Autor Téma: Vysoké ceny odrazují Evropany dodržovat kašrut  (Přečteno 65495 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Vysoké ceny odrazují Evropany dodržovat kašrut
« kdy: 29. Října 2009, 19:44:49 »
Vysoké ceny odrazují Evropany dodržovat kašrut:

https://www.jpost.com/servlet/Satellite?cid=1256740788493&pagename=JPost%2FJPArticle%2FShowFull

Velmi zajímavý článek!

Proč je košer maso nesrovnatelně dražší než třeba halal maso (to je někdy levnější než běžné maso), přestože se obě porážky prakticky neliší (rozdíl je pouze v modlitbě a někdy v noži, ne ve způsobu porážky, ani v plemeni poráženého dobytka)?
Je to jasné znežití monopolu a jasná zlodějina.
Věřící je nucen kupovat předražené maso, nebo být vegetarián.  ???  >:(  ???
יואל טייטלבוים

Elazar

  • Host
Re: Vysoké ceny odrazují Evropany dodržovat kašrut
« Odpověď #1 kdy: 29. Října 2009, 21:16:15 »
« Poslední změna: 29. Října 2009, 21:22:00 od Elazar »

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Vysoké ceny odrazují Evropany dodržovat kašrut
« Odpověď #2 kdy: 29. Října 2009, 23:06:07 »
P. ty zase objevuješ Ameriku :D

https://forum.eretz.cz/index.php/topic,376.0.html

Dobře, možná jsem se nevyjádřil dostatečně jasně, hned to napravim.
Je ten kdo prodává stejný produkt za mnohonásobně vyšší cenu (než je cena běžná) zloděj a lichvář?
Zneužívají rabíni udělující hechšery a prodejci kosher masa monopolního postavení na trhu, a okrádají své souvěrce?
Nenutí své souvěrce nepřímo k nedodržování kašrutu?
Objevili rabíni na konferenci Ameriku, když zjistili, že je košer maso mnohonásobně předražené?
יואל טייטלבוים

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Vysoké ceny odrazují Evropany dodržovat kašrut
« Odpověď #3 kdy: 30. Října 2009, 07:34:41 »
Ano ano, je to ještě horší, než si umíte představit milý P. V Izraeli je totiž košer i nekošer maso prakticky stejně drahé anebo spíš levné, takže v Izraeli zase rabíni nepřímo nutí lidi jíst košer. A evropští židé by tedy měli o důvod více se přestěhovat do Izraele a jíst zdejší poměrně laciné košer maso. Ne nadarmo se ruské alyi (přistěhovalectví) ze zemí bývalého SSSR od druhé poloviny devadesátých let říká "salámová alya", A košer salámy mňam mňam....  ;D

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Vysoké ceny odrazují Evropany dodržovat kašrut
« Odpověď #4 kdy: 30. Října 2009, 09:09:03 »
Ano ano, je to ještě horší, než si umíte představit milý P. V Izraeli je totiž košer i nekošer maso prakticky stejně drahé anebo spíš levné, takže v Izraeli zase rabíni nepřímo nutí lidi jíst košer. A evropští židé by tedy měli o důvod více se přestěhovat do Izraele a jíst zdejší poměrně laciné košer maso. Ne nadarmo se ruské alyi (přistěhovalectví) ze zemí bývalého SSSR od druhé poloviny devadesátých let říká "salámová alya", A košer salámy mňam mňam....  ;D

Aha takže ono to v Evropě není okrádání souvěrců, ale svérázný způsob jak přinutit lidi k vystěhování se do Izraele.
Proč v Izraeli nejsou lidé kupující košer maso okrádáni, zatímco jejich evropští souvěrci ano?!
יואל טייטלבוים

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Vysoké ceny odrazují Evropany dodržovat kašrut
« Odpověď #5 kdy: 30. Října 2009, 10:09:14 »
Je ten kdo prodává stejný produkt za mnohonásobně vyšší cenu (než je cena běžná) zloděj a lichvář?

Pokud někdo prodává za cenu mnohem vyšší, než je cena běžná, tak nakupujte tam, kde to mají levnější, ne? Pokud všichni prodávají za vyšší cenu, pak je běžnou cenou ona vyšší cena, tedy prodávají za cenu nikoliv vyšší, ale běžnou  ;D

Závěr: Nezbývá, než abyste příteli otevřel vlastní košer jatky a řeznictví a prodával za ceny výrazně nižší než ti zlí lichváři a tím je všechny přivedl ke krachu a sebe k nezřízenému bohatství!  :D

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: Vysoké ceny odrazují Evropany dodržovat kašrut
« Odpověď #6 kdy: 30. Října 2009, 10:23:28 »
...
Pokud někdo prodává za cenu mnohem vyšší, než je cena běžná, tak nakupujte tam, kde to mají levnější, ne? Pokud všichni prodávají za vyšší cenu, pak je běžnou cenou ona vyšší cena, tedy prodávají za cenu nikoliv vyšší, ale běžnou  ;D
...
Že by zrovna Vám Scooolie byl cizí význam pojmu kartelová dohoda ?  :)
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Vysoké ceny odrazují Evropany dodržovat kašrut
« Odpověď #7 kdy: 30. Října 2009, 12:57:50 »
Nevěřím tomu, že by zbožný židovský obchodník odíral své souvěrce zrovna na košer mase  ;)

A nadále platí, že ten kartel může rozbít kdokoliv, kdo začne prodávat sám a levněji (ať si taky dá pojistit výrobnu proti požáru, třeba vydělá aspoň na tom  :D)

Elazar

  • Host
Re: Vysoké ceny odrazují Evropany dodržovat kašrut
« Odpověď #8 kdy: 30. Října 2009, 14:21:15 »
 ;D  ;D
Předšabatová veselá nálada, tak to má být.

Nevěřím tomu, že by zbožný židovský obchodník odíral své souvěrce zrovna na košer mase  ;)

Scooolie, vy jste nenapravitelný kapitalistoptimista  ;)

To, že je košermaso a produkty kšeft, vědí všichni. V ČR, USA, Evropě i v Izraeli. Že se s hechšery handluje, občas dosti nevybíravě, vědí rovněž všichni (kromě několika idealistů, kteří věří, že je vše v nejlepším pořádku...) Že si toho všimli konečně i novináři, díky B-hu, třeba teď už reptání lidu začne někdo brát vážně - jen houšť a větší kapky  :D. Ale že si toho notorický budižkničemu a kverulant p. všiml až teď? To mi hlava nebere  ;D

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Vysoké ceny odrazují Evropany dodržovat kašrut
« Odpověď #9 kdy: 31. Října 2009, 17:29:16 »
Pěkný týden p. kverulant určitě, ale nazývat někoho budižkničemu je poněkud nevhodné (kdyby tu byl Vader, tak Vám pohrozí banem).  >:D

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Vysoké ceny odrazují Evropany dodržovat kašrut
« Odpověď #10 kdy: 31. Října 2009, 22:42:53 »
;D  ;D
Předšabatová veselá nálada, tak to má být.

Nevěřím tomu, že by zbožný židovský obchodník odíral své souvěrce zrovna na košer mase  ;)

Scooolie, vy jste nenapravitelný kapitalistoptimista  ;)

To, že je košermaso a produkty kšeft, vědí všichni. V ČR, USA, Evropě i v Izraeli. Že se s hechšery handluje, občas dosti nevybíravě, vědí rovněž všichni (kromě několika idealistů, kteří věří, že je vše v nejlepším pořádku...) Že si toho všimli konečně i novináři, díky B-hu, třeba teď už reptání lidu začne někdo brát vážně - jen houšť a větší kapky  :D. Ale že si toho notorický budižkničemu a kverulant p. všiml až teď? To mi hlava nebere  ;D

Já si košer maso zásadně nekupuji, nebudu přece podporovat zloděje a vydřiduchy  ;D
Stejné maso bez krve si můžu koupit za nesrovnatelně nižší cenu od muslimů.
Možná si pan Eleazar článek pořádně nepřečetl, není podstatné, že si zlodějských cen konečně všimli novináři, ale že si předražené ceny najednou všimli i jiní "budižkničemové" a "kverulanti" než jsem já, ti "budižkničemové" a "kverulanti" kteří desetiletí dělali, že je vše OK.
Jak se říká Zloděj, křičí chyťte zloděje, tak jako účastníci rabínské konference  ;D
יואל טייטלבוים

Elazar

  • Host
Re: Vysoké ceny odrazují Evropany dodržovat kašrut
« Odpověď #11 kdy: 1. Listopadu 2009, 01:13:53 »
Pěkný týden p. kverulant určitě, ale nazývat někoho budižkničemu je poněkud nevhodné (kdyby tu byl Vader, tak Vám pohrozí banem).  >:D

Zoom, myslím, že po p. posledním příspěvku to není ani tak nevhodné, jako spíš výstižné.  :)

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Vysoké ceny odrazují Evropany dodržovat kašrut
« Odpověď #12 kdy: 1. Listopadu 2009, 08:35:08 »
Ne nesouhlasím, každý člověk je k něčemu, byť to tak ne vždy nevypadá. Protože třeba takoví provokatéři mají za úkol upozornit, aby ti, kteří se ohánějí Tórou, se podle ní  vždy chovali. Což se bohužel ne vždy děje.

Offline Eva

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 182
Re: Vysoké ceny odrazují Evropany dodržovat kašrut
« Odpověď #13 kdy: 1. Listopadu 2009, 08:42:56 »
pohrozit neni spatne!!!! To neznamena prevychovat, to je upozorneni pred dalsimi poznamkami ktere jsou neni na miste.
« Poslední změna: 1. Listopadu 2009, 08:49:03 od Eva »

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Vysoké ceny odrazují Evropany dodržovat kašrut
« Odpověď #14 kdy: 1. Listopadu 2009, 08:55:16 »
Eva to správně pochopila, i člověk, jehož názory se mi nelíbí má právo na to je vyjádřit. To se učíme už v Talmudu, že petachya  ;D

Elazar

  • Host
Re: Vysoké ceny odrazují Evropany dodržovat kašrut
« Odpověď #15 kdy: 1. Listopadu 2009, 09:39:24 »
Brojím snad proti tomu, aby se p. vyjadřoval? Se Scoooliem také nesouhlasím v řadě případů a nikdy jsem mu nebral právo vyjádřit se, ani Vodníkovi ne (což naopak, svým způsobem, udělal Vader  ;) ). P. tu má určitě své místo, všichni víme, že to není hlupák, ale že obdržel vzdělání, ale také má nejspíš nějaký problém a tímhle způsobem si ho filtruje. A způsob, jak "upozorňuje na problémy" je takový, že to je úplně k ničemu. Hned, jak se ukáže, že to p-jovo kverulanství a demagogie, co kolem sebe trousí, je k něčemu, vezmu to zpět.

Já bych třeba osobně s p. v 90% případů souhlasil - nemám zrovna v lásce satmary, ani lubavičské mesiány, vadí mi přístup některých charedi autorit k halaše, vadí mi jak si rabináty (zvláště pak ten vrchní izraelský) osobuje moc, která mu nepatří (a která by mohla náležet maximálně velkému sanhedrinu  ;) ), vadí mi i tohle kšeftování s hechšery - a vadí mi to už hodně dlouho (tím myslím opravdu hodně dlouho) a zdaleka nejsem sám; ale přece se kvůli tomu nebudu chovat jako p.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Vysoké ceny odrazují Evropany dodržovat kašrut
« Odpověď #16 kdy: 1. Listopadu 2009, 09:56:31 »
Víte milý Eleazare, každý se chová jak umí . Prostě p. to jinak neumí a třeba jsme tu pro něj taková alternativní psychologická poradna, která mu pomáha se s něčím vyrovnat. Takže vlastně děláme micvu.

Offline Eva

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 182
Re: Vysoké ceny odrazují Evropany dodržovat kašrut
« Odpověď #17 kdy: 1. Listopadu 2009, 13:44:09 »
Já bych třeba osobně s p. v 90% případů souhlasil - nemám zrovna v lásce satmary, ani lubavičské mesiány, vadí mi přístup některých charedi autorit k halaše, vadí mi jak si rabináty (zvláště pak ten vrchní izraelský) osobuje moc, která mu nepatří (a která by mohla náležet maximálně velkému sanhedrinu  ;) ), vadí mi i tohle kšeftování s hechšery - a vadí mi to už hodně dlouho (tím myslím opravdu hodně dlouho) a zdaleka nejsem sám; ale přece se kvůli tomu nebudu chovat jako p.

100% s Vami souhlasim, aj ja to takhle delsi dobu pocituji

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Vysoké ceny odrazují Evropany dodržovat kašrut
« Odpověď #18 kdy: 1. Listopadu 2009, 17:20:00 »
....A způsob, jak "upozorňuje na problémy" je takový, že to je úplně k ničemu...

Už tedy víte, proč Němci ve 20. letech tak nenáviděli německé židovské satiriky a komiky? ;D

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Vysoké ceny odrazují Evropany dodržovat kašrut
« Odpověď #19 kdy: 1. Listopadu 2009, 18:17:33 »
Brojím snad proti tomu, aby se p. vyjadřoval? Se Scoooliem také nesouhlasím v řadě případů a nikdy jsem mu nebral právo vyjádřit se, ani Vodníkovi ne (což naopak, svým způsobem, udělal Vader  ;) ). P. tu má určitě své místo, všichni víme, že to není hlupák, ale že obdržel vzdělání, ale také má nejspíš nějaký problém a tímhle způsobem si ho filtruje. A způsob, jak "upozorňuje na problémy" je takový, že to je úplně k ničemu. Hned, jak se ukáže, že to p-jovo kverulanství a demagogie, co kolem sebe trousí, je k něčemu, vezmu to zpět.

Já bych třeba osobně s p. v 90% případů souhlasil - nemám zrovna v lásce satmary, ani lubavičské mesiány, vadí mi přístup některých charedi autorit k halaše, vadí mi jak si rabináty (zvláště pak ten vrchní izraelský) osobuje moc, která mu nepatří (a která by mohla náležet maximálně velkému sanhedrinu  ;) ), vadí mi i tohle kšeftování s hechšery - a vadí mi to už hodně dlouho (tím myslím opravdu hodně dlouho) a zdaleka nejsem sám; ale přece se kvůli tomu nebudu chovat jako p.

Kritizuji to co si podle mě zaslouží kritiku, zesměšňuji to  co mi přijde směšné.  ;D
Když mi něco vadí, nebudu dělat, že problém nevidím, když mi něco přijde hloupé, směšné, stupidní, nebudu se tvářit a tvrdit, že je to moudré. Lump je pro mě lump, i kdyby byl sebeváženějším rabínem, hloupost zůstane hloupostí, i když je obsažena v Talmudu.  ;D  >:D  ;D
יואל טייטלבוים

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Vysoké ceny odrazují Evropany dodržovat kašrut
« Odpověď #20 kdy: 1. Listopadu 2009, 18:23:14 »
p., zase přeháníte, člověk je člověk a lze ho kritizovat, ale Talmud je něco jiného. Můžete jistě s ledasčím nesouhlasit, ale nemyslím, že znáte Talmut tak, aby jste si mohl dovolit tvrdit, co je blbost a co není. Na to jsou tu opravdu chytřejší. Takže prosím zpomalte. Také v kritizování musíme být opatrní, abychom se nedopustili lašon ha ra anebo halbanat panim (pomluvy a urážky), protože obojí může končit smrtí.

Elazar

  • Host
Re: Vysoké ceny odrazují Evropany dodržovat kašrut
« Odpověď #21 kdy: 1. Listopadu 2009, 18:36:44 »
Víte milý Eleazare, každý se chová jak umí . Prostě p. to jinak neumí a třeba jsme tu pro něj taková alternativní psychologická poradna, která mu pomáha se s něčím vyrovnat. Takže vlastně děláme micvu.

Jestli je to vtip, tak ok  ;). Jestli ne, tak myslím, že p. je spíš případ pro někoho, kdo těmhle věcem rozumí, micva ne-micva. A p. mi každým svým příspěvkem jen dává za pravdu  :D

Kéž byste tak měla pravdu a bylo to alespoň k něčemu
« Poslední změna: 1. Listopadu 2009, 18:43:13 od Elazar »

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Vysoké ceny odrazují Evropany dodržovat kašrut
« Odpověď #22 kdy: 1. Listopadu 2009, 18:48:02 »
p., zase přeháníte, člověk je člověk a lze ho kritizovat, ale Talmud je něco jiného. Můžete jistě s ledasčím nesouhlasit, ale nemyslím, že znáte Talmut tak, aby jste si mohl dovolit tvrdit, co je blbost a co není. Na to jsou tu opravdu chytřejší. Takže prosím zpomalte. Také v kritizování musíme být opatrní, abychom se nedopustili lašon ha ra anebo halbanat panim (pomluvy a urážky), protože obojí může končit smrtí.

Talmud obsahuje názory rabínů, tedy lidí a lidé jsou omylní. Těžko po mě někdo může chtít, abych kolem rabínů a jejich Talmudu tancoval jako kolem nějakého zlatého telete, nebo abych si myslel, že rabíni jsou "neomylní" tak jako si to myslí katolíci o papežovi.
Nebo existuje nějaké přikázání nařizující nepřemýšlet nebo přikazující absolutní podřízení se názorům rabínů?
Protože jsem úspěšně absolvoval základní školu (i když už hodně dávno), tak dokážu posoudit, že třeba detailní popis nebe a pekla včetně rozměrů obsažený v Talmudu je úplná pitomost, a že autor byl buď duševně chorý, nebo obelhával své souvěrce.
Opatrná možná musíte být vy, ale proč já?! Já nejsem poddaný rabínů!
Když někdo účtuje 6krát vyšší cenu než je cena běžná, zneužívá své postavení a já ho označím za zloděje, nebo když někdo kšeftuje z lidskými orgány a já ho označím za zločince, je to lašon ha ra jenom protože zlodějem nebo zločincem je označen rabín nebo někdo z komunity charedim?!
יואל טייטלבוים

Elazar

  • Host
Re: Vysoké ceny odrazují Evropany dodržovat kašrut
« Odpověď #23 kdy: 1. Listopadu 2009, 18:48:44 »
Také v kritizování musíme být opatrní, abychom se nedopustili lašon ha ra anebo halbanat panim (pomluvy a urážky), protože obojí může končit smrtí.

Kritika také nemusí být vždy jen negativní - ona vlastně vůbec nemusí být nějak pocitově zabarvená. To je škoda, že tady se jako kritika chápe jen jako "negativní".

Zesměšňování je něco jiného, to už je vlastně takové záměrné zlo, tedy v případech, kdy mi objekt mého zesměšňování nic nedělá - a s kritikou to už nemá nic společného.

Elazar

  • Host
Re: Vysoké ceny odrazují Evropany dodržovat kašrut
« Odpověď #24 kdy: 1. Listopadu 2009, 18:55:09 »
Talmud obsahuje názory rabínů, tedy lidí a lidé jsou omylní.

Je tu někdo, kdo to zpochybňuje? Ty jsi taky člověk a taky jsi omylný.

Těžko po mě někdo může chtít, abych kolem rabínů a jejich Talmudu tancoval jako kolem nějakého zlatého telete, nebo abych si myslel, že rabíni jsou "neomylní" tak jako si to myslí katolíci o papežovi.

Někdo to po tobě vyžaduje? Neznám žádné dogma o neomylnosti v judaismu.
 
Protože jsem úspěšně absolvoval základní školu (i když už hodně dávno), tak dokážu posoudit, že třeba detailní popis nebe a pekla včetně rozměrů obsažený v Talmudu je úplná pitomost, a že autor byl buď duševně chorý, nebo obelhával své souvěrce.

Duševně chorý je ten, kdo za duševně choré označuje lidi žijící v 6. století, za to, že si mysleli to, co si mysleli. Ty by sis to v té době myslel taky.

Když někdo účtuje 6krát vyšší cenu než je cena běžná, zneužívá své postavení a já ho označím za zloděje, nebo když někdo kšeftuje z lidskými orgány a já ho označím za zločince, je to lašon ha ra jenom protože zlodějem nebo zločincem je označen rabín nebo někdo z komunity charedim?!

Není to lašon ha-ra. Někdo tu snad tvrdil, že konkrétně tyto dva případy jsou??

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15