Autor Téma: clanek "Ibn Gabirol se setkává s králem Šalamounem"  (Přečteno 6369 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
clanek "Ibn Gabirol se setkává s králem Šalamounem"
« kdy: 7. Května 2007, 00:08:20 »
V poznamce 2, Karle, pises :  "Mám takový dojem, že hebrejský tvar ??????  není v ????  doložený"

Ja mam dojem, ze tvuj dojem je spravny  ;) Nasel jsem vyrazy ?????? , ????? , ?????? ale jedine, co ce blizi zminenemu vyrazu je Daniel 9:11 - ??-????? a predem uznavam namitku, ze to neni totez.
Nevidim ale mnoho duvodu, proc Ibn Gabriola srovnavat hned se Salomounem; ukaz mi jedineho rozumneho vericiho, ktery nekdy neprosi o totez  ;) Za tvuj clanek vsak tak jako tak diky.

Karels

  • Host
Re: clanek "Ibn Gabirol se setkává s králem Šalamounem"
« Odpověď #1 kdy: 7. Května 2007, 09:18:06 »
ahoj Vadere,

asi jsem puntičkář, ale tvar Tora se sufixem cha a prefixem be jsem nenašel (možná tvar bez toho sufixu cha je doložený). Stejně jako Gabirol užívá ve své modlitbě tvar niflaim, namísto niflaot - což je rozdíl myslím jenom v osobě - obojí je množné číslo - (gal ejnaj veavita niflaot mitoratecha) - otevři oči mé, ať vidí podivuhodné činy z Tory tvé. (To je část biblického žalmu) Niflaim je také doložený v Bibli, ale s podstatně menší frekvencí...

Co spojuje Gabirola a Šalamouna je právě prosba o otevřenost - král Šalamoun prosí a dostane ?? ??? srdce slyšící okamžitě, ale ibn Gabirol prosí Hospodina o to, aby tím nástrojem, kterým se otevře srdce, byla Hospodinova Tora.

Uznávám, že ne všechny moje články se mohou vyvést ideálně... (nejspíš jsem zaměstnaný příliš hrou v šachy..)  :)

Díky za kritiku, nebo jakoukoliv reflexi - když napíšu nějakou kravinu, klidně to napište...


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15