Autor Téma: Chanuka  (Přečteno 44937 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Míla

  • Plný člen
  • ***
  • Příspěvků: 186
  • Pohlaví: Ženské
  • Život je jen náhoda, jednou jsi dole, jednou nahoř
Chanuka
« kdy: 21. Prosince 2008, 08:48:02 »
Přeji všem krásné užití příštích dní a nezapomeňte na alespoň malé dárky pro děti. Moje jsou na to vycvičení Zdraví Míla :)

aaron

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #1 kdy: 21. Prosince 2008, 15:45:40 »
HAPPY HANUKKAH !

achab

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #2 kdy: 22. Prosince 2008, 00:23:16 »
be*H

Já to vezmu tudy, (ale soráč, zpívám příšerně)  :o)

buď  www.chewra.com/download/video/ner-li.mpg
anebo na imeem : https://www.imeem.com/people/og3g691/music/DCu7Xm4M/kopl_lwnermp3/
p.s. makám i na obraze  :o)

imeem maličko trvá : https://www.imeem.com/people/og3g691/video/iYgbGGo6/kopl_nerli_animation_video/

« Poslední změna: 22. Prosince 2008, 01:38:37 od achab »

sad

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #3 kdy: 22. Prosince 2008, 11:29:18 »
Chanuka sameach vsem (kdo maji zajem).

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: Chanuka
« Odpověď #4 kdy: 22. Prosince 2008, 20:47:28 »
Přeji krásnou již probíhající Chanuku.
Jen na okraj pro ty, kdo viděli film "Řidič slečny Daisy" - V tuto dobu mi v posledních letech vždy přijde na mysl asociace na jednu scénu z tohoto filmu, kdy slečna Daisy přijíždí na návštěvu na Vánoce ke svému synovi a snaše, která ač rovněž židovka, má dům ověšený všemi možnými světýlky (ostatně jsou vidět i v našich krajích), na zahradě sobí spřežení se Santa Klausem a podobné kýče. Slečna Daisy vchází a na půl pusy prohodí ke svému řidiči (Morgan Freeman): "Snad nebudu zvracet".  :)
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

Offline Tamar

  • Nestor
  • *****
  • Příspěvků: 688
  • skype: mar.se22
Re: Chanuka
« Odpověď #5 kdy: 22. Prosince 2008, 22:50:36 »
Já to vezmu tudy, (ale soráč, zpívám příšerně)  :o)
:D   ;)   :D  děkujem...   :D :  krásné..

daniel lehotsky

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #6 kdy: 23. Prosince 2008, 06:56:57 »
Vitor Frankl napsal,,...clovek si uvedomi,aku pravdu mal Dostojevsky,ked definoval cloveka,ako bytost,ktora si zvykne na vsetko." ;)Daisy to asi necitala. :)

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: Chanuka
« Odpověď #7 kdy: 23. Prosince 2008, 08:24:10 »
Danieli, nebo jste možná ten film neviděl. Ono je to třeba vidět, z mého popisu by mi rovněž žádná taková asociace pro toto období v mysli nenabíhala :)
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

daniel lehotsky

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #8 kdy: 23. Prosince 2008, 11:24:32 »
 Samueli,samozrejmeze videl.ale z filmu ma to nenapadlo,ten je sirokospektralnejsi,ale citat vyznie prostejsie.A preto zasluhuje ,,sirsi"rozbor.Nedavam do spolocnosti doby,ale psyche Daisy(mohla si usetrit pocit zvraceni :)).Ludi neovplyvnime, a sviatky ,,cudziej kultury" za ,,poplatnost" syna a snachy nemozu. :).S pozdravom.

Offline Samuel

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 460
  • Pohlaví: Mužské
Re: Chanuka
« Odpověď #9 kdy: 23. Prosince 2008, 12:26:38 »
Danieli, upřímně řečeno, já bych měl podobný pocit jako slečna Daisy i pokud by to nebyl svátek "cizí kultury". Nebo vy jste fandou těch zkomercionalizovaných kýčů ? :)
Sometimes I've believed as many as six impossible things before breakfast.

daniel lehotsky

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #10 kdy: 23. Prosince 2008, 12:38:07 »
Supre,objavil sa mi dalsi rozmer.Samozrejme,ze nie,hotova katastrofa.To ma nenepadlo,lebo americania su stale take,,velke decka",takze ja som ten pohlad bral automaticky takto.(svetilka,kyciky)Pre cloveka trosku,,konzervativneho"postoja je to hotova katastrofa,ale co uz. ;)

chawwa

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #11 kdy: 23. Prosince 2008, 12:50:14 »
By mně zajímalo-kde se vzal zázrak s olejem?....a teď čekám tu smršť..juj!

eleazar

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #12 kdy: 23. Prosince 2008, 12:51:09 »
By mně zajímalo-kde se vzal zázrak s olejem?....a teď čekám tu smršť..juj!
V hypertrofované fantazii nějakého lidového vypravěče.

Offline Scooolie

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 2 206
  • Pohlaví: Mužské
    • Eretz.cz
Re: Chanuka
« Odpověď #13 kdy: 23. Prosince 2008, 12:55:24 »
Chawwa + eleazar: Vy tedy tvrdíte, že v Bibli se nepíše pravda?

eleazar

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #14 kdy: 23. Prosince 2008, 13:01:15 »
Chawwa + eleazar: Vy tedy tvrdíte, že v Bibli se nepíše pravda?
Já starý makabejcofil že bych tvrdil, že se v Bibli nepíše pravda? To opravdu ne.
Akorát, že popis a duchovní význam Channuky je v Bibli popsán diametrálně odlišně od toho, jak je obecně známo.
Channuka je jedním z nejmylněji interpretovaných svátků (podobně jako Vánoce ;D). Jediné, co se může ve zfalšovanosti s interpretací Channuky srovnávat, je životopis vdovy Jehůdit.

Elazar

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #15 kdy: 23. Prosince 2008, 13:27:40 »
Tak ukaž pravou tvář chanuky u eleazarových  :D

Místo osmi svic čtyři na věnci, co?  ;D

eleazar

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #16 kdy: 23. Prosince 2008, 13:38:06 »
Tak ukaž pravou tvář chanuky u eleazarových  :D

Místo osmi svic čtyři na věnci, co?  ;D
Osmiramenný svícen channukeia má s channukou společné asi jen to, že je to svícen. (Svícen 7mi ramenný byl skutečně do Chránu vrácen 25/9) Největší ironií je, že v noci z 24 na 25, kdy oslava začíná se tehdy Chrám nacházel  ve stavu znesvěsení, a ta nejhorší práce makkabejce ještě čekala.

Elazar

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #17 kdy: 23. Prosince 2008, 13:40:40 »
Tak ukaž pravou tvář chanuky u eleazarových  :D

Místo osmi svic čtyři na věnci, co?  ;D
Osmiramenný svícen channukeia má s channukou společné asi jen to, že je to svícen. (Svícen 7mi ramenný byl skutečně do Chránu vrácen 25/9) Největší ironií je, že v noci z 24 na 25, kdy oslava začíná se tehdy Chrám nacházel  ve stavu znesvěsení, a ta nejhorší práce makkabejce ještě čekala.

Jenže to nebyla noc z 24. na 25. kislevu, to byl 25. kislev.

eleazar

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #18 kdy: 23. Prosince 2008, 13:41:57 »
Snad mi nechceš tvrdit, že ještě večer se vykonala regulérní oběť?
To by mou vírou hluboce otřáslo. :o

Elazar

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #19 kdy: 23. Prosince 2008, 14:15:51 »
Co tvou vírou třese nebo ne je mi jedno, a otřást něčí vírou není ani můj záměr. Pouze jsem poukázal na to, že žádná noc z 24 na 25 kislevu neexistovala, protože nic takového zkrátka není. Ta noc už byl 25. kislev, a protože den začíná večer, je první připomínka chanuky ihned po začátku toho dne. Na tom není nic podivného

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Chanuka
« Odpověď #20 kdy: 23. Prosince 2008, 14:24:34 »
Chawwa + eleazar: Vy tedy tvrdíte, že v Bibli se nepíše pravda?

Ty neberes Tomasovo evangleium, ja neberu Makabejske (ac je to ctivo zajimave). Chci tim rict, ze v Bibli se o chanuce nepise.

Se zpozdenim vsem preji krasnou chanuku a krestanskym pratelum nadchazejici (nekomercni !) vanoce. Vodnikovi popreju pozdeji (6. ledna ?)

Offline zoom

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 129
  • Pohlaví: Ženské
Re: Chanuka
« Odpověď #21 kdy: 23. Prosince 2008, 16:27:33 »
Scoolie jakou Bibli mate na mysli? V Pentateuchu jsou skryte naznaky, ale Chanuka jako takove je zminovano pouze v Apokryfnich knihach. No a zazrak s olejem, ono se v Talmudu ktery vznikal v dobe rimskeho utlaku nemohlo dost dobre psat o vojenskem vitezstvi nad Reky. Na to byla doba ponekud citliva.
« Poslední změna: 23. Prosince 2008, 16:29:29 od zoom »

Zina

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #22 kdy: 23. Prosince 2008, 16:34:11 »
Přeji Vám všem příjemné vánoční svátky.Krásnou chanuku.
Hodně zdraví a štěstí v Novém roce.
Zina

chawwa

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #23 kdy: 23. Prosince 2008, 17:47:39 »
Scoolie jakou Bibli mate na mysli? V Pentateuchu jsou skryte naznaky, ale Chanuka jako takove je zminovano pouze v Apokryfnich knihach. No a zazrak s olejem, ono se v Talmudu ktery vznikal v dobe rimskeho utlaku nemohlo dost dobre psat o vojenskem vitezstvi nad Reky. Na to byla doba ponekud citliva.
takže zázrak s olejem je v talmudu a né v Makabejských? :o

eleazar

  • Host
Re: Chanuka
« Odpověď #24 kdy: 23. Prosince 2008, 19:43:08 »
Scoolie jakou Bibli mate na mysli?
Ruskou ;D.

V Pentateuchu jsou skryte naznaky, ale Chanuka jako takove je zminovano pouze v Apokryfnich knihach.
Preferuji označení deuterokanonické knihy. Apokryfy jsou např. Henoch a Nanebevzetí Mojžíšovo. >:(

No a zazrak s olejem, ono se v Talmudu ktery vznikal v dobe rimskeho utlaku nemohlo dost dobre psat o vojenskem vitezstvi nad Reky. Na to byla doba ponekud citliva.
Nádherně jste to vystihla zoome, ale teď je  jiná doba, a tak se můžeme k pravdě navrátit.
Mimochodem, když už jsme u těch zázracích, mnohem "zázračnější" mně přijde, jak Makkabejští sehnali rozkvetlé ratolesti. :-[

Scoolie jakou Bibli mate na mysli? V Pentateuchu jsou skryte naznaky, ale Chanuka jako takove je zminovano pouze v Apokryfnich knihach. No a zazrak s olejem, ono se v Talmudu ktery vznikal v dobe rimskeho utlaku nemohlo dost dobre psat o vojenskem vitezstvi nad Reky. Na to byla doba ponekud citliva.
takže zázrak s olejem je v talmudu a né v Makabejských? :o
Přesně tak.

Co tvou vírou třese nebo ne je mi jedno, a otřást něčí vírou není ani můj záměr. Pouze jsem poukázal na to, že žádná noc z 24 na 25 kislevu neexistovala, protože nic takového zkrátka není. Ta noc už byl 25. kislev, a protože den začíná večer, je první připomínka chanuky ihned po začátku toho dne. Na tom není nic podivného
Přečti si schválně kronikářský záznam (1Mak), co všechno se 25/9 muselo stihnout udělat.
Selským rozumem by člověk došel k názoru, že příprava Chránu k jeho účelu se udála 24/9 a večer by se obětovalo, ale přečteš-li si to pozorně, tak zjistíš, že ta vlastní práce probíhala až 25/9 ergo první obětí by mohla být v nejlepším případě  ranní 25/9 s tím, že by se to všecko stihlo v noci ;) (a měli bysme tu další malý zázrak ;D).
« Poslední změna: 23. Prosince 2008, 19:57:57 od eleazar »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15