Autor Téma: Jmena mesicu v hebrejskem kalendari  (Přečteno 37074 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Jmena mesicu v hebrejskem kalendari
« Odpověď #25 kdy: 5. Července 2009, 13:19:44 »
A este na piedestal by som snad prilozil Opperta,,,vdaka"ktoremu vieme ze Sin bol sumersky Suen. a sabbatu bol sumersky sappatu. :D ;D.A uz sme rybbicky v akvarku. :).

Hm to je zajímavé, asi jako že šíp v češtině není to samé jako sheep [šíp] v angličtině, nebo to, že Jom Šabbat není to samé jako Sabbatu, nebo Sappatu.
יואל טייטלבוים

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Jmena mesicu v hebrejskem kalendari
« Odpověď #26 kdy: 5. Července 2009, 13:34:16 »
Jen tak pro pana p. v Izraeli skutečně na veškerých úředních dokumentech (dopisy ministerstev, smlouvy se státními podniky apod.) jsou uvedena data židovského i gregoriánského kalendáře, včetně občanského průkazu - tedy pokud se jedná o Žida. Nevím jestli u muslimů je uvedeno datum narození v jejich lunárním kalendáři. Ale třeba to tu někdo ví.
 

Stejně tomu bylo i v minulosti, v muslimských státech se uváděl na dokumentech užívaných mimo židovskou komunitu rok hidžry a v křesťanských gregoriánský nebo juliánský kalendář.

Užití babylonských názvů mi přijde minimálně zvláštní. Třeba takový Šiva asar be-tammuz.
Tammuz - pravý syn - jeden z hlavních bohů podsvětí, plodnosti a potence, bůh pastevec, milenec a později manžel Ištar. Podle tohoto boha byl měsíc nazván.
יואל טייטלבוים

Elazar

  • Host
Re: Jmena mesicu v hebrejskem kalendari
« Odpověď #27 kdy: 5. Července 2009, 14:50:04 »
Bavíme se o všech dobách. Užívaly se snad názvy babylonských měsíců pojmenované podle babylonských bohů pouze v Babylonii, nebo se užívají i v 21 století?
Oni měli v babylónii občanské průkazy? A odděleno náboženské právo od světského a církev od státu? Když už je to tedy jedno...

Lokální kalendáře užívané židy jako "civilní" kalendáře (i když ty mohly být pro jinověrce církvení nebo náboženské). Doporučuji čísto to, na co reagujete! Užívali cizí kalendář stejným způsoben jako je dnes užíván kalendář civilní - přesněji gregoriánský nebo muslimský. Termín civilní jsem užil, abych tento kalendář odlišil od kalendáře židovského.

Možná by stálo za to  zjistit si, co je civilní... Není dobré, pokud někdo používá slovo, kterému nerozumí.
A jak víš, že užívali cizí kalendář, když po jejich "vlastním" kalendáři není ani stopy? Navíc pokud je známo, židé neužívali po své účely jiný kalendář. Užívali svůj. Stejně jako dnes. Pro určení svátků a novoluní se nepoužívají ani křesťanský nebo muslimský letopočet, ani gregoriánský ani muslimský kalendář.

Jediný úkaz, kdy židé užívali ve své komunitě babylónský a egyptský kalendář byl, pravda, ve starověké komunitě v egyptské Elefantině. Vzhledem k tomu, že tam měli i Chrám a krmě B-ha tam uctívali kde co, bych je ale za "ukázkové židy" nepovažoval.


Ruští židé tuším říkají neděli воскресенье. Nevím, do jaké míry s tím mají problém.

To jsem nevěděl že ruští židé říkají prvnímu dni Jom Vaskrysenije!

Ruští židé říkají neděli воскресенье. Nikoli Jom Vaskrysenije. To může napadnout jen tebe.

Ne, to znamená pouze silnější asimilaci, než sis ty představoval. Promiň, ale to, že židé byli pod obrovským vlivem Egypta, Kanánu i Babylóna je obecně známo. A navíc, židé stejně jako akaďané nebo "babylóňané" byli dost dlouho součástí jednoho semitského kulturního okruhu - používali podobnou číselnou soustavu, podobný systém kalendáře...

Člověk, který četl to co jsem napsal, by měl pochopit, že jsem měl na mysli náboženskou asimilaci, ne kulturní asimilaci, přesněji řečeno kulturní podobnost.

Židé byli "nábožensky asimilovaní" i v předbiblických, biblických a pobiblických dobách, když už jsme u toho.


Tak najdi tu ryzí židovskou. Tvé jméno bude vytesáno na čestný piedestal hned vedle Koldweye a Schliemanna. Protože to bude objev tisíciletí.

Stačí když jsem poukázal na prokazatelně pohanský prvek v židovském kalendáři (ke stejnému závěru musel a musí dojít každý kdo si srovná židovský a babylonský kalendář, babylonský panteon, a přečte si základní informace o babylonském náboženství), je mi jasné, že je jednodušší tento pohanský prvek omlouvat, než připustit a případně i odtranit "zrno od plev"  ;D

petahyah, objevuješ ameriku. Na toto poukázalo a je si toho vědomo hodně lidí. Každý, kdo někdy něco o judaismu studoval, ví, že třeba Tammuz je pojemnován podle Dimuze, boha smrti a podsvětí.
Možná bys měl taky začít uvažovat od oddělení zrna od plev v případě B-žích jmen - takový Šadaj, El, El Eljon, to jsou všechno původně ugaritská,  kenáánská a možná i sumerská božstva (tedy zjevně nikoli židovská ), tetragram má podle některých religionistických závěrů (např. B. Hrozný) nesemitský (indoevropský) původ. Na co čekáš?  ;D Když to budeme rozebírat, takových "pohanských" prvků je plná Bible.

A když už jsme u toho, tak by mě zajímalo o co ti jde tentokrát. Odpovědi (mimochodem, některé velmi podnětné) na tvou otázku (jak se dostaly názvy babylónských měsíců do židovského kalendáře) přišly, takže v čem je problém? Že se ti to nelíbí? Že máš zase ten svůj osvícený pocit, že jsi na něco přišel a máš touu sdělit celému světu, že jde po špatné cestě? Jestli znáš způsob jak to napravit, tak do toho, vždyť ti nikdo nebrání. Jsem naopak rád, že jsem se příchodu mesiáše dožil  ;D
« Poslední změna: 5. Července 2009, 15:21:46 od Elazar »

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Jmena mesicu v hebrejskem kalendari
« Odpověď #28 kdy: 5. Července 2009, 16:18:38 »
[size7pt]Oni měli v babylónii občanské průkazy? A odděleno náboženské právo od světského a církev od státu? Když už je to tedy jedno...[/size]

Vy jste ale šprýmař, v Babylonu neexistovala evidence plátců dání a evidence majetku? Nebylo potřeba evidovat plátce daní (včetně židů) a jejich data narození podle babylonského kalendáře?
Neměl snad Babylon (spolu s Mezopotamiíí a Sumerem) kromě náboženského prava i právo nenáboženské (dnes by jsme řekli civilní) - přesněji kodex zvykového práva řešící právní otázky ohledně rodiny, soukromého vlastnictví, majetku , otroků, obchodu, cen, mezd, půjček, násilných zločinů, postavení různých společenských vrstev?

יואל טייטלבוים

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Jmena mesicu v hebrejskem kalendari
« Odpověď #29 kdy: 5. Července 2009, 16:49:21 »


Lokální kalendáře užívané židy jako "civilní" kalendáře (i když ty mohly být pro jinověrce církvení nebo náboženské). Doporučuji čísto to, na co reagujete! Užívali cizí kalendář stejným způsoben jako je dnes užíván kalendář civilní - přesněji gregoriánský nebo muslimský. Termín civilní jsem užil, abych tento kalendář odlišil od kalendáře židovského.

Možná by stálo za to  zjistit si, co je civilní... Není dobré, pokud někdo používá slovo, kterému nerozumí.
A jak víš, že užívali cizí kalendář, když po jejich "vlastním" kalendáři není ani stopy? Navíc pokud je známo, židé neužívali po své účely jiný kalendář. Užívali svůj. Stejně jako dnes. Pro určení svátků a novoluní se nepoužívají ani křesťanský nebo muslimský letopočet, ani gregoriánský ani muslimský kalendář.

Jediný úkaz, kdy židé užívali ve své komunitě babylónský a egyptský kalendář byl, pravda, ve starověké komunitě v egyptské Elefantině. Vzhledem k tomu, že tam měli i Chrám a krmě B-ha tam uctívali kde co, bych je ale za "ukázkové židy" nepovažoval.

Civilita = občanskost

Užití babylonského kalendáře jsem přirovnával k užití dnešního gergoriánského - civilního - občanského kalendáře, jdenalo se o užítí při kontaktech vně židovské komunity.
Nikde jsem nepsal, že se užíval pro určení svátků křesťanský nebo muslimský kalendář, trvdím, že se užíval a užívá pro datování dokumentů určených institucím a osobám vně židovských komunit.

Nevěděl jsem že jste nečetl bibli, nebo že jste jí četl nepozorně. Neobsahuje snad celý Tanach (kromě knihy Ester, která má paralelní (židovské a babylonské) označení čtyřech měsíců) číselné označení měsíců? Pokud se podíváte na nadpis, diskuze je o NÁZVECH MĚSÍCŮ!

Pro "své účely" používají židé mírně modifikovaný babylonský kalendář (názvy podle jmen bohů nebo podle měsíců zasvěcených bybylonským bohům), s (podle Bible) přepočítaným letopočtem. Dokonce byl přejat i Arach Tišritum - Měsíc začátku zasvěcený Slunci, jako začátek roku. 

 
יואל טייטלבוים

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Jmena mesicu v hebrejskem kalendari
« Odpověď #30 kdy: 5. Července 2009, 16:57:03 »


Ruští židé tuším říkají neděli воскресенье. Nevím, do jaké míry s tím mají problém. To jsem nevěděl že ruští židé říkají prvnímu dni Jom Vaskrysenije!


Ruští židé říkají neděli воскресенье. Nikoli Jom Vaskrysenije. To může napadnout jen tebe.



A není snad rusky neděle воскресенье? Pokud vím tak ruští židé ještě nepřejmenovali den po Jom Šabat na Jom Vaskresenje, což by byla analogie užívání babylonských názvů, které jsou jmény bohů nebo názvy měsíců zasvěcených bohům. Pro běžný styk používají i civilní - občanský - gregoriánský kalendář, a jím běžně užívané názvy měsíců, respektive pojmenování dnů.
Pokud nevymysleli a neužívají Jom Vaskresenje tak nechápu, proč jste tento nesmysl předložil.
« Poslední změna: 5. Července 2009, 17:38:26 od petahyah »
יואל טייטלבוים

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Jmena mesicu v hebrejskem kalendari
« Odpověď #31 kdy: 5. Července 2009, 17:04:45 »
Židé byli "nábožensky asimilovaní" i v předbiblických, biblických a pobiblických dobách, když už jsme u toho....

No a to je snad špatně ne?
To snad není důvod obhajovat pohanské vlivy.
To je jako udělat z kradení tradici a tím "obhájit" předky, kteří kradli a tvrdit, že židé kradli v předbiblických, biblických i pobiblických dobách, když už jsme o toho.....

יואל טייטלבוים

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Jmena mesicu v hebrejskem kalendari
« Odpověď #32 kdy: 5. Července 2009, 17:35:59 »

petahyah, objevuješ ameriku. Na toto poukázalo a je si toho vědomo hodně lidí. Každý, kdo někdy něco o judaismu studoval, ví, že třeba Tammuz je pojemnován podle Dimuze, boha smrti a podsvětí.
Možná bys měl taky začít uvažovat od oddělení zrna od plev v případě B-žích jmen - takový Šadaj, El, El Eljon, to jsou všechno původně ugaritská,  kenáánská a možná i sumerská božstva (tedy zjevně nikoli židovská ), tetragram má podle některých religionistických závěrů (např. B. Hrozný) nesemitský (indoevropský) původ. Na co čekáš?  ;D Když to budeme rozebírat, takových "pohanských" prvků je plná Bible.

A když už jsme u toho, tak by mě zajímalo o co ti jde tentokrát. Odpovědi (mimochodem, některé velmi podnětné) na tvou otázku (jak se dostaly názvy babylónských měsíců do židovského kalendáře) přišly, takže v čem je problém? Že se ti to nelíbí? Že máš zase ten svůj osvícený pocit, že jsi na něco přišel a máš touu sdělit celému světu, že jde po špatné cestě? Jestli znáš způsob jak to napravit, tak do toho, vždyť ti nikdo nebrání. Jsem naopak rád, že jsem se příchodu mesiáše dožil  ;D


Ameriku jsem neobjevil, spíš mě překvapuje, že to nikomu nevadí. Jak to říkají křesťané o té třísce a trámu v oku? Nebo je to z Talmudu?

Tammuz, Dumuz, Dumuzid, Duzu - jsou pouze různá jména pro jdenoho z bohů -  pravý syn - jeden z hlavních bohů podsvětí, jídla, hojnosti, rostlin, plodnosti a potence, bůh pastevec, milenec a později manžel Ištar. Tammuz není PODLE, Tammus PŘÍMO JE jméno jdenoho z bohů.

Šadaj je titul, epiteton, přívlastek,.. ne jméno, navíc se tak nejmenoval pohanský bůh, ale město, a název města měl opět vyjadřovat vlastnost. 
Stejně tak El/Il/Ilah je slovo označující nejvyššího Boha (i pohanských panteonech) hodnost, výraz pro nejvyššího Boha spíše než jeho jméno. Podobně to udělali Kazaši se jménem svého hlavního města, nevymýšleli jména, prostě město nazvali Asatana - Hlavní město.
Eljon/Ilijon je také titul, epiteton, přívlastek,...ne jméno.

Dobré srovnání je užití pohanských jmen jako je Ester nebo Mordechaj.
 ;D
יואל טייטלבוים

Elazar

  • Host
Re: Jmena mesicu v hebrejskem kalendari
« Odpověď #33 kdy: 5. Července 2009, 18:20:43 »
Ameriku jsem neobjevil, spíš mě překvapuje, že to nikomu nevadí.
To je zajímavé, že sis tohle nepoložil hned na začátku - proč to nikomu nevadí. Proč by taky mělo. Copak dneska někdo vzývá Dimmuziho?
Tvrdil jsi, že to je totéž, jako pojmenovat měsíce Stalin, Marie apod. To je úplně zcestné přirovnání. To byly postavy, které reálně žily - tammuz byl naproti tomu jen božstvem něčeho. A každé malé dítě ví, že tammuz tudíž neexistuje. Takže otázka by měla znít: proč by to někomu (kromě jednoho žlučovitého vědátora) mělo vadit.

A můj návrh, že jestli dokážeš najít nějaký kulturní jev, který bude od svých kořenů až dosud úplně zcela a ryze židovský, tak máš zajištěno místo v dějinách, pořád platí. ;)
« Poslední změna: 5. Července 2009, 18:26:32 od Elazar »

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Jmena mesicu v hebrejskem kalendari
« Odpověď #34 kdy: 5. Července 2009, 18:47:43 »
A není snad rusky neděle воскресенье? Pokud vím tak ruští židé ještě nepřejmenovali den po Jom Šabat na Jom Vaskresenje, což by byla analogie užívání babylonských názvů, které jsou jmény bohů nebo názvy měsíců zasvěcených bohům. Pro běžný styk používají i civilní - občanský - gregoriánský kalendář, a jím běžně užívané názvy měsíců, respektive pojmenování dnů.
Pokud nevymysleli a neužívají Jom Vaskresenje tak nechápu, proč jste tento nesmysl předložil.

Drobne se vlozim a zase zmizim. Ten nesmysl jste predlozil VY.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Jmena mesicu v hebrejskem kalendari
« Odpověď #35 kdy: 5. Července 2009, 18:54:15 »
... nevymýšleli jména, prostě město nazvali Asatana...

Pravdepodobne mate na mysli Astanu, nikoliv Asatanu. A to vcetne vsech predchozich jmen, neni-liz pravda ?

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Jmena mesicu v hebrejskem kalendari
« Odpověď #36 kdy: 5. Července 2009, 19:45:18 »
Ameriku jsem neobjevil, spíš mě překvapuje, že to nikomu nevadí.
To je zajímavé, že sis tohle nepoložil hned na začátku - proč to nikomu nevadí. Proč by taky mělo. Copak dneska někdo vzývá Dimmuziho?
Tvrdil jsi, že to je totéž, jako pojmenovat měsíce Stalin, Marie apod. To je úplně zcestné přirovnání. To byly postavy, které reálně žily - tammuz byl naproti tomu jen božstvem něčeho. A každé malé dítě ví, že tammuz tudíž neexistuje. Takže otázka by měla znít: proč by to někomu (kromě jednoho žlučovitého vědátora) mělo vadit.

A můj návrh, že jestli dokážeš najít nějaký kulturní jev, který bude od svých kořenů až dosud úplně zcela a ryze židovský, tak máš zajištěno místo v dějinách, pořád platí. ;)

Otázka měla být proč to nikomu po staletí (do příchodu islámu, který tyto kulty fungující vedle Zoroastrismu a křesťanství zničil) fungování babylonských pohanských kultů nevadilo.
To, že dnes již nikdo modlu Tammuze nevzývá, přece nelegalizuje užívání a připomínání jeho jména.
Nebo je normální užívat jména měsíců podle pohanských bohů v náboženství, které se definuje jako monoteistické?
Není to přímém rozporu s judaismem?
Je mi jasné, že je jednodušší vymýšlet miliony důvodů proč není adopce pohanských model problém, než připustit, že to byla a je chyba.

Kromě Stalina (modly bolševiků), Marie, jsem jmenoval i Thora a Kršnu. Někteří pohanští bohové byli i reální lidé, stejně jako Stalin.
Pokud se nemýlím tak pohanství bylo protikladem a "nepřítelem" židovského monoteismu (nebo se v Tanachu dočteme o toleranci k pohanským kultům a modlám?!), stejně tak byl nepřítelem Stalin, nebo Hitler. Užívat jména bohů kultu k judaismu a židům "nepřátelského" mi přijde minimálně zvláštní. Přijetí jmen měsíců podle jmen pohanských bohů je srovnatelné s dnešním hypotetickým pojmenováním měsíců podle Hitlera, Stalina, ...

Křesťanské výrazy jsem k přirovnání použil, pouze proto, že jsou většině lidí na fóru nejsrozumitelnější.

Užívání měsíců pojmenovaných podle pohanských bohů, není kulturní jev. Nepíši o kultuře, ale o náboženství.
Kulturní vliv je když orientální židé nosí turbany a fezy, chasidi chazarské štrajmly a černé obleky podle polské šlechty 17 a 18 století, když se evropská židovská hudba podobá té východoevropské a balkánské, severoafrická a blízkovýchodní  arabské a bucharská zase iránské. Kulturní vliv je jidiš, ladino a farsí, ne názvy měsíců, podle model.  ;D
יואל טייטלבוים

Elazar

  • Host
Re: Jmena mesicu v hebrejskem kalendari
« Odpověď #37 kdy: 5. Července 2009, 19:50:27 »
Je mi jasné, že je jednodušší vymýšlet miliony důvodů proč není adopce pohanských model problém, než připustit, že to byla a je chyba.

 ;D
A jaké je řešení (náprava) této chyby?
« Poslední změna: 5. Července 2009, 19:54:16 od Elazar »

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Jmena mesicu v hebrejskem kalendari
« Odpověď #38 kdy: 5. Července 2009, 19:52:36 »
A není snad rusky neděle воскресенье? Pokud vím tak ruští židé ještě nepřejmenovali den po Jom Šabat na Jom Vaskresenje, což by byla analogie užívání babylonských názvů, které jsou jmény bohů nebo názvy měsíců zasvěcených bohům. Pro běžný styk používají i civilní - občanský - gregoriánský kalendář, a jím běžně užívané názvy měsíců, respektive pojmenování dnů.
Pokud nevymysleli a neužívají Jom Vaskresenje tak nechápu, proč jste tento nesmysl předložil.

Drobne se vlozim a zase zmizim. Ten nesmysl jste predlozil VY.

Nesmysl je srovnávat ruský název pro neděli воскресенье, nebyl judaismem adoptován jako (Jom) Vaskresenje s měsícem Tammuz, který je pojmenován podle boha Tammuze a byl měsícem babylonského pohanského kalendáře.
יואל טייטלבוים

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Jmena mesicu v hebrejskem kalendari
« Odpověď #39 kdy: 5. Července 2009, 19:57:33 »
... nevymýšleli jména, prostě město nazvali Asatana...

Pravdepodobne mate na mysli Astanu, nikoliv Asatanu. A to vcetne vsech predchozich jmen, neni-liz pravda ?
Jo měl jsem na mysli Astanu.
יואל טייטלבוים

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Jmena mesicu v hebrejskem kalendari
« Odpověď #40 kdy: 5. Července 2009, 20:02:27 »
Je mi jasné, že je jednodušší vymýšlet miliony důvodů proč není adopce pohanských model problém, než připustit, že to byla a je chyba.

 ;D
A jaké je řešení (náprava) této chyby?

Já tu nejsem od toho abych chyby podobného typu řešil nebo napravoval!
יואל טייטלבוים

Elazar

  • Host
Re: Jmena mesicu v hebrejskem kalendari
« Odpověď #41 kdy: 5. Července 2009, 20:04:32 »
 ;D  ;D
Ty o nich jenom plkáš, viď?

Pokud o něčem jsem přesvědčen, že je to chyba, pak to znamená, že jsem si vědom toho, že optimální stav by měl být jiný - a pokud poukazuji na chybovost něčeho, tak bych měl nastínit onu optimalitu - ale to je na tebe moc  :D

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Jmena mesicu v hebrejskem kalendari
« Odpověď #42 kdy: 5. Července 2009, 20:13:09 »
;D  ;D
Ty o nich jenom plkáš, viď?

Pokud o něčem jsem přesvědčen, že je to chyba, pak to znamená, že jsem si vědom toho, že optimální stav by měl být jiný - a pokud poukazuji na chybovost něčeho, tak bych měl nastínit onu optimalitu - ale to je na tebe moc  :D

Chyba je více než zřejmá, ale proč bych měl nastínit optimalitu, když vím, že se nic nezmění.
Jo není všechno zlato, co se třpití, nebo jak se to říká  ;D
יואל טייטלבוים

daniel lehotsky

  • Host
Re: Jmena mesicu v hebrejskem kalendari
« Odpověď #43 kdy: 6. Července 2009, 12:36:54 »
Na zaver debaty o pouzivani mien cudzich,,bozstiev"v kalendari a pipadnom probleme s nimisi dovolim poukazat na jednu vec(zidovski spolubesednici samozrejme nemusia suhlasit).A to 2 prikazanie,,nebudes klast inych bohov predo mna...."Za povsimnutie stoji,ze sa nehovori,neprikazuje,,verit v jedneho Boha".Hospodin zakazuje vsetkych bozikov(v ktorych tu a tam sme ochotny,sem tam aj priverit :)),KLAST(pokladat) pred Vecneho a ci jeho tvar.Zakazuje podliehat klamom a  roznym castiam,ktore si dokazeme vyselektovat z Jedineho.Takze v tomto svetle mesiac Tammuz a bozik Tammuz je irelevantny. :).S pozdravom.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Jmena mesicu v hebrejskem kalendari
« Odpověď #44 kdy: 7. Srpna 2009, 00:23:59 »
Na všechno, co jsem vám řekl, budete bedlivě dbát. Jméno jiného boha nebudete připomínat; ať je není slyšet z tvých úst. (Šemot/Exodus 23:13)

Není užívání jmen pohanských bohů (a jmen pohanských měsíců zasvěcených modlám) jako názvů měsíců porušením tohoto přikázání?
יואל טייטלבוים

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Jmena mesicu v hebrejskem kalendari
« Odpověď #45 kdy: 7. Srpna 2009, 03:21:02 »
U Odina, zas nas dostal  ;D

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Jmena mesicu v hebrejskem kalendari
« Odpověď #46 kdy: 12. Října 2009, 12:29:16 »
Jejich oltáře zboříte, jejich posvátné sloupy roztříštíte, jejich posvátné kůly spálíte, tesané sochy jejich bohů pokácíte a jejich jméno z toho místa vyhladíte. (Devarim/Dt 12:3)

Na všechno, co jsem vám řekl, budete bedlivě dbát. Jméno jiného boha nebudete připomínat; ať je není slyšet z tvých úst. (Šemot/Exodus 23:13)

Platí to jen pro kanaánské modly, nebo i pro jiné modly, třeba pro babylonského Tammuze (syna života)?
Je hříchem užívat jméno pohanské modly Tammuze, nebo má dělat věřící žid, že neví, že se jedná o pohanskou modlu?
« Poslední změna: 12. Října 2009, 12:32:31 od petahyah »
יואל טייטלבוים

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15