Autor Téma: Aliyah a nové jméno  (Přečteno 17004 krát)

0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.

Traveller

  • Host
Aliyah a nové jméno
« kdy: 11. Října 2009, 21:17:27 »
Přestěhuji se do Izraele zanedlouho a chtěl bych vybrat si dobré nové jméno – znící dobře v hebrejštině, odpovídající mému charakteru a spojující mne s mými židovskými předky. Jsem člověk úplně světský, ale pokud tomu rozumím, toto je pravě otázka pro rabína – ale kdo z rabínů mohl by v tomto mi pomoc? Nyní jsem v Praze, a letím do Izraele už za par týdnů...

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Aliyah a nové jméno
« Odpověď #1 kdy: 11. Října 2009, 21:24:12 »
Přestěhuji se do Izraele zanedlouho a chtěl bych vybrat si dobré nové jméno – znící dobře v hebrejštině, odpovídající mému charakteru a spojující mne s mými židovskými předky. Jsem člověk úplně světský, ale pokud tomu rozumím, toto je pravě otázka pro rabína – ale kdo z rabínů mohl by v tomto mi pomoc? Nyní jsem v Praze, a letím do Izraele už za par týdnů...

Co třeba Jojliš jako já?  ;D
יואל טייטלבוים

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Aliyah a nové jméno
« Odpověď #2 kdy: 11. Října 2009, 22:22:05 »
Přestěhuji se do Izraele zanedlouho a chtěl bych vybrat si dobré nové jméno – znící dobře v hebrejštině, odpovídající mému charakteru a spojující mne s mými židovskými předky. Jsem člověk úplně světský, ale pokud tomu rozumím, toto je pravě otázka pro rabína – ale kdo z rabínů mohl by v tomto mi pomoc? Nyní jsem v Praze, a letím do Izraele už za par týdnů...

Co třeba Jojliš jako já?  ;D

Petahya,okamžitě toho nechaj. Mám poprskaný monitor od kafe  ;D

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Aliyah a nové jméno
« Odpověď #3 kdy: 11. Října 2009, 22:30:43 »
To je moc vážný dotaz. Protože jméno má velký vliv i na celkovou situaci člověka. Já bych jméno hned neměnila. Počkala bych, až jak se budete v Izraeli cítit, co pro Vás bude důležité a také jsou tu skutečně rabíni, kteří v takové situaci pomohou.
Dříve přistěhovalcům měnili jména hned po příjezdu a nebylo to vždy šťastné. Lidé z toho měli a někteří ještě doud mají traumata.
Takže bych radila počkat, porozhlédnout se a pak teprve měnit. Jméno nejsou fusekle, aby se měnily jen tak narychlo.
Příjmení je možná dobré změnit, podle nějakého předka, v jehož šlépějích jdete.
Počítejte ovšem s tím, že veškeré dokumenty máte na svoje stávají jméno a vždy budete muset dokazovat, že na dokumetu, třeba diplomu uvedený člověk jste Vy a na to budete mít jeden jediný papír, tedy potvrzení z ministerstva vnitra, že Vám změníli jméno. Nervózní úředníci, mohou být v takové situaci někdy dezorietováni a následně ještě více nervózní, což může mít neblahý vlv na samotné jádro věci, kvůli které jsete se na úřad dostavil.

Elazar

  • Host
Re: Aliyah a nové jméno
« Odpověď #4 kdy: 11. Října 2009, 23:21:08 »
Souhlas se Zoom. To je vážná věc. Pokud nemáte hebrejské jméno, které jste dostal po brit mila nebo po konverzi, tak nespěchejte. Projděte si třeba seznamy hebrejských / izraelských jmen a zjistěte, které se vám líbí, co se k vám hodí. Své jméno musíte mít nejen rád, to se musí stát vaší identitou.
U příjmení je možné postupovat podle určitých klíčů, ale klidně si můžete ponechat stávající (pokud je třeba Goldstein nebo Horowitz či Levi - to měnit nemusíte  ;D ).

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: Aliyah a nové jméno
« Odpověď #5 kdy: 12. Října 2009, 08:39:15 »
To Traveller: :)
Především Vám hochu blahopřeji k takovému rozhodnutí. Určitě už jste dopodrobna seznámen s poměry v Erecu, ale jedno Vám poradím: na všechno se zeptejte třikrát. A hlavně se naučte perfektně ivrit.
Co se týče změny jména, spousta olim se rozhodla pro jméno místa, kde se usídlila trvaleji (Golan, Galil, Negev...) Není marné zvolit i překlad svého původního příjmení. Když by to hodně nepospíchalo, počkejte si na to, jak Vám bude říkat okolí (jako se některým začalo říkat "Šajke" nebo "Raful" ;). U mně to nešlo, protože mi všichni začali  okamžitě přezdívat "Džindži" (z angl. Ginger).  ;D
S prokazováním vazby na původní jméno nebude potíž, protože nějakou dobu se bude objevovat Vaše "previous name" v cestovním pase. 
Ale v zásadě Vám říkám: I kdybyste se jmenoval Fridolín Vopršálek, ale stal se ve své profesi slavným v Izraeli, tak bude Vaše slavné jméno Fridolín Vopršálek nadšeně opakováno v této podobě. :D

Jako člověk světský dobře v Izraeli zapadnete. V některých disciplínách ale i světští musejí učinit úlitbu víře. Zde nastává chvíle pro konzultace s příslušným rabim.

Behaclacha, kamaráde. :)


Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Aliyah a nové jméno
« Odpověď #6 kdy: 12. Října 2009, 09:28:35 »
Já bych opravdu spoléhal na klasiku, na nějaké krásné jidiš jméno a na adopci nějakého slavného židovského příjmení.

Jojliš Abutbul, nebo Mojšele Rosenštajn je moc gut, Fajfl Alperon i Hirš Abergil také není špatné, co třeba typicky židovské Wolf Tejtelbaum, nebo Mendel Šnérson?! Dobrý výběr příjmení zaručí, že si na úřadech budou říkat, že jste možná příbuzný slavným jmenovcům a jidiš jméno vám otevře dveře k charedim a chasidim.  ;D
יואל טייטלבוים

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Aliyah a nové jméno
« Odpověď #7 kdy: 12. Října 2009, 09:33:43 »
Hm, petahyah, Vase napady jsou skvele, ale na uradech maji pocitace a tam maji opravdu vsechny udaje a zmena ve Vašem stylu  tedy neni moc relevantní. Ovšem na druhou stranu, jste opravdu Vaše návrhy napsal velmi tvůrčím způsobem.  ;D

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Aliyah a nové jméno
« Odpověď #8 kdy: 12. Října 2009, 09:41:40 »
Hm, petahyah, Vase napady jsou skvele, ale na uradech maji pocitace a tam maji opravdu vsechny udaje a zmena ve Vašem stylu  tedy neni moc relevantní. Ovšem na druhou stranu, jste opravdu Vaše návrhy napsal velmi tvůrčím způsobem.  ;D

Jde o první dojem na úředníka, než jukne do PC a začne lustrovat. Taková Jojliš Abutbul nebo Hirš Abergil v kaftanu a fedoře žádající o sociální dávky by určitě úředníka pobavil.  ;D
יואל טייטלבוים

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Aliyah a nové jméno
« Odpověď #9 kdy: 12. Října 2009, 09:45:47 »
Petachja: Richtig! Tradice je tradice. Ale pokud pánovi nekonvenují chasidim (já vím, pro vás těžko pochopitelné :D), pak jsou zde další kvalitní jména, která zase pomohou ve světě bussinessu. Osobně preferuji Meyr Lansky. Ovšem ani Bugsy Siegel (resp. tradičněji Benjamin Siegel) nebo Abe Bernstein nezní špatně... Má to tradici, zvuk a respekt.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Aliyah a nové jméno
« Odpověď #10 kdy: 12. Října 2009, 10:13:49 »
Petachja: Richtig! Tradice je tradice. Ale pokud pánovi nekonvenují chasidim (já vím, pro vás těžko pochopitelné :D), pak jsou zde další kvalitní jména, která zase pomohou ve světě bussinessu. Osobně preferuji Meyr Lansky. Ovšem ani Bugsy Siegel (resp. tradičněji Benjamin Siegel) nebo Abe Bernstein nezní špatně... Má to tradici, zvuk a respekt.

A třeba Lejb Slánský, Šimmel Kun, Zelig Marx, Zalman Apfelbaum Zinovjev, Hiršel Rozenfeldt Kameněv nebo Jankel Bronstein Trockij  ;D to by bylo i na nominaci do voleb v Avodě  ;D
יואל טייטלבוים

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Aliyah a nové jméno
« Odpověď #11 kdy: 12. Října 2009, 10:21:16 »
Moc pěkné. Takové nadčasové. Pokud ovšem je dávána přednost aktuálnosti, pak by stačilo prosté Mojše Saburdžian.
S takovým jménem cesta do čela Ichud Leumi zcela otevřená  ;D

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Aliyah a nové jméno
« Odpověď #12 kdy: 12. Října 2009, 10:25:04 »
Moc pěkné. Takové nadčasové. Pokud ovšem je dávána přednost aktuálnosti, pak by stačilo prosté Mojše Saburdžian.
S takovým jménem cesta do čela Ichud Leumi zcela otevřená  ;D

Tak to by rovnou naverbovali do Mossadu nebo by dostal dobré místo v izraelském jaderném výzkumu  ;D
יואל טייטלבוים

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: Aliyah a nové jméno
« Odpověď #13 kdy: 15. Října 2009, 08:25:58 »
 ;D
BTW bych navrhoval, aby se zapřemýšlelo nad firmou Harley Davidson a uvedlo se vše na pravou míru adekvátní změnou názvu na Harley ben David.
8)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15