Autor Téma: Opomíjený 13.adar v židovské historii  (Přečteno 16286 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

eleazar

  • Host
Opomíjený 13.adar v židovské historii
« kdy: 9. Března 2009, 06:57:11 »
Na den před Púrímem se před 2160ti lety se byla vybojována druhá nejvýznamnější bitva Judy Makabejského.

Po smrti Opovržedníhodného nastoupil na trůn Antiochos V., který byl vázán jinými problémy, a tak zaujal k židovstu méně megalomanské postoje a přestal židy pronásledovat jen proto, že jsou židy a že v této cestě chtějí žít.
Nabídl židům náboženskou svobodu, tedy nikoliv obnovení Chrámových výsad, za mír. Pod pojmem mír si musíme představit, že na velekněžský stolec by nenastoupil syn umučeného velekněze Oniase, ale Alkimos, který byl osobou minimálně kontraverzní. Vojenským zprávcem Iudeje byl jmenován Níkánór, přesvědčený antisemita do morku kostí a politik neštítící se ničeho. Kamenem úrazu tohoto počinu byli chasídové, kteří v té době tvořili důležitou část zbrojného židovstva, ale uvěřili vládním slibům a osobu Alkima vítali s nepochopitelnými sympatiemi. Judovým snahám prakticky vrazili nůž do zad.
Prvním počinem byl pokus o zajetí Judy při vyjednávání konkrétních podmínek, což se naštěstí nezdařilo. Když Níkánór pronikl do stávajících poměrů v Iudeji, usmyslel si, že nejlépe pacifikuje Judu tím, že jej ukolébá neskrývaným přátelstvím, a že když se Juda usadí a založí si rodinu (což se stalo), tak že se stáhne z veřejného života. Mezitím Alkimos rozhodně nešel v cestě bohabojného velekněze Oniase a rozhodl se, že se zbaví Judovy opozice za každou cenu a jal se věc řešit u dvora, odkuddostal Níkánór příkazy, aby Judu okamžitě zpacifikoval. Níkánór jejich přátelství odeslal do propadliště dějin a v Jeruzalémě rozpoutal hrůzovládu. Ještě  den před bitvou, kdy byl kněžími v Chrámu ubezpečen o jejich loajalitě vládě a svědomitosti přinášení obětí za Antiocha jim na to odpověděl navýsost sprostě a jeho slova na adresu Chrámu tu opakovat nechci.
Juda bylv den bitvy v početní nevýhodě, Níkánórovo vojsko disponovalo válečnými slony, kteří podle očitých svědků jevili známky neklidu a situace v okupovaném Jeruzalémě byla tristní. Co by se stalo s Chrámem kdyby ....... to raději nedomýšlet.
Juda ve své motlitbě k Nejvyššímu vyznával svou víru, podloženou Hospodinovým zásahem proti Sancheribovu vojskou. Prameny uvádějí, že po smrti Níkánóra na začátku bitvy se celá armáda rozpadla a bylo dosaženo slavného vítězství. Celá tato událost vešla do dějin nejen tím, že ten, kdo se stavěl k Jménu podobně jako faraon, podobně skončil. Ale i tím, že v zápisech z té doby je nejrannější zmínka o slavení svátku Púrím (Dne Mordokajova), který nám za chvíli začne.

sad

  • Host
Re: Opomíjený 13.adar v židovské historii
« Odpověď #1 kdy: 9. Března 2009, 20:27:57 »
Mily eleazare,
nejranejsi zminka o slaveni Purim se nachazi v Megilat Ester.
Purim sameach vsem.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15