Autor Téma: Chanuka  (Přečteno 44940 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Elazar

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #25 kdy: 23. Prosince 2008, 20:23:48 »
Scoolie jakou Bibli mate na mysli? V Pentateuchu jsou skryte naznaky, ale Chanuka jako takove je zminovano pouze v Apokryfnich knihach. No a zazrak s olejem, ono se v Talmudu ktery vznikal v dobe rimskeho utlaku nemohlo dost dobre psat o vojenskem vitezstvi nad Reky. Na to byla doba ponekud citliva.
takže zázrak s olejem je v talmudu a né v Makabejských? :o

Ano, chanuka jako svátek je specifikovaná až v Talmudu, kdy se rabíni ptají: "Co je to ta Chanuka?" Což je důkaz, že se cosi jako chanuka nejspíš slavilo, ale nebylo to rozšířené do obecné roviny a byla proti tomu (jak jinak) docela silná opozice. Proto také chanuka není vlastně "svátkem".

Mimochodem, když už jsme u těch zázracích, mnohem "zázračnější" mně přijde, jak Makkabejští sehnali rozkvetlé ratolesti. :-[
V prosinci v Jeruzalémě kytky kvetou.

Co tvou vírou třese nebo ne je mi jedno, a otřást něčí vírou není ani můj záměr. Pouze jsem poukázal na to, že žádná noc z 24 na 25 kislevu neexistovala, protože nic takového zkrátka není. Ta noc už byl 25. kislev, a protože den začíná večer, je první připomínka chanuky ihned po začátku toho dne. Na tom není nic podivného
Přečti si schválně kronikářský záznam (1Mak), co všechno se 25/9 muselo stihnout udělat.
Selským rozumem by člověk došel k názoru, že příprava Chránu k jeho účelu se udála 24/9 a večer by se obětovalo, ale přečteš-li si to pozorně, tak zjistíš, že ta vlastní práce probíhala až 25/9 ergo první obětí by mohla být v nejlepším případě  ranní 25/9 s tím, že by se to všecko stihlo v noci ;) (a měli bysme tu další malý zázrak ;D).
Tam se píše, že první oběť udělali večer? V noci, kdy se oběti nepřináší a pouze se nechávaly dohořet zbytky oběti ze dne (alespoň pokud si to s něčím nepletu)?
Opravte mě, pokud se mýlím, jsem z toho trochu zmaten.

eleazar

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #26 kdy: 24. Prosince 2008, 01:57:15 »
-Channuka se slavila (mimo Eretz Jisroel) už v roce -164, jak dokládá dopis Aristobúblovi (do Egypta). Tehdy se slavila +- jako Sukkot. Pravdou je, že některé dožínkové prvky se nekonaly ani při vlastním znovuzasvěcování Chrámu.
(Když se nečtou autentické záznamy, tak prostě bují všelijaké tradiční překrucující nánosy nezakládající se na pravdě.)

První oběť byla ranní 25/9. Podle všeho museli pracovat i přes noc. A nezapomínejme, že pochod na Jeruzalém se děl po odehnání Lysiáse z Judska, který byl stále permanentní hrozbou.
(Obě Makkabejky se vzájemně doplňují a je někdy nesnadné se tím prokousat, omluvte prosím některé moje konstrukce.)

« Poslední změna: 24. Prosince 2008, 02:05:48 od eleazar »

Pepino65

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #27 kdy: 24. Prosince 2008, 11:07:14 »
Židům hezkou Chanuku, těm ostatním spokojené Vánoce přeje Pepino65.

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Chanuka
« Odpověď #28 kdy: 24. Prosince 2008, 12:06:20 »
Bylo by hezke, kdyby Pepinovo přání bylo splnitelné, ovšem ve Sderot, Aškelonu, Netivot padají rakety z Gazy, což ke sváteční atmosféře nepřidá. Hamás se rozhodl poněkud oživit vánoční zpravodajství ve světě a chanukové v Izraeli. Kdopak si ještě vzpomene na to, co říkali lidé vyhánění z Guš Kativ. A je to tady. Mluvčí Hamasu prohlásil, že mohou dostřelit až do Beer Ševy.

Pepino65

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #29 kdy: 24. Prosince 2008, 12:35:25 »
Zoom nechci v tento čas plevelit toto vlákno, ale jednou Hamas pochopí, že sáňkovat holým zadkem po ostří nože je nebezpečné.  ;)

daniel lehotsky

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #30 kdy: 24. Prosince 2008, 13:41:21 »
Zidom stastne stvrte svetielko,krestanom  stastne a vesele vianocne sviatky a Christos razdajetsja.(Vodnikovi s platnostou 6.Ledna. ;))

chawwa

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #31 kdy: 24. Prosince 2008, 14:07:42 »
a mně co? :D

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Chanuka
« Odpověď #32 kdy: 24. Prosince 2008, 14:20:49 »
a mně co? :D
:D však si vyber..   ;)

daniel lehotsky

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #33 kdy: 24. Prosince 2008, 14:52:52 »
chawwo sorry,tak vsetko dobre vsetkym karajal Karaimom. :) ;) :D ::).

chawwa

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #34 kdy: 24. Prosince 2008, 14:59:21 »
A jak to teda bylo s tím olejem? Mám to rozumět tak, že se to do Talmudu prostě jen tak napsalo? V Makabejských o zázraku ani zmíňka..že by tak významnou věc zapomněli zaznamenat? Nebo jsem to při čtení přehlídla? předem dík

eleazar

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #35 kdy: 24. Prosince 2008, 15:20:31 »
chawwo sorry,tak vsetko dobre vsetkym karajal Karaimom. :) ;) :D ::).
Karaim jsou přeci Židé, dokonce i židé.
A jak to teda bylo s tím olejem? Mám to rozumět tak, že se to do Talmudu prostě jen tak napsalo? V Makabejských o zázraku ani zmíňka..že by tak významnou věc zapomněli zaznamenat? Nebo jsem to při čtení přehlídla? předem dík
Nic jste nepřehlédla, v Makkabejkách nic o oleji není (slovo olej se v nich vůbec nevyskytuje)
« Poslední změna: 24. Prosince 2008, 15:25:52 od eleazar »

daniel lehotsky

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #36 kdy: 24. Prosince 2008, 15:30:23 »
to Eleazar)naschval som tam vsunul Karajal a to su potomkovia Chazarov(proselyti).Chanat si kedysi vzberal nabozenstvo a rabini v presvedcovani porazili aj krestanov a tak CHazari prijali judaizmus.

Elazar

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #37 kdy: 24. Prosince 2008, 15:34:08 »
To je hodně zjednodušené, ne, Danieli?  :)

daniel lehotsky

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #38 kdy: 24. Prosince 2008, 15:37:08 »
to Elazar,velmi,velmi zjednousene a proste.Casik nepusti. ;)

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Chanuka
« Odpověď #39 kdy: 24. Prosince 2008, 15:43:16 »
To je hodně zjednodušené, ne, Danieli?  :)

Je to zjednodusene, ale je to tak. Kdo ma blizsi zajem, muze si pujcit studijni literaturu nebo (ale bacha na to) progooglit net.
Jinak kdyz diteti proces vyroby chleba zjednodusim na sekvenci orba-setba-sklizen-mlaceni-mleti-peceni, nebude to tak docela spatne, ne ?

eleazar

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #40 kdy: 24. Prosince 2008, 15:46:55 »
to Eleazar)naschval som tam vsunul Karajal a to su potomkovia Chazarov(proselyti).Chanat si kedysi vzberal nabozenstvo a rabini v presvedcovani porazili aj krestanov a tak CHazari prijali judaizmus.
V tom případě jsou židé.
V tom případě jsou Židé.
Minimálně podle Ezechielova výroku o tom, že kdo vychová svoje syny jako židy je plnoprávným židem. ;)

daniel lehotsky

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #41 kdy: 24. Prosince 2008, 16:00:06 »
mily Eleazare,to je v poridku,len keby vraj cez vojnu nevidali svoje obcianske zoznamy Nemcom aby potom mmohli odchytat Zidov,vydavajucich sa za nich.lebo v dejinach sa toho dialo ajajaj.A ziadali aj stalinovcov aby ich oddelovali.Tak neviem ako?ale mozno to len jedinci,neviem.
« Poslední změna: 24. Prosince 2008, 16:02:01 od daniel lehotsky »

eleazar

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #42 kdy: 24. Prosince 2008, 16:08:19 »
mily Eleazare,to je v poridku,len keby vraj cez vojnu nevidali svoje obcianske zoznamy Nemcom aby potom mmohli odchytat Zidov,vydavajucich sa za nich.lebo v dejinach sa toho dialo ajajaj.A ziadali aj stalinovcov aby ich oddelovali.Tak neviem ako?ale mozno to len jedinci,neviem.
Jelikož žádný můj příbuzný/kamarád Velkou Vlasteneckou nezažil, tak nevím. Spíš bych ty "kolaboranty" obhajoval.
Karaim se necítí vázáni svatopetrskou doktrínou nevměšování se, tak z jejich pohledu není hříšně předat fritzům nějaké dokumenty, které jim osobně neuškodily.
To, že někteří karaim se snažili dejudeizovat, to byla taková doba, mnoho nekaraim se také sekularizovala.
Mně osobně nejvíc zaujala zkazka o severoizraelském původu karajal karaim, což by legitimizovalo jejich status bnej Jisroel, ale nemuseli čelit antisemitismu (židovské daně).

daniel lehotsky

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #43 kdy: 24. Prosince 2008, 16:20:12 »
preto som tam vsunul slovko vraj. ;)

chawwa

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #44 kdy: 24. Prosince 2008, 20:03:04 »
to Eleazar)naschval som tam vsunul Karajal a to su potomkovia Chazarov(proselyti).Chanat si kedysi vzberal nabozenstvo a rabini v presvedcovani porazili aj krestanov a tak CHazari prijali judaizmus.
To je páté přes desáté,nic ve zlém ;). Možná by bylo dobré rozebrat to na "karaismu" a vysvětlit pojmy. šalom


Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Chanuka
« Odpověď #46 kdy: 14. Prosince 2009, 21:59:09 »
Pokyn zní, že chanukové světlo má vidět co nejvíc lidí.. Vzhledem k tomu, že bydlíme na úplném konci vesnice a potmě sem nikdo nechodí.. tady je přece jen větší šance..





(..ale né, abyste si v tom světle něco četli.. nebo tak nějak.. uličníci..!!  ;D)

https://mar.se.sweb.cz//02_Happy%20Joyous%20Hanuka.mp3

Offline Míla

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
  • Pohlaví: Ženské
  • Život je jen náhoda, jednou jsi dole, jednou nahoř
Re: Chanuka
« Odpověď #47 kdy: 17. Prosince 2009, 20:03:47 »
Všechny vás zdravím. Měla jsem v poslední době hodně práce. Všechny kontroly, které v tomto státě snad existují, chodily kontrolovat mé klienty a tak jsem se měla co otáčet, aby všechny kontroly proběhly bez ztráty kytičky, jak pro mé klienty, ale tím také i pro mne. Jen jsem byla schopna si přečíst, alespoň Eretz. Chtěla jsem vám všem popřát krásné dny Chanuky a Marcelka mě tak nadchla svým příspěvkem, ale ouha, byla jsem jen host. Samozřejmně jsem zapomněla heslo a tak se k vám propracovávám při mé inteligenci s PC již 5. den. Hurá už jsem mezi vámi a heslo hned tak nezapomenu. Dodatečně zbytek krásných dní světel, které každý rok s láskou slavím Míla :D

chaje

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #48 kdy: 18. Prosince 2009, 09:31:29 »
Marcelko, opravdu krásné fotečky!

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Chanuka
« Odpověď #49 kdy: 18. Prosince 2009, 20:39:12 »
ano.. a tady máme poslední večer..





Ať nám všem svítí až do příští Chanuka..

« Poslední změna: 19. Prosince 2009, 10:22:13 od Marcela »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15