Autor Téma: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování  (Přečteno 43036 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #25 kdy: 27. Července 2009, 21:33:32 »
Kjan: Souhlasím. Stačí se rozhlédnout po bažině katolické či třeba československé-husitské a srdce zapláče nad tím, kdo se ocitl na některých místech duchovních předáků.

gvodrazka
: Můj pohled na svět byl sněhobílý snad někdy v útlém dětství. Dávno již není. U lidí neočekávám automaticky vysoké mravní zásady a nejsem překvapen, když je nenajdu.
Co se Madoffa týče je to prostě obrovský zloděj. Zda těmi penězi i někomu pomohl je celkem jedno. Nemám rád tu idealizaci lumpů, kteří kradou a nasazuje se jim svatozář za to, že něco z nakradeného dají na charitu či pomoc potřebným. Jánošík zcela správně visel. Nikola Šuhaj si zasloužil svůj osud. Madoff vlastně dopadl naprosto luxusně...
Obdobný názor mám na Sorose. Je to člověk, který zbohatl na tom, že uvrhl obrovské množství lidí do bídy. V Asii umělými měnovými útoky vyvolal málem kolaps několika ekonomik, v Indonésii na něj byl vydán - mám pocit, že stále platný - zatykač. Z peněz, které takto "získal", pak občas pohodí nějaké drobky potřebným a tváří se jako dobrák. Po světě financuje převraty podle toho, jak se mu kde nelíbí politici u moci a tuší kšefty s těmi, které chce dosadit. Je to člověk stejného ranku jako třeba Arkadij Gajdamak - obchodník se zbraněmi a příležitostný filantrop. Jistě také dělal ledacos dobrého, ale za peníze z tak nečistých zdrojů, že je z toho blivno. Je to obdoba toho, kdy kolumbijská narkomafie staví kostely, sirotčince a nemocnice z výnosů z drog...

Netvrdím, že ti rabíni museli být vědomí lumpové. Je možné, že se prostě jen nevyznali v daňových věcech (což je ovšem neomlouvá z hlediska zákona) a někomu vyhověli na základě jeho prosby, že to potřebuje kvůli úřadům. Jste si jistý, že třeba v ČR by se dnes (nebo nějaký ten rok zpátky) nenašel rabín, který by nevyhověl prosbě o pomoc a nepřemýšlel příliš o zákonech, když výnos z toho nebude malý a případně jej může použít i na dobrý účel?

S tím načasováním ovšem souhlasím. Věc se může potichu vyšetřovat léta a pak přijde pokyn shora "pusťte to ihned ven." A pustí se. Stejně jako v ČR krátce po nástupu současné Fischerovy vlády přišel úder proti neonacistům. Znamená to, že policie celou dobu na to kašlala a najednou zázračně zapracovala? Jistě ne. Probíhala sledování, shromažďování podkladů, aby toho bylo co nejvíc a bylo to neprůstřelné. A do toho přišel politický příkaz shora - pusťte to ven ihned....

Elazar

  • Host
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #26 kdy: 27. Července 2009, 22:25:58 »
 ;) Do hlavy nikomu nevidím, takže těžko budu dělat psychologické rozbory zúčastněných - ale Gugiho odpověď je místy dost obecná, takže si obecnou reakci můžu dovolit  ;)

včetně předpokládané bezúhonnosti některých elitních (co do vzdělání, víry a etiky) příslušníků našeho národa. Jen tak íchile míchile prohodit něco o „prolezlosti“ HaRabanut HaRašit LeJisrael korupcí je dost odvážné tvrzení, ale budiž – hypoteticky je to však doma a bejn lanu.

Elitními příslušníky si představuji někoho jiného. Elitou nemusí být ještě někdo, kdo získá tituly ze všech možných univerzit a ješiv. Pokud je někdo zločinec, nebude pro mě elitou, i kdyby to byl rabín z Poněvež, Lublin nebo Mir ješivy.

Že Bernie Madoff … no dobrá – líbily se mu prachy a nebyl asi příliš dati, všechno přiznal, vzal všechno na sebe a nikoho „nepráskl“, takže někoho kryje, protože se a) buď bojí, nebo b) doufá, že mu ten koho kryje, pomůže… (navíc nikdo ještě nezodpověděl otázku, kam se všechny ty miliardy poděly a třeba se ukáže za 30 let, že to byl větší filantrop, než Sőros nebo Armand Hammer).

Je to zloděj. A to, zda byl nebo nebyl dati s tím žel nemá nic společného. Určitě nebyl opravdu a cele zbožný  ;), to ano, jinak by to udělat nemohl.

Ale že by rabbim, kteří mají přímo v „popisu práce“ chovat se vzorově, nezavdávat podněty k chilul ha-šem, nezavdávat příčiny nenávisti nochrim vůči nám, správně konzultovat našince ve věcech jejich všemožných a pestrých dotazů ohledně každodenního dodržování micvot,  tak dalece zapomněli na svoji odpovědnost, kterou mají vůči Am Jisrael… to mi prostě moje mešigene kop nebere…

B-hužel Gugi, velké, velké zklamání. Rabíni nemají v popisu práce chovat se vzorově. Ne víc, než jakýkoli jiný slušný člověk. Rabín neslibuje a neuvaluje se svým titulem na sebe o nic víc povinností, než každý jiný člověk. Jsou rabíni, kteří se nechovají vzorově, jsou i tací, kteří zavdávají podněty k chilul ha-šem a jsou i tací, kteří pro mamon zapomenou na odpovědnost, kterou vůči nám mají.

Siddur v ruce není zajisté důkaz, ale je známkou něčeho.

Není známkou vůbec ničeho, když vím, kdo všechno sidur do rukou bere a koho všechno jsem s ním za svůj život viděl  ;) Jistě rozumíš.

a s tímhle svinstvem na duši si myslíte, že předstupovali před Ha-Šem po deset Jom Kippurim ? Ani při obrovské míře tzv. mentální rezervace je to nepravděpodobné.

Znám lidi, kteří předstupovali na mnohé jamej kipurim s mnohem větším svinstvem na duši, než tito lidé (samozřejmě pouze pokud se toho skutečně dopustili, což nevíme). A je pravda, že nevím, co všechno měl ten který konkrétní obviněný způsobit. Jestli někdo byl nastrčený bílý kůň na vyprání špinavých peněz, věřil bych Scooolieho hypotéze, pokud to někdo oragnizoval, měl by být možná na orgány rozprodán rovněž.. :)
Ohledně konspiračních teorií - kdo ví. Nikdo z mých příbuzných v NSA nepracuje - nebo o tom minimálně nevím  :D takže se můžu domnívat leccos.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #27 kdy: 28. Července 2009, 07:11:55 »
Rabíni mají větší odpovědnost, protože mají větší znalosti Zákona, než běžný člověk, důkaž pro to nalezneme i v díle ŠAAREJ TŠUVA od r. Jona z Gerondy, trest za hřích je u "učeného" 7 krát větší než u prostého žida. Problém je, že jak se posunují morální hodnoty u populace a tak se mění i u duchovních (musí se přece přilížit průměru). Někdo se mě nedávno ptal jak je to s kouřením na hřbitově, že si myslel, že se to nesmí, ale viděl tam rabína kouřit. Dotazem u znalců halachy jsem se dozvěděla, že to je otázka, ke které se halacha nevyjadřuje, protože to není třeba, každý přece ví, že je nedůstojné na hřbitově kouřit. No a vidíte, jsou tací, kteří vycházejí z toho že pokud to halacha výslovně nezmiňuje je to povolené. Chybí tedy ten cit pro situaci, řekněme Kinderstube anebo Fingerspitzengeful. Halacha se také nestaví k různým situacím, které jsou velmi daleko od židovského pojetí a to neznamená, že jsou povolené. No a ukázka z civilních soudů - v Izraeli nebyl zákon proti neonacistům, nikdo to nepovažoval za nutné dokud ..... A pak tedy narychlo šili zákon. Takže možná že někteří rabíni si myslí že pokud se halacha přesně nestaví k nějakému problému, není co řešit ...

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #28 kdy: 28. Července 2009, 07:12:21 »
Elitou nemusí být ještě někdo, kdo získá tituly ze všech možných univerzit a ješiv. Pokud je někdo zločinec, nebude pro mě elitou, i kdyby to byl rabín z Poněvež, Lublin nebo Mir ješivy.

Ne ze by byl Kevin Mitnick rabinem, ale zustava pro mne top elitou  :)

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #29 kdy: 28. Července 2009, 07:34:10 »
 :)
Tvrdá a nelítostná slova… zahnali jste mne do kouta, čerti.  ;D
Asi je to realita, asi Vám Vaše špatné zkušenosti dávají zapravdu, nicméně někde na dně mé psychiky se s touto realitou nemohu smířit. A proto neustále dobromyslně a iracionálně pošilhávám po happyendech… Situace je skoro zralá na sázku.  ;)
« Poslední změna: 28. Července 2009, 07:37:21 od gvodrazka »

martindeporres

  • Host
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #30 kdy: 28. Července 2009, 08:01:03 »
Pánové, jestli je to tak, jak mi napadlo, že asi je, oni rabíni jsou muži, hodní naší hluboké úcty, a slova o zločincích ve spojení s nimi mi připadají totálně mimo. Gvodrazka, mějte v duši pokoj. A věřte v happy end.
P.S. Kdo si o mně myslí, že jsem cvok, klidně ho v tom přesvědčení nechám a vymlouvat mu to nebudu.
« Poslední změna: 28. Července 2009, 08:44:48 od martindeporres »

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #31 kdy: 28. Července 2009, 10:39:37 »
:)
Tvrdá a nelítostná slova… zahnali jste mne do kouta, čerti.  ;D

To nic, vase vysokoprevoschoditelstvo,

realita je iluze vznikla vypnutim pocitace, realita je pro ty, kdo se boji cist sci-fi. Proto zadny ze svych pocitacu nevypinam a branim tim kolapsu vesmiru, a je vam jasne, co krome Tory ctu (ne ! neni to Marx ani Lenin !)  ;D
Jak rika Adam Savage : odmitam vasi realitu, mam svou vlastni  8)
« Poslední změna: 28. Července 2009, 10:41:38 od Vader »

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #32 kdy: 28. Července 2009, 11:24:01 »
MartindeP. Vase teorie nevylucuje moji, moyna ye tam neco bzlo a cekalo se na tu vhodnou chvili ..., je to totiž nejpravdepodobnejsi. A také nelz vyloučit že Obama má už toho židovského štetlu v  bílém domě dost a nově vzniklá situace mu dává možnost ty židy poslat domů.

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #33 kdy: 28. Července 2009, 12:08:15 »
Kdo, xakru, radil našim obcím, aby volily Obamu?! Co jim vadilo na McCainovi?! Já jsem to říkal - Obama je hypokrit.
Co, xakru, dělá Rahm?! >:(

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #34 kdy: 28. Července 2009, 12:19:41 »
gvodrazka: Když se ptáte, co dělá motýl Emanuel a celá ta levicová židovská parta v USA, dovolil bych si citovat Jákova "Kecale" Kace, když jásal nad růstem počtu obyvatel Judeje a Samaří:

“If this is the official figure, then we can assume that there are really close to 350,000 people, because of all those who have not changed their official addresses, and outposts, and the like. Together with the nearly 300,000 people in the new Jerusalem neighborhoods, this means that Barack Hussein Obama is telling well over 600,000 Jews that they must all stop having children and buildings and going to the store and sending their children to school and building roads and, in short, to stop growing. This is the type of decree that our worst enemies decreed against us, always accompanied by their Jewish advisors. But just as they did not succeed, the same will be with Obama.”

Rahm je Josefem Flaviem dnešní doby...




martindeporres

  • Host
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #35 kdy: 28. Července 2009, 12:35:36 »
MartindeP. Vase teorie nevylucuje moji, moyna ye tam neco bzlo a cekalo se na tu vhodnou chvili ..., je to totiž nejpravdepodobnejsi. A také nelz vyloučit že Obama má už toho židovského štetlu v  bílém domě dost a nově vzniklá situace mu dává možnost ty židy poslat domů.
Víte, dost souhlasím s tím, co napsal gvodrazka. Tak nějak mi nejde dohromady stařec, který může každou chvíli čekat předvolání k Nejvyššímu a podvodník. Pokud bych něco nelegálního v jeho situaci, věku a stavu dělal, musel bych to dělat s tím, že budu věřit, že je to věc, která mi bude před Nejvyšším připočtena k dobru. Ale to už jsem asi napsal moc. V mých očích jsou tihle rabíni ušlechtilí lidé, ne zločinci.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #36 kdy: 28. Července 2009, 14:08:06 »
Ten rabín může být ušlechtilý stařec který pro dobročnné účely přijal částku od pana X, který je asi méně ušlechtilý. Pro FBI je tím pádem spolupachatel.
Dále k Emanuelovi, počítám, že se klepe, aby se mu pod zadkem nepohlo křeslo, nezapoměňte, že má v Bílém domě také bratra, který se stará o zdravotnictví.
No a o G. Sorosovi, snad radeji ani nebudeme mluvit.
Je to smutné, a my všichni na tom svými hříchy máme podíl, protože tohle všechno se už racionálně vysvětlit skutečně nedá.
Mám-li se podívat na současnou situaci trochu divadelně, tak vyhnání z Gazy bylo jako čtená zkouška, vyhnání z Judee a Samaří bude asi generálka no a opravdové show .... Ale věřímě, že to Všemohoucí nedopustí.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #37 kdy: 28. Července 2009, 17:23:21 »
Ja jsem u toho nebyl, proto by bylo pokrytectvim nekoho a priori odsuzovat ci naopak glorifikovat. Az zacnou z monstrprocesu chodit informace, nejak si je vytridim a rozhodnu se, zda s cistym svedomim podporovat rabiny nebo Female Body Inspectors.
Nicmene tak jako se u nas rika, ze soudy nesoudi ale odsuzuji, obavam se toho i v USA.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #38 kdy: 28. Července 2009, 18:19:01 »
Ten rabín může být ušlechtilý stařec který pro dobročnné účely přijal částku od pana X, který je asi méně ušlechtilý. Pro FBI je tím pádem spolupachatel.

Přesně tak. Někdo mu omazal med a současně slíbil pěknou částku na dobročinnost z těch peněz, pokud je nechá protéct účty. Záminka mohla být jakákoliv.

kjan

  • Host
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #39 kdy: 28. Července 2009, 22:59:00 »
Neodsoudil bych zcela Obamu. Snaží se dodržet slib a že situace není jednoduchá, víme všichni. Počátek řešení rozhodně není populární, alespoň ne pro mne a jistě v tom nejsem sám. Už jsem na více místech psal, že Izrael na svoje ústupky vždy doplatil a stejně se obávám, že to nedopadne jinak i po ev. opuštění Judei a Samaří. Prozatím bylo každé vstřícné gesto vyhodnoceno jako slabost nepřítele a dalo podnět k zesílení represí a útoků. Ale jde především o klid zbraní a odstranění napětí. A není všem dnům konec, a myslím, že bývalo i hůře, kdy ze země B.hem darované nezbývalo prakticky vzato nic (ze tuto větu se velmi omlouvám). Avšak má-li něco přinést klid a mír, není asi dobré jen tak se této možnosti vzdát. Domnívám se, že  by to byla poslední možnost především pro druhou stranu. Pokud by nebylo trvalého míru dosaženo, přikloní se Obama zcela na  stranu naši. Pokud ano, uvolní se spousty prostředků, které nyní jsou vynakládány na armádu. A další vývoj ? Nedoufal jsem, že někdy padne sovětské impérium, a stalo se. Možná, že metoda "per partes" není úplně k zahození.
Šalom,
Kjan

kjan

  • Host
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #40 kdy: 28. Července 2009, 23:05:27 »
...omlouvám se, nechal jsem se unést a bylo to dost off topic. Ale už se to asi nedá přemístit.
Šalom,
Kjan

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #41 kdy: 29. Července 2009, 07:40:44 »
 ;)
Rahm. Hm.

Ale možná, že Obamovi jde prachsprostě o zajištění obchodního odbytu - v době ekonomické recese musí prostě slevit na všech frontách a zajistit si tak odbytiště pro americké zboží.
Patrně nelze někoho mlátit po držce (jakkoliv to zasluhuje) a zároveň po něm chtít, aby si koupil od mlátícího nějaké zboží. ;D
« Poslední změna: 29. Července 2009, 14:30:43 od gvodrazka »

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #42 kdy: 29. Července 2009, 14:59:24 »
 ;D
Legrace by byla, kdyby se přece jen ukázalo, že Obama není narozen v Honolulu, ale v Keni, takže nesplňuje kriteria pro prezidenta U.S.A.
;D

viz

https://www.lemonde.fr/ameriques/article/2009/07/29/la-vaine-bataille-du-certificat-de-naissance-de-m-obama_1223744_3222.html



Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #43 kdy: 29. Července 2009, 15:43:04 »
;D
Legrace by byla, kdyby se přece jen ukázalo, že Obama není narozen v Honolulu, ale v Keni, takže nesplňuje kriteria pro prezidenta U.S.A.
;D

viz

https://www.lemonde.fr/ameriques/article/2009/07/29/la-vaine-bataille-du-certificat-de-naissance-de-m-obama_1223744_3222.html




Teoreticky je to možné, ale na Hawai se musel dostat jako několikadenní miminko, kdy byl jako nový občánek vyfocen v místním tisku. Už jste někdy letěl z novorozencem letadlem?  ;D Není to tak jednoduché! Seděl jsem zhruba 12 hodin za maminkou z několikatýdením děckem, tak to můžu dosvěčit. Také by se musel řešit jeho vstup do USA, pochybuji, že by se dalo dítě propašovat do USA aniž by si toho nikdo nevšimnul. Ale sranda by to byla! V jednom SCIFI přece říkají, že tento dodatek byl změněn, aby mohl kandidovat na prezidenta Arnold Schwarzeneger  ;D třeba to bude kvůli Obamovi  ;D
יואל טייטלבוים

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #44 kdy: 29. Července 2009, 20:34:04 »
Chtěla bych se vrátit k původnímu tématu, dnes jsem si přečetla v ortodoxním tisku, že v Brooklynu se konalo shromáždění ortodoxních rabínů, včetně nejvyšších autorit a admor (zkratka adonenu morenu rav - náš pán učitel, titul zejména chasidských rabínů) ze Spinky přednesl přednášku v které varoval rabíny aby neopakovali  chyby, jichž se dopustil on. Bylo to poprvé, kdy se otevřeně vyjádřil ke svému stíhání a soudu, kdy byl odsouzen a téměř uvězněn za problémy finančního rázu v rozporu se zákony USA. Dalšími přednášejícími byli renomovaní právníci, kteří varovali před možnými problémy s finančními trasakcemi. Bylo zdůrazněno, že USA je stát který podporuje charitu, ale je třeba dodržovat v zemi platné zákony. Myslím, že tento krátký exkurz do současné situace v USA dává odpovědi na některé otázky, které jsme zde řešili. 

kjan

  • Host
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #45 kdy: 29. Července 2009, 22:35:09 »
;)
Rahm. Hm.

Ale možná, že Obamovi jde prachsprostě o zajištění obchodního odbytu - v době ekonomické recese musí prostě slevit na všech frontách a zajistit si tak odbytiště pro americké zboží.
Patrně nelze někoho mlátit po držce (jakkoliv to zasluhuje) a zároveň po něm chtít, aby si koupil od mlátícího nějaké zboží. ;D

Takové myšlenkové pochody nemůžeme vyloučit, není jednoduché vyhovět všem. Přesto mám dojem, že by event. prodeje palestincům měly významný vliv na zmírnění recese a pochybuji o tom, že by k takové podpoře mohlo docházet. Podobně se Sýrií. Irán je něco jiného, "sedí" na zdrojích a může snadno kontrolovat Hormuzský průliv. Myslíte, že toho se USA bojí ?  Irán jako odbytiště pro americké zboží - to bych neuměl posoudit.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #46 kdy: 29. Července 2009, 22:55:46 »
;)
Rahm. Hm.

Ale možná, že Obamovi jde prachsprostě o zajištění obchodního odbytu - v době ekonomické recese musí prostě slevit na všech frontách a zajistit si tak odbytiště pro americké zboží.
Patrně nelze někoho mlátit po držce (jakkoliv to zasluhuje) a zároveň po něm chtít, aby si koupil od mlátícího nějaké zboží. ;D

Takové myšlenkové pochody nemůžeme vyloučit, není jednoduché vyhovět všem. Přesto mám dojem, že by event. prodeje palestincům měly významný vliv na zmírnění recese a pochybuji o tom, že by k takové podpoře mohlo docházet. Podobně se Sýrií. Irán je něco jiného, "sedí" na zdrojích a může snadno kontrolovat Hormuzský průliv. Myslíte, že toho se USA bojí ?  Irán jako odbytiště pro americké zboží - to bych neuměl posoudit. [/size]

USA si nemůžou dovolit otevřít další frontu.  >:(
יואל טייטלבוים

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #47 kdy: 31. Července 2009, 06:09:20 »
To Zoom:
admor ze Spinky přednesl přednášku v které varoval rabíny aby neopakovali  chyby, jichž se dopustil on
Máte na mysli tuto kauzu?

https://en.wikipedia.org/wiki/Spinka_financial_controversy

 ;)

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #48 kdy: 31. Července 2009, 07:18:06 »
Vážený a milý Gugi, Výborně, přesně to jsem měla na mysli, když jsem krátce shrnula, podle izr. tisku,  co jste zde naserviroval na stribrnem tacku Wiki. Je to ovšem smutné čtení, a po 9. avu jistě na náladě nepřidá.  :'(

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #49 kdy: 31. Července 2009, 09:08:42 »
 ;D
Dovolte, abych poněkud minimalizoval devastující dopad této kauzy na psychiku některých útlocitných duší.
Pokud to u.s. daňový systém umožňoval, pak si o to přímo řekl. Dtto česká kauza LTO a podobné české daňové aféry.

Ve Spinka File to opravdu byla dobročinnost ;D – jmenované charity organizations byly skutečným dobrodiním pro “dárce“, chtějící uspořit daň z příjmu.

Jedno však je jisté – objasnili jsme si pojem „moser“ ze sekce Lašon ha-ra. ;D

Jsem toho cynického názoru, že aby se již nikdy podobná věc nestala, resp. neprovalila, pak musí všichni účastníci kšeftu dostat pořádně "dostat líznout z dortu", aby nedocházelo k projevům nespokojenosti, transformujících se do udavačství. ;D

BTW: Vyvrcholení Tiša b´Av u mne dostalo kolem 20:00 hod. prazvláštní příchuť gradace katastrof... praskl bojler a vytopil koupelnu.  :'(  Následky jsou odstraňovány ještě v průběhu 10. Av ... :'(

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15