Judaismus > Rabín odpovídá na Vaše dotazy

Jmena mesicu v hebrejskem kalendari

(1/10) > >>

petahyah:
Nevíte náhodou někdo proč se začaly používat babylonské názvy měsíců?

Elazar:
Třeba ze stejného důvodu, proč skoro celá Evropa (snad jen kromě Čechů) používá římské.

petahyah:

--- Citace: Elazar kdy  3. Července 2009, 11:53:13 ---Třeba ze stejného důvodu, proč skoro celá Evropa (snad jen kromě Čechů) používá římské.

--- Ukončit citaci ---

Možná jsem se špatně zeptal. Chápal bych to pokud by babylonské názvy byly užívány v civilním kalendáři. Co nechápu je proč jsou tyto babylonské názvy (odvozené od jmen) užívány i v náboženském kalendáři?

To že křesťané přijali "římská jména" měsícu mě neudivuje, adoptovali mnohem více pohanských věcí.

Elazar:
Já zase nechápu, jak se liší (nebo by se měl lišit) židovský civilní a náboženský kalendář.

Jinak: Bible uvádí jiná jména pro čtyři měsíce. Pokud někdo ví, kde vzít jména zbylých osmi, sem s nimi.
Nisan a myslím, že i tevet nebo kislev jsou zmíněny v Bibli, ačkoli to jsou prokazatelně akadská/babylonská jména. Takže je možné se i ptát, co určuje "židovost" jedněch názvů a "nežidovost" názvů druhých.

martindeporres:

--- Citace: petahyah kdy  3. Července 2009, 11:37:40 ---Nevíte náhodou někdo proč se začaly používat babylonské názvy měsíců?

--- Ukončit citaci ---
Nabízím svou verzi: staří babyloňané ve své době byli  velice zdatní astronomové. Proto mohly národy, které se s nimi stýkaly  bez větších námitek převzít jejich kalendář i se jmény měsíců, neboť asi  byl v té době nejpřesnější.  P.S. ještě že se Izraelité nestýkali s aztéckou a mayskou civilizací, ti měli kalendářů několik, které do sebe vzájemně zapadaly, z nich nejdelší byl 52 letý cyklus.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 
Navštívit plnou verzi