Autor Téma: Dialekty biblické hebrejštiny?  (Přečteno 8853 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

eleazar

  • Host
Dialekty biblické hebrejštiny?
« kdy: 13. Prosince 2008, 20:42:29 »
Prosím Vás, nevíte někdo, jestli existuje nějaký rozdíl mezi Ozeášovou (byl ze Severního Izraele) herbrejštinou a ostatními spisy, případně vykazuje-li starozákonní hebrejština nějaké jazykové rozdíly mezi knihami?
Aramejštinu pocopitelně nemyslím :)

sad

  • Host
Re: Dialekty biblické hebrejštiny?
« Odpověď #1 kdy: 16. Prosince 2008, 16:38:04 »
Vazeny eleazare,
proc aramejstinu "pochopitelne" nemyslite? Existuji pomerne uznavane lingvisticke teorie ohledne vlivu aramejstiny na hebrejstinu TaNaCHu... "pochopitelne" nemyslite pouze talmudickou aramejstinu...

Zde je nekolik odkazu k problematice Biblicke hebrejstiny (kdyz Vas tolik zajima teoreticka jazykoveda)
https://www.jewishagency.org/NR/rdonlyres/62784EBB-E1E5-4E63-B0B1-0152D3E90A81/60026/rab_iv.pdf

https://balshanut.wordpress.com/2008/12/02/rendsburg-gary-a-diglossia-in-ancient-hebrew-american-oriental-series-72-new-haven-american-oriental-society-1990/

https://www.torah.org/learning/yonah/class16.html

Tez me neco zajima: Proc ve vlakne venovanem letnicnim krestanum odpovidate Elazarovi a mne?
Povazujete snad Elazara a mou malickost za jednu osobu? Ci snad jakousi spolecnou jednotku?
V takovem pripade se hluboce mylite.
Btw: Ve zminenem vlakne jsem vubec nevstoupila do diskuse, takze mi Vase snazeni zustava nepochopitelne...


eleazar

  • Host
Re: Dialekty biblické hebrejštiny?
« Odpověď #2 kdy: 16. Prosince 2008, 19:49:57 »
Vazeny eleazare,
proc aramejstinu "pochopitelne" nemyslite? Existuji pomerne uznavane lingvisticke teorie ohledne vlivu aramejstiny na hebrejstinu TaNaCHu... "pochopitelne" nemyslite pouze talmudickou aramejstinu...

Zde je nekolik odkazu k problematice Biblicke hebrejstiny (kdyz Vas tolik zajima teoreticka jazykoveda)
https://www.jewishagency.org/NR/rdonlyres/62784EBB-E1E5-4E63-B0B1-0152D3E90A81/60026/rab_iv.pdf

https://balshanut.wordpress.com/2008/12/02/rendsburg-gary-a-diglossia-in-ancient-hebrew-american-oriental-series-72-new-haven-american-oriental-society-1990/

https://www.torah.org/learning/yonah/class16.html

Tez me neco zajima: Proc ve vlakne venovanem letnicnim krestanum odpovidate Elazarovi a mne?
Povazujete snad Elazara a mou malickost za jednu osobu? Ci snad jakousi spolecnou jednotku?
V takovem pripade se hluboce mylite.
Btw: Ve zminenem vlakne jsem vubec nevstoupila do diskuse, takze mi Vase snazeni zustava nepochopitelne...


Díky za tipy.
Ten tip jsem tam dal pro Vás a Elazara, jelikož jsem si myslel, že by Vás mohlo zajímat, že existují i další křesťané, nesplňující ani tu nejširší definici avoda zara.
Aramejštinu jsem nemyslel, jelikož mě zajímal hlavně Ozeáš. Byl ze severu, a tak jsem si myslel, že by mohl prorokovat odlišným dialektem.
Dlouhodobě se zajímám o Jákovův souboj na Jáboku. Tóra popisuje jeho protivníka jako muže (íš), zatímco Ozeáš mluví o anděli.
Tak se snažím přijít nato (kolikátý už jsem ???), kdo je muž(v Judeji)=anděl(na severu)?

Offline Vader

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 1 626
  • Pohlaví: Mužské
Re: Dialekty biblické hebrejštiny?
« Odpověď #3 kdy: 17. Prosince 2008, 01:15:30 »
Tak se snažím přijít nato (kolikátý už jsem ???), kdo je muž(v Judeji)=anděl(na severu)?

Tot sibolet, v prenesenem slova smyslu. Zkuste zapatrat v Talmudu, jakkoliv ho nemusite. Treba se tam neco zajimaveho najde.

sad

  • Host
Re: Dialekty biblické hebrejštiny?
« Odpověď #4 kdy: 17. Prosince 2008, 08:36:22 »
Vazeny eleazare,
zatimco vetsina krestanu, kteri nevyznavaji Trojici jsou vice ci mene ariani; ty americke denominace letnicnich krestanu, jez odvrhli trojicni nauku, zastavaji nazor, ze "osoby B-zi", jsou toliko mody existence Nazaretskeho.
Projevy avoda zara mohou byti rozlicne... nicmene porad je to avoda zara. 
Btw: Jaka je podle Vas "nejsirsi definice" avoda zara?

P.S. Vader Vam radi dobre (najde – v Talmudu a v midrashich – jen pozor, abyste se "neuspinil"); ale jak uz to tak byva zidovska a krestanska interpretace tohoto textu se dosti zasadne lisi.
   
Dobre rano.
« Poslední změna: 17. Prosince 2008, 09:36:34 od sad »

eleazar

  • Host
Re: Dialekty biblické hebrejštiny?
« Odpověď #5 kdy: 17. Prosince 2008, 09:36:44 »
Vazeny eleazare,
zatimco vetsina krestanu, kteri nevyznavaji Trojici jsou vice ci mene ariani; ty americke denominace letnicnich krestanu, jez odvrhli trojicni nauku, zastavaji nazor, ze "osoby B-zi", jsou toliko mody existence Nazaretskeho.
Projevy avoda zara mohou byti rozlicne... nicmene porad je to avoda zara. 
Btw: Jaka je podle Vas "nejsirsi definice" avoda zara?

Dobre rano.
Avoda = práce či služba, ergo dokonaný čin.
Ale někteří lidé považují za avoda zara i naděje, že se někdo člověku u Boha zařídí, aby nemusel být potrestán za svoje levárny.

achab

  • Host
Re: Dialekty biblické hebrejštiny?
« Odpověď #6 kdy: 17. Prosince 2008, 12:25:57 »
bs*d

 Já bych řekl, že tanach s *jinověrci počítá... až potud je to všechno v pořádku. Možná jen, že ta misie není tak docela žádoucí... na to tam jsou docela striktní poukazy.
p.s. avoda zara je jen "cizí služba", proč by i "cizí" nemohli něčemu sloužit. Otázkou je, proč nechtějí "sloužit" - "avodovat" správným směrem, zda ta jejich "avoda" není taky do jisté míry správná, a kde už přesahuje zřetelné limity humanity (děti do ohně a pod.)  Ale řekl bych, že to je maličko off topic od toho, co se chtělo dokázat v tom Ozeášovi...
Pozdravení

Elazar

  • Host
Re: Dialekty biblické hebrejštiny?
« Odpověď #7 kdy: 17. Prosince 2008, 14:05:00 »
Vazeny eleazare,
zatimco vetsina krestanu, kteri nevyznavaji Trojici jsou vice ci mene ariani; ty americke denominace letnicnich krestanu, jez odvrhli trojicni nauku, zastavaji nazor, ze "osoby B-zi", jsou toliko mody existence Nazaretskeho.
Projevy avoda zara mohou byti rozlicne... nicmene porad je to avoda zara. 
Btw: Jaka je podle Vas "nejsirsi definice" avoda zara?

Dobre rano.
Avoda = práce či služba, ergo dokonaný čin.
Absolutní nesmysl. Avoda jako "služba" není nutně práce a už vůbec to není (v lingvistickém ani teologickém slova smyslu) dokonaný čin (už jen proto, že služba B-hu nekončí).

sad

  • Host
Re: Dialekty biblické hebrejštiny?
« Odpověď #8 kdy: 17. Prosince 2008, 20:13:52 »
"avoda zara je jen "cizí služba", proč by i "cizí" nemohli něčemu sloužit."
Presne, dekuji Vam, achabe. Dokonce existuji nazory, ze bracha (spise klala), ktera se ma rikat pri spatreni domu modlaru se vztahuje pouze na odpadle zidy, respektive mista modlosluzby vyskytujici se v Erec Jisra'el.
Ne-zide totiz jen nasleduji zvyky svych predku, v nichz muze byt obsazeno neco dobreho. A pokud dodrzuji Noachidske zakony, nejsou povazovani za modlosluzebniky.
Na zidy jsou ovsem kladeny ponekud vyssi naroky.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15