Judaismus > Obecná náboženská debata

Schrána Smlouvy

(1/6) > >>

bortus:
Zajímalo by mě, jestli se dá zjistit, zda v druhém Chrámu byla původní Schrána Smlouvy z dob Mojžíšových, nebo jestli po znovu-postavení Chrámu byla vyrobena Schrána nová. Neboli - jestli při dobytí Jeruzaléma Babyloňany byla Schrána nenávratně zničena, nebo byla odvezena do Babylona a pak byla spolu s dalšími věcmi z Chrámu vrácena.
U Ezdráše se totiž mluví o navrácení Chrámových předmětů, ale ne o Schráně.

Předem děkuji za odpovědi.

Jirka Bort

Elazar:
Ve druhém chrámu se již schrána nenacházela. Mišna uvádí, že nejsvětější svatyně byla místem, kde se "původně" nalézala schrána.
Nová vyrobena nebyla, její podstatou byly věci, které se nalézaly uvnitř, a ty se vyrobit nedají.
Zdali byla odvezena do Babylóna se rovněž neví, protože není ve výčtu věcí, které Nabukadnezar odvezl. Nejspíše byla zničena, ale samozřejmě jsou různé teorie, kde všude je schovaná. Třeba v tunelech pod Chrámovou horou, kde se nesmí kopat  :)

bortus:
Děkuji za odpověď. Nedávno jsem totiž sledoval část dokumentu o nalezení Schrány smlouvy jistým Ronem Wyattem (www.wyattmuseum.com). Novější vykopávky to úplně nepotvrdily, takže je to zatím na bázi teorie, protože dotyčný archeolog už dávno nežije.
Pokud ještě mohu dvě otázky - jak se řešila otázka Dne smíření, pokud nebyla v druhém Chrámu Schrána smlouvy?
Jak řeší tento problém Židé, kteří by rádi obnovili Chrám?

Předem děkuji za odpovědi - Jirka Bort

achab:
Milý Jiří, ty to víš, jak se to řeší, jenom si musíš sám v sobě zodpovědět pár otázek.
Pro koho je Jom kippurim? Jjinými slovy, vykejvá to nějak se Vznešeným, když Jom kippurim nebude ? Aha.
Byla schrána (jako ostatně všechno v jidiškajt) mj. také symbolem čehosi vyššího nebo ne ?
Kdo způsobil, aby došlo ke zničení Chrámu i se ztrátou všech skutečností, které tam bývaly přítomny ?  Satan ? Topolánek ? Kožený ? Vznešený ?
A jestliže Vznešený, tak neměl plán ?  - Ještě jinak.
Co přestane existovat, když přestane existovat předmět?  Vesmír a jeho principy anebo jen  ten předmět ?

-acb-

bortus:
To, že oboje zničení Chrámu bylo Božím trestem, je jasné. V tomto smyslu chápu, že Bůh se bez Chrámu a Schrány obejde. Rozumím tomu tak, že tyto věci neexistovaly kvůli Němu, ale kvůli nám.
Proto mě zajímalo, jakým způsobem se s tím vyrovnávali Židé v celé historii, kdy Schránu neměli a jak to někteří chtějí řešit do budoucna. Možná je ta moje otázka o celkové transformaci z obětí za hřích a vůbec a všeho, co se týkalo Chrámu do stavu, kdy nic z toho nefunguje. Jak se řeší odpuštění hříchů, pokud je to podle Smlouvy vázáno na oběti?

Díky moc - Jirka

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 
Navštívit plnou verzi