Autor Téma: Antisemitismus - antijudaismus  (Přečteno 48644 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

martindeporres

  • Host
Re: Antisemitismus - antijudaismus
« Odpověď #25 kdy: 26. Května 2009, 23:24:55 »
Elazar. Nepřu se o tom, že neplatí, zkušenost lidu izraelského je v tomto směru bohatá.   :(  Spíš pořád se kojím nadějí, že na podkladě té jiskry, kterou nám dal Stvořitel někam hluboko do duše se můžeme mít všichni navzájem rádi jako lidi bez ohledu na rasu, národnost, vyznání. Takže si myslím, platnost postulátu  Esav sone et Jaakov  nemusí být trvalá, na rozdíl od vzorce H2O.  Jenže jsou taky lidi, kterým můžete tisíckrát nabízet lásku, milosrdenství, smíření a stejně vás okradou, vrazí kudlu do zad.  K těm je nutno se chovat tak, jak si zaslouží a mluvit k nim jazykem, kterému rozumějí. Prostě nedospěli na určitou úroveň poznání, tak je zbytečné je cpát násilím někam výš, kam zatím nemají šanci dosáhnout. Čímž ovšem naprosto není vyloučeno, že jednou tam  dosáhnou. Každý dar, který člověk dostane shůry z prostoru, přichází tehdy, když je člověk připravený ho přijmout.
« Poslední změna: 26. Května 2009, 23:26:50 od martindeporres »

daniel lehotsky

  • Host
Re: Antisemitismus - antijudaismus
« Odpověď #26 kdy: 27. Května 2009, 09:04:17 »
to Olam)Neviem ci Ester sa da  naviazat na antisemitizmus(antijudaizmus).Sice pouzije,,,,existenciu rozptyleneho a odlisneho ludu",ale do popredia potom nam vystupuje obnos 10.OOO talentov striebra.(Alexander ked dobyl Susy,zisk podla Strabona bol  49.000 talentov).Dovodom by mala byt nabozenska odlisnost,ale su obvineni predovsetkym z politickeho postoja(...a kralovske zakony nedodrzuju...).Kral sa ani nepyta o Aky LUD ide(ze by talenty boli rozhodujuce?cize uz spominana ekonomika?)V linia Hamana sa treba zamysliet ci nechcel len zakamuflovat sukromny spor mezdi nim a Mordechajom,preto zo sporu spravil spiknutie proti,,zakladom statu.",,,,,si vsimol.ze si neklaka..a toho tak rozhnevalo,ze mu pripadalo MALO vztiahnut ruku na Mordechaja....umyslel si,ze vyhladi vsetkych Zidov,,."A treba si vsimnut ,,ulohu "Adaru(nisanu).S pzdravenim.
« Poslední změna: 27. Května 2009, 09:07:09 od daniel lehotsky »

daniel lehotsky

  • Host
Re: Antisemitismus - antijudaismus
« Odpověď #27 kdy: 27. Května 2009, 11:21:26 »
To Elazar)Ps.prehliadol som dovetok  Mrtdps,nieco podobne prezivam dokonce viackrat za den,ale neodpovedam si na to Esav sone et Jaakov.Lebo v tom nevidim pociatok,ten je podla mna este dalej(hlbsie),ale samozrejme da sa aj takto.Takze mate(ciastocne pravdu :)).

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Antisemitismus - antijudaismus
« Odpověď #28 kdy: 27. Května 2009, 19:47:06 »
Ať už si o tom koncepu myslíte cokoliv, nelze popřít, že zkrátka platí a je s ním stále nutné počítat. I když žijeme v době, kdy jsou vztahy křesťan a židů poměrně dobré, každý žid mi dá za pravdu, že se setkal alepsoň jednou v životě s něčím, na co nenalezl jinou odpověď, než že Esav sone et Jaakov. Je to smutné, ale je to tak.

Já vám nevím. Přijde mi to dost podobné tomu, jako když křesťan má v dnešní době normální vztahy s židy a pak ho jednou jeden žid nějak napálí, oklame či jinak zklame (což se prostě čas od času stane ve vztahu ke komukoliv, je to otázka pravděpodobnosti, kdy s ohledem na jisté zastoupení lumpů v každé populaci k tomu jednou za čas dojít musí). A onen křesťan to smete větou: "Prostě žid."

Mám tyhle bonmoty rád pro jejich vtipnost, pro ono zjednodušení a vtipně dovozený výsledek podle toho, jak to odpovídá předem připravenému (tedy předsudečnému) názoru mluvčího. Ovšem jsou-li míněny jinak než jako vtip, tedy vážně, pak mi přijdou poněkud zkratkovité a nevýstižné.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Antisemitismus - antijudaismus
« Odpověď #29 kdy: 27. Května 2009, 20:42:38 »
Lec tak, jak to chapu ja, nejde vubec o maieutiku, ale terminus technicus a o miru anticipace (podlozene Torou) vetsi nez malou. Tolik k tomu heslu o Esauovi z me strany. Prepinam.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Antisemitismus - antijudaismus
« Odpověď #30 kdy: 27. Května 2009, 21:11:42 »
Já samozřejmě vůbec nechci polemizovat s tím, jak se to heslo o Ezauovi v židovské interpretaci chápe. To jde mimo mě. Nemám potřebu s tím polemizovat ani na to kývat. Jen  jsem měl potřebu lehce okomentovat ono Elazarovo vysvětlení  ;)

Elazar

  • Host
Re: Antisemitismus - antijudaismus
« Odpověď #31 kdy: 27. Května 2009, 21:46:10 »
Vlastně ano scooolie. Malá úvaha: Kolik z těch stovek či tisíců a tisíců narážek typu "prostě žid", kterých je čověk za život bezpočtukrát svědkem, je míněno jako fór?  ;)

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Antisemitismus - antijudaismus
« Odpověď #32 kdy: 27. Května 2009, 22:24:56 »
Menšina, řekl bych Elazare. Silná menšina (a to ještě zvedám průměr vysoce já, tím že tímhle častuji skoro denodenně Vadera, kdykoliv říká něco, s čím nesouhlasím - střídám povzdechy "prostě žid", "prostě Moravák" a "prostě levičák"  ;D)

Ale kolik výroků Ezau nenávidí Jákoba je míněno je fór?  ;)

Elazar

  • Host
Re: Antisemitismus - antijudaismus
« Odpověď #33 kdy: 27. Května 2009, 22:34:01 »
Ani jeden - ale za poslední rok jsem ho slyšel/četl jen jednou. Tady na fóru.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Antisemitismus - antijudaismus
« Odpověď #34 kdy: 27. Května 2009, 22:40:30 »
Takže čistě statisticky vzato, vy to máte 100 % vážně míněné, zatímco poznámka "to je žid" má třeba jen 95 %  ;)
Statistika je úžasný nástroj!

Elazar

  • Host
Re: Antisemitismus - antijudaismus
« Odpověď #35 kdy: 27. Května 2009, 22:43:18 »
Takže čistě statisticky vzato, vy to máte 100 % vážně míněné, zatímco poznámka "to je žid" má třeba jen 95 %  ;)
Statistika je úžasný nástroj!

Taky tím nečastuju vás, ani kamarády, ani si takhle neulevuju v obchodě na nákupu (kolik to stojí? cože? to jsou židi... totiž - esav sone et jaakov..)  ;) A troufám si říct, že to nikdo nedělá.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Antisemitismus - antijudaismus
« Odpověď #36 kdy: 27. Května 2009, 22:53:12 »
Tak já kromě Vadera tím taky nikoho nečastuji  >:D

Ale chtěl jsem jen říct, že taková zevšeobecňující povzdechnutí existují asi vždy a všude, byť samozřejmě víme, že neodpovídají přesně realitě.

Elazar

  • Host
Re: Antisemitismus - antijudaismus
« Odpověď #37 kdy: 27. Května 2009, 23:36:48 »
Což je vlastně takový návrat k odpověď od zoom hned na začátku - to aky bylo jen takové povzdechnutí - nad něčím, co si zkrátka neumíme vysvětlit, nechápeme to, ale ono to existje, i když se to člověk snaží vytěsnit sebevíc.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Antisemitismus - antijudaismus
« Odpověď #38 kdy: 28. Května 2009, 00:23:15 »
Hm, tak to je, dnes jsem seděla s velmi milými křesťany a mimoděk jsem si vzpomněla na diskuzi tady. A asi je to tak že je hodně vyjímek, ale pravidlo tu je.

daniel lehotsky

  • Host
Re: Antisemitismus - antijudaismus
« Odpověď #39 kdy: 28. Května 2009, 06:37:57 »
,,Zakaz vyrabat si modly v sebe zahrnuje zakaz vyrabat si modlu s micvot."(cituje Fromm jedneho z chasidskych rabinov).A to uz nevravi o ,,pravidlach". ;).

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Antisemitismus - antijudaismus
« Odpověď #40 kdy: 28. Května 2009, 07:34:06 »
NEmyslim, ze to je problem modly, spis obrana. V lepsim pripade pred yklamanim, v horsim pred velkymi ztratami.

wiktor

  • Host
Re: Antisemitismus - antijudaismus
« Odpověď #41 kdy: 31. Května 2009, 23:09:59 »
v čr něco jako antisemitismus přeci neexistuje.

Offline Eva

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 182

peto

  • Host
Re: Antisemitismus - antijudaismus
« Odpověď #43 kdy: 31. Května 2009, 23:35:13 »
proč se v dnešní době někteří lidé stydí za svůj židovský původ?

Yan

  • Host
Re: Antisemitismus - antijudaismus
« Odpověď #44 kdy: 31. Května 2009, 23:52:59 »
Vlastně ano scooolie. Malá úvaha: Kolik z těch stovek či tisíců a tisíců narážek typu "prostě žid", kterých je čověk za život bezpočtukrát svědkem, je míněno jako fór?  ;)

100%....... ale je fakt, že prvního opravdovýho žida jsem viděl až v Paříži ve věku cca 30 let.

Yan

  • Host
Re: Antisemitismus - antijudaismus
« Odpověď #45 kdy: 31. Května 2009, 23:54:39 »
"prostě Moravák"
tak to je jasný......

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Antisemitismus - antijudaismus
« Odpověď #46 kdy: 1. Června 2009, 01:43:26 »
proč se v dnešní době někteří lidé stydí za svůj židovský původ?

Nemyslím si, že by se styděli. Spíš z obavy o bezpečnost sebe, resp. svých rodin, jej neakcentují. Prostě necítí potřebu na sebe v tomto směru zbytečně upozorňovat. Což ovšem neznamená, že se stydí.

Michall

  • Host
Stejná vigneta může být na mnoha lahvích piva, jinak mezilidské vztahy
« Odpověď #47 kdy: 23. Června 2009, 00:42:58 »
Poněkud jsme uvykli nálepkám a technickým definicím. To pramálo platí v informačních technologiích, natož v lidské společnosti. Posun pohyb dynamika, mnoho se denně mění. To nezamená přepisovat historii, jen si uvědomit neustále probíhající změny kolem.Je to živý systém, metabolismus.Jeden žije v Israeli pro hrdost, kterou tam vidí kolem sebe.Jiný žije tamtéž, pro podobnou zkušenost neštěstí třeba jen v rámci své rodiny. Pro někoho je to brána do orientu, bezpečná, hygienická. O to pestřejší jsou potřeby opačné, nejen tam nebýt, ale být co nejdál. Často nepřiznané potírané potlačené části vlastní identity provokují odpor. Už na pískovišti, když se batole zraní a rozbrečí, jiné ho přijde konejšit a jiné mu přijde přidat. Každý je nějak nastaven a batolaty jsme až do smrti, tedy batole v nás, nohy nám vyrostou. ...Tím nevylučuji množství jiných mechanismů a sklonů a důvodů, jen mi přijde, že větší energie je v každodenním, obyčejném, v potřebách banálních jako chleba.

Rudolf Sob

  • Host
Re: Antisemitismus - antijudaismus
« Odpověď #48 kdy: 8. Července 2009, 00:58:40 »
Pri sve posledni navsteve Prahy se mi zdalo , ze pomerne dost lidi svuj zidovsky puvod taji, ne ze se stydi, ale zrejme se pohodlne neciti (jako zide). je mi jich lito, a myslim , ze to reflektuje na ceskou spolecnost celkove, a ne v nejlepsim. Kdyz sem na to upozornil tak mi bylo receno, okolik je to lepsi nez v Polsku, nebo  Slovensku. Zda se , ze lat'ka prilis vysoko neni.     

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Antisemitismus - antijudaismus
« Odpověď #49 kdy: 8. Července 2009, 14:09:16 »
Pri sve posledni navsteve Prahy se mi zdalo , ze pomerne dost lidi svuj zidovsky puvod taji, ne ze se stydi, ale zrejme se pohodlne neciti (jako zide). je mi jich lito, a myslim , ze to reflektuje na ceskou spolecnost celkove, a ne v nejlepsim. Kdyz sem na to upozornil tak mi bylo receno, okolik je to lepsi nez v Polsku, nebo  Slovensku. Zda se , ze lat'ka prilis vysoko neni.     

Tají ho, aby nemuseli rozdávat ne-židům recepty na macesy s krví křesťanských nebo muslimských pannen  ;D
יואל טייטלבוים

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15