Autor Téma: ŽABY  (Přečteno 14732 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
ŽABY
« kdy: 6. Dubna 2009, 12:32:02 »
Je přípustné, podle halachy, v pátek večer odnášet ze silnice žáby?

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: ŽABY
« Odpověď #1 kdy: 6. Dubna 2009, 12:45:21 »
Poz zacatku sabatu ne. IMHO.

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: ŽABY
« Odpověď #2 kdy: 6. Dubna 2009, 12:49:24 »
no jo.. ale v tom případě každé auto, které tudy projede přejede minimálně 3 žaby.. :'(

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: ŽABY
« Odpověď #3 kdy: 6. Dubna 2009, 12:50:33 »
A jezdit autem o sabatu je ok ?  ::)  ;)

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: ŽABY
« Odpověď #4 kdy: 6. Dubna 2009, 12:52:27 »
no to jezděj gojim.. ti můžou..  :P

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: ŽABY
« Odpověď #5 kdy: 6. Dubna 2009, 12:53:55 »
Tak proc se ptas na zaby, kdyz vis, ze gojim je prenaset mohou ?  ;)

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: ŽABY
« Odpověď #6 kdy: 6. Dubna 2009, 12:54:46 »
echm.. můžou, ale nepřenášej.. klidně je zajedou..

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: ŽABY
« Odpověď #7 kdy: 6. Dubna 2009, 13:00:18 »
Nehledě na to, že mi je líto přejetých žab, nedalo by se to chápat i jako možná záchrana života ohroženého havárií po smyku na žábě. :)
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Elazar

  • Host
Re: ŽABY
« Odpověď #8 kdy: 6. Dubna 2009, 13:11:32 »
Tohle je skoro stejný úlet jako ovčí nožičky...  >:D

Pokud je mi známo, nesmí se přenášet předměty z rešut ha-rabim do rešut ha-jachid a naopak. Samozřejmě jsou tam ještě prostory kategorie karmelit, ale to se snad tohoto případu netýká. Pokud je silnice rešut ha-rabim, pak by snad teoreticky mělo být možné přenést předmět ze silnice mimo tuto silnici (i třeba hřebík, kámen) pakliže je finální destinace předmětu stále v rešut ha-rabim. Sice je to myslím asur mi-de-rabanan, ale mi-de-orajta by to neměl být problém.

 ???

Zoom? Menagen??

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: ŽABY
« Odpověď #9 kdy: 6. Dubna 2009, 13:30:14 »
Stejne je Marcela divokym klickovanim prejizdi a pak prodava zabi placicky v bramboraku  >:D

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: ŽABY
« Odpověď #10 kdy: 6. Dubna 2009, 13:53:12 »
Vadeřisko!!
..víš kolik jsem jich za celé roky už nanosila..?  (do rybníka..)  ..desítky, možná stovky..


tady to je sice ségra, ale já tam byla taky..
« Poslední změna: 6. Dubna 2009, 14:10:47 od Marcela »

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: ŽABY
« Odpověď #11 kdy: 6. Dubna 2009, 15:41:00 »
Podle mě je problém jinde, zvířata jsou o šabatu mukce, proto se jich nesmíme dotýkat (ani řeba pohladit kočku). Otázka je také že je nesmíme lovit a žabku přecejen musíme chytit, což už se klasifikuje jako  lovení . Jinak samozřejmě silnice je majetkem jednoho subjektu a přilehlý rybník jiného, takže se jedná o přenášení ulovené mukce (předmětu jehož pomocí múžeme porušit šabat anebo který nemá k šabatu žádný vztah např. peníze - je zakázáno obchodovat , anebo zvířete ) z majetku jednoho do majetku druhého (mi rešut l rešut) což jsou 3 zakázané práce z 39 zakázaných činností na šabat. Možná že se dají najít ještě nějaké další důvody. 
Ovšem ten smyk po žábě má také své - přestože tam jsou jisté trhliny,

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: ŽABY
« Odpověď #12 kdy: 6. Dubna 2009, 16:10:36 »
A pokud by se v místě objevila výzva tajemného ekoteroristy, že každého, kdo autem přejede o šabatu žábu, osobně i s celou rodinou brutálně povraždí? Pak by přenášení žab nebylo již primárně záchranou žab, ale lidských životů. Není-liš pravda?  ;)

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: ŽABY
« Odpověď #13 kdy: 6. Dubna 2009, 16:35:34 »
Scoolie ...... ;D třeba nejmenovana mistopředsedkyně která rozumí biomase by to mohla takhle formulovat, že.

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: ŽABY
« Odpověď #14 kdy: 6. Dubna 2009, 16:55:32 »
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
viděla jste??
taky jsme se velmi pobavili..  Snad se naše (NE)oblíbenkyně dostatečně znemožnila.. :D

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: ŽABY
« Odpověď #15 kdy: 6. Dubna 2009, 16:57:46 »
no ono by to bylo vesele, kdyby to nebylo tak smutne, nam to nekdo poslal jako vtip. :).

Offline menagen

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 115
Re: ŽABY
« Odpověď #16 kdy: 6. Dubna 2009, 23:34:20 »
Podle mě je problém jinde, zvířata jsou o šabatu mukce, proto se jich nesmíme dotýkat (ani řeba pohladit kočku). Otázka je také že je nesmíme lovit a žabku přecejen musíme chytit, což už se klasifikuje jako  lovení . Jinak samozřejmě silnice je majetkem jednoho subjektu a přilehlý rybník jiného, takže se jedná o přenášení ulovené mukce (předmětu jehož pomocí múžeme porušit šabat anebo který nemá k šabatu žádný vztah např. peníze - je zakázáno obchodovat , anebo zvířete ) z majetku jednoho do majetku druhého (mi rešut l rešut) což jsou 3 zakázané práce z 39 zakázaných činností na šabat. Možná že se dají najít ještě nějaké další důvody. 
Ovšem ten smyk po žábě má také své - přestože tam jsou jisté trhliny,

Pro vymezení rešut není podstatné vlastnictví, ale ohraničení výškovým rozdílem, takže pokud není mezi silnicí a rybníčkem např. zídka (což asi není - jak by tam jinak ty žáby doskákaly...) tak je to jeden rešut, i když mají pozemky různého vlastníka. Což nám ovšem moc nepomůže, protože v rešut ha-rabim je zakázáno (de-orajta) i přenášení na vzdálenost větší než 4 lokty (cca 2 m).

Co se lovení a mukce týče, nelze než souhlasit (mukce je pokud si dobře pamatuji de-rabanan, což ale na výsledku celkem nic nemění). Ještě bych snad doplnil uvdin de-chol...

Ohledně pikuach nefeš kvůli smyku na žábě bych byl opatrný... Pokud by to totiž opravdu bylo ohrožení života kolemprojíždějících řidičů, tak nejen že je povinnost ty žáby odnášet, ale naopak nesmí přestat a musí je odnášet, dokud jej někdo nepřijde vystřídat...  ;)

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: ŽABY
« Odpověď #17 kdy: 7. Dubna 2009, 01:26:40 »
 ;D ;D ;D
Řidiči to zatím všichni přežili, žáby ne.
2 metry bohatě stačí, takže když se té žaby nedotknu (rukou) a jen ji třeba na lopatce přesunu kus za kraj té cesty, tak je to OK??

To jsem nevěděla, že se nesmí hladit kočka.. a co když kočka přijde a pohladí mě? Naše to občas dělají.. A taky musím venčit psa..

daniel lehotsky

  • Host
Re: ŽABY
« Odpověď #18 kdy: 7. Dubna 2009, 06:38:09 »
ako to je s dojenim krav.kedysi sim cital,(teoreticky),jeden moze polozit nadobu pod kravu,asi aby nekvapkalo na zem,druhy podojit,treti odlozit na chlad? :)




« Poslední změna: 7. Dubna 2009, 06:39:40 od daniel lehotsky »

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: ŽABY
« Odpověď #19 kdy: 7. Dubna 2009, 07:08:55 »
Ad Marcela - lopatka je pracovni nastroj takze mukce (viz. vyse) a jak menagen moudre poznamenal je to cinnost ktera je obvykla pro vsedni den.
Vencit psa lze pokud je na reminku a reminek je soucasti Vaseho odevu.
Necim jak to je s kockou ktera vas pohladi, ale kazdopane Vy nevyvijite iniciativu, takze asi OK.

Ad. Daniel - Kravu podojit lze, protoze pokud ji nepodojime, tak by to bylo trapeni zvirat, coz je take zakazane. V soucasnem Izraeli na to maji bajecnou techniku.

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: ŽABY
« Odpověď #20 kdy: 7. Dubna 2009, 07:40:18 »
Zoom, moje fenka je opravdu velmi zvyklá na hlazení a mazlení. Já jí velmi těžko mohu vysvětlit, že je šábes a že ji nemohu pohladit. Pokud bych ji od pátku večera do soboty večera nepohladil a nedotkl se jí, bude to v podstatě jistá forma psychického trápení toho zvířete. jak byste se k tomu stavěla ?
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: ŽABY
« Odpověď #21 kdy: 7. Dubna 2009, 09:12:00 »
Já jsem se s touto problematikou hodně zabývala, protože to je téma dost důležité pro majitele chlupatých miláčků. V zásadě si myslím, že je třeba postupovat podle toho co říká zákon. Nehladit, můžete jí přece dát najevo svůj vztah tím, že jí dáte něco co má ráda jako pamlsek a třeba s ní hezky mluvit. (tohle je také tak trochu problém, ale o tom jindy). Já si teď sedám k počítači jenom pokud si chci chvíli odpočinout od příprav ale po svátku můžeme toto téma rozvinout.

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: ŽABY
« Odpověď #22 kdy: 7. Dubna 2009, 09:28:30 »
Fajn, budu rád, když se k tomu vrátíme. Užijte si svátky a zkuste se před nimi zcela nezničit :)
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Offline menagen

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 115
Re: ŽABY
« Odpověď #23 kdy: 7. Dubna 2009, 11:10:54 »
;D ;D ;D
Řidiči to zatím všichni přežili, žáby ne.
2 metry bohatě stačí, takže když se té žaby nedotknu (rukou) a jen ji třeba na lopatce přesunu kus za kraj té cesty, tak je to OK??
Zachraňování života žáby nespadá pod pravidla pikuach nefeš a neospravedlňuje porušení šabatu, je mi líto. I když se vejdete do 2 m, pořád ještě jsou tam (minimálně) dva zákazy rabínské a jeden z Tóry... Mimochodem pravidla mukce neznamenají zákaz dotyku, ale zákaz přenášení, resp. manipulace. Je jedno, jestli ji přenášíte rukou, na lopatce nebo jinak.

Citovat
To jsem nevěděla, že se nesmí hladit kočka..
Hladění kočky (nebo jiného chlupatého mazlíčka) není ani tak problém mukce, jako spíš vytrhávání (línání) chlupů; to je jedna z 39 zakázaných činností, a vzhledem k tomu, že kočky/psy prakticky nelze pohladit, aniž by vypadlo pár chlupů, tak je hlazení zakázáno.

Citovat
A taky musím venčit psa..
Můžete, jak psala zoom... Jen doplněk: Psa o šábesu nepouštějte na volném prostranství z řemínku, protože kdybyste ho pak chtěla znovu přivázat, máme opět problém s "ulovením". I když k vám sám přiběhne a nechá se přivázat...

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: ŽABY
« Odpověď #24 kdy: 7. Dubna 2009, 11:29:46 »
 ;D hrozné..
ještě že ty žaby chodí po silnicích houfně jen asi deset dnů..  ;D

Z našich koček padají chlupy i když se na ně jen podívám a ze psa padají pořád. Asi i když spí. Jsou všude.
Já ho na řemínku nevenčím skoro vůbec. Chodí sám.. Přivazuju ho jen když se blíží jezevčík. (Pokusil by se ho sežrat). Ale nevyvenčit ho by bylo taky asi trápení (pro všechny, protože by štěkal jako blázen).
Je to složité.. Děkuji za podrobné odpovědi.

חג פסח כשר ושמח!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15