Autor Téma: DOTAZY  (Přečteno 173561 krát)

0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.

Yan

  • Host
Re: DOTAZY
« Odpověď #125 kdy: 31. Prosince 2007, 16:09:11 »
No konečně rozumnej názor. S jednou drobnou výhradou. Já jsem to uváděl jako možnost (chcete-li výhodu) která existuje, nijak jsem nespecifikoval jak moc velká výhoda to je, a ani jsem nijak nehodnotil její morálnost či amorálnost. Šlo mi pouze o její existenci. Původní dotaz přece zněl na existenci, nikoliv na její velikost. Druhá strana se naproti tomu nedokázala odpoutat od klišé o "nutnosti patřičného přesvědčení".
No a protože já nesouhlasil s nutností patřičného přesvědčení, logicky jsem z jejich pohledu tedy musel být tím kdo něco propaguje (Elazar), musí tím něco sledovat (Vader), má blbý kecy (Elazar).

Elazar

  • Host
Re: DOTAZY
« Odpověď #126 kdy: 31. Prosince 2007, 16:18:24 »
A ty to tam nevidíš?

Ne, nevidím. Je mi líto. Vidím jen někoho, kdo ryje (proti čemuž nic nemám) do něčeho, o čem ví prd (a proti tomu už něco mít mohu, že). Řečeno slovy Samuela, vzteklé dítě dupající nohama. Mimochodem, ta Samuelova reakce je naprosto perfektní.

Je zkrátka fakt, že adekvátní odpovědí na Chaimovu otázku bylo
Citovat
Tady asi došlo k omylu. To není o "kšeftu", to je o přesvědčení.

Zatímco tvoje reakce na danou odpověď
Citovat
Jedna věc je teorie, druhá praxe.
byl jen blbý kec bez hlubší znalosti věci, což sám musíš přiznat, pokud si jen trochu vidíš do úst. Nehledě na to, že otázka se týkala a priori konverze a ne zákona o návratu nebo izraelského občanství. Na tyto dvě témata jsi to vztáhl ty, tak se teď nevztekej jak malej.

Yan

  • Host
Re: DOTAZY
« Odpověď #127 kdy: 31. Prosince 2007, 16:22:57 »
Ahá, tak teď jsem to pochopil...... tobě vadí že jsem připustil že by někdo mohl konverzi dělat i bez hlubšího přesvědčení, jenom proto že by to pro něj mohlo být výhodné.......
Takže se domníváš že nikdo takový prostě nemůže existovat....... tak jsi to myslel?

Yan

  • Host
Re: DOTAZY
« Odpověď #128 kdy: 31. Prosince 2007, 16:30:26 »
.....Nehledě na to, že otázka se týkala a priori konverze a ne zákona o návratu nebo izraelského občanství. Na tyto dvě témata jsi to vztáhl ty, tak se teď nevztekej jak malej.

- Konverze s tim Zákonem o návratu souvisí v tom smyslu že bez ní (pokud nejseš žid od narození) se na tebe Zákon o návratu nebude vztahovat, zatímco pokud ji absolvuješ tak již jo (s nějakými technickými detaily)......
- Já se přece nevztekám, to vy mě neustále podezíráte z nějakých pokoutných úmyslů (viz Vader - co tim k sakru u vsech vsudy sledujes). Mimochodem, i to slovo ksakru jsem použil až po tom jeho ksakru...... a k blbým kecům jako TY jsem se vůbec neuchýlil. Tak kdo se tady rozčiluje?

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: DOTAZY
« Odpověď #129 kdy: 31. Prosince 2007, 16:56:02 »
Já už fakt nevim v čem je problém. Asi v mym nicku.

Přátelé, nezlobme se na sebe. Berme to tak, že psaná debata má zásadní nevýhodu, že neslyšíme tón hlasu druhého. A proto někdy nemusí být psaný text pochopen tak, jak pisatel zamýšlel.

Mimochodem, ta narážka na nick je zajímavá. Proč by v něm mohl/měl být problém?  ;)

Elazar

  • Host
Re: DOTAZY
« Odpověď #130 kdy: 31. Prosince 2007, 16:57:41 »
Ahá, tak teď jsem to pochopil...... tobě vadí že jsem připustil že by někdo mohl konverzi dělat i bez hlubšího přesvědčení, jenom proto že by to pro něj mohlo být výhodné.......
Takže se domníváš že nikdo takový prostě nemůže existovat....... tak jsi to myslel?

Ty jsi to nepřipustil, ty sis to vycucal z prstu, to je rozdíl  ;)
Ale pravdu díš, větu:
Citovat
že by někdo mohl konverzi dělat i bez hlubšího přesvědčení, jenom proto že by to pro něj mohlo být výhodné
považuju za nesmysl, protože to žádné výhody nemá. Ne, nikoho takového si neumím představit.

Citovat
Konverze s tim Zákonem o návratu souvisí v tom smyslu že bez ní (pokud nejseš žid od narození) se na tebe Zákon o návratu nebude vztahovat, zatímco pokud ji absolvuješ tak již jo (s nějakými technickými detaily)......

Ano, ale o tom přeci řeč nebyla. Konverze (a z ní vyplývající výhody) a alija není a rozhodně nemusí být totéž.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: DOTAZY
« Odpověď #131 kdy: 31. Prosince 2007, 17:08:16 »
Já bych jen k této debatě zopakoval, co už jsem řekl dříve: Nechápu, proč by se někdo, kdo není Žid a žije v ČR snažil získat izraelské občanství...

Je pro mě pochopitelné, že se kšeftovalo s falešnými papíry o původu v ex-SSSR, protože svého času byla šance vycestovat trvale do ciziny minimální a izraelský pas byl navíc otevřenými dveřmi k pohybu po Severní Americe a EU.
Chápu samozřejmě, že o izraelské občanství má zájem člověk židovské národnosti/víry, protože je to prostě jeho země. Země, kde může mnohem snáze než v diaspoře praktikovat náboženství, kde nemusí dávat pozor, zda většinová společnost zrovna nemá náladu jít si bouchnout do Židů.
Ale proč by o izraelské občanství usiloval občan EU bez židovských kořenů, to pro mě je otázka bez odpovědi... Žádné výhody v tom nevidím. Ani materiální, ani jiné. Naopak, co je mi známo, tak Izraelci, jejichž předci pocházeli z Německa, v poslední době ve velkém žádají podle německých právních předpisů o německé občanství, aby vedle izraelského pasu měli také pak země EU.

Popravdě nevím, jaké jsou imigrační předpisy pro ty, na něž se nevztahuje Zákon o návratu nebo předpisy o zcelování rodin. Ale mám pocit, že takových lidí je minimum.

eleazar

  • Host
Re: DOTAZY
« Odpověď #132 kdy: 31. Prosince 2007, 17:10:00 »
kolegové,
já si matně vzpomínám na dokument o lékaři jménem "Vít Šlechta", který praktikuje ortodoxní judaismus, bez toho, aby byl členem nějaké židovské obce. Také tam měl rozhovor se Samuelem Abramssonem, který mluvil o konverzích. Speciálně Šlechtovi říkal, že v případě jeho zájmu o konverzi by bylo záhodno, aby se přestěhoval do Izraele - vypadalo to, že Abramsson by byl ochoten i adeptům na konverze zajistit pobyt v Izraeli, takže snad ani není důvod dělat z konverzí kámen úrazu.

Yan

  • Host
Re: DOTAZY
« Odpověď #133 kdy: 31. Prosince 2007, 17:10:26 »
Mimochodem, ta narážka na nick je zajímavá. Proč by v něm mohl/měl být problém?  ;)

No protože jsem to napsal já.... a já mam tady pověst rejpala (což je v pořádku).
Se mi zdálo že druhá strana byla apriori předem přesvědčena že musím mít nějaké temné záměry.... např. Elazaar napsal (cituji) A tobě nějak vadí, že nemůžeš získat jako nežid (národností) izraelské občanství, pokud neuděláš konverzi? (konec citace)..... Jako bych o tom nemoh diskutovat i bez toho že by mi to vadilo? obdobně Vader.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: DOTAZY
« Odpověď #134 kdy: 31. Prosince 2007, 17:15:33 »
Aha  :) Já myslím, že debatovat se dá o kdečem a že spíš některým diskutujícím trochu nesedlo to - jak sám říkáš - rýpání. Každý jsme jinak citlivý a někdo má rád hodně věcnou a kultivovanou debatu, jiný člověk je odolnější  ;)

Yan

  • Host
Re: DOTAZY
« Odpověď #135 kdy: 31. Prosince 2007, 17:16:32 »
Ale pravdu díš, větu:
Citovat
že by někdo mohl konverzi dělat i bez hlubšího přesvědčení, jenom proto že by to pro něj mohlo být výhodné
považuju za nesmysl, protože to žádné výhody nemá. Ne, nikoho takového si neumím představit.

To že si to neumíš předsstavit neznamená že nikdo takový nemůže existovat..... ale dobrá zkusim jenom naznačit. Do Izraele se přistěhovalo velké množství židů z SSSR..... je jisté podezření že mezi nimi byli i tací kteří vlastně nebyli židé (někde tady na Eretze jsem čet i něco o nějakejch antisemitech..... zmlátili snad nějakýho ortodoxního kluka, něco pomalovali....) ale podařilo se jim (asi) zfalšovat doklady..... čili zájem o přestěhování do Izraele i mezi nežidy asi existuje...... teď jde o techniky realizace.

Yan

  • Host
Re: DOTAZY
« Odpověď #136 kdy: 31. Prosince 2007, 17:22:52 »
Aha  :) Já myslím, že debatovat se dá o kdečem a že spíš některým diskutujícím trochu nesedlo to - jak sám říkáš - rýpání. Každý jsme jinak citlivý a někdo má rád hodně věcnou a kultivovanou debatu, jiný člověk je odolnější  ;)

A najdeš v mých příspěvcích něco co by se dalo považovat ze nekultivovanost? Zrovna na tohle si dávám dost pozor.....

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: DOTAZY
« Odpověď #137 kdy: 31. Prosince 2007, 17:24:39 »
Ale pravdu díš, větu:
Citovat
že by někdo mohl konverzi dělat i bez hlubšího přesvědčení, jenom proto že by to pro něj mohlo být výhodné
považuju za nesmysl, protože to žádné výhody nemá. Ne, nikoho takového si neumím představit.

To že si to neumíš předsstavit neznamená že nikdo takový nemůže existovat..... ale dobrá zkusim jenom naznačit. Do Izraele se přistěhovalo velké množství židů z SSSR..... je jisté podezření že mezi nimi byli i tací kteří vlastně nebyli židé (někde tady na Eretze jsem čet i něco o nějakejch antisemitech..... zmlátili snad nějakýho ortodoxního kluka, něco pomalovali....) ale podařilo se jim (asi) zfalšovat doklady..... čili zájem o přestěhování do Izraele i mezi nežidy asi existuje...... teď jde o techniky realizace.

To je samozřejmě pravda - psal jsem o tom před pár minutami. Prostě vypadnout z Ruska a získat izraelský pas, který umožňuje volný pohyb v USA, Kanadě, EU je velké lákadlo. Ale ne žít v Izraeli. V případech těchto lidí se ale samozřejmě nejednalo o konverze. Část z nich využila toho, že má nějakého židovského předka, byť sami vztah k židovství nemají žádný. A část si koupila na černém trhu falešné papíry. A pak podle Zákona o návratu odjeli do Izraele.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: DOTAZY
« Odpověď #138 kdy: 31. Prosince 2007, 17:25:54 »
Aha  :) Já myslím, že debatovat se dá o kdečem a že spíš některým diskutujícím trochu nesedlo to - jak sám říkáš - rýpání. Každý jsme jinak citlivý a někdo má rád hodně věcnou a kultivovanou debatu, jiný člověk je odolnější  ;)

A najdeš v mých příspěvcích něco co by se dalo považovat ze nekultivovanost? Zrovna na tohle si dávám dost pozor.....

Nic takového netvrdím. Jen říkám, že občas popichuješ - nebo jak sám říkáš rýpeš - a někomu to prostě nemusí sedět. Neříkám, kdo má pravdu, jen říkám, že se prostě Tvůj projev může mít s tím, jaký projev mají rádi někteří jiní.

Yan

  • Host
Re: DOTAZY
« Odpověď #139 kdy: 31. Prosince 2007, 17:37:21 »
.....Prostě vypadnout z Ruska a získat izraelský pas, který umožňuje volný pohyb v USA, Kanadě, EU je velké lákadlo. Ale ne žít v Izraeli.....
I konverze umožňuje získat izraelský pas (ve svym důsledku)...... je to prostě jedna z možností jak ho získat. Teď neřešim zda a jak moc je praktická.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: DOTAZY
« Odpověď #140 kdy: 31. Prosince 2007, 17:42:39 »
...a muzeme se tu o tom bavit dlouho a marne. Mam navrh - nechme toho, nebo si pojdme vytrhat plomby a roztrhat obcanky. Ja totiz fakt vubec nechapu o co tu jde ? X stranek (kde X je vetsi nebo rovno cislu neprijemne velikemu) se tu bavime o necem, co se da shrnout jednou vetou.

Yan

  • Host
Re: DOTAZY
« Odpověď #141 kdy: 31. Prosince 2007, 17:56:38 »
Souhlasim, nejde o nic (mimochodem já nikomu nemam chuť trhat občanky...... ty o někom víš?).

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: DOTAZY
« Odpověď #142 kdy: 31. Prosince 2007, 17:57:48 »
Jinak receno, ano Yane, mas taky pravdu, ale proc to rozpatlavat? Popichujes, rypes. V poradku. Ja to delam taky. Ale pojdme ted rypat chvili o necem jinem  ;)

P.S. odeslano ve skoro stejnou chvili jako tvuj predchozi prispevek  ;) Ja bych o trhani obcanek vedel. Mne se moje nelibi. Nechces mi ji roztrhat  ;D ?

Yan

  • Host
Re: DOTAZY
« Odpověď #143 kdy: 31. Prosince 2007, 18:03:11 »
P.S. odeslano ve skoro stejnou chvili jako tvuj predchozi prispevek  ;) Ja bych o trhani obcanek vedel. Mne se moje nelibi. Nechces mi ji roztrhat  ;D ?
Nechci, nějak to neni muj koníček.

Elazar

  • Host
Re: DOTAZY
« Odpověď #144 kdy: 31. Prosince 2007, 19:19:48 »
Ale pravdu díš, větu:
Citovat
že by někdo mohl konverzi dělat i bez hlubšího přesvědčení, jenom proto že by to pro něj mohlo být výhodné
považuju za nesmysl, protože to žádné výhody nemá. Ne, nikoho takového si neumím představit.

To že si to neumíš předsstavit neznamená že nikdo takový nemůže existovat..... ale dobrá zkusim jenom naznačit. Do Izraele se přistěhovalo velké množství židů z SSSR..... je jisté podezření že mezi nimi byli i tací kteří vlastně nebyli židé (někde tady na Eretze jsem čet i něco o nějakejch antisemitech..... zmlátili snad nějakýho ortodoxního kluka, něco pomalovali....) ale podařilo se jim (asi) zfalšovat doklady..... čili zájem o přestěhování do Izraele i mezi nežidy asi existuje...... teď jde o techniky realizace.

Viz dva Scooolieho příspěvky výše. Samozřejmě jsem čekal takový argument, proto jsem neustále zdůrazňoval, že main topic je konverze a co tím získám, nikoli alija do Izraele ze SSSR a izraelské občanství (to pro Moldavce či Bělorusa může znamenat opravdu hodně). To jsou dvě hodně odlišné věci. A já si troufám tvrdit, že na 99% není nikdo (kromě výjimky potvrzující pravidlo), kdo by podstupoval např. obřízku (nezbytná součást konverze) a celý ten několikaletý kolotoč ve 30ti letech jen kvůli tomu, aby měl "výhodu" přestěhovat se do Izraele, a nebyl zároveň hluboce nábožensky přesvědčen o správnosti tohoto konání.

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: DOTAZY
« Odpověď #145 kdy: 17. Ledna 2008, 01:23:25 »
Mel bych novy dotaz. Presneji dva.

  • muze z potravinarskeho skrobu vzniknout chamec ?
  • jak poznam, jestli nad obilim presel pesach (pivo, whisky...) ? Samotne oznaceni roku staceni je mi platne jako klezmerovi sbijecka...

Predem dekuji za odpovedi.

Offline Jicchak

  • Globální Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 349
Re: DOTAZY
« Odpověď #146 kdy: 17. Ledna 2008, 13:35:30 »
Záleží na obsah škrobu většinou obsahuje též amilan a je tudíž zakázá.
Co se týčestáří piva a viski, aby unich vznikl zákaz     chomecu na kterém přešelpesach, toplatí pouze v případě že chomec patří židovi,pakliže patří nežidovi, není zde žádný problém, takže jde liokošer produkt a jeho vlastníkem je nežid je možnéjej zakoupit pakliže je vlastníkem žid je potřeba buď zjistit že dodržuje přikázání  anení obava že by mělchomec doma opesachu, nebo se ujistit že výrobek zakoupil až poposlednímpesachu od nežida či žida dodržujícího přikázání.

Luboš Ondroušek

  • Host
Dotaz
« Odpověď #147 kdy: 21. Března 2008, 20:56:15 »
Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat zda se v Izraeli mění čas (jarní a letní) nebo mají pořád stejný.
Děkuji

Offline Míla

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
  • Pohlaví: Ženské
  • Život je jen náhoda, jednou jsi dole, jednou nahoř
Re: DOTAZY
« Odpověď #148 kdy: 21. Března 2008, 21:39:49 »
Vím, že mění. Když jsme přileteli do Tel Avivu tak se zrovna měnil a pro nás to nebyla hodina posunu. Proto to vím. Zdraví Míla :)

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: DOTAZY
« Odpověď #149 kdy: 22. Března 2008, 18:23:40 »
cas se bude menit tento tyden ze ctvrtka na patek ze 27 na 28 brezen
« Poslední změna: 23. Března 2008, 06:50:19 od zoom »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15