasti Himmah (lokalita na severovýchodě Izraele, tehdy v držení Sýrie). Tedy žádné území Palestiny, které je pod kontrolou arabských států. Co zbývá? Území Izraele. PLO se nesnažila osvobodit Západní břeh, východní Jeruzalém a Pásmo Gazy, aby na tomto území mohla vyhlásit nezávislý arabský stát. Měla jiný cíl: vytvořil nezávislý stát na troskách židovského Státu Izrael, který chtěla zlikvidovat.

A jak by se takový stát jmenoval? Samozřejmě Palestina. A její obyvatelé? Palestinci. A jak charta PLO z roku 1964 Palestince definovala? V článku 6: „Palestinci jsou ti arabští občané, kteří žili běžně v Palestině až do roku 1947, ať už pak zůstali nebo byli vyhoštěni. Každé dítě, které se narodilo palestinskému arabskému otci po tomto datu, ať už v Palestině nebo mimo ni, je Palestinec.“ Aby nebylo pochyb o co od počátku šlo, připomenu ještě tvrzení z článků 17 a 18 charty: „Rozdělení Palestiny, ke kterému došlo v roce 1947, a zřízení Izraele je nezákonné a neplatné“ nebo „tvrzení o historických a duchovních vazbách mezi Židy a Palestinou nejsou v souladu s historickými fakty ani nejsou skutečným základem státnosti“.

CO Z TOHO PLYNE?
Že celý svět, včetně politiků Izraele, přijal zvrácené názvosloví, které vychází z likvidačního programu arabských teroristů. Zatímco v době platnosti Britského mandátu Společnosti národů mělo označení „Palestina“ jasně definovaný význam a jasně definované geografické hranice, a slova „Palestinec, palestinský“ se vztahovala ke všem obyvatelům a institucím v Palestině, ať už arabským, židovským nebo jiným, od roku 1964 dostaly tyto termíny docela odlišný význam. Navíc zmatečný. Hovoří-li Arabové o Palestině, co tím vlastně myslí? Jak kdo. Ti takzvaně umírnění Západní břeh a Pásmo Gazy (a nerealisticky také východní Jeruzalém), ti z vládnoucího hnutí Hamas a jiní teroristé mají na mysli samozřejmě celou Palestinu, v hranicích mandátu před vznikem Izraele v roce 1948. A kdo jsou Palestinci? Jistě: Arabové. Ale odkud? Ze Západního břehu a Pásma Gazy, nebo jde také o Araby izraelské? A jak je můžeme nazývat Palestinci, když Palestina v pojetí umírněných Arabů nezahrnuje území Izraele v hranicích z let 1949-1967?

Ne, to není jen geografické hraní si se slovíčky, tato záležitost má hluboký politický význam. Přirovnat ji můžeme k tomu, jako kdyby se západní Německo po druhé světové válce nenazývalo Spolková republika Německo, ale i nadále Velkoněmecká říše. Zní to přehnaně, ale přesně tak to v principu v případě Palestiny je, ať se to komu líbí nebo ne. Název „Palestina“ byl od 60. let v širším politickém významu synonymem pro likvidaci Izraele a díky politické slepotě všech proklouzl do terminologie naší doby.

Země, které oznámily, že na konci května 2024 uznají nezávislý „stát Palestina“, by si měly ujasnit, v jakých hranicích. Jedna palestinská vláda, ta Abbásova na Západním břehu, by se údajně spokojila se Západním břehem a Pásmem Gazy (Jeruzalém nechme stranou), jenomže ta druhá, vláda Hamasu, požaduje celé území historické Palestiny. A co by Norsko, Irsko a Španělsko dělaly v případě, že by ve volbách v jimi uznané „Palestině“ demokraticky zvítězily síly s programem podobným tomu, kterého se drží Hamas, a požadovaly pro Araby celou Palestinu? Zmohly by se na impotentní vyjádření o svém znepokojení? Nebo by snad své rozhodnutí o uznání „Palestiny“ anulovaly?

CO S TÍM?
Při plavbě Titanicu se v jisté fázi už nedalo nic dělat, katastrofa po srážce s ledovcem byla neodvratná, zachránit se podařilo menšinu přítomných. Obavám se, že v případě „Palestiny“ je to ještě horší. S pocitem roztrpčení můžeme jen konstatovat, co se od počátku udělat mělo. Vytvořit mezinárodní tlak na palestinské Araby a jejich politické podporovatele (vím, mají ropu), aby před jakýmkoliv řešení jejich politického osudu přistoupili na změny v terminologii. V tom smyslu, že název „Palestina“ by se vztahoval pouze k historickému území vymezenému tehdejším Britským mandátem Společnosti národů a v případě nového názvu by bylo jednoznačně zřejmé, že se netýká celé historické Palestiny, tj. včetně území Izraele. Stejně tak pojem „Palestinec“ by se vztahoval ke všem obyvatelům historické Palestiny, zatímco z nového názvu by bylo zřejmé, že nejde o všechny její obyvatele. Nemám v úmyslu palestinským Arabům radit, jen připomenu, že palestinští Židé také nenazvali v roce 1948 svůj stát „Palestina“, ale „Izrael“. Zkusme si představit ten cirkus, kdyby i oni si název „Palestina“ ponechali.

Ovšem nic z toho, co se podle mého soudu mělo stát se nestane. I nadále se budeme topit v babylonském zmatení pojmů a i nadále budeme ve věci názvosloví žít v klamu a tančit podle falešně znějící palestinskoarabské flétny ney. Všichni. Dobře nám tak.

ODKAZ – Palestinská národní charta z roku 1964
https://web.archive.org/web/20101130144018/http://www.un.int/wcm/content/site/palestine/pid/12363
9
válka 2023 / Teror se vyplácí
« Poslední příspěvek od mrstejskal kdy 22. Května 2024, 12:43:45 »
Nejen že terorističtí gauneři útočící v Izraeli na nevinné civilisty dostávají od šéfa Palestinskoarabské samosprávy (PA) pravidelnou finanční odměnu, a když už ne oni, tak jejich rodiny.

Nyní se chystají je bohatě odměnit dvě země EU a jedna stojící mimo toto společenství. Z tohoto hlediska je lhostejné, zda jsme členy Unie nebo ne, v protiizraelském tažení panuje shoda mezi jedněmi i druhými.

Ve středu 22. května vešlo ve známost, že Norsko, Irsko a Španělsko uznají v dohledné době, patrně v řádu dnů, takzvaný palestinský stát. Lze tomu rozumět tak, že PA má být povýšena na suverénní státní útvar. Tedy ta PA, která je vnitřně rozdělená na dvě mocenská centra a má tedy dvě vlády. Jedna praktikuje politiku brutálního protiizraelského teroru, která vyvrcholila bezprecedentním masakrem 7. října 2023, druhá teroristy a jejich rodiny finančně podporuje, uděluje vrahům čestný titul šahíd (mučedník) a více či méně skrytě s terorem proti Židům sympatizuje.

Je to další z politických nehorázností, kterých jsme v Evropě svědky. Včera to byla postavení představitelů státu, který se stal obětí vražedné agrese, na stejnou morální rovinu s pohlaváry, kteří tuto vražednou agresi zosnovali, dnes je to odměna v podobě uznání státnosti pro teroristy - a zítra?
Možná se dočkáme rehabilitace íránského totalitního režimu, jehož představitelé usilují o likvidaci židovského státu. První krok k tomu byl učiněn, když v pondělí 20. května všichni členové Rady bezpečnosti, včetně zástupců svobodného světa, „uctili památku“ prezidenta Raisiho. Vzdali tím poctu i jeho přání, které vyslovil v listopadu 2023? Řekl tehdy: „Doufám, že Alláh osvobodí Palestinu co možná nejdříve a budeme svědky posledních okamžiků existence Izraele a oslavíme jeho konec.“ Zdá se, že nic není nemožné.

Premiéři Norska, Irska a Španělska, Støre, Harris a Sánchez, dobrovolně vstoupili do „klubu pošetilých“, kde ochotně usedli v první řadě. Věří totiž politickému omylu, že takzvané „dvoustátní řešení je jediná důvěryhodná cesta k míru a bezpečnosti pro Izrael, Palestinu a jejich národy“.

Norský premiér, když vysvětloval rozhodnutí o uznání tzv. státu Palestina, uvedl: „Bez dvoustátního řešení nebude na Blízkém východě mír. Dvoustátní řešení nemůže existovat bez palestinského státu. Jinými slovy, palestinský stát je nezbytným předpokladem pro dosažení míru na Blízkém východě.“

Zdůvodnil to hezky, ale pravdu nemá. Nebytným předpokladem pro mír v oblasti jsou dvě věci: 1. Všichni palestinští Arabové se zřeknou terorismu. 2. Všichni palestinští Arabové uznají právo Židů na vlastní stát na teritoriu Země izraelské ve smluvně dojednaných bezpečných hranicích, které lze hájit. Toto a nikoli dva teroristické státní útvary, jeden otevřeně (Pásmo Gazy) a druhý skrytě (Západní břeh), je podmínkou pro nastolení míru.

Úřad norského premiéra Støreho také ozřejmil, které území považuje jeho země za součást tzv. palestinského státu. Dle představy Oslo bude tento stát založen na liniích z doby před rokem 1967 a Jeruzalém má být hlavním městem obou států, tedy Izraele i tzv. Palestiny. Norové tak dávají najevo, že plně podporují arabský územní maximalismus a povýšenecky přezírají bezpečnostní potřeby Izraele. V rovině proklamací sice pokrytecky hlásají, že „jak Izraelci, tak Palestinci mají právo žít ve svých státech v míru,“ v praxi to ale svojí politikou popírají.

Koneckonců jejich ochota „rozdávat z cizího“ (Izraelci by se o své hlavní město měli dělit s Araby) je nic nestojí. Jak by ale zareagovali na návrh, aby se oni sami podělili se svým hlavní městem Oslo se Švédskem. Na námitku, že Švédové svoje hlavní město mají (Stockholm) lze snadno odpovědět, že palestinští Arabové také, je jím Ramalláh.

Závěr. O tom, jaký bude konečný status území, která jsou předmětem konfliktu mezi Izraelem a palestinskými Araby, musí být rozhodnuto pouze jednáním mezi oběma stranami. Jakákoli jednostranná politická gesta, jako to, které přitravují Norsko, Irsko a Španělsko, mír v žádném případě do oblasti nepřinesou. Více než co jiného budou potvrzením zvrácené blízkovýchodní politiky některých evropských elit a jejich morálního selhání. Ocenit krvavý teror nejvyšším druhem odměny nic jiného než fatální morální selhání není. Norsko, Irsko a Španělsko se dopouštějí hrubé politické chyby. Dalším krokem by mohlo být uznání Islámského státu.

ZDROJ
https://www.jpost.com/breaking-news/article-802144
10
Sport / Tenis
« Poslední příspěvek od mrstejskal kdy 21. Května 2024, 20:45:33 »
Nejlepší izraelští tenisté na žebříčcích k 20. květnu.
Stran: [1] 2 3 ... 10