Autor Téma: Kámen.  (Přečteno 19275 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Helois

  • Host
Re: Kámen.
« Odpověď #25 kdy: 27. Července 2009, 12:33:58 »
Ono to není vůbec snadné...myslím v tom smyslu, že by jedno zcela vylučovalo druhé, tedy pochybnost víru a víra pochybnost, nebo že by nevíra a pochybnost byla jen z neznalosti či nevědomosti...

Za vše bych si dovolila uvést příběh ze židovského prostředí od M. Bubera:

Jeden osvícenec, velmi učený pán, slyšel o berdyčevském zaddiku. Vyhledal jej, aby s ním podle svého zvyku disputoval a vyvrátil jeho zpátečnické důkazy o pravdivosti víry. Když vstoupil do zaddikova pokoje, spatřil jej, jak chodí s knihou v ruce sem a tam v hlubokém zamyšlení. Příchozího si vůbec nevšímal. Konečně se zastavil, letmo na něj pohlédl a řekl: "Snad je to přece jen pravda." Vědec sebral veškeré své sebevědomí - chvěla se mu kolena, tak strašný byl pohled na toho zaddika, bylo to pro něho strašné slyšet tak skoupá slova. Rabi Levi Isák se k němu obrátil a klidně mu řekl: "Můj synu, velcí učitelé Thory, s nimiž jsi se přel, hovořili k tobě nadarmo. Ty ses tomu cestou smál. Nemohu ti postavit Boha a jeho království na stůl, ale ani já ne. Ale věz, můj synu, snad to přece jen je pravda." Osvícenec sbíral své vnitřní síly k obraně. To strašné "SNAD", jež mu zaznívalo opět a opět, zlomilo však jeho odpor.

Zdravím.
« Poslední změna: 27. Července 2009, 21:25:19 od Helois »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15