Autor Téma: Jaký máte šabat?  (Přečteno 9280 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline xenakis

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 39
Jaký máte šabat?
« kdy: 30. Srpna 2009, 08:43:27 »
Ahoj všem,
chtěl bych si zde popovídat o šabatu. Vím, že zajisté toto téma je někde v útrobách tohoto fóra...ale odpuste mi moji lenost. Nejde mi ani o teoretické (knižní, webové) poznatky jako spíše o "dramaturgii";-), atmosféru, scénář...jak vypadá pátek u vás a jak sobota. Šabat se často - pochopitelně - interpretuje jako "rodina a B*h"...jak je to však s námi, kteří žijí sami? Předem děkuji xenakis
בס"ד

Offline xenakis

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 39
Re: Jaký máte šabat?
« Odpověď #1 kdy: 15. Října 2009, 15:08:05 »
Ahoj všem..nechtěl jsem se nikoho dotknout...Chtěl jsem zvěděti, počíst si...o atmosféře šabatu. Osobně mám představu takovou(...)a jelikož nejsem praktikující(...). Prostě k šabatu: líbí se mi jeho rodinný rozměr, "svítící" dům, všichni spolu, uklizeno))..líbí se mi představa, že se rodina těší na šabat...Je mi asi jasné, že se jedná svým způsobem o "intimní" záležitost a proto opravdu s pokorou se ptám nechce-li si někdo o tom popovídat. xenakis
בס"ד

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Jaký máte šabat?
« Odpověď #2 kdy: 15. Října 2009, 15:38:34 »
Máte správnou představu, ovšem popisy můžete najít v různých knihách a pod. Vlastnímu prožitku se to nevyrovná. Šabat má každý podle svého zaměření. Jiný šabat bude v ortodoxní domácnosti s 6 dětmi v Jeruzalémě a jiný u starších manželů třeba v Praze, ale pořád je to o pohodě a radosti z toho dne.
« Poslední změna: 15. Října 2009, 19:00:13 od zoom »

Offline xenakis

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 39
Re: Jaký máte šabat?
« Odpověď #3 kdy: 16. Října 2009, 11:44:15 »
Díky)..páteční večer di nějak představuji a jak vypadá sobota? nesmí se mnoho věcí...co z pohledu rodiny? Jak je to s dětmi? Chodí se třeba ven na procházky, nebo se sedí doma a na programu je čtení? Co hudba resp. poslech hudby? Aj elektřina? Hrát asi také ne..Jak je to prosím ze sobotou? ´Děkuji [glow=darkblue,2,300]xenakis[/glow]
בס"ד

Offline santos

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 179

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15