Autor Téma: Odpouštění před Roš Hašana  (Přečteno 14622 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Odpouštění před Roš Hašana
« kdy: 9. Září 2009, 10:55:41 »
Vážení, vytvořili jsme zde určitou komunitu, přestože se většinou neznáme, tak spolu ohnivě diskutujeme o tom či onom, někdy ve víru vášně napíšeme něco, čeho později litujeme, anebo na to zapomeneme, ale někde ta slova jsou a třeba někoho urazí anebo naštvou anebo rozčílí. V židovství sice nemáme zpověď, ale máme možnost se omluvit a požádat o odpuštění. Děláme to před Roš Hašana a Jom Kipur, abychom před našeho Tvůrce předstoupili alespoň s pocitem, že jsme morálně "čistí" . Proto musíme požádat o odpuštění za všechno špatné anebo nevhodné co jsme komu udělali a také odpustit těm, kdo nám ublížili. Tím máme naději, že i nám bude odpuštěno Všemohoucím za všeliké nesmysly, kterými jsme se mu protivili.
Myslím, že tuto věc lze pojmout interreligiózně aniž bych komukoli chtěla vnucovat cokoli.
Takže se omlouvám, pokud jsem někomu v diskuzi ublížila a napsala / řekla anebo naopak nenapsala / neřekla něco, co jsem říct měla / mohla. Také pokud mi někdo řekl anebo napsal něco o čem by se mohl domnívat, že mi ublížilo, mě urazilo -  odpouštím to. 

Offline lechem

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 127
  • Pohlaví: Mužské
Re: Odpouštění před Roš Hašana
« Odpověď #1 kdy: 9. Září 2009, 12:01:18 »
Stavím se do pomyslné fronty a omlouvám se všem, které jsem naštval. Stejně tak odpouštím všem, kteří mají pocit, že naštvali oni mně.

Lechem

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Odpouštění před Roš Hašana
« Odpověď #2 kdy: 9. Září 2009, 12:39:00 »
No ba, stojim ve fronte taky. Ale mam ubohy clovecensky dojem, ze pri sve obcasne verbani agresivite jsem ublizil vice lidem na foru, nez kdo jiny  :( A nekteri to nemusi rozdychat jeste deset let  :(
A mam dilema : mam zadat o odpusteni Vodnika, ktereho jsem za jeho prispevky na Zvedafci nazval hnojem, i kdyz si myslim, ze to bylo  opravnene ? Moudri, poradte prosim... A pro pouceni vsech prosim, abyste mi na tuto otazku neposilali PM ale rekli mi to pekne do oci tady. Dekuji.

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: Odpouštění před Roš Hašana
« Odpověď #3 kdy: 9. Září 2009, 13:48:20 »
Vadere, já si myslím, že On ví stejně, co si uvnitř myslíme a co myslíme upřímně a co ne. Proto se ani nepřidávám k tomuto veřejnému odpouštění a žádostem o odpuštění. Prostě si myslím, že pokud se chci někomu omluvit, mělo by to být míněno upřímně. Jinak se o to snad ani není třeba snažit. A upřímně se všem omluvit neumím a ani snad nechci. Stejně tak jsem schopen odpustit řekněme v 99% případů, ale ne zcela paušálně.
To, co jsem napsal výše samozřejmě chápu globálněji než jen na účastníky tohoto fóra.
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Odpouštění před Roš Hašana
« Odpověď #4 kdy: 9. Září 2009, 15:25:06 »
U té omluvy je skutečně velmi důležité ji vyslovit a i to upřimně myslet. Protože to je ta rovina v které si musíme přiznat, na jaké duchovní úrovní jsme.
Jinak se nepočítám mezi moudré, ale nevidím žádný důvod se omlouvat někomu, kdo se identifikuje se Stworou a jinými stvůrami.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Odpouštění před Roš Hašana
« Odpověď #5 kdy: 9. Září 2009, 17:39:30 »
Aspon nemusim lhat sam sobe do kapsy... Diky za postrehy.
Jo, Same, to ze to musi byt mysleno uplne moc uprimne vim, slo o to, ze sam nemam tak uplne jasno, jestli jsem Vodnikovi ublizil, nebo jednal spravne. Chvili prevlada to, chvili ono.

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: Odpouštění před Roš Hašana
« Odpověď #6 kdy: 10. Září 2009, 09:50:28 »
Co jsem to za tvora, když jsem taková potvora?  :'(
Omlouvám se všem, které jsem tady naštval svými blbými šmé.
Je vůbec možno, aby mi bylo odpuštěno ? :'(


 

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Odpouštění před Roš Hašana
« Odpověď #7 kdy: 10. Září 2009, 10:49:29 »
Moji milí přátelé,
rád bych Vám všem, kdo požádali, odpustil. Ale nejde to. Pokud jste mi někdy řekli něco, co se mě dotklo, pak už to nevím, neb jsem odpustil už dávno. Takže jaksi není odpouštět co.
Což nic nemění na tom, že se omlouvám všech, kterých jsem nějak nehezky neprávem dotkl já. (Netýká se komunistů, neb těch se lze dotknout jen právem) ;)

martindeporres

  • Host
Re: Odpouštění před Roš Hašana
« Odpověď #8 kdy: 10. Září 2009, 12:06:06 »
Napíšu jednu historku o odpuštění. Kdysi za mnou přišla jedna dáma po padesátce s tím, že má bolesti břicha. Když jsem ji vyzpovídal, řekla, že má velice aktivní sousedku, za kterou chodil její manžel. Věděla to celá vesnice a ona byla za troubu. A když na to přišla, objevily se jí bolesti. Řekl jsem jí: "Máte dvě možnosti, buď jim to odpustit, nebo je oba zastřelit." A poradil jsem jí meditaci na odpuštění. Za 6 týdnů přišla, že jí bolí břicho míň, ale že se to v ní pořád vaří, když tu sousedku vidí. Za další dva měsíce přišla, oči jak tenisáky a povídá: "Víte, ono to skutečně funguje. Šla jsem do krámu, ona tam šla taky.  Tak jsem si řekla, že se na ni zkusím usmát, tak jak jste mi poradil. A ona přišla sama me mně podává mi  igelitku a povídá: Dejte si tam ty rohlíky, tady mají hrozně špinavý košíky. A začaly jsme se bavit tak, jako kdyby nikdy mezi námi nic nebylo."  A bolesti zmizely, pak jsem ji viděl ještě jednou, vysmátou a zdravou. Chci tím říci, že neodpuštěním si v první řadě ubližuje člověk sám sobě. Až si vyrobí třeba i nemoc. Když se někdo chová jako trouba, je to tak proto, že ho to rodiče líp nenaučili, a ty zase vychovávali další rodiče, a tak můžem dojít až k Evě a nadávat na ni a žrát se tím, proč v tom ráji sežrala to jabko, když si mohla dát místo toho biftek. A my si kvůli  chování člověka, který ani někdy neví, co dělá,ubližujem sami sobě vlastní zlobou. A někdy je nejtěžší odpustit sobě samotnému. Takové " kdybych já tehdy udělal (neudělal) to a to...." Všechno je nutno svěřit Nejvyššímu, buď mu chvála. On je schopný udělat i z největší pitomosti, kterou provedeme, požehnání.  Takže taky prosím o odpuštění ostatní zde na fóru, pokud jsem se jich svou hloupostí dotkl.  
P.S. scoolie: těm komunistům budete muset nakonec odpustit taky. Pojměte je jako životní lekci, aby lidi věděli, kudy cesta k Nejvyššímu rozhodně nevede.

« Poslední změna: 10. Září 2009, 16:23:54 od martindeporres »

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Odpouštění před Roš Hašana
« Odpověď #9 kdy: 11. Září 2009, 00:13:20 »
Což nic nemění na tom, že se omlouvám všech, kterých jsem nějak nehezky neprávem dotkl já. (Netýká se komunistů, neb těch se lze dotknout jen právem) ;)

A ja jim, tridni nepriteli, odpoustim, i kdyz nemam co, to jen tak preventivne, kdyby se neco naslo. A priste jich rudou knizkou placnu za usi  ;D ;D ;D

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Odpouštění před Roš Hašana
« Odpověď #10 kdy: 14. Září 2009, 10:41:26 »
Co jsem to za tvora, když jsem taková potvora?  :'(
Omlouvám se všem, které jsem tady naštval svými blbými šmé.
Je vůbec možno, aby mi bylo odpuštěno ? :'(

Vám?  ;D  vám snad bylo odpuštěno už předem..  ;D ;D
(jestli vůbec bylo co odpouštět..)




Omlouvám se všem.

achab

  • Host
Re: Odpouštění před Roš Hašana
« Odpověď #11 kdy: 18. Září 2009, 01:32:48 »
be*H

 "Gut šabes" a také "Šana tova!"
https://www.box.net/shared/lcg49zzyts

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Odpouštění před Roš Hašana
« Odpověď #12 kdy: 18. Září 2009, 10:00:09 »
Včera mi by přeposlán zajímavý email o pohanském původu židovského Nového roku.

19.9.2009 by měl být v Izraeli viditelný Nový Měsíc, což znamená, že po západu slunce a objevení se Nového Měsíce začne sedmý biblický měsíc.

A jak nám přikazuje Tóra:
Sedmého měsíce, prvého dne toho měsíce, budete mít bohoslužebné shromáždění. Nebudete vykonávat žádnou všední práci. Bude to pro vás den troubení. (Nu 29:1)

Karaimové neslaví babylónský pohanský Měsíc začátků - Arach Tišritum zasvěcený Slunci, který farizejští rabíni přejmenovali na Roš ha-Šana a nahradili jím biblický svátek Jom Terua.


Karaimové na rozdíl od farizejských židů slaví biblický svátek Jom Terua, tak jak to nařizuje Tóra.


Tak vám všem přeji Štastný a Veselý Arach Tišritum a Slunce v duši   ;D  >:D  ;D
יואל טייטלבוים

Zina

  • Host
Re: Odpouštění před Roš Hašana
« Odpověď #13 kdy: 18. Září 2009, 17:50:57 »
Vám všem přejí štastný Nový rok.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15