Autor Téma: Víno.  (Přečteno 36318 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

kjan

  • Host
Víno.
« kdy: 24. Května 2009, 13:51:52 »
Prosím pěkně, jak je to v Israeli s vínem ?  Pěstuje se ?  Konzumuje se ?  Viděl jsem u nás v Brně víno košer - alespoň to tam bylo napsáno a bylo hodně dražší.  Na svátky Pesach musí patrně víno z domu, ať je košer nebo ne.   Ale zajímalo by mě, jestli se případně víno vyrábí i ve velkém (něco jako vinařské závody) případně jaké odrůdy se pěstují.  Vyváží se víno do zahraničí ?  U nás v ČR jsem je nikde neviděl a to jsou tady vína i z Austrálie, Chile, Kalifornie atd...
Děkuji,
šalom
Kjan

Offline menagen

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 115
Re: Víno.
« Odpověď #1 kdy: 24. Května 2009, 14:01:16 »
Pěstuje se, konzumuje se, vyváží se i dováží se. Není žádný důvod dbát na Pesach na domácí víno, může být klidně kupované (ale košer le-Pesach !!) Odrůd je velký výběr, já nejčastěji kupuji Pinot noir, Merlot nebo z bílých Muscat nebo Riesling. Taky se hodně používá 100% hroznová šťáva - prodává se ve stejných obchodech, často i v podobných lahvích (potřebuje hechšer stejně jako víno), obvykle je o něco levnější.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Víno.
« Odpověď #2 kdy: 24. Května 2009, 15:17:02 »
Obavam se, ze Menagen nepochopil vetu ... na Pesach musi vino z domu .... Na Pesach se vino pije, protoze se jedna o ovocne kvaseni a ne o kvaseni z obili.
Hechser - potvrzeni, ze vino je koser.
Izraelske vino je v CR drazsi, ale ne o moc, nez domaci . Poptejte se ve vinotekach.

Offline Eva

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 182
Re: Víno.
« Odpověď #3 kdy: 24. Května 2009, 16:30:09 »
Existuju v Izraeli zavody na vyrobu vina. Izraelske vino je kvalitne a neraz bolo vysoko ohodnotene cenami.

Elazar

  • Host
Re: Víno.
« Odpověď #4 kdy: 24. Května 2009, 17:09:29 »

dudusko

  • Host
Re: Víno.
« Odpověď #5 kdy: 24. Května 2009, 21:46:50 »
Obavam se, ze Menagen nepochopil vetu ... na Pesach musi vino z domu .... Na Pesach se vino pije, protoze se jedna o ovocne kvaseni a ne o kvaseni z obili.
Hechser - potvrzeni, ze vino je koser.
Izraelske vino je v CR drazsi, ale ne o moc, nez domaci . Poptejte se ve vinotekach.


V Jisraeli se jistojiste vino pestuje. Oproti nasemu Moravskemu vkusu, lze najit mnoho odrud s ruznymi vyslednymi chutemi. Obecne ale plati, ze cim je chudsi puda a nevlidnejsi klimaticke podminky, tim vino vice "bojuje". A tim je taky vysledny produkt kvalitnejsi. Proto z kamenitych pud, ktere maji vhodnou polohu smerem k jihu a akumuluji teplo na noc, vychazi to nejlepsi vino.
Tak,jako v CZ existuji mistni produkty, ktere prodavaji mistni vinarstvi,ale nekoupite je v distribuci. Protoze jsou...mistni.Je to hodne podobne tomu, co se deje na Morave...mate sveho oblibeneho vinare a nebo prodejce.

Pak je tu monent pripravy. Z tech malo znalosti, co mam: Panenska sklizen je ve vinohrade, zakladanem a vedenem podle tradice o nekolik let pozdeji, nez je zvykem na Morave. Take zpracovani by melo byt vyhradne osobami zidovskeho vyznani. Nasledne hotovy produkt potrebuje schvaleni rabinatu. A to neni gratis.
Dovozova Jisraelska vina jsou k dispozici ve vinotekach. Lze take zakoupit lokalni (cz) koser vina (nepisou ale kosher pro Pesach) z Vinarstvi Chramce, napriklad. Cena neni vubec strasna....cca. 160kc-200kc za sedmicku.

Pokud mi zustane casu, kouknu po webu po nabidce koser vin v .cz pres webove obchody.

dudusko.

Offline lechem

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 127
  • Pohlaví: Mužské
Re: Víno.
« Odpověď #6 kdy: 25. Května 2009, 10:50:07 »
Zdravím,

vinařství v Chrámcích https://www.ceske-vinarstvi.cz/vinarstvi.php produkuje vína košer i mevušal - šel Pésach. Ale vždycky bude lepší si tam brnknout. Mají skvělý růžový klaret.

Lechem

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Víno.
« Odpověď #7 kdy: 25. Května 2009, 13:26:21 »
V Brne mam dobrou zkusenost s obchudkem "Klasterni produkty" pod Petrovem. Nazev zni priserne, ale jsou mili, vstricni a vedou i koser vina z Moravy, Izraele a snad i nejaky patok z Cech  :D https://www.klasterniprodukty.cz/

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Víno.
« Odpověď #8 kdy: 25. Května 2009, 14:26:12 »
Vader to s tím "patok" jste přehnal.  >:D

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Víno.
« Odpověď #9 kdy: 25. Května 2009, 19:16:00 »
Čechům to nevadí. Češi pijí pivo a víno nechávají k nedělní mši a pro Moraváky  >:D

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: Víno.
« Odpověď #10 kdy: 25. Května 2009, 20:22:02 »
Tak pokud by Vader ten přívlastek "patoků vztahoval na červená vína, pak bych s ním byl zajedno a rozšířil bych to i na jeho milovanou Moravu :)
V Čechách a na Moravě by snad mělo být zakázáno pěstovat červené víno :), tady prostě pro to nikdy nebyly a nebudou klimatické podmínky, aby se z toho mohlo udělat něco jiného než maximálně tak stolní víno k jídlu.
To v bílém vínu je to jiná situace, to se zde může povést a často se tak děje. Pokud si některý vinař troufne jít do nevýnosné odrůdy Sylvaner a povede se ročník a on to nezkazí, je to radost. Ale to se zase občas povede i v Čechách.
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Zina

  • Host
Re: Víno.
« Odpověď #11 kdy: 25. Května 2009, 21:33:06 »
Ja se narodila na Moravě a tam se pije slivovice. Existuje vůbec košer slivovice?

Elazar

  • Host
Re: Víno.
« Odpověď #12 kdy: 25. Května 2009, 21:54:09 »
To jsou otázky... Takové zásadní věci jako alkohol a takové mezery :o   :D
Samozřejmě, stejně jako vodka! Neznáte firmu "Jelínek"? Co by si třeba Židé v Rusku bez vodky počali?  ;D

Zina

  • Host
Re: Víno.
« Odpověď #13 kdy: 25. Května 2009, 22:11:40 »
Firmu Jelínek znám... A co ta domácí pálená ze švestek?
Myslím že v Rusku by bez vodky nepřežil nikdo ;)

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Víno.
« Odpověď #14 kdy: 25. Května 2009, 23:46:47 »
Slivovice ani vodka v zasade hechser mit nemusi, stejne jako pivo, whisky, ale kdo chce byt supr, supr v pohode se svou virou, tak si koupi tu s hechserem. Ale takova domaci slivovicka ci merunkovice, to je prece ciste ovoce  ;D.

Elazar

  • Host
Re: Víno.
« Odpověď #15 kdy: 26. Května 2009, 00:44:29 »
Jen bacha na červíky..

kjan

  • Host
Re: Víno.
« Odpověď #16 kdy: 26. Května 2009, 10:41:34 »
Díky všem, hodně jsem se dověděl, především jsem netušil, že není kvašené jako kvašené.
Vzpoměl jsem si na vtípek z Ruska, kdy jeden z těch carů (moc se v nich nevyznám) zakázal alkohol. A přišel ruský námořník k židovskému obchodníkovi aby mu nějaký prodal. Nic v domě není pane, máme svátky Pesach. Tak to je zvláštní, řekl námořník. Náš car vydá nějaký příkaz a nikdo ho neplní a vám Mojžíš něco zakázal před pár tisíci lety a dodržujete to dodnes. Jste "nebezpečný" národ, uzavřel námořník.
Teď už vím, že kdyby nechtěl vodku, nemusel (teoreticky) odejít z prázdnou. 
I já jsem moravský patriot a fakt je, že v Čechách je snad nějaká minioblast kolem Mělníka, ale co to je proti naší jižní Moravě ?  A ten folklor - ten propastný rozdíl v lidové muzice ? Píše o tom Ludvík Vaculík v knize "Polepšené pěsničky".  Zkrátka když se tvořila moravská písnička (patří neodmyslitelně k vínu), šel okolo cigán. A když se tvořila česká - seděl vedle u stolu Němec.   připadá mě to výstižné. K té knize je CD nazpívané Ludvíkem Vaculíkem osobně s cimbálovou muzikou Jana Rokyty - moc moc pěkné.
Taky třešňovice je vynikající.   Jen s těmi červíky - to bych si asi nevěděl rady - i když ten červík se živí výhradně tou třešní ! 
Slivovice na Moravě převládá spíš tam, kde už se vínu moc nedaří - směrem severním. Na jihu je víc meruňkovice i broskvovice, taky jsem nedávno pil mandlovici, moc jsem tomu nevěřil ale byla vynikající, spec. recept chlapců z Krumvíře.

kjan

  • Host
Re: Víno.
« Odpověď #17 kdy: 26. Května 2009, 10:52:58 »
Je taky pravda o tom lokálním víně, má-li člověk dobré známé, může získat víno, které si vinaři dělají "pro sebe", nikoliv na kšeft.  A je to dost rozdíl a za dobrou cenu.
Děkuji panu Vaderovi za kontakt na prodejnu pod Petrovem, jsem sice brňák ale nevěděl jsem to. Už jsem se díval na nabídku, je tam opravdu pěkný výběr izraelských vín košer i ne, v cenách cca 150 -300 Kč.  Brzy tam zavítám. Je to i pěkný dárek pro různé příležitosti. Jsou tam taky ochutnávky při cimbálu - např. pozítří.
Všechny zdraví
šalom
Kjan

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Víno.
« Odpověď #18 kdy: 26. Května 2009, 11:42:16 »
Uvnitr uvidite jeste dalsi lahudky, nez jen z e-shopu. Doporucuji dve veci : zacit v regalu nalevo hned od vchodovych dveri, za druhe se poradit s pani vedouci nebo prave pritomnou prodavackou. Navic jsou damy ochotne objednat vam vino na zakazku, takze kdyz kuprikladu budete chtit urcitou odrudu a rocnik z Golan, ktere nemaji skladem, vzdy je tu reseni.

BTW maji bezva vyber trapistickych piv, olizoval jsem se az za usima (pivo slovanskeho typu nemuzu jinak ani citit). Pouze upozornuji, ze dve tri tretinky piva quadruple z vas udela usmivajiciho se clovicka bez kousky chuti ke svaru - tedy nevhodne piti k diskusi  8)

Dotaz pro znale trapistickych piv i halachy : muze se to vubec pit ?

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22

kjan

  • Host
Re: Víno.
« Odpověď #20 kdy: 26. Května 2009, 17:18:43 »
Trapistického piva jsem si v soupisu zboží všimnul. Jestli se nepletu, je to katolický řád ve Francii, kde panují tvrdé podmínky v modlitbách a práci - a jsou myslím ekonomicky soběstační m.j. i výrobou různých bio potravin. O pivu jsem nevěděl. Podle účinku by ho měli ordinovat našim politikům, třeba by se ty řeči líp poslouchaly.   
Že bych mohl mít určitou odrůdu a ročník např. z Golan - je to překvapující, že to ty paní dokážou.  Brno je přece jenom taková větší vesnice.
Díky
šalom
Kjan

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Víno.
« Odpověď #21 kdy: 26. Května 2009, 17:35:55 »
O to prave jde. Pri vyrobe se mnisi museji neustale modlit, nemluvit, zase modlit... Vysledek je chutove skvely, ale nevim, jestli to nesmrdi modlosluzbou.

kjan

  • Host
Re: Víno.
« Odpověď #22 kdy: 29. Května 2009, 09:25:53 »
No jo, musí se to ochutnat, abychom věděli, co nemáme pít.
Shalom
Kjan

Offline Eva

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 182
Re: Víno.
« Odpověď #23 kdy: 29. Května 2009, 09:40:24 »
Na ceste do Jeruzalemu stoji klastor ktory sa nazyva "minzar ha satkanim". Klastor nehovoriacich. Mnisi sa tam zaoberaju vyrobou vina a olivoveho oleja. Presne ako pise p. Vader prebieha vyroba, modlenie a praca. Mimochodom je zname ze ich vino je kvalitne.  Ja osobne mam radsej vino "Barkan" ale to je otazka chuti.

Prajem Vam vsetkym chag sameach

kjan

  • Host
Re: Víno.
« Odpověď #24 kdy: 30. Května 2009, 22:54:46 »
...stále se dovídám nové věci a to je dobře, a jinak to ani nemůže být, jsem přece nováček. Milá paní Magdo (doufám, že Vás oslovuji správně), slovo "klášter" je pro mě spojeno s křesťanským katolickým řádem.  Jestli se mohu ptát. netušil jsem vůbec, že něco takového existuje také v Israeli. A kdo jsou ti lidé - resp. jaké národnosti jsou a jak se tam vůbec dostali ?  Je to asi o velkém nebezpečí a přísných bezpečnostních opatřeních na jedné straně a na straně druhé  o velké toleranci k těm, kteří prospívají a neškodí ? 
Shalom
Kjan
 

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15