Autor Téma: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování  (Přečteno 39700 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Ze zahraničních médií se dozvídáme o zadržení pěti amerických rabínů, kteří jsou obviněni z podvodu, korupce – uplácení politiků v USA a Izraeli, praní špinavých peněz přes židovské charitativní organizace a obchodu s lidskými orgány.

Jedná se o:

Rabín Saul Kassin (87) – synagoga Šaarej Sijon v Brooklinu
Rabín Elijahu ben Chajim (58) – kongregace Ohel Jakov v Dealu
Rabín Edmond Nahum (56) – synagoga v Dealu
Rabín Mordechaj Fish (56) – kongregace Ševes Achim v Brooklinu
Rabín Lavel Schwartz (57) - kongregace Ševes Achim v Brooklinu

Můj dotaz zní, lze těmto rabínům odebrat SEMICHA LE-RABBANUT?
Kdo může odebrání navrhnout a kdo o něm rozhoduje?
Nebo existuje jiný systém trestání rabínů, kteří spáchali „civilní“ zločiny?
Je trestná činnost rabínů zamlžována nebo utajována, tak jako například pedofilní aféry katolických kněží?
Je odsouzený rabín navždy jako autorita znemožněn, nebo po výkonu dostane nějakou trafiku v nějaké zapadlejší komunitě?
Může být zrušena platnost HETER HORAA?
« Poslední změna: 24. Července 2009, 12:45:41 od petahyah »
יואל טייטלבוים

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #2 kdy: 24. Července 2009, 13:45:45 »
 :(

To je zase jednou pošušňáníčko pro antisemity! Obzvláště se mi "líbí", že agent FBI "infiltroval" mezi rabbis. To snad ani nebyl obyčejný fízl, to musel být nějaký "wunderrebbe"... ;D

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #3 kdy: 24. Července 2009, 13:59:29 »
:(

To je zase jednou pošušňáníčko pro antisemity! Obzvláště se mi "líbí", že agent FBI "infiltroval" mezi rabbis. To snad ani nebyl obyčejný fízl, to musel být nějaký "wunderrebbe"... ;D



Někdo ale musel dát antisemitům příčinu k radosti!
Kriminálníci z řad rabínů, by měli být exemplárně potrestáni i v rámci židovské komunity, pokud budou židovské autority dělat v této kauze mrtvého brouka, bude to jen voda na mlýn antisemitů. Antisemitům se "potvrdí" to co o židech hlásají - třeba, že se vzájemně kryjí při trestné činnosti, že jim Talmud povoluje (ne-li nařizuje) okrádat góje, že uplácejí a ovládají politiku a ekonomii, a to že kšeftují s orgány gójů zapadá do konceptu legend o panenské krvi v macesech!  ;D

Infiltrovat se mohl nějaký slušný rabín, ale podle zahraničního tisku to nebyl rabín, ale člověk, který je požádal o vyprání ilegálních peněz, a tito rabíni-zločinci souhlasili a peníze proprali.
יואל טייטלבוים

Zina

  • Host
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #4 kdy: 24. Července 2009, 14:38:15 »
Pane petahyah nezlehčuji takový čin,ale řekněte mě proč by židé měli být vyjimkou.Stávají se takové věci v každé zemi a lidi jsou všude stejní.No a antisemité budou žvanit vždycky.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #5 kdy: 24. Července 2009, 15:03:35 »
Pane petahyah nezlehčuji takový čin,ale řekněte mě proč by židé měli být vyjimkou.Stávají se takové věci v každé zemi a lidi jsou všude stejní.No a antisemité budou žvanit vždycky.

Já jsem nepsal nic o tom, že by měli být židé výjimkou. Psal jsem o tom, že by měli být rabíni - zločinci odsouzeni, a to nejen civilními úřady, ale i židovskou komunitou včetně odebrání duchovních funkcí. Něco jiného je, když zločin udělá nějaký anonimní žid, něco jiného když to udělá nějaká duchovní autorita, představitel komunity.  >:(
יואל טייטלבוים

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #6 kdy: 24. Července 2009, 15:11:15 »
Já bych připomněl jednu důležitou skutečnost - presumci neviny. Zatím je to v rovině, že FBI říká, že... Jistě, že FBI není nějaká žvanírna a že musí mí asi něco v šuplíku, když tohle pustí do světa, ale přesto bych byl opatrný s označováním hned za zločince a podobně...

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #7 kdy: 24. Července 2009, 15:28:04 »
Zní to možná divně, ale když nějaký kněz, který vystudoval teologickou fakultu a získal titul ThDr. zneužívá chlapečky, kteří mu ministrují a příjde se na to, tak mu titul ThDr neodejmou, protože ho získal za své studium ale jako kněze ho nezaměstná ani vězeňská správa.
Takže, pokud ti rabíni před X lety získali smichu (rabínský diplom) pak jim nemůže být odňat. Kromě toho si myslím, že pokud dělali to, z čeho jsou obviňováni tedy finančních machinací, tak si jistě našli nějakou výmluvu a nějak si to zdůvodnili. Jsou to přece jenom lidé. A dejme tomu, že je odsoudí a že si odsedí nějakou dobu a pak budou propuštěni a pak se teprve ukáže, jestli jejich pochybení bylo natolik silné, že je žádná obec nezaměstná. Protože funkce rabína není o nějakých výlučně duchovních věcech, ale také o životě a smrti. Kongregace se tedy musí ptát, jestli chtějí takového rabína anebo ne. Titul sám je k ničemu. No ale v Izraeli se myslím můžeme těšit na vlnu přistěhovalců z USA, protože antisemitismus se vzedme.  :-\

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #8 kdy: 24. Července 2009, 16:11:23 »
Zní to možná divně, ale když nějaký kněz, který vystudoval teologickou fakultu a získal titul ThDr. zneužívá chlapečky, kteří mu ministrují a příjde se na to, tak mu titul ThDr neodejmou, protože ho získal za své studium ale jako kněze ho nezaměstná ani vězeňská správa.
Takže, pokud ti rabíni před X lety získali smichu (rabínský diplom) pak jim nemůže být odňat. Kromě toho si myslím, že pokud dělali to, z čeho jsou obviňováni tedy finančních machinací, tak si jistě našli nějakou výmluvu a nějak si to zdůvodnili. Jsou to přece jenom lidé. A dejme tomu, že je odsoudí a že si odsedí nějakou dobu a pak budou propuštěni a pak se teprve ukáže, jestli jejich pochybení bylo natolik silné, že je žádná obec nezaměstná. Protože funkce rabína není o nějakých výlučně duchovních věcech, ale také o životě a smrti. Kongregace se tedy musí ptát, jestli chtějí takového rabína anebo ne. Titul sám je k ničemu. No ale v Izraeli se myslím můžeme těšit na vlnu přistěhovalců z USA, protože antisemitismus se vzedme.  :-\

Rabín není primárně akademický titul ( i když se s v dnešní době v Izraeli a snad i v USA uděluje absolventům některých oborů teologie a akademický rabín může být dokonce bez semichy, což už dnes není nic neobvyklého), proto je srovnání s titulem ThDr dosti nepřesné. Já osobně bych semichu srovnal spíše s křesťanským služebně kněžským vysvěcením. Semicha je "přenesení" autority. Rabín je autorizován vydávat rozhodnutí a je oprávněn zastávat některé funkce, třeba být duchovního představitelem komunity.
Všechny tři existující typy semichy jsou sice podmíněny znalostmi, ale znalosti nemohou být jedinou podmínkou. To by pak znamenalo, že pokud by rabín konvertoval třeba k islámu, semicha by mu zůstala, stejně tak by o semichu nemohl přijít rabín - masový vrah. Nevěřím, že by tento problém nebyl řešen nějakým rozhodnutím.  >:(
יואל טייטלבוים

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #9 kdy: 24. Července 2009, 16:59:39 »
Nezapomeňte, že v judaismu není autorita, která by určovala, kdo a kde bude rabínem, ale jedná se o funkci volenou tedy může být člověk se smichou a protože má nějaké nepříjemné vlastnosti, tak ho za rabína stejně nevezmou. Anebo dajan, který byl jmenován na základě zkoušek a volby, pokud se své funkci zpronevěří , soud jehož je členem byl, ho vyloučí a on se se svojí kvalifikací může jít vycpat, protože pokud by se ucházel o místo u jiného soudu, tak ten se ho bude ptát a ověřovat si kde  pracoval dosud . A tím vyjde najevo co je dotyčný zač a má po funkci. Bohužel tento systém nahrává podvodníkům, ovšem dnes, kdy je svět velmi otevřený, není riziko, že by podvodník mohl někde vykonávat funkci, aniž by se o tom vědělo.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #10 kdy: 24. Července 2009, 17:29:15 »
Nezapomeňte, že v judaismu není autorita, která by určovala, kdo a kde bude rabínem, ale jedná se o funkci volenou tedy může být člověk se smichou a protože má nějaké nepříjemné vlastnosti, tak ho za rabína stejně nevezmou. Anebo dajan, který byl jmenován na základě zkoušek a volby, pokud se své funkci zpronevěří , soud jehož je členem byl, ho vyloučí a on se se svojí kvalifikací může jít vycpat, protože pokud by se ucházel o místo u jiného soudu, tak ten se ho bude ptát a ověřovat si kde  pracoval dosud . A tím vyjde najevo co je dotyčný zač a má po funkci. Bohužel tento systém nahrává podvodníkům, ovšem dnes, kdy je svět velmi otevřený, není riziko, že by podvodník mohl někde vykonávat funkci, aniž by se o tom vědělo.

Já jsem spíš měl na mysli nějaké rozhodnutí třeba zemského nebo zemských rabinátů, že rozhodnutí a "úřední" úkony rabína - zločince jejich úřadem nebudou akceptovány. Rabín - zločinec by pak prakticky mohl působit pouze v nějaké izolované (sektářské) komunitě, pokud by jí to neadilo. Podle mě by muselo vadit i slušným rabínům, že v jejich okolí úřaduje darebák.
יואל טייטלבוים

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #11 kdy: 27. Července 2009, 08:31:52 »
 :-\ Apriori zde všichni předpokládáte, že dotyční rabbim jsou vinni a že patří mezi kriminální elementy. Já si to nemyslím. Domnívám se, že prokázání jejich neviny je otázkou času. A domnívám se rovněž, že své jednání měli patřičně opřeno o příslušné halachické normy – od toho jsou rabbim. Což by takoví lidé riskovali chilul ha-šem? Nebo (budeme-li myslet prozaičtěji) by riskovali doživotní distanc z výkonu s´michy ?  :-\




Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #12 kdy: 27. Července 2009, 08:46:35 »
Gugi vy jste svatý člověk .

Elazar

  • Host
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #13 kdy: 27. Července 2009, 09:13:05 »
Svatá prostoto..

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #14 kdy: 27. Července 2009, 09:42:42 »
:-\ Apriori zde všichni předpokládáte, že dotyční rabbim jsou vinni a že patří mezi kriminální elementy. Já si to nemyslím. Domnívám se, že prokázání jejich neviny je otázkou času. A domnívám se rovněž, že své jednání měli patřičně opřeno o příslušné halachické normy – od toho jsou rabbim. Což by takoví lidé riskovali chilul ha-šem? Nebo (budeme-li myslet prozaičtěji) by riskovali doživotní distanc z výkonu s´michy ?  :-\





Asi riskovali, FBI je sledovala dlouhodobě, infiltrovala se do jejich skupiny a propravala z jejich pomocí přes židovské dobročinné organizace peníze z trestné činnosti. Přes tyto organizace se měli prodávat za 10-násobky orgány amerických ilegálů a lidí na okraji společnosti bohatým Izraelcům a americkým Židům.
Pochybuji, že by FBI ryskovala bez důkazů sebrat "vážené" rabíny přímo na bohoslužbě.
יואל טייטלבוים

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #15 kdy: 27. Července 2009, 10:04:54 »
Viděli jste tváře aspoň některého z těch rabbim? Já ano. A to mi stačilo. Když někoho vedou a on neodloží siddur - to mluví samo za sebe...

Že někoho vede za flígr FBI, ještě nic neznamená. BTW: Pro FBI se mezi amíky vžila přezdívka "Federal Bureau of Instigation". Nikoliv "... Investigation..." ;D

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #16 kdy: 27. Července 2009, 10:49:35 »
Já se přiznám, že prostě nevím. To, že někoho sbalila FBI je jistě zajímavé, ale je to jen začátek trestního stíhání a o výsledku si prostě spekulovat netroufnu. Možná jsou vinni, možná vůbec ne. Ale do doby, než budou pravomocně odsouzeni, bych byl zdrženlivý s kategorickými soudy na jejich adresu - přece jen presumpce neviny je jednou z nejdůležitějších zásad.

Jen pro zamyšlení pak jistě je otázka, zda zatčení v tuto dobu je úplně náhoda. Čím teď budou žít americké židovské organizace? Kauzou rabínů nebo nátlakem administrativy Baracka H. Obamy na Izrael ohledně Judeje, Samaří a Jeruzaléma?  :-X

Elazar

  • Host
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #17 kdy: 27. Července 2009, 12:52:22 »
Presumce neviny je jedna věc a je to záležitost soudu a nemám strach, že by se v US presumpce neviny nedodržovala, na to jsou tam právníci až příliš ostří (tedy kromě právního zástupce L. H. Oswalda  ;) ), ale kdybych nevěděl, že Gugi už také něco na tomto světě pamatuje, tak budu jeho vyjádření považovat za naivní výkřik tvorečka v mateřské školce, který tvrdí, že jeho tatínek je přece ten nejsilnější a jeho maminka ta nejhezčí.
Rabín je jen člověk a existuje v historii dost rabínů, kteří byli shledáni vinnými za různé delikty - daňové úniky, týrání dětí, týrání zvířat, nabádání ke zločinu, korupce - celý vrchní rabinát v Izraeli je prolezlý korupcí až na půdu a každý v Izraeli to ví, tak co by se nemohli tito lidé dopustit nějakého krminálního činu. To, jestli budou shledáni vinnými nebo ne je záležitost soudu a pokud soud rozhodne, že jsou vinni, tak jsou. Domnívat se, že kvůli tomu, že se jedná o rabíny "co drží v ruce sidur", musí být určutě nevinní, je k smíchu stejně, jako když někdo tvrdí "no jo, židáci, to je jasný..."
Jako kdybych říkal - viděl jste někdo tvář B. Madoffa? Toho krásného, milého pána? A co se z něj vyklubalo..

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #18 kdy: 27. Července 2009, 13:18:40 »
Presumce neviny je jedna věc a je to záležitost soudu a nemám strach, že by se v US presumpce neviny nedodržovala, na to jsou tam právníci až příliš ostří (tedy kromě právního zástupce L. H. Oswalda  ;) ), ale kdybych nevěděl, že Gugi už také něco na tomto světě pamatuje, tak budu jeho vyjádření považovat za naivní výkřik tvorečka v mateřské školce, který tvrdí, že jeho tatínek je přece ten nejsilnější a jeho maminka ta nejhezčí.
Rabín je jen člověk a existuje v historii dost rabínů, kteří byli shledáni vinnými za různé delikty - daňové úniky, týrání dětí, týrání zvířat, nabádání ke zločinu, korupce - celý vrchní rabinát v Izraeli je prolezlý korupcí až na půdu a každý v Izraeli to ví, tak co by se nemohli tito lidé dopustit nějakého krminálního činu. To, jestli budou shledáni vinnými nebo ne je záležitost soudu a pokud soud rozhodne, že jsou vinni, tak jsou. Domnívat se, že kvůli tomu, že se jedná o rabíny "co drží v ruce sidur", musí být určutě nevinní, je k smíchu stejně, jako když někdo tvrdí "no jo, židáci, to je jasný..."
Jako kdybych říkal - viděl jste někdo tvář B. Madoffa? Toho krásného, milého pána? A co se z něj vyklubalo..

Absolutní souhlas!
To že je někdo rabín, neznamená, že má patent na nevinnost.
To, že se nechali nachytat inflitrovaným agentem FBI a proprali i jeho špinavé peníze je jen jejich blbost.
Spojovat tento zločin s Barakem Husejnem Obamou mi přijde slušně řečeno dosti exentrické!  ;D
יואל טייטלבוים

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #19 kdy: 27. Července 2009, 13:41:22 »
Elazar: Souhlas. Jen si dovolím protestovat proti položení rovnítka mezi naivitu a přesvědčení, že moje maminka je nejkrásnější na světě a tatínek nejsilnější. To je samozřejmě pravda - vždy byla a vždy bude. ;)

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #20 kdy: 27. Července 2009, 15:59:12 »
 ;)

Zamyšleně pročítám, pánové Scooolie, Elazar, petahya, Vaše reflexe a zdá se mi, že zkaženost světa poněkud pošpinila sněhobílé košile Vašeho původního, liliově nevinného náhledu na dění kolem Vás, včetně předpokládané bezúhonnosti některých elitních (co do vzdělání, víry a etiky) příslušníků našeho národa. Jen tak íchile míchile prohodit něco o „prolezlosti“ HaRabanut HaRašit LeJisrael korupcí je dost odvážné tvrzení, ale budiž – hypoteticky je to však doma a bejn lanu.

Že Bernie Madoff … no dobrá – líbily se mu prachy a nebyl asi příliš dati, všechno přiznal, vzal všechno na sebe a nikoho „nepráskl“, takže někoho kryje, protože se a) buď bojí, nebo b) doufá, že mu ten koho kryje, pomůže… (navíc nikdo ještě nezodpověděl otázku, kam se všechny ty miliardy poděly a třeba se ukáže za 30 let, že to byl větší filantrop, než Sőros nebo Armand Hammer).

Ale že by rabbim, kteří mají přímo v „popisu práce“ chovat se vzorově, nezavdávat podněty k chilul ha-šem, nezavdávat příčiny nenávisti nochrim vůči nám, správně konzultovat našince ve věcech jejich všemožných a pestrých dotazů ohledně každodenního dodržování micvot,  tak dalece zapomněli na svoji odpovědnost, kterou mají vůči Am Jisrael… to mi prostě moje mešigene kop nebere…

Siddur v ruce není zajisté důkaz, ale je známkou něčeho. Když se dívám na rabi Saula Kassina (87), uvědomuji si, že vše je jen biologie: jinak uvažujete ve dvaceti a jinak v osmdesáti. Staří lidé se pomalu připravují na vyrovnaný odchod z tohoto světa a většina má v úmyslu odejít se ctí, s čistým svědomím. Myslíte si, že ten starý muž si skoro těsně před koncem vezme na svědomí něco podobného? Daú lifnej mi atem omdim… a s tímhle svinstvem na duši si myslíte, že předstupovali před Ha-Šem po deset Jom Kippurim ? Ani při obrovské míře tzv. mentální rezervace je to nepravděpodobné.

Ano, není to určitě náhoda a někdo si tenhle zádrhel (pozor, neříkám: kriminální případ!) šetřil jako trumf v rukávu po dobu 10 let. Bizarní na tomto případě je, že zasahuje nejen datim, ale zároveň zahrnuje pojem „Izrael“, který je vnímán spíše sekulárně. A tak si myslím, že tento případ by měl spíše být jednotícím prvkem mezi religiózní diasporou a Izraelem a zároveň příkladem toho, že „někdo nahoře“ v U.S.A. roztáčí proti nám kampaň bez ohledu na denominaci či zaměření.



« Poslední změna: 27. Července 2009, 16:03:09 od gvodrazka »

martindeporres

  • Host
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #21 kdy: 27. Července 2009, 16:56:08 »
No, mám z toho asi tenhle pocit. Kdo chce psa bít....  Docela bych si přisadil že při změně politiky v Obamově podání vůči Izraeli je nějaké vzbuzení protižidovských nálad prostě zapotřebí. Třeba se dozvíme ještě, že ta ledvina byla od nějakého dítěte podříznutého na macesy.  >:(  V US mají zkušeností s rozjížděním nejrůznějších kampaní bohatou praxi. 

kjan

  • Host
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #22 kdy: 27. Července 2009, 17:16:43 »
Mě se nezdá, že by nutně za vším muselo být politikum.  Prostě se některé věci stanou, dotyčný musí přijmout odpovědnost, ale nemá se to nijak globalizovat a vyvozovat obecné závěry. Poškodí- li někdo jiného, potom padni komu padni. Základní normy lidského chování k sobě navzájem musí být dodržovány, nemá-li se svět ubírat do horších časů. Taková selhání jsou i selháním ve víře a musí být reflektovány. Vždy, když vidím pana Graubnera, je mě na nic.

martindeporres

  • Host
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #23 kdy: 27. Července 2009, 18:32:25 »
Mě se nezdá, že by nutně za vším muselo být politikum.  Prostě se některé věci stanou, dotyčný musí přijmout odpovědnost, ale nemá se to nijak globalizovat a vyvozovat obecné závěry. Poškodí- li někdo jiného, potom padni komu padni. Základní normy lidského chování k sobě navzájem musí být dodržovány, nemá-li se svět ubírat do horších časů. Taková selhání jsou i selháním ve víře a musí být reflektovány. Vždy, když vidím pana Graubnera, je mě na nic.
Nemusí nutně ale dost často bývá. Nevěřím na shody náhod.  A ono je snadné někoho  očernit. I když očerňovat Obamu je asi zbytečná práce.

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: SEMICHA LE-RABBANUT - ordinace rabína a zrušení tohoto jmenování
« Odpověď #24 kdy: 27. Července 2009, 20:45:19 »
;)

Zamyšleně pročítám, pánové Scooolie, Elazar, petahya, Vaše reflexe a zdá se mi, že zkaženost světa poněkud pošpinila sněhobílé košile Vašeho původního, liliově nevinného náhledu na dění kolem Vás, včetně předpokládané bezúhonnosti některých elitních (co do vzdělání, víry a etiky) příslušníků našeho národa. Jen tak íchile míchile prohodit něco o „prolezlosti“ HaRabanut HaRašit LeJisrael korupcí je dost odvážné tvrzení, ale budiž – hypoteticky je to však doma a bejn lanu.

Že Bernie Madoff … no dobrá – líbily se mu prachy a nebyl asi příliš dati, všechno přiznal, vzal všechno na sebe a nikoho „nepráskl“, takže někoho kryje, protože se a) buď bojí, nebo b) doufá, že mu ten koho kryje, pomůže… (navíc nikdo ještě nezodpověděl otázku, kam se všechny ty miliardy poděly a třeba se ukáže za 30 let, že to byl větší filantrop, než Sőros nebo Armand Hammer).

Ale že by rabbim, kteří mají přímo v „popisu práce“ chovat se vzorově, nezavdávat podněty k chilul ha-šem, nezavdávat příčiny nenávisti nochrim vůči nám, správně konzultovat našince ve věcech jejich všemožných a pestrých dotazů ohledně každodenního dodržování micvot,  tak dalece zapomněli na svoji odpovědnost, kterou mají vůči Am Jisrael… to mi prostě moje mešigene kop nebere…

Siddur v ruce není zajisté důkaz, ale je známkou něčeho. Když se dívám na rabi Saula Kassina (87), uvědomuji si, že vše je jen biologie: jinak uvažujete ve dvaceti a jinak v osmdesáti. Staří lidé se pomalu připravují na vyrovnaný odchod z tohoto světa a většina má v úmyslu odejít se ctí, s čistým svědomím. Myslíte si, že ten starý muž si skoro těsně před koncem vezme na svědomí něco podobného? Daú lifnej mi atem omdim… a s tímhle svinstvem na duši si myslíte, že předstupovali před Ha-Šem po deset Jom Kippurim ? Ani při obrovské míře tzv. mentální rezervace je to nepravděpodobné.

Ano, není to určitě náhoda a někdo si tenhle zádrhel (pozor, neříkám: kriminální případ!) šetřil jako trumf v rukávu po dobu 10 let. Bizarní na tomto případě je, že zasahuje nejen datim, ale zároveň zahrnuje pojem „Izrael“, který je vnímán spíše sekulárně. A tak si myslím, že tento případ by měl spíše být jednotícím prvkem mezi religiózní diasporou a Izraelem a zároveň příkladem toho, že „někdo nahoře“ v U.S.A. roztáčí proti nám kampaň bez ohledu na denominaci či zaměření.






Nechápu proč by nemohl být Saul Kassin zločinec. Jenom proto, že je rabín?!
יואל טייטלבוים

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15