Autor Téma: Dudek má hřebínek  (Přečteno 7459 krát)

0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.

Offline Jicchak

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 349
Dudek má hřebínek
« kdy: 24. Dubna 2009, 07:16:15 »
Na našem webu byl zveřejněn článek https://eretz.cz/content/view/5927/41/ o dudkovi, nicméně článek byl zveřejněn i s chybou kterou učinil hebrejský autor arucu 7. Zaprvé údaj že dudek je národním ptákem jisraele kromě toho že je to všude napsané je pro mě udivující fakt. Udělala se nějaká soutěž a po tísících letech se zvolil a nevím opravdu jak jeden pták, které nevím jak jisrael či Židy symbolizuje. Já mám dudka rád byl jedním z prvních o kterém jsem vypracoval práci ve svém projektu pořádek zvířat (v originále Seder hachajous) byl jedním z prvních proto že to bylo jednoduché jelikož o něm není mnoho zmínek a tudíž ačkoliv je hezký a je mi blízký toto vyhlášení považuji asi tak zavazující jako kdyby svaz včelařů vyhlásil za české národní jídlo rozplácnutou žábu v octě. Podotýkám o dudkovi jsme nalezl necelých padesát odkazů v židovské literatuře o iných ptácích několik tisíc!
Nyní k věcné chybě která zjevně není na straně překladatele hebrejský název dudka je duchifas nebo též tarnegoul habor, aramejski nagor turo. Chyba spočívá v tom že hebrejské název neznamená dvojitá zobák jak se pravděpodobně domníval autoir článku podle předložjy "du" znamenající zdvojení nýbrž jak nám říká gemore je to výraz pro houdou kafus tedy splácnutý ozdobný hřebínek.
Jinak je článek pěkný a dal jsme mu body- co je potěšující článek je použit i v české wikipedii kde je jedna z  mála informací o dudkovi že je to jisraelský národní pták a je u toho i dokonce odkaz přímo na erec.cz tak ta volba ptáka snad k něčemu přece jen byla.
« Poslední změna: 24. Dubna 2009, 14:02:46 od Jicchak »

Offline menagen

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 115
Re: Dudek má hřebínek
« Odpověď #1 kdy: 24. Dubna 2009, 16:47:46 »
Když už jsme u symboliky, "dudek" v esperantu znamená "dvanáct", takže by v tom mohla být viděna symbolika dvanácti kmenů  ;D

Offline petahyah

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 618
Re: Dudek má hřebínek
« Odpověď #2 kdy: 24. Dubna 2009, 19:51:32 »
Na našem webu byl zveřejněn článek https://eretz.cz/content/view/5927/41/ o dudkovi, nicméně článek byl zveřejněn i s chybou kterou učinil hebrejský autor arucu 7. Zaprvé údaj že dudek je národním ptákem jisraele kromě toho že je to všude napsané je pro mě udivující fakt. Udělala se nějaká soutěž a po tísících letech se zvolil a nevím opravdu jak jeden pták, které nevím jak jisrael či Židy symbolizuje. Já mám dudka rád byl jedním z prvních o kterém jsem vypracoval práci ve svém projektu pořádek zvířat (v originále Seder hachajous) byl jedním z prvních proto že to bylo jednoduché jelikož o něm není mnoho zmínek a tudíž ačkoliv je hezký a je mi blízký toto vyhlášení považuji asi tak zavazující jako kdyby svaz včelařů vyhlásil za české národní jídlo rozplácnutou žábu v octě. Podotýkám o dudkovi jsme nalezl necelých padesát odkazů v židovské literatuře o iných ptácích několik tisíc!
Nyní k věcné chybě která zjevně není na straně překladatele hebrejský název dudka je duchifas nebo též tarnegoul habor, aramejski nagor turo. Chyba spočívá v tom že hebrejské název neznamená dvojitá zobák jak se pravděpodobně domníval autoir článku podle předložjy "du" znamenající zdvojení nýbrž jak nám říká gemore je to výraz pro houdou kafus tedy splácnutý ozdobný hřebínek.
Jinak je článek pěkný a dal jsme mu body- co je potěšující článek je použit i v české wikipedii kde je jedna z  mála informací o dudkovi že je to jisraelský národní pták a je u toho i dokonce odkaz přímo na erec.cz tak ta volba ptáka snad k něčemu přece jen byla.

Dudek sice není kašer, z druhé strany mi přijde lepší než kašer slepice  ;D
יואל טייטלבוים

Offline Jicchak

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 349
Re: Dudek má hřebínek
« Odpověď #3 kdy: 25. Dubna 2009, 21:58:31 »
Jo navíc dudek není košer. Pěkný ale je. Slepičku však musím vychválit dává nám vajíčka a taky jíme kuřátko, zrovna jsem an šábes jedno měli a kohoutek taky může někdy mnoho krásných barev. Jinak já mám dudka taky rád zrovna jako Vy. Dokonce jem jej už i viděl.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Dudek má hřebínek
« Odpověď #4 kdy: 25. Dubna 2009, 23:20:29 »
Předpokládám, že petahyah nějakého toho dudka už také viděl. A nějaké to šábesové kuře jsme asi měli také všichni  ;D

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Dudek má hřebínek
« Odpověď #5 kdy: 26. Dubna 2009, 00:13:38 »
Já jsem prosím šábesové kuře neměl. Všude mě kolem šábes a nade mnou zase jen sobota  ;) :D

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Dudek má hřebínek
« Odpověď #6 kdy: 26. Dubna 2009, 00:27:09 »
No dobře, chápu, nenápadně naznačujete, že by bylo na místě Vás pozvat do nějaké košer restaurace na šábes. Hm, hm ...

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15