Autor Téma: Chrám a obnovení obětí  (Přečteno 31775 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Chrám a obnovení obětí
« kdy: 2. Srpna 2009, 11:50:39 »
Co by vlastně dělali rabíni (hlavně ti ne-Levité a ne-Koheni) po obnovení Chrámu a obětí, kdy by se stali jedinou autoritou ve věcech halachy kněží?
Co vlastně brání znovuvyrobení Stanu setkávání?  ???  ;D
« Poslední změna: 2. Srpna 2009, 12:31:33 od petahyah »
יואל טייטלבוים

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #1 kdy: 2. Srpna 2009, 12:46:35 »
Ja vam nevim, ale dovedete si predstavit prilet/prichod rekneme jen pul milionu lidi, kteri se budou kohanim vyptavat na kdeco vsechno ? Ja bych se o budoucnost rabinu nebal.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #2 kdy: 2. Srpna 2009, 13:19:14 »
Ja vam nevim, ale dovedete si predstavit prilet/prichod rekneme jen pul milionu lidi, kteri se budou kohanim vyptavat na kdeco vsechno ? Ja bych se o budoucnost rabinu nebal.

Předpokládám, že by koheni neřešili ptákoviny typu do boršče mi káply tři kapky mléka, je košér nebo ho mám prodat gójům nebo zda se může dítěti se zápalem plic mazat na hruď vepřové sádlo. Je ale pravda, že by byli dlouhodobě zaměstnáni revizí rabínských rozhodnití, která by buď museli potvrdit, nebo zrušit.
Možná mě někdo vytahá za virtuální pejzu, tak jako to dělal v chedéru starý Jákob Szinéssy, ale nemůžu přestat spekulovat, že hlavním důvodem neobnovení Chrámu a obětí, je obava ze ztráty prestižního a velmi často i výnosného zaměstnání určité skupiny lidí.  ;D  >:D  ;D
יואל טייטלבוים

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #3 kdy: 2. Srpna 2009, 13:22:07 »
Ja vam nevim, ale dovedete si predstavit prilet/prichod rekneme jen pul milionu lidi, kteri se budou kohanim vyptavat na kdeco vsechno ? Ja bych se o budoucnost rabinu nebal.

Já jsem poslední kdo se o budoucnost rabínů bojí, otázkou je zda to nejsou právě oni kdo se bojí o svou budoucnost?!  ;D  >:D
יואל טייטלבוים

Elazar

  • Host
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #4 kdy: 2. Srpna 2009, 13:35:23 »
Petahyah, zkrať to - napiš jak by to mělo být správně, stejně už názor máš, tak k čemu ty řečnické otázky  ;D

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #5 kdy: 2. Srpna 2009, 13:45:15 »
Ja vam nevim, ale dovedete si predstavit prilet/prichod rekneme jen pul milionu lidi, kteri se budou kohanim vyptavat na kdeco vsechno ? Ja bych se o budoucnost rabinu nebal.

A jak to dělali staří Izraelité a pak Judejci, když neměli rabíny, ale "jen" koheny?
יואל טייטלבוים

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #6 kdy: 2. Srpna 2009, 13:51:29 »
Petahyah, zkrať to - napiš jak by to mělo být správně, stejně už názor máš, tak k čemu ty řečnické otázky  ;D

Můj názor je jasný a zároveň nedůležitý! Spíš by mě zajímal (a měl by zajímat i vás) názor rabínů, jak oni obhajují svojí nepostradatelnost a nenahraditelnost.
Pragmaticky řečeno, byli by sami proti sobě, kdyby usilovali o obnovu Chrámu a obětí.  ;D
יואל טייטלבוים

Elazar

  • Host
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #7 kdy: 2. Srpna 2009, 14:07:37 »
Ja vam nevim, ale dovedete si predstavit prilet/prichod rekneme jen pul milionu lidi, kteri se budou kohanim vyptavat na kdeco vsechno ? Ja bych se o budoucnost rabinu nebal.

A jak to dělali staří Izraelité a pak Judejci, když neměli rabíny, ale "jen" koheny?

Měli Mošeho rabejnu, proroky (Samuela), soudce, krále. Ani jeden z nich pokud vím, nebyl kohen. Kohanim halachu nerozhodovali. Věnovali se obětní službě.

Petahyah, zkrať to - napiš jak by to mělo být správně, stejně už názor máš, tak k čemu ty řečnické otázky  ;D

Můj názor je jasný a zároveň nedůležitý! Spíš by mě zajímal (a měl by zajímat i vás) názor rabínů, jak oni obhajují svojí nepostradatelnost a nenahraditelnost.
Pragmaticky řečeno, byli by sami proti sobě, kdyby usilovali o obnovu Chrámu a obětí.  ;D

Já jejich názor znám, on je už z Talmudu a midrašů - ale proč tebe zajímá něčí názor, když s ním stejně nesouhlasíš a stejně budeš mlít jen svou?  ;D  :D
Nezajímají tě třeba pohnutky těch rabínů, kteří naopak dost vehementně touží chrám obnovit?
« Poslední změna: 2. Srpna 2009, 14:10:23 od Elazar »

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #8 kdy: 2. Srpna 2009, 15:14:13 »
Ja vam nevim, ale dovedete si predstavit prilet/prichod rekneme jen pul milionu lidi, kteri se budou kohanim vyptavat na kdeco vsechno ? Ja bych se o budoucnost rabinu nebal.

A jak to dělali staří Izraelité a pak Judejci, když neměli rabíny, ale "jen" koheny?

Měli Mošeho rabejnu, proroky (Samuela), soudce, krále. Ani jeden z nich pokud vím, nebyl kohen. Kohanim halachu nerozhodovali. Věnovali se obětní službě.

Petahyah, zkrať to - napiš jak by to mělo být správně, stejně už názor máš, tak k čemu ty řečnické otázky  ;D

Můj názor je jasný a zároveň nedůležitý! Spíš by mě zajímal (a měl by zajímat i vás) názor rabínů, jak oni obhajují svojí nepostradatelnost a nenahraditelnost.
Pragmaticky řečeno, byli by sami proti sobě, kdyby usilovali o obnovu Chrámu a obětí.  ;D

Já jejich názor znám, on je už z Talmudu a midrašů - ale proč tebe zajímá něčí názor, když s ním stejně nesouhlasíš a stejně budeš mlít jen svou?  ;D  :D
Nezajímají tě třeba pohnutky těch rabínů, kteří naopak dost vehementně touží chrám obnovit?[/size]

Kult byl založen na knežích, ne na králi nebo prorocích, stejně tak výuku Zákona měli na starosti kněží ne rabíni, králové a proroci.

Nebyl náhodou Moše Levita? Je jméno Mošeho někde v Bibli spojeno s titulem rabín?  ;D Byli snad proroci nebo králové rabíni?

O Lévim pravil: „Tvé tumím a urím, Hospodine, patří muži tobě zbožně oddanému. Vyzkoušel jsi ho při pokušení v Masse, měl jsi s ním svár při Vodách sváru u Meriby. Řekl o svém otci a o své matce: ‚Nehledím na ně;‘ na své bratry se neohlíží, své syny nezná. Oni dbali na tvou řeč, zachovávali tvou smlouvu. Budou vyučovat tvým právům Jákoba a tvému zákonu Izraele, budou klást před tebe kadidlo a na tvůj oltář celopaly. (Deuteronomium/Devarim 33)

A co třeba něco po předání výše uvedeného nařízení:

Ezdráš 7

Král Artaxerxés nevysílá žádné rabíny, ale znalce Zákona - Levijce.

S nimi poslal lévijce: Šemajáše, Netanjáše, Zebadjáše, Asáela, Šemíramóta, Jónatana, Adónijáše, Tóbijáše a Tób-adónijáše, lévijce, a s nimi kněze Elíšamu a Jórama. Ti učili v Judsku. Měli s sebou knihu Zákona Hospodinova, obcházeli všechna judská města a vyučovali lid. (2. Paralipomenon/Divrej hajjamim 17)

Všechen lid se shromáždil jednomyslně na prostranství před Vodní branou a vyzvali znalce Zákona (kněze) Ezdráše, aby přinesl knihu Mojžíšova zákona, který vydal Hospodin Izraeli. (Nehemjáš 8 )  Proč by měl nosit něco co by bylo obecně dostupné?


Není divu, když Zákon byl po dlouhá léta k dispozici pouze kněžím.

Potom vzal Knihu smlouvy a předčítal lidu. Prohlásili: „Poslušně budeme dělat všechno, o čem Hospodin mluvil. (Exodus/Šemot 24)

Když Mojžíš dokončil zápis slov tohoto zákona do knihy, přikázal lévijcům nosícím schránu Hospodinovy smlouvy: Vezměte knihu tohoto zákona a uložte ji po straně schrány smlouvy Hospodina, vašeho Boha. Tam bude proti tobě svědkem. (Deuteronomium/Devarim 31)
Kdo měl přístup ke schráně? Máme informace o tom, že by kněží Zákon opisovali? Měli kněží přikázáno Zákon opisovat? Kde by tedy rabíni získali Zákon?

Velekněz Chilkijáš řekl písaři Šáfanovi: „Nalezl jsem v Hospodinově domě knihu Zákona.“ Chilkijáš dal tu knihu Šáfanovi a on ji četl. (2. Královská/Melachim 22) + (2. Královská/Melachim 34)
Pokud by byl zákon obecně znám, proč by měla být  problémem ztráta Knihy Zákona? Vždyť ho mohli vyučovat rabíni ne?  ;D  >:D

Staří Izraelité ani Judejci žádné rabíny neměli, ani je nepotřebovali, měli své Bohem vyvolené koheny z kmene Levi.  ;D






« Poslední změna: 2. Srpna 2009, 15:17:41 od petahyah »
יואל טייטלבוים

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #9 kdy: 2. Srpna 2009, 15:23:44 »
[quote ]

Já jejich názor znám, on je už z Talmudu a midrašů - ale proč tebe zajímá něčí názor, když s ním stejně nesouhlasíš a stejně budeš mlít jen svou?  ;D  :D
Nezajímají tě třeba pohnutky těch rabínů, kteří naopak dost vehementně touží chrám obnovit?

[/quote]


No oni jakoby všichni chtějí obnovení Chrámu, ale zároveň vymýšlí tisíce důvodů proč to není možné. Je to jako bych tvrdil, nemůžu přitlouct hřebík, protože mám pouze kladivo z dřevěnou rukojetí, ne s dřevěnou rukojetí natřenou na červeno, a hřebíky mám z Baumaxu, ne z Obi.

Kuli vám jsem se rozepsal a nestihnu jít nakrmit do parku holuby  >:(
« Poslední změna: 2. Srpna 2009, 15:29:56 od petahyah »
יואל טייטלבוים

Elazar

  • Host
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #10 kdy: 2. Srpna 2009, 15:28:02 »
Já bych řekl, že tvůj názor je jasný a zároveň nedůležitý  ;D

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #11 kdy: 2. Srpna 2009, 15:31:25 »
Já bych řekl, že tvůj názor je jasný a zároveň nedůležitý  ;D

Nicméně některým lidem nemilý  ;D  >:D  ;D
יואל טייטלבוים

Elazar

  • Host
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #12 kdy: 2. Srpna 2009, 15:36:16 »
Chudáci holubi

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #13 kdy: 2. Srpna 2009, 16:49:35 »
Také by bylo zajímavé analyzovat, kteří Koheni a Levité jsou způsobilí službě a udělat jejich soupis.
Pomocí DNA testů vyřadit potomky nemanželských styků a znásilnění  ;D  ;D  ;D
יואל טייטלבוים

sad

  • Host
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #14 kdy: 2. Srpna 2009, 19:01:06 »
Vazeny Petahya,
pokud vite o nejake para aduma, potom jiz je pouze maly kousek k ritualni ociste zidu (vcetne kohanim); tudiz jste o vyskytu teto jalovice povinen neprodlene informovat kohanim (nezpusobili obeti jsou totiz momentalne vsichni nebo temer vsichni; nikoli vsak z duvodu, jez uvadite) a oni po absolvovani ocistneho ritualu zahaji obetni b-hosluzbu.

Hezky vecer.
« Poslední změna: 2. Srpna 2009, 19:06:22 od sad »

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #15 kdy: 2. Srpna 2009, 19:31:32 »
Vazeny Petahya,
pokud vite o nejake para aduma, potom jiz je pouze maly kousek k ritualni ociste zidu (vcetne kohanim); tudiz jste o vyskytu teto jalovice povinen neprodlene informovat kohanim (nezpusobili obeti jsou totiz momentalne vsichni nebo temer vsichni; nikoli vsak z duvodu, jez uvadite) a oni po absolvovani ocistneho ritualu zahaji obetni b-hosluzbu.

Hezky vecer.

Rabíni stanovili, že nesmí mít více než 3 NE-hnědorudé chlupy, což znamená že taková kráva nemůže existovat, pokud nebude chemicky obarvena, nebo geneticky upravená.
To je přesně to co tvrdím, vymyslet statisíce důvodů proč Chrám a oběti nelze obnovit, raději než Chrám a oběti obnovit!
Proč nejsou praktikovány pokojné oběti na hoře Ebál, které nevyžadují očistu popelem (Deuteronomium/Devarim 27 ) ?
יואל טייטלבוים

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #16 kdy: 2. Srpna 2009, 20:42:20 »
Vazeny Petahya,
pokud vite o nejake para aduma, potom jiz je pouze maly kousek k ritualni ociste zidu (vcetne kohanim); tudiz jste o vyskytu teto jalovice povinen neprodlene informovat kohanim (nezpusobili obeti jsou totiz momentalne vsichni nebo temer vsichni; nikoli vsak z duvodu, jez uvadite) a oni po absolvovani ocistneho ritualu zahaji obetni b-hosluzbu.

Hezky vecer.

Nemá tato očista vazbu pouze na oběti ve Stanu setkávání respektive v Chrámu?
יואל טייטלבוים

Elazar

  • Host
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #17 kdy: 2. Srpna 2009, 21:08:28 »
Vazeny Petahya,
pokud vite o nejake para aduma, potom jiz je pouze maly kousek k ritualni ociste zidu (vcetne kohanim); tudiz jste o vyskytu teto jalovice povinen neprodlene informovat kohanim (nezpusobili obeti jsou totiz momentalne vsichni nebo temer vsichni; nikoli vsak z duvodu, jez uvadite) a oni po absolvovani ocistneho ritualu zahaji obetni b-hosluzbu.

Hezky vecer.

Rabíni stanovili, že nesmí mít více než 3 NE-hnědorudé chlupy, což znamená že taková kráva nemůže existovat, pokud nebude chemicky obarvena, nebo geneticky upravená.

Kde je to přesně stanoveno?
A kolik nečervených chlupů smí mít tedy červená kráva? Jako moc červená může nebo nesmí být?

To je přesně to co tvrdím, vymyslet statisíce důvodů proč Chrám a oběti nelze obnovit, raději než Chrám a oběti obnovit!
Proč nejsou praktikovány pokojné oběti na hoře Ebál, které nevyžadují očistu popelem (Deuteronomium/Devarim 27 ) ?

Z čeho vyplývá, že není pro ně potřeba očista? A proč je tam tedy nejdeš vykonat, pokud to není problém? Sice si nejsem jist, jestli to náhodou nespadá do kategorie bamot, ale v tom se nevyznám. Pokud nemáš na letenku, mohli bychom uspořádat sbírku, určitě bychom na tebe vybrali peníze.  ;D
« Poslední změna: 2. Srpna 2009, 21:29:02 od Elazar »

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #18 kdy: 2. Srpna 2009, 21:57:28 »


Z čeho vyplývá, že není pro ně potřeba očista? A proč je tam tedy nejdeš vykonat, pokud to není problém? Sice si nejsem jist, jestli to náhodou nespadá do kategorie bamot, ale v tom se nevyznám. Pokud nemáš na letenku, mohli bychom uspořádat sbírku, určitě bychom na tebe vybrali peníze.  ;D

Problém je v tom, že na hoře Ebál je chráněná archeologická zóná (izraelitský oltář užívaný ještě minimálně v době prvního Chrámu), zároveň je tam pozice IDF, ze které se kontroluje cesta do Nábulusu, jedná se tedy o vojenskou zónu.
Bible se nezmiňuje o specifické potřebě očisty tak jako v případě obětí spojených s oltářem u Stanu stekávání.
יואל טייטלבוים

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #19 kdy: 2. Srpna 2009, 22:17:58 »

Rabíni stanovili, že nesmí mít více než 3 NE-hnědorudé chlupy, což znamená že taková kráva nemůže existovat, pokud nebude chemicky obarvena, nebo geneticky upravená.


Kde je to přesně stanoveno?
A kolik nečervených chlupů smí mít tedy červená kráva? Jako moc červená může nebo nesmí být?



Podle mě je to také nesmysl, ale učili nás to rabíni, že je to v Mišně.
Přesněji je to tak, že nesmí být dva a více černých chlupů, nebo jeden a více bílých chlupů. Akiva připouštěl čtyři nebo pět roztroušených černých chlupů, Jošua nepřipouštěl ani jeden černý na hlavě a jeden černý v ocase. Eliezer šel nejdále, připouštěl 40 černých chlupů.  ;D  ;D  ;D
Už vidim nějakého chytráka jak počítá chlupy  ;D  ;D  ;D

יואל טייטלבוים

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #20 kdy: 5. Srpna 2009, 15:17:45 »
Je lepší znovuvybudovat Chrám, nebo udělat nový Stan setkávání?
יואל טייטלבוים

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #21 kdy: 5. Srpna 2009, 17:05:18 »
Zbourat co na Chramovce stoji a vysypat to do Moldavy, v pripade nedostatecne kapacity reky do Stredozemniho more  ;D A pak postavit Treti Chram. Chramovy institut uz ma snad krom para aduma vsechno.

jochanan

  • Host
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #22 kdy: 6. Srpna 2009, 00:23:02 »
jo, už je načase ... i když znovuvybudování třetího Chrámu se kříží s příchodem Mesiáše ... ale budiž  ;)

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #23 kdy: 6. Srpna 2009, 02:03:42 »
No, k prvnimu Chramu dostal Shlomo stavebni povoleni od Nejvyssiho, druhy vsak postavili proste proto, ze jim Chram chybel, meli protredky a chteli stavet. Nejsem zadny ucenec, ale kde je vyslovne v Tenachu psano, ze na treti Chram budeme opet potrebovat stavebni povoleni ?

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: Chrám a obnovení obětí
« Odpověď #24 kdy: 6. Srpna 2009, 07:55:06 »
 :)
Existovaly dávné, heroické doby, ve kterých ještě lidé mohli (poměrně nekomplikovaně) promlouvat s B"H.
Úvaha off Tora: Nalézáme na takové etické úrovni, že se B"H zachce vyplnit svojí přítomností (během jeho event. inspekce Země) Třetí Bejt HaMikdaš?
;D
Možná nepatřičně podmiňuji Mesiášův příchod etickou úrovní Bnei Jisrael, ale je možno se domnívat, že přijde bez ohledu na stav naší morálky, resp. b"habojnosti? ;D

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15