Autor Téma: ROŠ HASANA a další svátky  (Přečteno 35227 krát)

0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #50 kdy: 15. Září 2009, 19:32:05 »
Oni vůbec nemaj vědět, že nějakých chřest existuje! Anebo na tom mají být jako já a vědět, že to je nějaká proklatě drahá zelenina pro rozmařilé prostopášníky. Je to legrace, ale stravovací proletář jsem zjevně já, zatímco oni si žijou jak feudál a ještě k tomu mají levicové názory! ;D
Zjevně to souvisí s tím, že tvrdě pracující lid nemá čas na nějaké debužírování a je rád za těch 10 dkg Gothaje s rohlíkem, zatímco rozmařilci kulinaří  ;D

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #51 kdy: 15. Září 2009, 19:38:08 »
Opakuji, ze chrest i veci, o kterych ani lecktery burzuj v zivote neslysel, mam za ceny, ktere vidim v Bille (ci kdekoliv jinde) ani ne pod salotkou (v Bille proklate draha), jako spis pod obycejnou cibuli a cinskym cesnekem. Ej ty burzuj, ubegaj  >:D

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #52 kdy: 15. Září 2009, 20:09:37 »
Pro ostatni nerypavce : chrest jsem jidaval odmala diky prababicce, ktera "špargl" pestovala na zahrade. Pokud mate kousek mistecka, muzete na jare podniknout pokus. Chrestu nevadi sucho a roste az po Sibir. Z Moravy a Cech se kdysi ve velkem vyvazel.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #53 kdy: 15. Září 2009, 20:40:20 »
Ano skutečně se špargl v ČR pěstoval a komunisti to zarazili. Zatímco v Maďarsku a NDR se pěstoval docela úspěšně dále. Já si myslím, že by jste udělal lépe, kdyby jste místo gothaje s rohlíkem koupil třeba 1/4 kg toho šparglu a uvařil si z něj polivku a z rohliku udelal krutony a tím zvýšil výživnou hodnotu polévky. Protože když budete jíst rohlík z gothajem trvale, tak si vypěstujete žaludeční vředy čímž Vám vzniknou nečekané náklady na léky a lékařskou péči. Takže suma sumarum jste neušetřil nic. A když je vám chřest drahý lze koupit třeba zucciny. Z těch je také dobrá polévka a soudruzi z Itálie byli vždy levicoví. Tak dosti levicove - pravicove gastronomie, svatky jsou za dvermi.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #54 kdy: 15. Září 2009, 23:16:16 »
Kdo ? Ja  :o ? Ja jsem ten hnus zvany Gothaj jedl jen jedinkat v zivote, kdyz nam opravovali zadni bariery na strelnici (strelecky klub, odmala jsem krom pojidani chrestu provozoval i strelbu, od 1. stupne zakladky uz zavodne) a my jsme sedeli u stolu a stouchali do sebe bouchackama. Po par platcich toho hnusu jsem si aspon Gothajem na tyden oprav nakonzervoval lauf a zaver.

Aha, to bylo asi na Scooolieho. Uz jsem asi pretazeny  :)
« Poslední změna: 15. Září 2009, 23:18:59 od Vader »

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #55 kdy: 16. Září 2009, 12:32:23 »
Aspoň je vidět, kdo si tu žije a kdo ne. Levičáci jednou v životě kousli do Gothaje a od té doby mají příšerné vzpomínky a cpou se jen chřestem, zatímco v potu dřící pravice nemá čas na vyvařování chřestové polívčičky a je šťastná za těch 10 minut na rohlík se salámem  ;D

Být levičák má zdá se řadu výhod. Člověk nemá vředy, jí zdravou zeleninu a ještě může nadávat na ten příšerný společenský systém, který stojí na práci pravičáků, co stíhají jen rohlík s Gothajem!

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #56 kdy: 16. Září 2009, 14:06:30 »
Kdyby si pravičák zorganizoval čas, tak i tu polivcicku uvari.  :o

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #57 kdy: 16. Září 2009, 14:51:21 »
Docela mě fascinuje, jak se jakékoli téma může zvrhnout na pravo-levou flamewar. Ja si tedz jdu připravovat vaření na Roš hašana. A o levičáckých pravičáckých kuchyních už nechci nic slyšet.

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #58 kdy: 16. Září 2009, 16:40:09 »
Když si místo záložky dáte do almanachu plátek Gothaje, vznikne Gothajský almanach?  ;D

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #59 kdy: 16. Září 2009, 18:15:32 »
Zoom: Rozkaz. Však já také přeji gurmánům jejich požitky. Jen mě rozčiluje, když současně někteří brečí, jak jsou na tom hmotně zle a současně si baští jako kníže Hohenlohe  ;D Kdyby se o křepelkách s chřestem rozpovídal ctihodný konzervativní Gvodrazka či o přípravě chřestu na víně Samuel, pak bych ani nepípl.
Jinak flame proti levici je náboženskou povinností (Ex 22:17, resp. u Kralických Ex 22:18)  ;D

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #60 kdy: 16. Září 2009, 20:56:08 »
Tohle uz beru jako osobni utok a sproste hloupe narceni. Zacina me ten burzoa stvat, a to tak ze hodne  >:( Jestli mivam cca 1/2 kila bileho chrestu za 30 korun moc, pak pochybuju a) o Scooolieho dobre vuli a tvrdim, ze hodla jen urazet a plivat, b) o jeho zdravem rozumu, protoze i pul kila toho smejdu Gothaje urcite vyjde draz.

Ano Scooolie, prave v techto dnech prohlasuji, ze pises a jednas ze zle vule, protoze ti to cini primo rozkos.  >:( >:( >:(

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #61 kdy: 16. Září 2009, 21:01:26 »
 ;D ;D ;D Jaká dobrá vůle zase? Se tu bavíme o jídle, ne? Pokoj lidem dobré vůle a kus svíčkové nám ostatním  ;)

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #62 kdy: 16. Září 2009, 21:26:39 »
Jak nechame ty chlapce chvili bez dozoru, hned se perou. Co to je? A ted kdy vsichni konaji napravu. Tak poslyste ja mam orisek. Prihlasili se mi vegetariansti hoste. Tak honem prosim rady a porady co jim pripravit.

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #63 kdy: 16. Září 2009, 21:58:09 »
jo, sou jak malý děcka...

Jen inspirace (recepty neovládám a ani neumím dodržovat..):
pohanku?..(dělám se směsí zeleniny, plus třeba slunečnicový semínka).. lilek? smažený celer (ňam ňam lahůdka).. kapustové karbanátky a nebo třeba pšeničný bulgur, taky se zeleninou, třeba kukuřice + mrkev a do toho syrový zelený hrášek..
..já si asi vymýšlím..  ;)

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #64 kdy: 16. Září 2009, 22:30:21 »
Tak poslyste ja mam orisek. Prihlasili se mi vegetariansti hoste. Tak honem prosim rady a porady co jim pripravit.

Pokud jsou "jen" vegetariani a ne vegani, pak navrhuji :

predkrm : chrest s holandskou omackou
polevka : zeleninovy vyvar s noky (nebo macesovymi knedlicky)
hlavni chod : topinambury (nebo staci normalni brambory) s plnenymi pecenymi rajcaty ci assamskym baklazanem (tomu bych dal prednost, recept napisu dolu)
zakusek : nejaky ten dortik nebo pravy domaci strudl
napoje : necham na hostitelce
pobaveni : nechat Scooolieho nakrajet najemno 5 kg cibule  >:D

-------------------------------------------------------------
                             RECEPT NA ASSAMSKY LILEK


Nejlepe se dela z lilku ne uplne tvrdych, ale pozor, aby mely nejakou stavu. Proste mekci "tak akorat". Oplachnete, ufiknete jen zeleny "spunt", slupku nechate a rozkrojite podelne vejpul a tak dokola, dokud nebudete mit kousky ve tvaru mesicku (tak palec tlustych, vetsi neskodi). Muzete prefiknout vejpul, aby mesicky nebyly moc dlouhe. Lilek lze nakrajet i na vetsi kostky, ale ty se vetsinou rozdusi a rozvari a nezbude nic, maximalne ta fialova slupka. Okamzite po nakrajeni date do nadoby s vodou, lilek velice rad oxiduje a zacina krom nehezke hnede barvy ztracet chut a ziskavat pachut. Duzinu samozrejme i se seminky nechate netknutou, zadne odkrajovani !
Na jeden prumerny lilek (hmotnost netusim, ani obr, ani skrcek) budete potrebovat nejmene 2 velke cibule, ktere po tencich platcich nakrajite bud na kolecka, nebo je setnete vejpul a budete delat pulkolecka.
Ve vetsim hrnci rozpalite koser verzi Hery nebo maslo, ovssem u toho hrozi prepaleni. V nejhorsim pouzijete olej, ale neni to ono. Vlozite cibuli, rovnomerne zamichanim rozlozite a nechate na mirnem ohni do te doby, dokud neziska syte hnedou barvu (nasinec by ji oznacil za temer spalenou). V tom okamziku slijete vodu z lilku a vlozite ho do hrce. Ac by se na zacatku molo zdat, ze se pripali, neni tomu tak. Nechte ho chvili restovat, pak halabala zamichejte a na mirnem oni o nechte pod poklickou podusit cca 15-20 minut. Pusti vodu a stavu, proces se zmeni na duseni. Obcas promichejte. Pridejte sul, pepr, polevkovou lzici garam masaly (v nejhorsim lze zamenit mletou skorici), seminka koriandru (srdce krvaci, ale lze vynechat, nebo nahradit koriandrovou nati). Pridate zarovnanou polevkovou lzici Haldi, neboli kurkumy (ta proste nahradit nelze, leda by nekdo podnikl experiment, zda  by nesla precejen nahradit tim, co se prodava pod nazvem "kari", at uz od knora, maggi nebo vitany. Kamarad Ind, kdyz to "kari" poprve videl, byl v soku a pak se dlouho smal. Pak ochutnal a prohlasil, ze je to obycejna smes kurkumy, koriandrove nati a zelenych palivych papricek. Pak se zase smal tomu nazvu). A ted to nejtezsi : zarovnana lzice rajmah masaly. Nahradit proste nejde, jde ji jen vynechat.
Opet obcas michate, a sledujete konzistenci lilku. Pokud zacina byt mekky, ale jeste ne moc, pridate sladkou smetanu nebo plnotucne mleko (hodne, proste aby vznikla omacka, ve ktere bydou pozdeji plovat rozblecane lilky). Ted uz poklicku sundavate kazdou chvili a michate. Nakonec vam v hrnci zbude relativne husta substance, lilky pekne zahustuji, a prijemne vonava a do hneda zbarvena omacka ci poleva ze smetany. To je vse. Snad jen bych doporucil podavat jidelnich miskach nebo hodne hlubokem taliri a misto brambor bych doporucil pitu, ktera stocena do kornoutku slouzi jako lzice ci naberacka jak omacky, tak huste casti z lilku a cibule (ona se tam, mrska, dusenim objevi znovu a v pekne barve). Vyloucit ovsem lzici a nabidnout jinou prilohu na druhem taliri netreba, i tak se to da papat.


Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #65 kdy: 17. Září 2009, 11:30:18 »
Vader pekne, pekne. Zkusim to na sukot, az sezenu tu indicke veci, v TA to nebude problem, ted proste musim varit tak, aby to vegetarianske bylo parve protoze u stolu budou take masozrouti. Dekuji take Marcele.
Iniciative se meze nekladou.
Varte varte.
« Poslední změna: 17. Září 2009, 14:18:19 od zoom »

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #66 kdy: 17. Září 2009, 20:23:18 »
Milaarcelo mrkla jsem sem jestli tu neni jeste nejaka inspirace, ale k tomu celeru, ktery byl tak0 pochoutkou mého dětství, chci říct, že tady v Izraeli je kořen celeru opravdu velice přepychovou zeleninou, zejména v této roční době. Špargl je proti tomu jídlo chudých  :). Aneb všechno je relativni ...

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: ROŠ HASANA a další svátky
« Odpověď #67 kdy: 17. Září 2009, 21:15:38 »
vzhledem k tomu, že toto vlákno je teď ostře sledované:

vám všem !שנה טובה

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15