fórum komunity Eretz

Všeobecná kategorie => Historie Izraele => Téma založeno: talarich kdy 18. Červen 2014, 14:58:54

Název: Deir Yassin
Přispěvatel: talarich kdy 18. Červen 2014, 14:58:54
Je prosím někdo z přítomných schopen mi podat nějaké rozumné vysvětlení, co se tam vlastně stalo? Na internetu je k dohledání jen snůška agitační manipulace, jako třeba, že v roce 1948 zde žijící palestinské obyvatelstvo… (volně překládám z angličtiny), což je jasné jako klišé, protože v roce 1948 bylo za palestince považováno židovské obyvatelstvo. Arabové se hlásili jako arabové nebo Jordánci.
Rád bych znal fakta. Díky.
Název: Re:Deir Yassin
Přispěvatel: talarich kdy 18. Červen 2014, 16:57:02
Tak nic, už jsem našel starší diskuzi na toto téma. Toto vlákno uzavřít a mě na věky zavřít, že jsem pořádně nehledal (ale já hledal anglický přepis a ne český…).
Název: Re:Deir Yassin
Přispěvatel: Scooolie kdy 19. Červen 2014, 08:31:24
 :D Tak radikální vůči Vám snad být hned nemusíme.

Nicméně skutečnost je taková, že jako Palestinci byli označováni všichni obyvatelé mandátního území Palestina, které se po oddělení Zajordánska rozkládalo mezi mořem a řekou Jordán. A rozlišovalo se na židovské Palestince a arabské Palestince, resp. na palestinské Židy a palestinské Araby.

Dejr Jasín nebylo nic krásného. Nicméně takové věci se děly na obou stranách. Stačí mrknout na případ masakru lékařů a sester, jedoucích do nemocnice Hadasa v Jeruzalémě.