fórum komunity Eretz

Všeobecná kategorie => Všeobecná diskuse => Téma založeno: santos kdy 23. Červenec 2012, 13:23:30

Název: Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 23. Červenec 2012, 13:23:30
Dobrý den,

rád bych požádal někoho o fundovanější výklad toho co se děje v  Sýrii.
To není Lýbie  a Tunis ktoré sú daleko od Izreale.
 Inak som počul že vraj celá Sýrska Armáda odtiahla od hraníc s Izraelom v oblasti Golanských výšin a odsuhula sa do damašku a hranice s Izraelom a Sýriou sú teraz bejz vojenského zabezpečenia a úplne voľné.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 26. Červenec 2012, 18:59:02
Veľmi dobrý článok: (https://eretz.cz/2012/07/horke-leto-syrii-al-kaida-zacina-ovladat-povstani/#more-8761)

https://eretz.cz/2012/07/horke-leto-syrii-al-kaida-zacina-ovladat-povstani/#more-8761 (https://eretz.cz/2012/07/horke-leto-syrii-al-kaida-zacina-ovladat-povstani/#more-8761)
v podstate s ním súhlasím.
Samozrejme že Asadovci, Ben Alijovci, Mubarakovci Kadafiovci boli skorumpovaní a o demokracii sa nedalo vravieť ani slova.
Ale čo je podsatné dotiční boli PRGMATICI. To značí že sa dalo s nimi na niečom dohodnúť, teda neboli žiadni kamikadze čo by spáchali so svojimi krajinami harakiri.

Toto sa ale nedá povedať o islamských radikáloch čo sú v podstate šialenci ktorí jednajú iracionálne.

Sú schopní napríklad aj použitia chemických zbraní a úplne im bude jedno či padne aj atómka na Damask.

Ale naším európskym ale aj americkým demokratom toto nevysvetlíš.
A o ženských právach ani nevravím to je nám všetkým jasné.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 27. Červenec 2012, 16:26:47
Už je to tu.
Najradikálnejšie wahábistické sily čo vyrobili Usama Bin Ladina a Al Kajdu už sú v akcii:
 https://www.sme.sk/c/6473355/turecko-udajne-zriadilo-tajnu-zakladnu-na-pomoc-syrskym-povstalcom.html (https://www.sme.sk/c/6473355/turecko-udajne-zriadilo-tajnu-zakladnu-na-pomoc-syrskym-povstalcom.html)
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: zoom kdy 28. Červenec 2012, 22:59:20
Vřele doporučuji https://www.ceskapozice.cz/zahranici/geopolitika/nepochopitelny-blizky-vychod?page=0,1 (https://www.ceskapozice.cz/zahranici/geopolitika/nepochopitelny-blizky-vychod?page=0,1)
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 19. Srpen 2012, 14:22:59
Roztroušené syrské povstalce v boji proti režimu prezidenta Bašára Asada organizuje profesionální revolucionář Mahdí Hárátí. Jako protiizraelský aktivista se plavil do Gazy, bojoval proti Kaddáfímu v Libyi a nyní organizuje syrské povstalce do svého Praporu jednoty.
 ....
 Hárátího příběh je plný kontroverzí a připomíná pasáže ze špionážních a dobrodružných románů.
 ........
 V roce 2010 poprvé vstoupil v širší povědomí, když se coby pro-palestinský aktivista účastnil námořní plavby do pásma Gazy, kterou násilně zastavilo izraelské komando. Do vlasti se vrátil z izraelské vazby jako hrdina místní muslimské komunity......

 https://zpravy.idnes.cz/profesionalni-revolucionar-v-syrii-d7c-/zahranicni.aspx?c=A120817_075820_zahranicni_ts (https://zpravy.idnes.cz/profesionalni-revolucionar-v-syrii-d7c-/zahranicni.aspx?c=A120817_075820_zahranicni_ts)
 
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 13. Září 2012, 21:45:00
Hallo!
Diskusia nejako viazne, takže najnovšie info od šéfa AL-QAIDY, Mr.Zawahrího:
Vodca al-Káidy vyzval moslimov na podporu povstalcov v Sýrii
Dnes 19:14
 
TASR

DUBAJ - Vodca al-Káidy Ajman Zawahrí vyzval všetkých moslimov, aby podporili povstalcov v Sýrii. Zvrhnutie režimu prezidenta Bašára Asada ich podľa neho priblíži ku konečnému cieľu - porážke Izraela a "oslobodeniu Palestíny", vyplýva zo zvukovej nahrávky, ktorú vo štvrtok zverejnili na internete.
Zawahrí pri príležitosti výročia teroristických útokov v USA z 11. septembra 2001 kritizoval moslimské vlády na Blízkom východe a v Ázii za to, že nesledujú ciele politického islamu. Osobitne odsúdil nové vedenie Egypta za to, že dodržiava mierovú zmluvu s Izraelom, a Pakistan, kde je podľa neho "vláda na predaj a armáda na prenájom".

Po revolúciách vlaňajšej tzv. arabskej jari vytvorili islamisti vlády v Tunisku a Egypte, pričom rastie vplyv islamistických politických skupín v celom blízkovýchodnom regióne, čo vnímajú západné vlády so znepokojením, konštatovala agentúra Reuters.

Zawahrí tvrdí, že USA pomáhajú Asadovi, pretože sa obávali vzniku ďalšieho islamistického režimu, ktorý by ohrozoval ich spojenca Izrael.

"Podpora džihádu v Sýrii na vytvorenie moslimského štátu je základným krokom k Jeruzalemu, a preto Amerika dáva sekulárnemu režimu (Asadovej) strany Baas jednu šancu za druhou," vyhlásil Zawahrí, ktorý sa stal šéfom al-Káidy po vlaňajšom zabití Usámu bin Ládina.
URl linka:
https://aktualne.atlas.sk/vodca-al-kaidy-vyzval-moslimov-na-podporu-povstalcov-v-syrii/zahranicie/azia/ (https://aktualne.atlas.sk/vodca-al-kaidy-vyzval-moslimov-na-podporu-povstalcov-v-syrii/zahranicie/azia/)
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 4. Říjen 2012, 20:37:13
 Myslím, že ne. V hospodě U Kalicha by tajnej agent BIS Bretschneider Švejkovi nadhodil něco jako: "V tom Akcakale, to udělali Syřané." A Švejk by odpověděl: "To se mýlíte, to udělali Turci kvůli Iráku." A následně by vyložil svůj názor na mezinárodní politiku v oblasti Středního Východu: "Turecko, které postupně přišlo o všechny državy Osmanské říše v oblasti, chtělo udržet alespoň svůj vliv tím, že ve státech jako Irák nebo Sýrie budou vládnout Turecku přátelsky nakloněné režimy kontrolované Sunnity, které budou buď sekulární nebo islámsky orientované, ovšem pěkně mainstreamově a sunnitsky, jako praví bratři ve víře v jednotném kalífátu, a ne nějací šíitští odpadlíci a heretici, kteří by se spřáhli s odvěkými nepřáteli Turků, Peršany. A měli by to být samozřejmě Arabové a ne žádní Kurdové. Turecko vstoupilo i do NATO a doufalo, že mu NATO a Amerika pomůžou. Jenže pak místo toho Američani vletěli do Iráku, svrhli Saddáma, který tak pěkně šlapal na krk Kurdům na severu i šíitům na jihu, a místo něj nastolili vládu kontrolovanou šíity a Kurdy. A tak teď Turci, aby se pomstili, vyhodili do vzduchu jednu ženskou se čtyřmi dětmi do luftu. Ale amazonka Hillary to tak nenechá, zabili jste mi sestru, tady máte přes držku. Vojna s Turky musí být. Srbsko a Rusko nám pomůže v té válce. Bude se to řezat: Východdní křesťani se teďka spojej s Šíity, Alavity, Armény, Kurdy a Židy, aby Turkům vrátili, co jsou jim dlužni. Může být, že Angláni a Němci nás v případě války s Tureckem napadnou, poněvadž Němci, Angláni a Turci drží dohromady. Jsou to takový potvory, že jim není v světě rovno. Můžeme se však spojit s Francií, která má odjakživa spadeno na Anglii i Německo. A už to půjde. Válka bude, víc vám neřeknu.":-)))
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: gvodrazka kdy 5. Říjen 2012, 12:41:14
  8) … a úřadující hospodská Palivcová (po dobu nepřítomnosti svého muže – v mezidobí odsouzeného na 15 let), která se normálně do politiky nemíchala, neodolala, aby si nepřisadila: „To maj´ svatou pravdu pane Švejk, že to udělali Turci … A udělali to přesně jako Němci v Gliwici v třicátémdevátém roce  – navlíkli se do syrských uniforem, odpálili pár minometných granátů ze syrské strany na Akçakalu, v Akçakale nechali na místě pár zabitých Kurdů, navlečených do tureckých uniforem … a bylo to. Heydrich by to lépe neudělal….“ Protože se do připletl Bretschneiderův nadřízený, policejní rada, známý antisemita a antisionista, mající ve zvyku po hospodách kontrolovat práci svých podřízených v terénu, ozvalo se jeho nesouhlasné zafunění: „To ´ste teda všichni vedle – to udělali Izraelci, nabouchaný do syrskejch mundurů, aby Sýrie dostala od Turků přes tlamu dřív, než si Sýrie začne zase něco znova na Golanech…“  Odvážnost té hypotézy všechny zarazila a aby se psychicky odblokovali, kopli do sebe panáka tuzemáku. Fatální následky na sebe dlouho nenechají čekat v následující kapitole, avšak v té již policejní rada neúčinkoval, neboť se odebral zpět na policejní ředitelství v Salmovské ulici, kde měl na programu závažný zájmový případ - výslech jakéhosi kancelisty, cynicky pokřikujícího při mariáši „sedum kulí – jako v Chrastavě“… A jako by to nestačilo, navíc hlasitě schvalujícího nejnovější přezdívku císaře pána "kremlofilní bába"...  :P 
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 6. Říjen 2012, 13:11:45
Dobre takže operujme  s faktami a nie dojmami:
 turecky dennik Yurt priniesol spravu, ze strela na Akcakale bola odpalena minometom, ktory pouzivaju krajiny NATO a nie Syria. Prichadza tak k zaveru, ze ich rebelom poskytla turecka armada.

Tazko to ale potvrdit, kedze ziadne vysetrovanie sa nekonalo, lebo Erdogan o ziadne nema zaujem. Potrebuje situaciu eskalovat a pripravit podu na pozemnu intervenciu
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: Pepino65 kdy 6. Říjen 2012, 19:22:54
Pokud je faktem, že syrská armáda opustila pozice na druhé straně Golan, tak to znamená, že Assad si je dobře vědom, že Izrael je naprosto spolehlivý, takže nemusí hrát žádné divadlo, jestliže potřebuje ty jednotky jinde. To je opravdu zajímavé.
Název: Hospodárska a finačná kríza mi nápadne pripomína situáciu pred vypuknutím svetov
Přispěvatel: santos kdy 7. Říjen 2012, 14:33:06
Hospodárska a finačná kríza mi nápadne pripomína situáciu pred vypuknutím svetovej vojny.
Aj vtedy mocnosti vyriešili krízu vojnou.
Scenár je takýto, Turci napadnú Sýriu Rusi bu budú brániť, Turecko vyzve NATO aby bránilo svojho člena A tAK natO NAPADNE RUSKO.
Irán ako spojenec Sýrie a Ruska zablokuje Hormuzskú úžinu pre vývoz ropy z Perzského zálivu pre Saud. arabiu, Kuvajt, Katar, Irak, Bahrajn, Oman, Spojene arabské emiráty. Samotný Irán zastaví vývoz pre členov NATO tiež.

Rusko zasatví ropovody a plynovody do EU.
Amerika nedokáže zabezpečiť pre Europu ani ropu ani plyn.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: gvodrazka kdy 8. Říjen 2012, 10:47:01
 :D Optimistické pokračování dedukce: Rusko nezastaví ropovody a plynovody do EU, leda by chtělo spáchat ekonomické suicidum. Írán si už svým přístupem dost nadělal do vlastního hnízda, Rusové to nehodlají napodobovat, až příliš potřebujíce $$$$ a €€€€... Leda by si tapetovali zemljanky červenými obrázky předsedy Maa s číslem 100. :D
 :'( Apokakalyptické (ze slovesa: a-pokakat se) pokračování dedukce: Zažádejme v dostatečném předstihu o vystěhovalecké (anebo alespoň turistické) vízum do U.S.A. :-[
Můj (a event. Jerry Bruckheimera) scénář: Zatímco Chetité jsou vtaženi do války s Asyřany, Babylon zůstává neškodně rozložen a jen očekává, kdy se přes něj převalí mocná vojska Peršanů. V oblasti Kunajtry se země vlivem vis maior rozestoupí a pohltí kompletní perskou armádu.  Od toho okamžiku už nic nebrání procesu tikun ha olam.  :)
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 8. Říjen 2012, 13:06:47
Z tej duše by som si prial mier, ale Turci ho asi nechcú. Buď skočili na lep AL-Kajde ktorá strieľa zo sýrskej strany alebo sú priamo turci s Al-kajdou spriahnutí.
 Už asi Turecko zabudlo na 1. svetovú vojnu. Len zázrak a Ataturk ich zachránil pred totálnym rozdelením Turecka medzi Grécko Bulharsko Arménsko. A Kurdský štát. Možno po vojne nebude Ediine ale Drinopol patriaci Znova pôvodnému vlastníkovi Bulharsku a nebude Istanbul Ale Konstantinopolis pôvodne patriaci Grécku sa mu aj vráti je to sväté mesto kresťanstva je to druhý Rím, kde sídli hlavný kresťanský patriarcha východných kresťanov, ako Grécke t.j. Byzanské pôvodné hlavné mesto. A arméni tiež chcú svoju svätú horu Ararat a jazero Van a mesto Van a mesto Ezenrum, čo im od nepamäti patrilo. A o Kurdistane je škoda reči s mesta Dierbakir a celou juho-východnou oblasťou. Kurdi sa už tešia na svoj štát. Inak tuším vo štvrtok alebo v stredu Rusko varovalo NATO aby vojensky nezasahovalo v Sýrii.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: Scooolie kdy 8. Říjen 2012, 17:20:34
Turci nikomu na lep neskočili. Turci naprosto přesně vědí, co dělají. Nejde o samotnou Sýrii. Jde - jak jste správně trefil - o Kurdistán.

V Iráku dnes mají kurdské oblasti velmi vysokou míru autonomie. V Sýrii letos v létě předal Assad Kurdům do samosprávy jejich území, výměnou za to, že tam udrží klid. Turci mají strach, že by při pokračující občanské válce v Sýrii mohlo dojít k tomu, že by se nakonec de facto spojila kurdská území v Iráku a Sýrii - a de facto vznikl nezávislý kurdský stát, který by byl základnou pro kurdský odboj na území Turecka. Proto se Turci snaží získat na dění v Sýrii vliv, aby mohli ve vhodnou chvíli buď přímo intervenovat anebo podpořit vítězící stranu tak, aby byla uchována celistvost Sýrie jako unitárního státu.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 8. Říjen 2012, 17:24:47
Zaujímavý film o vojne v Sýrii , české titulky:
Bitva o Sýrii (2012) (https://www.youtube.com/watch?v=Jv8mRVEgCy0#ws)
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 15. Říjen 2012, 12:56:39


Turci už vyskakujú aj do arménov.Povstalci okrem toho informovali, že uniesli a zadržiavajú Mahmúda Hasúna, brata veľkého muftiho Sýrie Ahmada Hasúna, ktorý podporuje režim prezidenta Bašára Asada.- ake demokraticke, ale v ramci objektivity by mohli napisat, ze povstalci uz zabili syna velkeho muftiho a on im na pohrebe verejne odpustil a poziadal ich o mier pre krajinu. Ci vrazdy, unosy a teroristicke utoky pod taktovkou FSA su demokraticke? Arménske lietadlo smerujúce do Sýrie donútili pristáť v Turecku

Čítajte viac:  https://www.sme.sk/c/6568710/armenske-lietadlo-smerujuce-do-syrie-donutili-pristat-v-turecku.html (https://www.sme.sk/c/6568710/armenske-lietadlo-smerujuce-do-syrie-donutili-pristat-v-turecku.html#ixzz28hhh3lnS)
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 15. Říjen 2012, 14:00:01
Snažím sa čerpať informácie z miesta činu teda zo zdroja:
https://sana.sy/ (https://sana.sy/)

https://www.sana.sy/ (https://www.sana.sy/)

https://208.43.232.81/ (https://208.43.232.81/)
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: Scooolie kdy 15. Říjen 2012, 17:35:32
Ne, že bych SANA také nečetl, ale tvrdit, že se jedná informace z místa... Je to naprosto jednostranná vládní propaganda.

Moje oblíbené články jsou ty, kde představitelé "Syřanů v České republice" a "Syřanů na Slovensku" vyjadřují podporu Assadovi. Samozřejmě bez uvedení jediného jména - něco jako legendárních 99 pragováků.

Třeba poslední taková zpráva (https://sana.sy/eng/22/2012/10/14/447147.htm) je jak z TASS, jeden by skoro věřil, že ty džihádisty, co bojují proti Assadovi neplatí Saúdové a Katařani, ale Izraelci:  ;D

Meanwhile, the Syrian students in Slovakia thanked Russia for its principled and balanced stance towards Syria in the face of the US-Zionist conspiracy hatched against it which aims at undermining its national and pan-Arab stances.

Ovšem ty organizace, které projevují podporu Assadovu režimu, jsou vskutku významné a jen díky SANA si člověk uvědomí, že vůbec existují. Třeba takový Svaz mladých komunistů Československa (https://sana.sy/eng/22/2012/10/11/446477.htm).
 :D
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 20. Říjen 2012, 23:04:43
Scoolie ale to s tou podporou sýrskych alávitov /šítskej sekty/ pre prezidenta Assada je naoazj pravda.
Kto je proti prezidentovi Assadovi a vláde sú suniti konkrétnejšie radikálni suniti čiže saláfisti, wahábiti a z nich sa rekrutujúci džihádisti.
Vojna sa už dávno pretransformovala z pro-demokratických manifestácií na náboženskú občiansku vojnu.
Situácia je o to zložitejšia že v Sýrii nie je jednotne prevládajúce náboženstvo ako to bolo v sunitskej Líbii kde asi 98 percent je moslimov sunitov a zbytok Tí iní. Tam sdajednoducho povedalo že Tí čo sú proti Kaddáfímu sú demokrati a Tí ostatní sú tí zlí čo bojujú za Kaddáfího dikatúru.
Pokiaľ ide o náboženstvo, Sýria bola dosiaľ je tolerantný štát. Napríklad v Homse je tretina kresťanov, tretina sunnitov, tretina alawitov /šítska sekta/ a všetky tieto vierovyznania sa tu znášali veľmi dobre pokým ndošlo k tejto vojne.
Takže bojuje prezident a vláda /alavitskí šíti /  a jeho spojenci  kresťania východného aj západného obradu  proti povstaleckým  wahábisticko-saláfistickým silám.
Ide tu o to že Saudská Arábia  s sunitským radikálnym wahábizmom a saláfizmom by chcela zísať domimnciu v regióne a vytlačiť z oblasti šítsky Irán.

Prezidenta Asada podporuje preto šítsky Irán lebo aláviti sú šíti.
Hizbaláh z Libanonu preto podporuje prezidenta Asada lebo sa jedná o Šítov.
Turecko preto podporuje Džihádistických saláfistov a wahábitov lebo sa kjedná o sunitských radikálov a ako vieme Turecko ja bašta sunitov /možno troška miernejších ako sú saudsko-arabskí wahábiti/ ale stále sú to sunitskí bratia v zbrani.

A ak si zapnete TV a bude tam nejaký redaktor českého alebo slovenskej TV či rozhlasu alebo redaktor novín rozprávať niečo o prodemokratických demonštrantoch tak Vám napíšem rovno že je to truľo.
Ako to vídím v budúcnosti:
Obrovská náboženská vojna na celom blízkom východe o vplyv medzi blokom Saudská Arábia spojenci  Turecko ako sunitský blok možno s podporou Nata a západu
a šítsky blok teda šítsky bašta Irán Sýrsky aláviti , Časť Iraku so šítskym obyvateľstvom, časť libanončanov so šítskym Hizbaláhom, a tradične yemenský horali kde sú šíti v prevahe myslím zajdistskú sektu spadajúcu pod Yemenského imáma priameho potomka proroka Muhhamada pokoj a mier s ním.
Túto skupinu podporuje Rusko a Čína.
A čo z toho vyplýva pre Izrael?  Neviem .
Bobby Goldsboro - Honey (https://www.youtube.com/watch?v=59BZxgohr9g#)
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: Scooolie kdy 22. Říjen 2012, 12:48:10
Ale ano, alavité ve své většině Assada podporují - jsou menšina, on je jeden z nich a po léta je prosazoval do vedoucích pozic na úkor sunitů. Teď se alavité bojí, že kdyby padl Assad, budou se sunité mstít. Podle některých zpráv proto prý někteří alavité už vyjednávají s opozicí, aby se distancovali od prezidenta, jehož osud je značně nahnutý.

Za transformaci z občanských protestů na současnou válku v zastoupení odpovídá Assad, který ve snaze udržet si moc se pokusil protesty potlačit silou. Což by se mu více méně podařilo, pokud by proti němu zůstali jen opozičníci demokratičtí. Nyní už je to skutečně proxy war, kde na jedné straně je Assad (čti: Írán, Hizballáh, Rusko) a na straně druhé ozbrojená opozice (čti: Katar, Saúdové a sunitští radikálové).

Křesťané se pokud vím drží více méně stranou - neb mají obavu, že ať vyhraje kdokoliv, křesťané jako menšina budou první na ráně. Ale je pravda, že Assad je z hlediska křesťanů menší zlo. Je to sice masový vrah, který stejně jako jeho otec neváhá dát zabít kohokoliv, kdo mu odporuje, ale pokud křesťané poslouchají, nechává je žít. Od islámské opozice lze čekat cokoliv...

Turci podporují opozici nejen proto, že jsou sunité (i když samozřejmě i to je důvod), ale také proto, aby získali nad Sýrií vliv. Kvůli Kurdům.

Ten Váš popis budoucnosti je velmi přesný popis jednoho z možných scénářů. Alternativou je ekonomické zhroucení Assada a Íránu, po němž to pojede pak jako po drátku - a ve prospěch sunitského konceptu Blízkého východu. Že je něco z toho dobré pro Izrael si netroufám říci..
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 22. Říjen 2012, 13:23:04
Naprostý súhlas.
Mám novú verziu:
 Bobby Goldsboro- Honey
 pomocou najmodernejšej počítačovej techniky video konvertorov  vyčistený obraz aj zvuk na úrovni CD  + pridaný
& Ray Conniff (https://www.youtube.com/artist/Ray_Conniff?feature=watch_video_title) & Waldo de los Rios---Honey Vrelo doporučujem.
 [url=https://www.youtube.com/watch?v=OcwOyVMOiBc#]Bobby Goldsboro & Ray Conniff & Waldo de los Rios---Honey (https://www.youtube.com/watch?v=OcwOyVMOiBc)[/url]
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 24. Říjen 2012, 13:36:58
https://eretz.cz/2012/10/gazu-navstivil-katarsky-emir-privezl-sebou-penize/#more-9916 (https://eretz.cz/2012/10/gazu-navstivil-katarsky-emir-privezl-sebou-penize/#more-9916)

Z tejto udalosti  je jasné kto je jeho veličenstvo emír Qataru.
Vo svojej velikášnosti si snáď myslí že bude budúcim suntitským kalifom nového sunitského arabského kalifátu.
tento človek podpororoval teroristov v Lýbii podporuje teroristov v Sýrii a podporuje teroristov v Gaze.

Takže je jasné na čiu stranu By sa mal Izrael postaviť.


Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: Scooolie kdy 24. Říjen 2012, 21:24:43
Ono je to složitější. Izrael si jaksi nemá z čeho vybrat - na jedné straně parchanti, na straně druhé také. Když vyhrají Assadovi odpůrci, tak to směřuje k sunitskému Blízkému východu, když vyhraje Assad, tak i nadále bude spojencem Íránu a Hizballáhu. Jo, kdyby padl režim v Íránu... to by pak bylo možné nechat Assada u moci, neb by už nebyl bez ajatolláhů v zádech zdaleka tak nebezpečný... Ale zatím si není z čeho vybrat. Ideální čas do ničeho se nemíchat, dát si kávičku a sledovat to dění v Sýrii jen v izraelské televizi.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 20. Listopad 2012, 10:15:07

V Sýrii sú snahy o vytvorenie islamského štátu kde bude zákonom šaríja.
Radikáli sa budú usilovať o vytvorenie islamského štátu v Sýrii
https://spravy.pravda.sk/radikali-sa-budu-usilovat-o-vytvorenie-islamskeho-statu-v-syrii-pxn-/sk_svet.asp?c=A121119_113053_sk_svet_p77 (https://spravy.pravda.sk/radikali-sa-budu-usilovat-o-vytvorenie-islamskeho-statu-v-syrii-pxn-/sk_svet.asp?c=A121119_113053_sk_svet_p77)
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 20. Listopad 2012, 16:04:09
USA a zapadne vlady cvicia islamistov v Syrii, Lybii a ked to skoncia tam domov nepojdu..obratia sa smer Izrael a potom si uvedomime ako si pilime konar pod sebou.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: Talmid kdy 21. Listopad 2012, 22:45:21
tak mi tak připadá, jako by ty vaše informace procházeli cenzurou v Rusku. Na ruskou politickou pozici to sedí do puntíku.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 23. Listopad 2012, 18:12:22
Ó priatelia, situácia graduje.
Bude ako ešte nebolo.
Teda v krátkosti:
Kurdi z celého Kurdistanu teda z tureckej časti, zo Sýrskej časti, z Irackej časti začali spolupracovať v užšom rámci ako je vytvorenie spoločnej vojenskej aliancie.

Táto sila bude bojovať proti islamským extrémistom , teroristom / rozumej opozičným povstaleckým aktivistom/.
 
Zdá sa že prezident Assad sa úplne vojensky stiahol zo Sýrskeho Kurdistanu a kurdom odovzdal vojenské stanovištia a zbrane výmenou za kľud v oblasti.
Inak môj názor je taký že ,Kurdi si zaslúžia svoj štát ako každý iný národ na planéte Zem. Myslím si že toto právo  právo každého národa na Zemi na sebaurčenie je zakotvené aj v Charte OSN.
https://spravy.pravda.sk/kurdski-bojovnici-sa-zjednotili-proti-syrskym-islamistickym-povstalcom-1rn-/sk_svet.asp?c=A121123_150703_sk_svet_p77 (https://spravy.pravda.sk/kurdski-bojovnici-sa-zjednotili-proti-syrskym-islamistickym-povstalcom-1rn-/sk_svet.asp?c=A121123_150703_sk_svet_p77)
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: Talmid kdy 25. Listopad 2012, 21:23:28
V tomto s vámi souhlasím. Také fandím Kurdům s jejich státem  8)
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 30. Prosinec 2012, 16:57:22
Konečne včera v noci nad fľašou červeného ríbezľáku som pochopil prečo USA, NATO a Západná Europa podporuje Al-Kajdu v Sýrii, Lýbii, Egypte a inde.
Predsa sú to kresťanskí politici a kresťanskí vládci a kresťania predsa majú milovať svojich nepriateľov podľa učenia Ježiša Krista.
čiže sa tu jedná o kresťanstvo v praxi.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 5. Leden 2013, 20:04:01
Český reportér v první linii - Bitva o Aleppo (https://www.youtube.com/watch?v=x6Dw2Onxr-0#ws)
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 22. Leden 2013, 15:03:01
Sýrska ozbrojená opozícia /povstalci?/ bojuje teda vedie ozbrojený boj so Sýrskymi Kurdmi.
Jedná sa tu o globálnu vojnu všetkých proti všetkým.

https://www.sme.sk/c/6675931/boje-syrskych-povstalcov-s-kurdami-si-vyziadali-vyse-50-mrtvych.html (https://www.sme.sk/c/6675931/boje-syrskych-povstalcov-s-kurdami-si-vyziadali-vyse-50-mrtvych.html)
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 23. Leden 2013, 16:46:20
Vojna všetkých proti všetkým v Sýrii pokračuje.
Povstalci likvidujú náboženské svätostánky.
https://www.sme.sk/c/6677427/syrski-povstalci-nicia-a-rabuju-nabozenske-miesta.html (https://www.sme.sk/c/6677427/syrski-povstalci-nicia-a-rabuju-nabozenske-miesta.html)
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 23. Leden 2013, 17:01:21
Takže došlo na najstrašidelnejší scenár.
Už nebojuje prodemokratická opozícia proti diktítorovi a tyranovi Asadovi ale wahábisticko-islamsko-alkadovské sily ktoré sú sunitského vierovyznania  proti alávitsticko-šítskej armáde prezidenta Assada s jeho spojencami ateistami, liberálmi, kresťanmi a hlavne Kurdskými milíciami ktoré tvoria samostatnú ozbrojenú silu nespadajúcu priamo pod Damskaú vládu prezidenta Assada ale sú v Koalícii s Asadam.

Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 21. Únor 2013, 11:46:26
Čím dlhšie sa budú ťahať boje v Sýrii tým bude horšie lebo čo to urobí so psychikou ľudí ktorí sú vystavení každedeným bojom a videniu mrtvych a ranených ľudí.
Ano prepne im.
A potom už krajinu nedá nikto do normálu a mierového života. Sýriou sa budú premávať hordy ozbrojených džihádnikov ktorí sú už prepnutí na boj a budú bojovať stále a furt.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: Scooolie kdy 21. Únor 2013, 12:16:24
Bohužel naprostá pravda. Stačí se podívat na sousední Libanon, který ani po více než 20 let od konce občanské války není ve stavu "normální země", o Iráku nemluvě. Sýrie je mi líto. A i když dnes už jsou na obou stranách prakticky stejní šmejdi, mnohem větší díl viny nese Asad - byl to on, kdo v reakci na mírové protesty, kdy stačilo je mírně ustoupit a udržel by se jak u moci tak zemi v míru, odpověděl masakry... Akce pak vyvolala reakci a dnes už to je opravdu boj Assadových vrahou s džihádisty. Umírnění z obou/všech stran už nehrají roli.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 6. Květen 2013, 15:59:37
Práve Slov. Rozhlas hlásil že podľa vyšetrovania OSN chem.zbrane naozaj boli v Sýrii použité a to povstalcami.
takže bude nasledovať útok OSN , USA a IZRAELA na povstalcov?
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: Scooolie kdy 6. Květen 2013, 18:04:43
Osobně by se mi velmi líbilo, kdyby se to vzalo tak nějak z jedné vody načisto - prostě během několika málo dní vybombardovat vládní i povstalecké ozbrojené síly. Co nejkompletněji. Aby se normální Syřané těchhle šmejdů zbavili a mohli zase začít normálně žít.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 29. Květen 2013, 16:07:27
No tak už to máme tu. Už sa formuje dobrovoľnícka rusko-ukrajinská bojová jednotka na nasadenie do sýrskych bojov. jej členovia budú hlavne veteráni vojen. / možno aj 2.svetovej ;)
https://czech.ruvr.ru/2013_05_28/Do-valky-do-Syrie-odjede-rusko-ukrajinsky-dobrovolnicky-oddil/ (https://czech.ruvr.ru/2013_05_28/Do-valky-do-Syrie-odjede-rusko-ukrajinsky-dobrovolnicky-oddil/)

Inak k tomu  protileteckému systému S 300 si myslím že ak Putin slúbil Netanjahuovi že ho nedodá Sýrii tak ho nedodá.
O čo ide. Prečo iné vyjadrenia iných ruských politikov?
Svet hlavne USA, Veľká Británia, Francúzko a iní kolonizátori si ale musia mysleť ale že Sýria obdržala tento protiletecký systém.
Aby proste Sýrii dali pokoj. To je taká moja úvaha . /analytika ;D /
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: cogavec kdy 29. Květen 2013, 18:41:49
Slyšel taky o této jednotce.Je to jedna z mnohých bojůvek,které by se možná rády zapojili do konfliktu.Vývoj v Sýrii není překvapivý,něco podobného se dělo při posledních balkánských válkách.Tam bojovaly skupiny,nebo jednotlivci z různých koutů světa.Vývoj v Sýrii podle mého názoru může dospět do horšího stádia,než konflikt např. v Bosně a Hercegovině.Je známo,že např. z Belgie,Francie či Holandska odjeli bojovat do Sýrie muslimští dobrovolníci.V Sýrií bojují Íránci,Libanonci,dobrovolníci z Iráku.Proti nim stojí jiní dobrovolníci ze sunnitské větve islámu,z jiných islámských zemí.Olej do ohně přidávají okolní islámské státy podporou té či oné strany (finanční,vojenskou,politickou),popřípadě skrytěji některé nemuslimské mocnosti.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: Scooolie kdy 30. Květen 2013, 12:45:09
Ta zpráva, že Putin slíbil Netanjahuovi nedodání S-300 byla zjevně mylná. Dementoval ji Jeruzalém i Moskva.

Jinak samozřejmě účast bojechtivých dobrovolníků nepřekvapuje. Přesně jak píše Cogavec, je to analogie s Bosnou a Kosovem. Druhou věcí pak je, zda ti bojovníci skutečně odjedou, protože právě v té Bosně jich bojovalo mnohem méně, než se nejprve s velkou slávou přihlásilo... Jedna věc je producírovat se někde jako "dobrovolník" a druhá věc je skutečně odjet riskovat smrt, v lepším případě rychlou.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 30. Květen 2013, 16:37:01
Hej, hej, pán Scoolie Váš názor vyzerá byť logický a teda rozumný ale keby Sýria S-300 mala ako tvrdí Assad v dnešnom interwiew pre Libanonskú Tv tak by ich použila proti Izraelským stíhačkám pred nedávnom pravda? Aspoň nejaký oblet s-300 aj neúspešný okolo pravda nejaký ohňostroj ale nič úplne nič čisté nebo a vzduch.
 Inak si nerobím Ilúzie o Hizballahu a o Assadovi  ale je tu asi voľba menšieho zla a to je to že Assad a Hizbollah bojujú proti AL-KAJDE.
A v Sýrii nie je Saria a mate tam aj baby v minisukniach v Damasku tak ako za vlády Nadžibuláha v Afganistane.
Niekde na youtube sú viedá afgánskej TV za Nadžibuláha. baby v miniskukniach a pod.
Za Talibanu ktorý pomohli nainštalovať CIA a Ronald Regan  by ich ukameňovali.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: Scooolie kdy 30. Květen 2013, 18:25:48
Myslím, že ta dodávka S-300 je na půli cesty - kontrakt na jednu stranu nebyl Ruskem zrušený, ale na druhou stranu ještě ty rakety v Sýrii nejsou. Assad zjevně blafuje. Ledaže by to bylo ještě jinak a ty rakety už v Sýrii byly (a ovšem Izrael o nich nevěděl, protože jinak by nedávala logiku ta vyjádření o tom, že jakmile rakety dorazí, budou se dít věci), ale nebyly ještě "zprovozněny." Osobně si ale myslím, že tam ještě nejsou. Problém tuším v platbě. V tom směru je zajímavé, že Írán včera otevřel Assadovi dva velké úvěry. Sice mají být na nákup íránského zboží, ale to v zásadě nevadí, protože se tím Assadovi uvolní jiné peníze na platbu Rusům. Samozřejmě nevidím Rusům do hlavy, ale pokud by i nyní dodávali Assadovi na úvěr, tam by museli být už hodně zoufalí ze situace v Sýrii nebo padlí na hlavu (myslím, že si ještě pamatují, jak dopadly pohledávky, které má Rusko vůči Libyi z doby vlády Kaddáfího).

Jinak v Sýrii nejde dnes o boj sekularity proti islamismu, ale o boj sunitského světa proti šíitskému o strategické území. Pokud by sunité ovládli Sýrii, roztrhli by tím spojení mezi Íránem a Libanonem (tj. Hizballáhem) a povedl by se jim revanš za ztrátu Iráku do šíitských rukou. Naopak pokud zvítězí šíité, tak se udrží a upevní linka Írán-Irák-Sýrie-Libanon.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 31. Květen 2013, 11:59:23
Ach, dobrá debatka.
pane nemyslím so že by Assadova vláda bola tak náboženská  Ako je  náboženská republika Irán kde vládnu v podstate ajatoláhovia.
V podstate sekulárny Assad bol dokopaný západom a sunitskými  monarchiami k spolupráci s Iránom a Rusmi lebo nemá iného východska.
Inak že by bol Assad náboženský radikál sa mi veľmi nezdá lebo mnohí náboženský experti keď analyzovali videá s modliacim sa Assadom v mešite dospeli k záveru že sa nevie modliť a modlenie len prestiera, teda je ateista.
Spätný chod v spoločnosti je možný lebo spoločenský vývoj v dejinách ľudstva prebieha  inak ako technologickýa technický  vývoj ľudstva.
Aj Rímska ríša dospela raz k budu zlomu a začala upadať.
mestá sa prestali zväčšovať prestalo sa stavať  budovy cesty, nie že by mala  územné výboje ale naopak musela sa stiahnuť z dobytých území dobrovoľne ako napríklad z Británie.
V novodobých dejinách to vidíme v Afganistane.
Toto video je toho dôkazom.
Tam naozaj bola riadne hodená spiatočka keď padla vláda Nadjibulaha.
Ale v podstate aj v Irane bola riadne hodená spiatočka ked padol Sach.
Za Sacha v Teherane aj tam behali baby v minisukniach a sodhalenou hlavou tak ako v Kabule za Nadjibulaha.
Nedopustme aby nastal spatný chod v Damasku.
To je len 20-30 min letu z Tel-Avivu?
Dr. Najibullah - President of Afghanistan Najib (https://www.youtube.com/watch?v=-0A8ta9v2Uw#)
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 1. Červen 2013, 01:41:53
Tu je jedna zo štúdií o Assadovom ateizme:
https://lenc.blog.sme.sk/c/307283/Tri-podoby-Id-al-Fitr-Strach-Basara-Asada.html (https://lenc.blog.sme.sk/c/307283/Tri-podoby-Id-al-Fitr-Strach-Basara-Asada.html)

Inak je to len jedna z mnohých.
Takých štúdií je veľa na internete treba len hľadať.
A kto hľadá ten nájde.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 2. Červen 2013, 11:09:22
Hallo, budíček, sabat sa už  skončil. Hor sa na dennú tlač:
https://www.sme.sk/c/6821718/sunnitsky-duchovny-vyzval-na-dzihad-v-syrii-proti-asadovi-a-hizballahu.html (https://www.sme.sk/c/6821718/sunnitsky-duchovny-vyzval-na-dzihad-v-syrii-proti-asadovi-a-hizballahu.html)
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 2. Červen 2013, 19:31:20
Pre tých ktorým bežné novinové články nestačia:
Daniel Solis:
Prednáška: Hĺbková analýza : Sýria:
https://slobodnemedia.wordpress.com/2013/03/19/daniel-solis-prednaska-o-aktualnej-situacii-v-syrii-05-03-2013/ (https://slobodnemedia.wordpress.com/2013/03/19/daniel-solis-prednaska-o-aktualnej-situacii-v-syrii-05-03-2013/)
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 3. Červen 2013, 17:28:47
nejako mi to prestava dochadzat,
tak islamisticki teroristi z Al-Kajdy  Iraku riadia pokial viem stale este mesto na uzemi Syrie a to demokratom celého sveta /žiaľ B*hu aj izraelským/  nevadi. ale ked Hizballah pomaha regulernej Syrskej armade na hraniciach s Libanonom tak je to neprijatelne. Chapem ze bez pokrytectva to nejde, ale hadam odtial-potial... 
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 6. Červen 2013, 13:32:02

Prehľad dnešnej tlače:!!
niet čo dodať, len to že vývoj potvrdzuje moje slová čo som vravel už dávno.
Dobre si prečítajte správu:
https://www.sme.sk/c/6827105/spojte-sa-proti-asadovi-aj-usa-vyzyva-syrcanov-lider-al-kaidy.html (https://www.sme.sk/c/6827105/spojte-sa-proti-asadovi-aj-usa-vyzyva-syrcanov-lider-al-kaidy.html)
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 23. Červen 2013, 13:24:33
Priatelia Sýrie sa dohodli na zbraniach pre povstalcov

USA, Katar, Francúzsko, Veľká Británia, Nemecko či Turecko chcú vyvážiť pomery síl na bojisku v Sýrii.

DAUHA. Sýrskej opozícii bude poskytnutá vojenská pomoc, aby "dosiahla rovnováhu" na bojisku. Rozhodla o tom dnes v katarskej metropole Dauha skupina štátov nazývaná Priatelia Sýrie.

Krok prišiel v čase, keď vojaci sýrskeho prezidenta Bašára Asada zaznamenávajú v bojoch úspechy, informovala agentúra DPA.

"Dohodli sme sa, že je dôležité dosiahnuť vojenskú rovnováhu na bojisku a poskytnúť opozícii to, čo treba na splnenie tohto cieľa," uviedol katarský premiér a minister zahraničných vecí Hamad bin Džásim as-Sání na záver stretnutia Priateľov Sýrie v Dauhe.

"Ak pošleme zbrane, budú doručené do správnych oblastí," dodal bez uvedenia podrobností. Snažil sa tak rozptýliť obavy Západu, že zbrane môžu skončiť v rukách radikálov.

"Niektoré rozhodnutia urobené na stretnutí v Dauhe sú tajné, pretože súvisia s praktickými krokmi zameranými na zmenu situácie na bojisku," dodal katarský premiér.

Na stretnutí bol prítomný aj americký minister zahraničných vecí John Kerry, ktorý informoval, že rozsah vojenskej podpory pre sýrsku opozíciu si určí každá členská krajina jednotlivo.

Okrem USA a Kataru patria do skupiny Priatelia Sýrie aj Británia, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Jordánsko, Saudská Arábia, Turecko, Egypt a Spojené arabské emiráty (SAE).

Kerry ďalej povedal, že vojenská podpora pre sýrskych povstalcov im nemá zabezpečiť vojenské víťazstvo, ale posilniť ich pozíciu na navrhovaných mierových rozhovoroch s Damaskom.

Tieto rozhovory by sa mali uskutočniť v lete vo švajčiarskej Ženeve a podľa Kerryho predstavujú príležitosť na vyrokovanie ukončenia krvavej 27-mesačnej vojny v Sýrii, ktorá si už vyžiadala vyše 93-tisíc ľudských životov.
zdroj:

https://www.sme.sk/c/6845332/priatelia-syrie-sa-dohodli-na-zbraniach-pre-povstalcov.html (https://www.sme.sk/c/6845332/priatelia-syrie-sa-dohodli-na-zbraniach-pre-povstalcov.html)
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: santos kdy 23. Červen 2013, 13:44:05
PÍŠE INDICKÝ MINISTER
Vyzbrojiť rebelov znamená vyzbrojiť teroristov a žoldnierov

Nedávna história učí, aké premenlivé sú faktory, ktoré sú v Sýrii v hre.
Píše bývalý indický minister financií, zahraničia a obrany Jaswant Singh (1938) 

Nedávna história učí, aké premenlivé sú faktory, ktoré sú v Sýrii v hre. V roku 2000 Saudi Bašara Asada pretláčali, dnes by ho radi vytlačili.

Kým Západ si onedlho pripomenie sté výročie vypuknutia prvej svetovej vojny, Blízkym východom zmietajú dôsledky rozpadu Osmanskej ríše. Stačí sa pozrieť do Sýrie, kde sa jedna časť dedičstva – Sykes-Picotova dohoda, ktorá uprostred vojny rozdelila Levantu na britskú a francúzsku sféru vplyvu – chýli k brutálnemu koncu.

Podobne je súčasný nepokoj v Turecku aspoň sčasti dôsledkom neoosmanského sentimentu Erdoğanovej vlády. V snahe získať vplyv, ktorý Turci nemali od čias zakladateľa republiky Kemala Atatürka, Erdogan požíva aroganciu starého režimu.
Vyhýbavý mier

Levanta bola dlho dejiskom nekonečných konfliktov. Sir Archibald Wavell v životopise poľného maršala Edmunda Allenbyho, ktorý viedol Spojencov v Levante, napísal: „Najväčšie využitie a možno posledný úspech jazdectva vo veľkej bitke sa odohralo len neďaleko miesta, kde Alexander Veľký ukázal, ako by sa bitky mohli vyhrávať.“
Viacej je tu:

Linka:

https://komentare.sme.sk/c/6844106/cakanie-na-skodlive-dedicstvo.html (https://komentare.sme.sk/c/6844106/cakanie-na-skodlive-dedicstvo.html)
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: Scooolie kdy 29. Srpen 2013, 09:57:55
Pokračování debaty o Sýrii z titulní stránky Eretzu - https://eretz.cz/2013/08/syrska-armada-mozna-provedla-chemicky-utok-bez-rozkazu-prezidenta-vladni-sily-nicmene-pripravuji-uder-usa/comment-page-1/#comment-3036 (https://eretz.cz/2013/08/syrska-armada-mozna-provedla-chemicky-utok-bez-rozkazu-prezidenta-vladni-sily-nicmene-pripravuji-uder-usa/comment-page-1/#comment-3036)

Jaký názor máte na možný úder USA na syrský režim? Komu to prospěje a komu ublíží? Jaké má syrská válka řešení?
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: Dan kdy 29. Srpen 2013, 17:46:18
Řešení je dělat mrtvýho brouka.
Jediný logický vysvětlení zásahu USA je, že Amíci chtěj aby se k moci dostali islamisti, který zemi za krátkou dobu zbídačí a odradí většinu lidí od radikálnějších forem islámu, podobně jako se tomu stalo v Egyptě po vítězství MB, pak pomůžou k moci nejaké juntě. >:D
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: Scooolie kdy 29. Srpen 2013, 21:09:18
Nemyslím, že by USA chtěly dostat k moci sunitské islamisty. Spíš doufají, že se časem nějak (čti: po výcviku americkými instruktory a dodávkách zbraní) vzchopí neislamistická opozice - a islamisté a Assad se zatím budou úspěšně zabíjet a oslabovat.

Na druhou stranu je pravda, že Vaše varianta vůbec nezní špatně  >:D Hlavně i proto, že radikální sunitští islamisté (čti: ti, co je Amíci všude jinde po světě zabíjejí s nálepkou "Al-Kaida") by Sýrii vyvedli z proíránského tábora a naopak mohli podnítit problémy v Íránu...

V každém případě vojenská junta zní skvěle. Obávám se jen, že Sýrie nemá narozdíl od Egypta vybudovanou armádu jako instituci schopnou vést zemi a cítící za ni odpovědnost. V Sýrii je armáda postavena čistě na bezvýhradné loajalitě k rodině Assadů. Takže spíše obdoba Iráku, než Egypta.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: Dan kdy 30. Srpen 2013, 13:56:08
Sýrie nemá narozdíl od Egypta vybudovanou armádu jako instituci schopnou vést zemi a cítící za ni odpovědnost.
 
Nikde není armáda budovaná jako instituce určená k vedení země, to se postupem času naučí, jako v jinejch zemích, stačí pár schopnejch plukovníků a je to. Když dokázal Venezuelu véct Cháves, tak to musí dokáazt i makak z Humberta nebo syrskej plukovník.
Myslim, že se vliv Iránu v Sýrii přeceňuje.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: Scooolie kdy 30. Srpen 2013, 15:30:24
Jak se to vezme. V řadě latinoamerických zemí i třeba v tom Egyptě je armáda "od nepaměti" ctěna jako instituce. I dneska salafisté ze strany Světla (Núr) v Egyptě se zaklínají, že útok na armádu je "červenou hranicí", která nesmí být překročena. Naproti tomu v Sýrii je armáda čistě v roli osobního nástroje rodiny Assad. Nemá úctu národa. Schopní plukovníci by to jistě zvládli, jenže je otázka, zda by pokus o převrat přežili - zatímco v Egyptě Mubarak před slovem armády ustoupil a odstoupil, v Sýrii by je Assad prostě dal umučit...
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: cogavec kdy 16. Červen 2014, 09:04:06
Syrské války se aktivně účastní palestinští Arabové,a to jak na straně vládní,tak na straně povstalecké,a bojují dokonce proti sobě navzájem.Jedná se minimálně o několik tisíc lidí této komunity,kteří se aktivně účastní bojů.Do syrské občanské války je zapojeno minimálně desítky bojových organizací na každé z obou hlavních stran konfliktu,které jsou domácího i zahraničního původu.


Na vládní straně bojuje např. známá palestinská teroristická organizace PFLP-GC (Lidová fronta pro osvobození Palestiny-Všeobecné velení),kterou založil Ahmed Džibril,nebo Palestine Liberation Army (angl.).


5.prosince 2012 se pustili palestinští Arabové do sebe v bitvě o Jarmúk (Yarmouk).Syrská armáda společně s palestinskou organizací PFLP-GC bojovala proti rebelské organizaci FSA,kterou podporovala organizace Liwa al-ASIFA složená z palestinských Arabů.17.12.2012 rebelové ovládli město.


Jarmúk má rozlohu 2,11 km čtverečních.Nachází se 8.km od centra Damašku na jihu.Byl založen myslím že 1957(lépe si rok ověřit,paměť není dokonalá) jako uprchlický tábor pro palestinské Araby,v době svého založení byl mimo Damašek,teď je jeho  součástí.Nejedná se o stanový tábor jako jsou některé jiné tábory,ale byl vybudován jako město.Na rozvoj města např. roku 1996 přispěla Kanada,1997 to byly USA,místní školka byla postavena z vládních výdajů Austrálie,UNRWA vybudovala zdravotní středisko financované z vládních zdrojů Nizozemska (Holandska).Roku 2004 měl 137 248 obyvatel.


Teď zpátky k bojům v Sýrii.V současné době se situace obrátila a Jarmúk je sevřen syrskou armádou která je podporovaná palestinskou skupinou PFLP-GC,která podle vlastních slov do boje o Jarmúk nasadila 6 500 bojovníků.Toto číslo bývá považováno za nadsazené.Boje jsou vedeny proti organizaci FSA.Ve městě zůstalo asi 20 000 civilních obyvatel,většina lidí uprchla.Město je vícero měsíců v obklíčení,panuje v něm hladomor,na který někteří civilisté zemřeli,někteří byli zabiti v boji.V březnu se tam mělo prodávat kilo rýže za 100 USD.Tolik k tomuto městu či předměstí.


Je známo,že někteří palestinští stoupenci Hamasu se rozhodli bojovat proti syrské armádě po boku rebelů.Ke straně povstaleckých skupin se hlásili např. "palestinští" dobrovolníci z libanonského utečeneckého tábora Eie al-Helwe. Např. palestinsko-arabská skupina která bojuje proti armádě Fatah al-Islám,taky vznikla v utečenckém táboře v Libanonu,ale už nevím v kterém.Tito jsou známí nadšenou podporou syrského povstání.Existuje ještě několik podobných palestinsko-arabských organizací,které se aktivně účastní,nebo se účastnily bojů v Sýrii.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: cogavec kdy 24. Červen 2014, 22:41:37
Jordánská armáda byla uvedena do stavu zvýšené bojové pohotovosti kvůli ISIL.Tuto teroristickou organizaci podporují v bojích jiné teroristické organizace,a to Harakat šam al-Islam a Suqour al-Ezz.Aktiva této organizace byly nedávno odhadovány na 2 000 000 000 dolarů.Jak známo,vykradli banky v Iráku,irácké armádě ukradli,či spíš zabavili vrtulníky a vojenská auta americké výroby.V Mosulu ukradli z centrální banky 429 000 000 dolarů.To stačí na zaplacení 60 000 teroristů na dobu jednoho roku.Teroristé jsou levná bojová síla na rozdíl od profesionálních vojáků.


Podařilo se jim obsadit některá ropná pole v Sýrii,a ropu prý dokonce prodávali svému nepříteli,tedy syrské vládě.Toto se mělo dít i s elektřinou,kterou měli taky prodávat syrské vládě.Zavedli islámské právo na dobytých územích Sýrie a Iráku.Pro lidi Písma zavedli džizju (zvláštní poplatek pro křesťany,židy,a zoroastristy).Pokud tito nezaplatí,čeká je trest ukřižováním.

Křižovali i své protivníky,řídili se doslovně textem Koránu:A odměnou těch,kdož vedli válku proti Bohu a Jeho poslu a šířili na zemi pohoršení,bude věru to,že budou zabiti anebo ukřižováni či budou jim useknuty jejich pravé ruce a levé nohy anebo budou ze země vyhnáni.Súra 5.,37(33).Jak to dělal Mohamed,tak to dělají i oni.


Mají americké neprůstřelné vesty,samozřejmosti je výbava pro noční vidění,pušky M16,karabiny M4,granátomety M203,kulomety M60,M240.Ve výbavě jsou nějaké RPG,rakety Stinger,vozidla Humvee,MRAPs,M113 APC,tanky T-55,těch mají několik.Ruská děla typu 59-1,zbraně různého typu namontovány na nákladních autech,protiletadlová děla ZU-23-2,vrtulníky UH-60 Blackhawk a nákladní letadla.Údajně se s těmi vrtulníky proletěli,ale nepředpokládá se,že by je dokázali dobře ovládat,nebyli na tento typ stroje cvičeni,je otázkou,jestli jim nemůže pomoci nějaký dezertér z irácké armády,který byl s obsluhou těchto strojů seznámen.Je jasné,že střelivo do těchto strojů by časem došlo.Teď se dostali lacině k některým zbraním díky útěku irácké armády.


Někde jsem četl,že je v minulosti podporovala Saúdská Arábie,ale v současné je mají v Saúdské Arábii na seznamu teroristických organizací.Na dobytých územích zavedli daně,prý rozprodávají archeologické nálezy atd.V Sýrii má dokonce fungovat odvoz odpadků z města,něco na způsob našich popelářů.Tak vznikl nový teroristický stát,stalo se to realitou.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: Scooolie kdy 27. Červen 2014, 12:49:53
Díky za aktuální info. Chystá se nějaký více méně shrnující článek na hlavní web, nicméně situace se průběžně mění a autor už 2 x nahlásil, že článek musí přepracovat.  :)
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: cogavec kdy 7. Červenec 2014, 10:11:27
Díval jsem se na shrnující článek.ISIL či ISIS si zkrátili název,(Islámský stát,IS).V současné době se věnuje boření mešit a hrobů.Za pomocí buldozerů zničili nejméně 4 súfijské svatyně a vyhodili do povětří 6 šíitských mešit v Mosulu a v Tal Aftaru,např. byl zničen hrob a svatyně Ahmeda ar-Rifa´ího(1118-1182) blízko Tal Aftaru.V Mosulu obsadili dvě katedrály,odstranili kříže.Jedná se o chaldejskou katedrálu a syrsko-ortodoxní katedrálu.


Jak se pojí středověk s moderními technologiemi:IS rozjel propagandu na sociálních sítích jako je Twitter a Facebook,kde jsou dávány jeho zprávy a s nimi související videa a fotky.Skupiny,které pracují pro něj,používají arabštinu,angličtinu,francouzštinu.Velký počet těchto zpráv je ze zemí jako je Kuvajt a Saúdská Arábie a další země Perského zálivu.Irácké vedení,aby zabránilo vlivu reklamy v kyberprostoru,omezilo přístup k sociálním sítím.


IRNA oznámila,že zahynul íránský pilot ve městě Samarrá,když bránil šíitská svatá místa v Iráku..Např. příslušníci Íránských revolučních gard bojují v Sýrii,bude jich minimálně několik set lidí.Existuje seznam padlých i se jmény,téměř stovka lidí.Můj názor je,že vzhledem k tomu,co se děje v Iráku,lze očekávat větší zapojení Íránu do syrsko-iráckého konfliktu,než tomu bylo doposud.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: cogavec kdy 8. Říjen 2015, 21:03:51
V Sýrii dochází k dalšímu zásadnímu obratu ve válce vstupem Ruska do přímých bojových akcí.Zdá se,že Rusové v některých případech používají termobarickou munici,všimněme obrovského výbuchu ve srovnání s okolními budovami,video zde:
 

httpss://www.youtube.com/watch?v=jPh84cOKuvQ (http://httpss://www.youtube.com/watch?v=jPh84cOKuvQ)
 

Princip těchto náloží spočívá v tom,že nad cílovým místem se z rakety nebo bomby rozpráší vysoce hořlavá látka v podobě aerosolu,která se okamžitě vznítí a spálí vše v dosahu.Navíc vysaje z prostoru vzduch.
K vysoce hořlavé látce může být přidáno práškové železo,hliník nebo hořčík,který při spalování zvyšuje teplotu hoření směsi.
Zabíjí žár,přetlak,podlak (vakuum),popřípadě trosky.Jedná se o nejsilnější nejaderné nálože.Ukázka principu termobarické bomby zde:
 

httpss://www.youtube.com/watch?v=38HUfheBwvU (http://httpss://www.youtube.com/watch?v=38HUfheBwvU)
 

Nejsilnější ruská termobarická bomba má ekvivalent 44 t TNT,v okruhu 300 m se sklátí domy k zemi,při čemž zabíjet může ještě na větší vzdálenost.Rusové vyvinuli celou škálu zbraní využívajících termobarickou munici,ty nejmenší z nich unese jednotlivý voják.Existuje podezření,že když Číňané vtrhli do východního Ruska,byla jejich armáda spálená termobarickými bombami.
 

Tyto zbraně byly použity zkušebně v Afghánistánu (2 raketomety TOS-1).V druhé čečenské válce při bojích v zastavěném prostředí měli Rusové včetně speciálních jednotek poměrně vysoké ztráty,je obtížně bojovat dům od domu,za terénními překážkami se skrývají protivníci,kteří jsou takto kryti,navíc ve městech bývají četné výbušné či jiné nástrahy.
 

Termobarická munice má tu výhodu,že obejde různé terenní překážky,a kryjíci se vojáky spálí,či je roztrhá přetlak,nebo vzniklý podlak.Proto Rusové rozhodli,že budou proti Čečencům a zahraničním muslimským bojovníkům nasazeny raketomety TOS-1,a tímto se ušetří životy ruských vojáků.Zbraň se ukázala jako účinná a Čečenci tvrdili,že proti nim byly použity jaderné zbraně.(např. bitva o vesnici Komsomolskoe,z vesnice zbyly trosky).
TOS -1 má přezdívku Buratino,TOS-1A má 24 hlavňovou nástavbu,TOS-1S má 30 hlavní.Salva vyčistí prostor asi 4 hektary,někde se uvádi km čtvereční,ale to je silně nadsazené.Modernější verze raket má dolet maximálně 6 km.Irák jich od Rusů nakoupil 10.Údaje v anglické Wikipedii jsou nepřesné,nejspíš zastaralé.Kolik ji mají Rusové,se neví,je to součást vojenského tajemství,možná nějaká cizí výzvědná služba to ví.Video zde:
 

httpss://www.youtube.com/watch?v=gv4GkXfuyj8 (http://httpss://www.youtube.com/watch?v=gv4GkXfuyj8)
 

Termobarickou munici v polních podmínkách se nedoporučuje používat za silného deště,nebo ve vichřici,kdy účinnost silně poklesne.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: Scooolie kdy 9. Říjen 2015, 13:14:58
Rusové v Sýrii jsou v tuto chvíli velká neznámá. Jejich angažmá může dopadnout jakkoliv - od ukončení občanské války a geopolitického úspěchu Ruska přes prodloužení války a geopolitický úspěch Ruska, až po katastrofu pro Sýrii i Rusko. Dnes těžko předvídat.

Termobarické bomby jsou velké zlo. Účinnost maximální ovšem ztráty padni komu padni, na civilisty nehledě. Pravda je, že jsem kdysi mluvil s člověkem, který viděl snímky z bojů mezi Sověty a Číňany v roce 1969, a ten říkal, že tam prostě byla velká černá plocha. Zcela spálená.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: cogavec kdy 25. Říjen 2015, 00:27:25
Ruský raketomet TOS-1 měl být použít u syrské Latakije.Na videu jsou dva typy raketometů,uprostřed syrský Grad,na začátku a na konci TOS-1:
 
httpss://www.youtube.com/watch?v=A2O-g42eIdw (http://httpss://www.youtube.com/watch?v=A2O-g42eIdw)
 
TOS-1 byl použít v Iráku v bojích u Bajdží,ale není mi známo,že by podobným raketometem disponovala syrská armáda.Ale nepřekvapilo mě,že se tenhle raketomet objevil na scéně v Sýrii.Před nedávnem si šéf teroristické An-Nusry stěžoval,že Rusové používají taktiku "spálené země."An-Nusra utrpěla těžké ztráty,včetně řady velitelů,teď měl údajně zahynout i její šéf.Podobně dopadly spojecké teroristické skupiny (spojenci An-Nusry).
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: talarich kdy 25. Říjen 2015, 17:34:22
Máte někdo nějaké povědomí o tom, jak moc ztěžuje ruská přítomnost v Sýrii případný izraelský letecký útok na Irán? Jde mi mimojiné o přítomnost ruských protiletadlových raket a stíhaček schopných zasáhnout.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: cogavec kdy 26. Říjen 2015, 01:16:03
Zrušením sankcí proti Íránu padla překážka pro dodání systému S-300 do zmíněné země.Co se týče Sýrie,objevila se zpráva o tom,že se Rusové chystají u Latákije rozmístit protiletadlový systém S-300,nesledoval jsem,jak hodně se dá této zprávě věřit.Jinak tam Rusové mají i letadla Su 30-SM,které mohou být použity i jako stíhačky.


Dále tam je komplex radioelektronického boje Krasucha-4 .Jedná se o rušičku,která vytváří poruchy blokujících činnost palubních radiolokační systémů letadel,radarů,bezpilotních létájicích přístrojů (dronů) a družic radiolokační rozvědky.Má zakrýt chráněný objekt až do vzdálenosti 150-300 km.Video ukazuje přítomnost tohoto sytému (v pozadí),viz komentáře pod videem:


httpss://www.youtube.com/watch?v=YQtsEvAYBWk (http://httpss://www.youtube.com/watch?v=YQtsEvAYBWk)


Írán zakopává továrny,sklady do skal,hloubí tunely,aby ztížil pokusy o jejich zničení.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: cogavec kdy 1. Listopad 2015, 22:12:32
V Sýrii dochází k dalšímu zásadnímu obratu ve válce vstupem Ruska do přímých bojových akcí.Zdá se,že Rusové v některých případech používají termobarickou munici,všimněme obrovského výbuchu ve srovnání s okolními budovami,video zde:
 

video 1
 

Princip těchto náloží spočívá v tom,že nad cílovým místem se z rakety nebo bomby rozpráší vysoce hořlavá látka v podobě aerosolu,která se okamžitě vznítí a spálí vše v dosahu.Navíc vysaje z prostoru vzduch.
K vysoce hořlavé látce může být přidáno práškové železo,hliník nebo hořčík,který při spalování zvyšuje teplotu hoření směsi.
Zabíjí žár,přetlak,podlak (vakuum),popřípadě trosky.Jedná se o nejsilnější nejaderné nálože.Ukázka principu termobarické bomby zde:
 
video 2
 

Nejsilnější ruská termobarická bomba má ekvivalent 44 t TNT,v okruhu 300 m se sklátí domy k zemi,při čemž zabíjet může ještě na větší vzdálenost.Rusové vyvinuli celou škálu zbraní využívajících termobarickou munici,ty nejmenší z nich unese jednotlivý voják.Existuje podezření,že když Číňané vtrhli do východního Ruska,byla jejich armáda spálená termobarickými bombami.
 

Tyto zbraně byly použity zkušebně v Afghánistánu (2 raketomety TOS-1).V druhé čečenské válce při bojích v zastavěném prostředí měli Rusové včetně speciálních jednotek poměrně vysoké ztráty,je obtížně bojovat dům od domu,za terénními překážkami se skrývají protivníci,kteří jsou takto kryti,navíc ve městech bývají četné výbušné či jiné nástrahy.
 

Termobarická munice má tu výhodu,že obejde různé terenní překážky,a kryjíci se vojáky spálí,či je roztrhá přetlak,nebo vzniklý podlak.Proto Rusové rozhodli,že budou proti Čečencům a zahraničním muslimským bojovníkům nasazeny raketomety TOS-1,a tímto se ušetří životy ruských vojáků.Zbraň se ukázala jako účinná a Čečenci tvrdili,že proti nim byly použity jaderné zbraně.(např. bitva o vesnici Komsomolskoe,z vesnice zbyly trosky).
TOS -1 má přezdívku Buratino,TOS-1A má 24 hlavňovou nástavbu,TOS-1S má 30 hlavní.Salva vyčistí prostor asi 4 hektary,někde se uvádi km čtvereční,ale to je silně nadsazené.Modernější verze raket má dolet maximálně 6 km.Irák jich od Rusů nakoupil 10.Údaje v anglické Wikipedii jsou nepřesné,nejspíš zastaralé.Kolik ji mají Rusové,se neví,je to součást vojenského tajemství,možná nějaká cizí výzvědná služba to ví.Video zde:
 

video 3
 

Termobarickou munici v polních podmínkách se nedoporučuje používat za silného deště,nebo ve vichřici,kdy účinnost silně poklesne.


První video,kde je obrovský výbuch,který je přisouzen termobarické bombě je ve skutečnosti výbuch muničního skladu.Co se týče termobarického raketometu TOS-1,jeho existence v Sýrii je potvrzena jak z ruských,tak provládních i opozičních zdrojů,Rusové ho tam dodali,zde je k tomu článek,video už je známé:


https://www.express.co.uk/news/world/615448/Vladimir-Putin-Islamic-State-ISIS-Syria-Iraq-Latakia (https://www.express.co.uk/news/world/615448/Vladimir-Putin-Islamic-State-ISIS-Syria-Iraq-Latakia)


Některá videa s raketometem TOS-1 údajně ze Sýrie jsou ve skutečnosti buď vojenská cvičení v Rusku,nebo jsem se setkal s tím,že video z Bajdží v Iráku,které bylo zveřejněno,bylo okopírováno,a byly tam uvedeny zavádějící informace že je to ze Sýrie.


Dalším těžkým raketometem,který byl dodán z Ruska do Sýrie,který může vystřelovat termobarické střely je BM-30 Směrč.Dostřel nových raket je 90 km,kromě termobarických hlavic,můžou být hlavice klasické nárazové,šrapnelové,kazetové se samonaváděcí submunicí proti pancéřovým cílům a s protitankovými minami:


httpss://www.youtube.com/watch?v=rmKZ2O_nKuw (http://httpss://www.youtube.com/watch?v=rmKZ2O_nKuw)


Plná salva BM-30 je schopna zničit 67,2 ha.V současnosti ho začíná v Rusku nahrazovat raketomet Tornado-S.


Jiným raketometem,kterým disponuje syrská armáda je B-27 Uragan.Ukázka ze Sýrie,toto video má v různých verzích na internetu hned přiřazeny 3 různé typy raketometů a to Grad,Uragan nebo Směrč,z videa to nelze poznat:


httpss://www.youtube.com/watch?v=T-OPCt5wuMg (http://httpss://youtube.com/watch?v=T-OPCt5wuMg)


Trosky měst po takovém zásahu,a znovuvýstavba měst je práce na mnoho let,údajně před rokem BM-30 Směrč (nutno brát s rezervou):


httpss://www.youtube.com/watch?v=IXg3joI0n8c (http://httpss://www.youtube.com/watch?v=IXg3joI0n8c)
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: cogavec kdy 11. Listopad 2015, 21:11:41
Máte někdo nějaké povědomí o tom, jak moc ztěžuje ruská přítomnost v Sýrii případný izraelský letecký útok na Irán? Jde mi mimojiné o přítomnost ruských protiletadlových raket a stíhaček schopných zasáhnout.


Tři články jako doplněk k tématu:


https://osnetdaily.com/2015/10/russian-jamming-system-blocks-all-nato-electronics-inside-bubble-600-km-in-diameter-over-syria/ (https://osnetdaily.com/2015/10/russian-jamming-system-blocks-all-nato-electronics-inside-bubble-600-km-in-diameter-over-syria/)

https://cz.sputniknews.com/svet/20151111/1642857/gigantsky-radioelektronicky-pytel-syrie-letat.html (https://cz.sputniknews.com/svet/20151111/1642857/gigantsky-radioelektronicky-pytel-syrie-letat.html)


https://osnetdaily.com/2015/10/russia-overrides-middle-east-cyber-waves (https://osnetdaily.com/2015/10/russia-overrides-middle-east-cyber-waves)
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: talarich kdy 12. Listopad 2015, 09:36:43
Ale tyto systémy nebráni Izraeli v tom zasáhnout Irán, jestli tomu dobře rozumím.
Ale jinak platí, že vstupem Ruska do Sýrie došlo k výraznému rozkývání sil v regionu. Ze Sýrie se lehce může stát nová "Kuba" z dob studené války. A může to být ještě horší. Neboť v případě Kuby se jednalo pouze o Rusko vs. USA, ale zde jsou ještě další hráči ve hře: Irán, Izrael, ztracené (chemické) zbraně z Lybie, Egypt, Irák. Tady je to mnohem výbušnější než na Kubě.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: cogavec kdy 13. Listopad 2015, 00:29:18
Írán usiluje o dodávku systému S-300,chtěl by je získat už tento rok,je otázkou zda se mu to podaří v tomto roce:


https://cz.sputniknews.com/svet/20151112/1655872/iran-rusko-s300.html (https://cz.sputniknews.com/svet/20151112/1655872/iran-rusko-s300.html)


Co se týče incidentu v minulém roce mezi americkým torpédoborcem a ruským Su-34 v Černém moři,zde je pokračování příběhu:


https://cz.sputniknews.com/svet/20151112/1649104/su34-technologie-bombarder.html (https://cz.sputniknews.com/svet/20151112/1649104/su34-technologie-bombarder.html)Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: cogavec kdy 17. Listopad 2015, 16:02:21
Ruské strategické bombardéry letící z Ruska začaly bombardovat IS,údajně Rusové odpálili střely z plochou dráhou letu z lodí ve Středozemním moři proti pozicím IS,bombardování pozic IS zesílilo ze strany Velké Británie a Francie:


https://cz.sputniknews.com/svet/20151117/1695952/rusko-plan-nove-operace-syrii.html (https://cz.sputniknews.com/svet/20151117/1695952/rusko-plan-nove-operace-syrii.html)


https://cz.sputniknews.com/svet/20151117/1695902/sojgu-ruske-strategicke-bombardery-operace-rf-syrie.html (https://cz.sputniknews.com/svet/20151117/1695902/sojgu-ruske-strategicke-bombardery-operace-rf-syrie.html)
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: talarich kdy 25. Listopad 2015, 13:19:46
Křižník se střelami země-vzduch a moderní S-400 nám opět trochu komplikují situaci pro hladký přelet nad kukaččím hnízdem Sýrie - což je spíš hnízdo zmijí - k dosažení cíle nacházející se v Iránu.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: cogavec kdy 25. Listopad 2015, 22:31:59
Situace se vyhrotila,střetly se zájmy Ruska a Turecka,Turecko víceméně hraje na dvě strany.Rusové tvrdí,že během nedávných pěti dnů vybombardovali více než 1 000 cisteren s ropnými produkty,včetně závodů na zpracování či těžbu ropy,a že velká část této suroviny končí v Turecku a ukázali záběry těchto kolon,které byly bombardovány.Údajně i sestřelené letadlo se zabývalo touhle činností.V podstatě se jedná o podporu protivládních sil v Sýrii,které Rusko považuje za teroristy.


Či-li na jedné straně Turci naoko bojují proti IS,na druhé straně tolerují dodávky ze Sýrie od IS a dalších skupin,v jejich zájmu je svrhnout současný vládní režim,to je jasné,těžce nesou zásahy Ruska v oblasti,kterou považují za svou sféru vlivu.V minulosti varovali Rusko,aby nelétali přes jejich území,jinak že začnou sestřelovat ruská letadla.Pár ruských letadel v nedávné minulosti krátce překročilo tureckou hranici.Rusové dost riskovali podobný incident už v minulosti.


Co se týče současného incidentu,obě země předložily rozdílné verze,kudy letělo ruské letadlo.Obě to dokládají záznamy,které ovšem se dají falšovat.Kdo má pravdu,těžko se to dá poznat.Podle turecké verze dostali 10 varování a přelet trval okolo 20 vteřin nad tureckým územím.Podle ruské verze letadlo nepřekročilo tureckou hranici,letělo km od hranice,nebylo varováno,střeleno bylo zezadu.


Jak Talarich správně napsal,chtějí posílit svoji protivzdušnou obranu systémem S-400,i ten křižník tam má být,nechali se slyšet,že ruské bombardéry budou kryty stíhačkami.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: cogavec kdy 26. Listopad 2015, 21:22:15
Ruská odpověď na sestřelení byla velice tvrdá.Oblast byla silně bombardována ze vzduchu,přidaly se raketomety Uragan syrské armády,oblast se ocitla v plamenech,syrská armáda po mohutném ostřelování údajně obsadila ve zmíněné oblasti některé části syrsko-turecké hranice:


httpss://www.youtube.com/watch?v=ZSlwrlHLlnE (http://httpss://www.youtube.com/watch?v=ZSlwrlHLlnE)


httpss://www.youtube.com/watch?v=m3cxVDm-4Nk (http://httpss://www.youtube.com/watch?v=m3cxVDm-4Nk)


Rusové už rozmístili systém S-400 na syrském území.


Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: cogavec kdy 30. Listopad 2015, 21:02:28
Turecké kamióny s humanitární pomoci:


httpss://www.youtube.com/watch?v=ut0vxUuYmx4 (http://httpss://www.youtube.com/watch?v=ut0vxUuYmx4)


https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/387868-turci-kvuli-kamionum-se-zbranemi-pro-syrii-zatykali-generaly.html (https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/387868-turci-kvuli-kamionum-se-zbranemi-pro-syrii-zatykali-generaly.html)


Dá se předpokládat,že Rusové posílali podobnou humanitární pomoc kamióny na Donbas.


Zasáhla do bojů v Sýrii ruská námořní pěchota ? :


https://southfront.org/russian-ground-troops-reported-in-battle-in-syria (https://southfront.org/russian-ground-troops-reported-in-battle-in-syria)


V současné době Rusové intenzívně bombardují oblast poblíž syrsko-turecké hranice na západě země,údajně se chystá ofenzíva,jejíž cílem je ovládnout další část syrsko-turecké hranice,a uzavřít zásobovací trasy z Turecka.


Syrské jednotky jsou na postupu u města Salmy,je to oblast,kde byly použity ruské (teď už možná syrské) raketomety s termobarickými hlavicemi TOS-1A:


https://cz.sputniknews.com/svet/20151130/1801416/syrsti-vojaci-strategicka-vysina-lazikija.html (https://cz.sputniknews.com/svet/20151130/1801416/syrsti-vojaci-strategicka-vysina-lazikija.html)
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: cogavec kdy 3. Prosinec 2015, 20:23:37
Do Sýrie měla dorazit před několika dny z Ruska dodávka samohybných houfnic 2S19 Msta-S ráže 152 mm,a taky další raketomety TOS-1,které používají termobarickou munici:


https://debka.com/article/25050/Russia-speeds-tons-of-heavy-artillery-and-MRLs-to-Syria-for-expanded-ground-combat (https://debka.com/article/25050/Russia-speeds-tons-of-heavy-artillery-and-MRLs-to-Syria-for-expanded-ground-combat)


Měly taky započít dodávky S-300 do Íránu.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: zoom kdy 4. Prosinec 2015, 06:53:30
S 300 už skutečně do Íránu putují. Ono to asi ještě chvilku potrvá, také aby neměly cestou nějakou nehodu, je to zboží křehké.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: talarich kdy 4. Prosinec 2015, 13:37:39
Dobrá zpráva je, že IDF už má řešení na S-300 díky vojenské spolupráci s Řekama. Správný postup mohli ověřit a otestovat při posledním společném cvičení na Krétě.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: cogavec kdy 14. Prosinec 2015, 21:03:30
IS má vraždit podle této zprávy postižené děti,a vydat si na to fatvu:


https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/389191-islamsky-stat-bez-slitovani-vrazdi-postizene-deti-vydal-si-na-to-fatvu.html (https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/389191-islamsky-stat-bez-slitovani-vrazdi-postizene-deti-vydal-si-na-to-fatvu.html)
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: cogavec kdy 25. Únor 2016, 19:52:48
Dobrá zpráva je, že IDF už má řešení na S-300 díky vojenské spolupráci s Řekama. Správný postup mohli ověřit a otestovat při posledním společném cvičení na Krétě.


Před nedávnem se v ruských mediích objevila zpráva,že Írán by rád koupil S-400,a chtěl by vybudovat závod na výrobu tanku T-90 na svém území a rovněž usiluje o některé typy ruských vojenských letadel.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: cogavec kdy 26. Září 2016, 01:10:30
Rusové v Sýrii jsou v tuto chvíli velká neznámá. Jejich angažmá může dopadnout jakkoliv - od ukončení občanské války a geopolitického úspěchu Ruska přes prodloužení války a geopolitický úspěch Ruska, až po katastrofu pro Sýrii i Rusko. Dnes těžko předvídat.

Termobarické bomby jsou velké zlo. Účinnost maximální ovšem ztráty padni komu padni, na civilisty nehledě. Pravda je, že jsem kdysi mluvil s člověkem, který viděl snímky z bojů mezi Sověty a Číňany v roce 1969, a ten říkal, že tam prostě byla velká černá plocha. Zcela spálená.


Zajímavé emaily Hillary Clinton:


httpss://wikileaks.org/clinton-emails/emailid/18328 (http://httpss://wikileaks.org/clinton-emails/emailid/18328)


Píše se tam,že by USA měly podpořit blížící se povstání v Sýrii,počítala s tím,že by se zapojili regionální spojenci Turecko,Saudská Arábie a Katar.Povstání v Sýrii mělo oslabit Írán,takový byl předpoklad.Je tam chybný odhad reakce Ruska,kdy předpokládá že Rusko se omezí jen na protesty.Je tam návrh,že by USA použily leteckou sílu bez pozemních jednotek,a tak by ušetřily náklady na vojenskou operaci.


Dále prozrazuje,že Izrael má jaderné zbraně.Colin Powell v jiném uniklém emailu dokonce prozradil počet náloží,přibližný.Počet uniklých zpráv se počítá na milióny (od různých lidí či institucí).Jedná se o největší propadák v historii USA v oblasti zabezpečení tajných informací.


Uplynul zhruba rok od zahájení operace Ruska v Sýrii.Rusům se prozatím podařilo zabránit pádu provládních sil,které do té doby pomalu ustupovaly.Od té doby zaznamenaly tyto síly mírné územní zisky.Prozatím to vypadá na vleklý konflikt.Z vývoje jsou nervózní USA,Velká Británie a Francie,alespoň se tak tváří.Írán je hrozba pro Izrael i Saúdskou Arábii.Na druhé straně je taky pravda že vládní režim v Sýrii byl tolerantnější k náboženským menšinám včetně křesťanů než IS,nebo umírněná opozice.


Myslím si,že prodlužování války může v budoucnu ohrozit saúdskoarabský režim.Válka není zadarmo,lidí v dané zemi přibývá,nemá moc jiného průmyslu než těžba ropy a plynu,moc se tam nepracuje,místní občaně jsou zvyklí na nadstandart o který mohou přijít v budoucnu a mohou vypuknout nepokoje.


Rusové na druhé straně mají dlouhé zásobovací tratě,omezenou přepravní kapacitu na doplňování výzbroje,což je omezuje v aktivitách.Vyvinuli nové rakety do raketometu TOS-1A,které mají delší dolet.Kdy je začnou dodávat ve velkém je otázka.Zmínil jsem se o tom z důvodu,že tento typ raketometu je v Sýrii používán.
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: cogavec kdy 12. Únor 2018, 22:50:30
Ruský zásah v Sýrii je možno hodnotit jako geopolitický úspěch tohoto státu.Rusko výrazně přispělo k porážce IS v Sýrii jako státního útvaru,IS teď tam již existuje jen jako jedna z teroristických skupin.Ale Rusko sleduje i jiné cíle,zde se podle mého skrývá nebezpečí.


Ruský zásah pomohl posílit íránský vliv v oblasti.Íránský vliv zesílil taky v Iráku,teď se mohou smát,turecký vpád do severní Sýrie oslabuje americkou pozici,tím že odčerpává síly kurdských bojovníků z východu,kteří se přemisťují na západ k Afrinu.Navíc v Sýrii působí i Číňané,vzniká složitá těžko odhadnutelná situace.


Írán neskrývá své zlé úmysly vůči Izraeli.Situace se stává nebezpečnější než doposud byla pro Izrael,větší vojenský střet v blízké budoucnosti by nebyl překvapením.


Zde některé články k poslednímu vývoji v oblasti:


httpss://www.debka.com/iranian-saegheh-drone-syria-worry-us-well-israel/ (http://httpss://www.debka.com/iranian-saegheh-drone-syria-worry-us-well-israel/)


httpss://www.debka.com/next-iranian-israeli-engagement-syria-due-late-april-early-may/ (http://httpss://www.debka.com/next-iranian-israeli-engagement-syria-due-late-april-early-may/)

[/size][size=78%] [/size]
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: cogavec kdy 19. Březen 2018, 20:53:48
V současné době soupeří blízkovýchodní státy i mocnosti Rusko a USA o kontrolu ropných a plynových polí,i o trasy,či kontrolu plánovaných tras plynovodů a ropovodů např. do EU a jinde.To se týká i nalezišť plynových polí ve Středozemním moři.


V Evropě je snaha obejít destabilizovanou Ukrajinu se severu přes Baltské moře z Ruska do Německa plynovody Severní proud,proti dostavbě druhého plynovodu jsou USA,další plynovod by měl vést z jihu z Ruska přes Turecko do Evropy.


Toto soupeření se promítá i do válečné scény v tamních regionech.Tady jsem našel nějaký článek k tématu:


[size=78%]httpss://www.debka.com/israel-lebanese-oil-dispute-part-us-russian-mid-east-energy-battle/ (http://httpss://www.debka.com/israel-lebanese-oil-dispute-part-us-russian-mid-east-energy-battle/)[/size] 
Název: Re:Téma Sýria
Přispěvatel: cogavec kdy 21. Říjen 2019, 22:43:42
V Sýrii nastal velký zvrat, turecko-americká dohoda o Kurdech připomíná Mnichovskou zradu, Američané obrazně řečeno píchli svého spojence nožem do zad, ustoupili Erdoganovi který svým chováním připomíná pana Hitlera a který sní o velkém Turecku. Stahovaní amerických sil připomíná útěk, tzv. spojenec USA pálil z děl na pozice Američanů prý omylem, zveřejnil přesné rozmístění amerických a francouzských sil v Sýrii, takový menší podraz, kvůli postupujícím Turkům Američané vybombardovali vlastní zbrojní sklad a prchali ve vrtulnících, vybombardovali i vlastní letiště.

Kurdům nezbylo než požádat o pomoc vládní režim a Rusko, syrská a ruská armáda před týdnem začala rychle postupovat na sever a překročila řeku Eufrat. Jak by asi dopadl rusko-turecký střet? Požádalo by Turecko o pomoc země NATO v případě takového střetu, pokud by se mu výrazně vojensky nedařilo? Dá se věřit spojeneckým dohodám?