Autor Téma: Česko-izraelská divadelní sezóna 2009  (Přečteno 15540 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Česko-izraelská divadelní sezóna 2009
« kdy: 29. Dubna 2009, 13:48:57 »
https://www.divadlo.cz/art/clanek.asp?id=19015

https://www.divadlo.cz/czech-israel/


Po realizaci několika úspěšných projektu zaměřených na mezinárodní divadelní komunikaci (např. „Česká sezóna v Kanadě/Kanadská sezóna v České republice“, menších projektech „České experimentální divadlo v Severní Americe“ a „České experimentální divadlo na Balkáne“, rozsáhlé výměně s Latinskou Amerikou a Invazi českého divadla do Evropy) připravuje Institut umění - Divadelní ústav projektu, který přivádí české divadlo do Izraele.

Česká republika má málo možností spolupracovat s Izraelem z důvodů velké geografické vzdálenosti a častých ekonomických a politických problémů v tomto regionu. Izrael je pro Čechy pořád ještě především synonymem exotiky. Vzhledem ke specifické historické i kulturní úloze Izraele však tato oblast představuje nesmírně důležitý prostor. Na rok 2009 navíc připadá několik zásadních tamějších výročí (vznik státu, vznik národního divadla ad.)

České divadlo je v Izraeli bohužel jen málo známé. (Už léta si tam jméno udržuje jenom loutkové divadlo, z tamější scény máme možnost se čas od času seznámit s tancem, které představuje naprostou regionální špičku.) Skutečně kvalitní a novější tendence v českém divadle nemají možnost se zde prezentovat, a to i přesto, že zájem o českou kulturu je velký mj. i díky značnému počtu emigrantů z východní Evropy, kteří mají dodnes zájem o své kulturní dědictví.

Centrem našeho projektu „České divadlo v Izraeli“ bude izraelská metropole Tel Aviv, centrum tamějšího kulturního života, divadelní tepna, v níž sídlí jak hojně navštěvovaná statutární divadla, tak zde bují i alternativní život. Další dílčí akce se připravují též pro menší izraelská města.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15