Autor Téma: Lámed waw.  (Přečteno 13128 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

kjan

  • Host
Lámed waw.
« kdy: 7. Června 2009, 09:55:15 »
Prosím, kdo to byl/je Lámed waw, zmínka je v Olbrachtově knize "Golet v údolí", odkud se dá trochu tušit, ale jsou to jen povídky. Wikipedia mě nic nenašla anebo to chtělo nějaké jiné zadání. Zde je to jistě všeobecně známo, když jsou tohoto jména i Web-stránky. Asi jsem zrovna chyběl, když se to probíralo.
Šalom
Kjan

Offline Jicchak

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 349
Re: Lámed waw.
« Odpověď #1 kdy: 7. Června 2009, 10:02:59 »
Písmeno lomed 30 vov 6 dohromady 36 je to počet spravedlivých na kterých stojí svět a pouze oni by jej vždy dokázali udržet aby nebyl zničen pro naše mnohé viny a svět se nezalknul a nepropadnul zkáze.

Offline menagen

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 115
Re: Lámed waw.
« Odpověď #2 kdy: 7. Června 2009, 12:49:28 »
Když už je řeč o wikipedii...
https://en.wikipedia.org/wiki/Lamed_Vav_Tzadikim

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Lámed waw.
« Odpověď #3 kdy: 7. Června 2009, 13:14:29 »
Prosím, kdo to byl/je Lámed waw, zmínka je v Olbrachtově knize "Golet v údolí", odkud se dá trochu tušit, ale jsou to jen povídky. Wikipedia mě nic nenašla anebo to chtělo nějaké jiné zadání. Zde je to jistě všeobecně známo, když jsou tohoto jména i Web-stránky. Asi jsem zrovna chyběl, když se to probíralo.
Šalom
Kjan

Lámed waw byl Louis Vuitton  ;D dodnes se LV nosí na luxusních kabelkách  ;D
יואל טייטלבוים

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Lámed waw.
« Odpověď #4 kdy: 7. Června 2009, 14:02:30 »
Petahyah to je excellent idea, proto jsou ty kabelky tak drahe. Po pravde se nekteri rabini skutecne chovaji jako by meli bliz k Vasemu LV nez k 36 spravedlivym. To dobre ovsem je, ze nevime, kdo je tech 36 a proto je duležite se ke každemu židovi chovat pekne, protože co kdyby?   

kjan

  • Host
Re: Lámed waw.
« Odpověď #5 kdy: 9. Června 2009, 14:58:12 »
Když už je řeč o wikipedii...
https://en.wikipedia.org/wiki/Lamed_Vav_Tzadikim

Ach jo, jsem to mouka, díval jsem se jen do české verze. Čte se mi to sice líp, ale zase tam toho moc není.  :-[
Děkuji za odkaz.  :D
Šalom
Kjan

kjan

  • Host
Re: Lámed waw.
« Odpověď #6 kdy: 9. Června 2009, 15:09:52 »
Děkuji všem,
ale ještě mě není zcela jasno.  Musí být Lámed vav  žid - myslím "etnický" ?  Musí být živý anebo může být i po smrti ?  To je to, co mě velmi zajímá.
Šalom
Kjan

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Lámed waw.
« Odpověď #7 kdy: 9. Června 2009, 17:41:55 »
musí být živý (v každé generaci) a žid snad také. Otázka jak je to s gerem (konvertitou) ale asi ano.

kjan

  • Host
Re: Lámed waw.
« Odpověď #8 kdy: 9. Června 2009, 19:28:19 »
Děkuji a promiňte, že trochu odbočuji, ale rád bych se ještě zeptal, jak je to u vás s vírou v posmrtný život. Křesťané v té víře mají tu naději, že s odchodem z tohoto světa vše nekončí (taky spousty vtipů jsou o tom, dobrých i špatných, jak probíhá třídění duší u nebeské brány). Jak je to prosím u vás ?
Šalom
Kjan

Offline menagen

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 115
Re: Lámed waw.
« Odpověď #9 kdy: 10. Června 2009, 07:50:54 »
U nás jsou vtipy jen dobré  ;D

kjan

  • Host
Re: Lámed waw.
« Odpověď #10 kdy: 11. Června 2009, 13:49:47 »
Ano, děkuji, už je mi všechno jasné.
Šalom
Kjan

Offline menagen

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 115
Re: Lámed waw.
« Odpověď #11 kdy: 11. Června 2009, 18:59:01 »
Ano, děkuji, už je mi všechno jasné.
Šalom
Kjan

Všiml jsem si, že Vaše včerejší reakce zmizela a místo ní je tu jiná... Pokud jsem se Vás dotkl, omlouvám se a pokusím se to napravit.

Takže vážně k Vašemu dotazu: Víra v posmrtnou existenci a v odměnu/trest za skutky vykonaná v tomto životě je jedním ze základních principů judaismu (a domnívám se, že asi každého náboženství...) Ohledně konkrétní podoby této existence ovšem není jednota. A žádné věrohodné svědky, kteří by přinesli zprávy z "onoho světa", nemáme... Pro mě konkrétně byly v této oblasti velice inspirativní články rabi Aryeh Kaplana, ale inspiraci lze čerpat i z "klasiky" (Rambam).

Z oblasti beletrie si maně vzpomínám pár pěkných povídek od Jicchoka Lejba Perece - ty je samozřejmě třeba je vnímat jako alegorii, jinak zůstanou na úrovni pohádek typu "S čerty nejsou žerty"...

martindeporres

  • Host
Re: Lámed waw.
« Odpověď #12 kdy: 12. Června 2009, 11:44:34 »
Děkuji a promiňte, že trochu odbočuji, ale rád bych se ještě zeptal, jak je to u vás s vírou v posmrtný život. Křesťané v té víře mají tu naději, že s odchodem z tohoto světa vše nekončí (taky spousty vtipů jsou o tom, dobrých i špatných, jak probíhá třídění duší u nebeské brány). Jak je to prosím u vás ?
Šalom
Kjan
Ono s tím posmrtným životem je to ještě malinko složitější.  Tak trochu se mi ježí chlupy z toho otřepaného klišé: Dělej to a to a za to přijdeš do nebíčka a když to nebudeš dělat, půjdeš do pekla. Neboť grund je  o tom, vytvořit si těsný a osobní vztah ke svému Stvořiteli. Krásný je žalm: Pane můj B.že, Tebe jen hledám, po Tobě žízní celá má duše, po Tobě zmírá touho mé tělo, tak jako žíznivá vyprahlá země. Tolik tě toužím ve svatyni spatřit, abych mohl vidět Tvou moc a Tvou slávu... Přilnul jsem k Tobě celou svou duší, Tvá pravice mě mocně podepírá.   Takže  to hlavní, oč si myslím, že jde tady na Zemi, je najít B.ha.  Najít v sobě tu Jeho jiskru kterou nám každému vložil do duše a stát se  skutečně Jeho obrazem.  Neboť pokud Ho najdeme už tady na Zemi, najít Ho po smrti už nebude vůbec žádný problém. Ty zákony, příkazy, zákazy a doporučení lze brát  asi  jako dopravní značky, které nám silně usnadňují cestu a hledání. Můžeme se podle nich řídit ale nemusíme, ovšem s tím rizikem, že místo do Prahy dojedem třeba do Košic a to neště si někde můžeme nabít ústa když nebudeme respektovat povolenou rychlost, pojedeme na červenou...

kjan

  • Host
Re: Lámed waw.
« Odpověď #13 kdy: 12. Června 2009, 15:13:29 »
Ano, děkuji, už je mi všechno jasné.
Šalom
Kjan

Všiml jsem si, že Vaše včerejší reakce zmizela a místo ní je tu jiná... Pokud jsem se Vás dotkl, omlouvám se a pokusím se to napravit.

Jen jsem začal číst a musím hned reagovat. Mě se zpětně jevila ta moje odpověď jako příliž podrážděná, a tak jsem ji smazal. Vaše odpověď byla vtipná na moji neohrabanou formulaci. Děkuji za další vysvětlení, budu číst dál.
Šalom
Kjan

kjan

  • Host
Re: Lámed waw.
« Odpověď #14 kdy: 14. Června 2009, 15:34:47 »
Takže vážně k Vašemu dotazu: Víra v posmrtnou existenci a v odměnu/trest za skutky vykonaná v tomto životě je jedním ze základních principů judaismu (a domnívám se, že asi každého náboženství...) Ohledně konkrétní podoby této existence ovšem není jednota. A žádné věrohodné svědky, kteří by přinesli zprávy z "onoho světa", nemáme... Pro mě konkrétně byly v této oblasti velice inspirativní články rabi Aryeh Kaplana, ale inspiraci lze čerpat i z "klasiky" (Rambam).

Z oblasti beletrie si maně vzpomínám pár pěkných povídek od Jicchoka Lejba Perece - ty je samozřejmě třeba je vnímat jako alegorii, jinak zůstanou na úrovni pohádek typu "S čerty nejsou žerty"...

Pěkný den přeji a děkuji za vysvětlení, vyhledám si a přečtu Vámi doporučené odkazy. Snad vše někde dohledám. Ještě jednou děkuji,
Šalom
Kjan

kjan

  • Host
Re: Lámed waw.
« Odpověď #15 kdy: 14. Června 2009, 18:32:44 »
Ono s tím posmrtným životem je to ještě malinko složitější.  Tak trochu se mi ježí chlupy z toho otřepaného klišé: Dělej to a to a za to přijdeš do nebíčka a když to nebudeš dělat, půjdeš do pekla. Neboť grund je  o tom, vytvořit si těsný a osobní vztah ke svému Stvořiteli. Krásný je žalm: Pane můj B.že, Tebe jen hledám, po Tobě žízní celá má duše, po Tobě zmírá touho mé tělo, tak jako žíznivá vyprahlá země. Tolik tě toužím ve svatyni spatřit, abych mohl vidět Tvou moc a Tvou slávu... Přilnul jsem k Tobě celou svou duší, Tvá pravice mě mocně podepírá.   Takže  to hlavní, oč si myslím, že jde tady na Zemi, je najít B.ha.  Najít v sobě tu Jeho jiskru kterou nám každému vložil do duše a stát se  skutečně Jeho obrazem.  Neboť pokud Ho najdeme už tady na Zemi, najít Ho po smrti už nebude vůbec žádný problém. Ty zákony, příkazy, zákazy a doporučení lze brát  asi  jako dopravní značky, které nám silně usnadňují cestu a hledání. Můžeme se podle nich řídit ale nemusíme, ovšem s tím rizikem, že místo do Prahy dojedem třeba do Košic a to neště si někde můžeme nabít ústa když nebudeme respektovat povolenou rychlost, pojedeme na červenou...

To je velmi krásné, ale není lehké k naplnění. Na víru ze všech stran útočí neblahé události okolního světa a vkrádají se pochybnosti. Není určitě lehké a zvl. dnes, dodržovat každodenně spoustu drobných povinností i když věřím, že je může člověk plnit s radostí, s vědomím, že jsou to stupínky po správné cestě, vedoucí nás k B.hu. Hlavně ale musí člověk ty stupínky poznat, resp. musí je mít zažité - nejlépe od dětství. Jestliže se přestěhujeme do jiného města, nikdy se nevyrovnáme těm, kteří tam žili od malička. Nemáme tam ty spolužáky, nevíme kdo si koho vzal, kam se tamti odstěhovali a stočí-li se hovor, nevíme nic.
Najdu si ale ten žalm.
Děkuje a zdraví Vás Šalom
Kjan


martindeporres

  • Host
Re: Lámed waw.
« Odpověď #16 kdy: 15. Června 2009, 08:12:44 »
Bez  diskusí je velice dobré, když má člověk základy z dětství a má tu víru tak trochu v genech a v krvi.  Nakonec ale každý dojde do fáze, kdy zjistí, že musí začít pracovat sám. A že kvalita jeho vztahu k Nejvyššímu záleží na množství energie, kterou do toho člověk sám vloží. A ty drobné povinnosti pak už v určité fázi přestane chápat jako povinnosti, ale jako prostředek k tomu aby se dostal výš a začne je dělat sám a rád. Vezměmě si třeba modlitbu. Zvnějšku opakované drmolení jednoho a téhož. V duchovní oblasti pozdvihování své duše do vyšší úrovně  a ladění celého svého systému bytí na přísun energie a informací shora. To, co je jídlo a pití pro tělo, to je modlitba pro duši. A zrovna tak je to s těmi pochybnostmi. Víra, která nikdy nebyla vystavena zkoušce pochybování, je slabá a nezralá. A ono to chvíli trvá, než přijmeme existenci Nejvyššího jako nezpochybnitelný fakt a součást svého života. Takže hlavu vzhůru. Berme to tak, že Nejvyšší je všemohoucí a na světě neexistuje takový průšvih, aby On nebyl schopný z něj vytvořit něco dobrého. ;)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15