Autor Téma: okupovaná území  (Přečteno 10132 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

janagab

  • Host
okupovaná území
« kdy: 24. Dubna 2010, 10:20:05 »
Jsem strašně alergická na výroky o okupovaných částech Jeruzaléma, případně obecně o okupovaných územích v Izraeli (tedy, jako že je například Jeruzalém okupován Židy). Připadá mi to, jakoby někdo říkal, že Češi okupují horu Říp. Dnes jsem zase zaslechla komentář redaktora ČR1 - Břetislava Turečka, jak v souvislosti s nějakým incidentem u Chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě nezapomněl připomenout, že východní část Jeruzaléma je část okupovaná (Židy). Tyto komentáře ve mě vyvolávají bytostný odpor a nesouhlas. Dokonce jsem se kvůli tomu už nepohodla i se svou katolickou rodinou, protože jsem obvinila "pana faráře", že nedostatečně obhajuje Starý zákon, kde je území Izraelců jednoznačně stanoveno. Když jsem pak pátrala v paměti, tak jsem vlastně nenašla žádného katolického duchovního, který by řekl: (třeba): "Vážení obyvatelé Svaté země; my, křesťané a zejména katolická církev jednoznačně podporujeme nárok Židů na Jeruzalém a v Tóře vytýčenou zemi kmenů Izraelských. O tomto nehodláme vůbec diskutovat, právě proto, že uznáváme Starý zákon",... Znáte někoho takového, kdo by toto z církví konstatoval? Třeba papež  ;D

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: okupovaná území
« Odpověď #1 kdy: 24. Dubna 2010, 21:02:58 »
Nemůžete to od nich chtít, protože oni tedy cirkev svatá přece také okupovali svatou zemi. Papežové přece vyhlásili několik křížových výprav. Tak že o okupaci diskrétně mohou mlčet.
Území, která byla osvobozena v roce 67 by se asi spíš měla nazývat osvobozená, ale to by vždy "politicly correct" evropané neunesli. Vždyť v době, kdy Gazu okupoval Egypt a Západní břeh (1948-67) Jordánsko, tak nikdo tato území nenazýval okupovanými, ale pěkně geograficky Gaza strip anebo West bank. A usnesení na která se dnes soudruzi plastelínci odvolávají byla platná.

janagab

  • Host
Re: okupovaná území
« Odpověď #2 kdy: 24. Dubna 2010, 21:32:20 »
to je hnus, pana faráře a svou katolickou jihomoravskou přízeň budu očkovat Starým zákonem furt, maj se na co těšit....

Offline gvodrazka

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 1 001
  • Pohlaví: Mužské
Re: okupovaná území
« Odpověď #3 kdy: 26. Dubna 2010, 08:39:28 »
Co je to proti chucpe Kaddáfího, který prohlásil, že proti židům nic nemá, židy masakroval Západ nikoliv Arabové - ti že jim poskytli útočiště... (!) :o

https://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3880679,00.html

Není mi jasné, jakou éru měl Kaddáfí na mysli: jestli doby sultána Saladina, nebo říši otomanskou (kdy pod Turky mohli tak akorát pokašlávat a šoupat nohama) anebo až období britského mandátu (kdy pod britskou správou mohli tak akorát totéž co za Turků)... ;D

O "pohostinnosti" Arabů víme svoje - kdybychom byli jejich "hosté", dodnes bychom se snad ani nepropracovali k Hakotel HaMaarav.

V současné době se mi nezdá křesťanství v Jerušalajim jako přílišný problém...

janagab

  • Host
Re: okupovaná území
« Odpověď #4 kdy: 26. Dubna 2010, 17:36:48 »
to gvodrazka: také si nemyslím, že by křesťanství bylo pro Jerušalajim problém. Akorát mi vadí, že oficiální křesťanská místa v Evropě tak nedostatečně zdůrazňují územní nároky Izraele vyplývající ze Starého zákona (klidně nechají papežovu návštěvu Betléma interpretovat jako podporu Palestinců při jejich snaze o vznik palestinského státu!). Prostě - tak nějak ve stylu Araby moc nedráždit, židi už jsou na zvyklí... Mám pocit, že  není možné pořád se vyjadřovat jen neslaně - nemastně (tedy diplomaticky), ale docela bych to někdy řekla na plnou pusu (kdyby se mě  někdo ptal)... a totéž očekávám i od církve. Psala jsem i Tomáši Halíkovi, jsem zvědavá, co mi na  odpoví (teda, jestli vůbec odpoví).

janagab

  • Host
Re: okupovaná území
« Odpověď #5 kdy: 27. Dubna 2010, 19:43:07 »
korespondence: dostala jsem v této věci odpověď od jednoho významného katolíka (netvrdím, že Tomáše Halíka). Nemohu samozřejmě zveřejnit přesně celý e-mail, protože to by bylo dle mého názoru žalovatelné, takže text je bez osobních údajů - resp. bez podpisu :
Vážená paní,
> jako člověk, angažující se léta pro dorozumění mezi křesťany a Židy, proti
> antisemitismu všeho druhu a člověk, který situaci v Izraeli dobře zná z
> mnoha pobytů tam i ze studia historie, Vám musím říci, že věci nejsou
> zdaleka tak jednoduché a návraty k nárokům či situaci před 3000 lety prostě
> nejsou reálné. Nelze ignorovat ani to, že toto území bylo po 2.000 let
> obydleno Palestinci (oni za vyhnání Židů Římany po r. 70 opravdu nemohou) a
> že Jeruzalém je svatým místem *3 náboženství* a že mezinárodní úmluvy, díky
> kterým vznikl v r. 1948 stát Izrael, zaručovaly také práva Palestinců (mezi
> nimi mnoha křesťanů), která následně byla a jsou v mnohém ignorována a
> dohánějí mnohé z nich k zoufalým činům. Řešení té situace je složité,
> vyžaduje rozumná jednání a kompromisy - a k tomu bohužel (jak uznáváme
> mnozí, kteří jsme upřímní přátelé Židů i rozumní Izraelci sami) politika
> současné vlády Izraele opravdu, mírně řečeno, nepřispívá.

janagab

  • Host
Re: okupovaná území
« Odpověď #6 kdy: 27. Dubna 2010, 19:47:42 »
odpověď: moje odpověď v tomto smyslu zněla (opět bez osobních údajů):
Vážím si toho, že jste si udělal čas a vůbec mi napsal. Je mi jasné, že jedním z Vašich úkolů (vyplývajících zřejmě i z církevního postavení) je mírnit emoce a dobírat se při komunikaci s lidmi k určitým kompromisním řešením. Nicméně, mám stále sílící pocit, že dnešní doba se jaksi "hrotí" a kompromisní prohlášení začínají budit u radikalizujícího se světa dojem slabosti a ústupku. A to i v postoji k Izraeli.
Máte pravdu, že "Palestinci" za vyhnání Židů Římany po pádu Jeruzalémského Chrámu nemohou. Palestinci tou dobou totiž neexistovali, stejně tak, jako neexistovala Palestina. Jako člověk světa a historie znalý jistě víte, že Palestinu - Pelišteu jako synonymum pro Eretz Izrael "vymyslel" ve 2.století našeho letopočtu římský císař Hadrián, aby dokončil potupu Židů po zboření Chrámu a tím dle mého názoru dokázal, že žádný židovský, (a tedy později i křesťanský) Bůh neexistuje, a že si s "vyvoleným"národem udělá, co bude chtít.
Obdobně Palestince vymyslel pro změnu terorista Jásir Arafat (někdy v 50.letech minulého století, čili nestáli u obnovy moderního Státu Izrael), ale v obou případech se tak nějak stalo, že stokrát opakovaná lež se stala pravdou.
Tedy, za vyhnání Židů skutečně nemohou Palestinci, protože obyvatelé, kteří tou dobou v Eretz Izrael žili, rozhodně žádnými Palestinci nebyli (navíc druhá mystifikace je, že současní "Palestinci" by mohli být potomci tehdejších "Pelištejců", což jistě také víte, že není pravda, protože "Palestinci" jsou Arabové, zatímco Pelištejci byli Indogermáni).
To, že práva Arabů na území Eretz Izrael nebyla dodržena po roce 1948 není vinou Izraele, ale okolních arabských států, které vyzvaly Araby, žijící na území Erezt Izrael, k opuštění této země, protože ji chtěli zničit během několika dní (zajímavá paralela s Hitlerem, který chtěl taky Evropu dobýt během bleskové války).
Čím v současné době politika Státu Izrael rovnoprávnosti Arabů na tom pidiúzemí zvaném Izrael nepřispívá, mi opravdu není známo. Stačí podívat se, jak vypadají území spravovaná Izraelem a jak takzvanou "palestinskou samosprávou" - třeba Betlém. To, že odtud mizí křesťané rozhodně není vinou Izraele, ale muslimů. Taky jsem tam byla a měla možnost ověřit si, jak v reále vše vypadá.
Nechci Vás tlačit do - z Vašeho pohledu asi extrémismu- ale na druhou stranu skutečně nemohu souhlasit s postojem, který katolická církev vzhledem k Izraeli vykazuje. To vše Vám píši jako křesťanka, která nemá v úmyslu (a nikdy nebude mít) přestup na jinou víru, ale už má dost kompromisů.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: okupovaná území
« Odpověď #7 kdy: 27. Dubna 2010, 20:06:07 »
Musím říct, že mě ta odpověď také pěkně nadzvedla, několikrát jsem se totiž ptala, proč katolická cárkev nepodporuje křesťany žijící pod správou muslimskýmch extremistů. V Gaze byli již téměř zcela fyzicky vyhlazeni. Nemám slov.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: okupovaná území
« Odpověď #8 kdy: 27. Dubna 2010, 22:20:33 »
Čekal snad někdo jinou odpověď? Opravdu někdo čekal od Halíka jinou odpověď?

Elazar

  • Host
Re: okupovaná území
« Odpověď #9 kdy: 28. Dubna 2010, 10:08:03 »
Upřímně? Ani ne. Ale tvrzení, že "palestinci" tam žijí 2000 let... To je zajímavé.
A zoom udeřila hřebíček na hlavičku. ŘKC bude kritizovat Izrael, protže Izrael nezakročí jako odvetou proti křesťanům v Izraeli. Ale Hamas? To budou pěkně kušovat, protože Hamas by zatočil i s tím zbytkem křesťanů v Gaze a Ješe.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: okupovaná území
« Odpověď #10 kdy: 28. Dubna 2010, 22:00:41 »
Přesně tak, Elazare, přesně tak.

janagab

  • Host
Re: okupovaná území
« Odpověď #11 kdy: 29. Dubna 2010, 21:02:01 »
Jakási paralela (budoucí) se vynořila včera na serveru i-hned, kdy německá muslimská ministryně navrhuje zákaz křížů ve školách (https://zahranicni.ihned.cz/c1-42993780-muslimska-ministryne-sokovala-nemce-zakazte-krucifixy-ve-skolach) . Napadlo mě, že možná není daleko doba (teda, spíš myslím, že ta doba je dost blízko), kdy bude Německo označováno za "Němci okupované území" - snad to pak ŘKC dojde, jenže to už fakt bude hooodně po sezóně. Mám z toho hořkohnusné pocity.

martindeporres

  • Host
Re: okupovaná území
« Odpověď #12 kdy: 10. Května 2010, 18:54:26 »
....Palestincům se prostřednictvím vzkazu od prezidenta Baracka Obamy, který jim doručil jeho zvláštní vyslanec George Mitchell, dostalo ujištění, že se Izraelci v nadcházejících čtyřech měsících nepřímých vyjednávání nedopustí žádných „provokací“.  Tak to bych vypěnil.  Uterkáři střílejí rakety, hrajou si na modeláře, nepustili Gliada Šalita a Izrael se nemá dopouštět provokací??? :o Ku.... kde to jsme, že se pořád z viníka dělá oběť a z oběti viník? A Izrael ještě na tu hru přistupuje. Proč?

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: okupovaná území
« Odpověď #13 kdy: 10. Května 2010, 18:58:49 »

Offline Albert Ahornchen

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 108
Re: okupovaná území
« Odpověď #14 kdy: 10. Května 2010, 19:06:50 »
Holt dvojí metr  :(

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15